in ,

“Ozark” Hakkında Dikkat Çeken 15 İlginç Bilgi: Netflix’in Suç Dizisine Yakın Bakış

Ozark hakkında dikkat çeken bilgiler! Netflix yapımı suç dizisi, Meksika kartelleriyle Kuzey Amerika köylerini bir araya getirerek yeni bir bakış açısı yaratmayı başarıyor.

ozark hakkında bilgi netflix

Ozark dizisi Netflix’in popüler işleri arasında yer alıyor. İlk sezonu 2017’de yayınlanan suç dizisi Bill Dubuque ve Mark Williams imzalarını taşıyor. Peki yapım hakkında bilinmesi gereken hangi detaylar bulunuyor?

Netflix sürekli yeni orijinal dizileriyle izleyicilerin iştahını kabartan bir yapım şirketi. Çıktığında büyük fırtına kopartıp birkaç ay sonra sessizce iptal edilen pek çok yapımın aksine, o iştahın hakkını veren, izleyicisini doyuran, en üst seviyede dram dizileri arasında yerini hak eden bir dizi daha var: Ozark.

Ozark dizisi, sıradan, beyaz Amerikan bir ailenin yavaş yavaş Meksika kartelleri merkezli suç dünyasına düşmesini konu alıyor. Uyuşturucu teması başta Breaking Bad olmak üzere benzer formülü işleyen pek çok diziyle karşılaştırılsa da, Ozark’ı şahsına münhasır kılan pek çok özelliği var.

Hem kişisel hem suç dünyasından kaynaklanan sorunlarla sürekli kırılmanın eşiğinde olan ailesini korumayı hedefleyen Marty’yi oynayan Jason Bateman’ın başta olduğu güçlü oyuncu kadrosu ve Kuzey ABD ormanlarının soğukluğunu içe işleten çekimleriyle, işte Ozark’ın ilk 3 sezonundan 15 ilginç bilgi.

İşte “Ozark” Dizisi Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

15. Dizi Sürecinde Yazarlar Gerçekten Kara Para Aklamayı Öğrenmiş

ozark netflix dizisi

Ozark ve benzer konuları işleyen dizilerde gerçekçilik önemli bir nokta. Herhangi bir sektörün içinde yaşananları konu eden bir diziyi tecrübesiz yazmak en iyi ihtimalle dalga geçilecek bir eserin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu yüzden Ozark yazarları dizi hazırlıkları kapsamında bir FBI ajanıyla oturup nasıl para aklanacağını detaylarıyla öğrenmişler. Bu detayları, dizinin ilk bölümlerinden itibaren Marty’nin ayrıntılı çalışma şekliyle seyircilere de sundular.

14. Jason Bateman Diziye Sadece Yönetmen Olarak Gelmiş

Jason Bateman’ın aktör olarak en çok bilindiği yapım Arrested Development olsa da Marty Byrde ile ciddi rollerde de ne kadar başarılı olabileceğini herkese kanıtladı. Dizi yapım aşamasına girmeden önce Bateman’ın tek görevi yönetmenlikti. Başarısız birkaç seçmenin ardından ünlü isim yönetmenliğin yanında başrol için de göreve getirildi.

13. Açılış Kartları, Bölümde Yaşanacakları Sembolize Ediyor

ozark açılış kartları

Ozark izleyicilerde heyecan ve merakı bölümün başından itibaren yüksek tutmak için sıra dışı bir yöntem kullanıyor. Her bölümün açılış sekansında Ozark yazısı farklı stillerde objelerle kullanılıyor. R harfi yerine gelen bir tabanca, bölümde işlerin sarpa saracağını anlamaya yetiyor. Seyirci anlaması zor bir simge gördüğü zaman da çözmek için uğraşıyor.

12. Ozark, Genel Yönetmenin Hayatından Esinleniyor

Bill Dubuque geçmişte kartel için para aklamamış ama gençliğini Ozarks’ta çalışarak geçirmiş. Dizide gördüğümüz insanlar, o dönem birlikte yaşadığı kişilerden ve onların hayatlarından esinlenerek oluşturulmuş. Snell Ailesi gibi yerli karakterler bölge insanının birinci elden yorumları.

11. Julia Garner Fareli Bir Sahnenin Çekimlerinde Neredeyse Panik Atak Geçirmiş

netflix Julia Garner

Julia Garner, Ruth Langmore olarak Ozarks’ın yerel küçük suç dünyasına ailesi zoruyla girmiş ve pek çok zorlukla başa çıkmaya çalışan karakterini mükemmel oynuyor. Aktrisle karakteri arasındaki en büyük fark ise bir sahnede Ruth’un bir sıçanı oturduğu banktan alıp denize atması gerektiğinde ortaya çıkmış. Farelerden ölesiye korkan Garner çekimlerde başarısız olmuş ve sahne için bir el dublörü gerekmiş. Garner çekimleri bu yüzden aksatmaktan utandığını ama korkusunu bir türlü aşamadığını söyledi.

10. Wendy’nin Güçlü Karakteri Laura Linney’in Fikriymiş

Dizinin ilk bölümlerinde Byrde Ailesi’nin çok ince bir çizgide yürümesinin en büyük sebebi Wendy olabilir. Ama yapım ekibi ilk planlarda Wendy’nin kartelle olan ilişkisini minimumda tutmuş. Linney karakterinin sıradan bir ev hanımı olmasından duyduğu endişeyi yazarlara aktardıktan sonra karakter yavaş yavaş geliştirilerek bugün gerekirse Marty’nin arkasından iş çeviren, kendi planları olan hâline bürünmüş.

9. Tom Pelphrey 3. Sezondaki Rolü için Akıl Hastalıkları Dersi Almış

ozark Tom Pelphrey

Her sezon Byrdeler için zorluklarla dolu olsa da, 3. sezonda Wendy’nin kardeşi Ben Davis olarak diziye katılan Tom Pelphrey bu zorlukları kişisel seviyeye taşımış, belki de ailenin en güç sınavını vermesine sebep olmuştu. Aralıklı patlayıcı bozukluk ve bipolar hastalıktan muzdarip olan karakterin ekrana başarılı taşınışında Pelphrey’nin bir profesörden özel ders alarak hazırlanmasının büyük etkisi olmuş.

8. Marty Byrde, Jason Bateman’ın Favori Ayakkabılarını Giyiyor

Küçük bir detay olsa da dizide Marty Byrde’ün giydiği ayakkabılar New Balance marka tenis ayakkabılarından ibaret. Çok kaliteli olduğundan ya da ürün yerleştirme neticesinde değil; Jason Bateman’ın favori markası olduğu için. Karakterin sürekli bir koşuşturma içinde olduğunu düşünürsek, ayaklarının rahat etmesi önem taşıyor.

7. Dizi Ozarks Gölü’nde Çekilmiyor

ozarks gölü

İlk bölümde genel çekimler için alınmış birkaç sahne Missouri’deki Ozark Gölü’nden olsa da, dizinin çoğu Atlanta’daki Allatoona Gölü ve Lanier Gölü etrafında çekiliyor. Bu farklılığın esas sebebi Atlanta’da çekim yapmanın vergi bakımından daha ucuz olmasından kaynaklı.

6. Jason Bateman 1. Sezondaki Tek Yönetmen Olacakmış

Ozark’ın başarısındaki en önemli etken benzer suç dizilerinde görmediğimiz bir karakter olan Marty Byrde. Ne birlikte çalıştıkları ne de düşmanları kadar sert, ne de kartelde tutunmasını sağlayacak bir görünüşe sahip. Gerçek anlamda bir inek ve tek yeteneği de satış alanındaki becerisi.

ozark netflix dizisi bilgiler

Jason Bateman’ın diziye getirdiği tek yeteneği Marty’yi canlandırmadaki başarısı değil, yönetmenlik kabiliyeti de aynı zamanda. İlk planlarda 1. sezonun tamamında yönetmen koltuğunun Bateman’a ait olması varmış fakat yoğun takvim yüzünden sadece 4 bölümde kamera arkasına geçmiş ve diğer yönetmenler rolü devralmış.

5. Ozark Yapım Ekibi Karakterlerin Kolayca Ölmesinden Rahatsızlık Duyuyor

Ozark gerilimin sürekli zirvede olduğu ve en beklenmedik karakterlerin ölebildiği bir dizi. Game of Thrones gibi sürekli bir başrol kıyımı olmasa da, bu oyunun oynandığı tahta da çok kaygan ve bazen ağızdan çıkan yanlış bir söz favori karakterinizin veda etmesine sebep olabiliyor.

Bateman ön prodüksiyon döneminde özenle seçtikleri kadronun yavaş yavaş eriyişini izlemekten zevk almadıklarının altını çiziyor. Yaşanan bütün ölümlerin dizi için gerekli olduğunu ve bir karakterin ölümünü erteleyerek hikâyenin gitmesi gereken yönü değiştirmekten kaçındıklarını belirtiyor.

4. Peter Mullan ile Daha Senaryo Bile Ortalıkta Yokken Anlaşılmış

Peter Mullan

Ozark, Byrde Ailesi’nin yeni hayatlarına alışma çabaları etrafında dönse de, Ozarks’ın yerlileri bu yeni hayatın en büyük payı. Gölün gururlu sakinlerinin önde gelenleri Snell Ailesi de 3 sezon boyunca kartele Ozarks’ta deplasmanda olduklarını hissettirerek diziyi çok kutuplu bir hâle sokmuştu. Snell Ailesi’nin reisi Jacob Snell’i oynayan Peter Mullan’ın karakterdeki payı yadsınamaz ve Bateman bunu daha senaryo hazır değilken fark etmiş. Aktörü Top of the Lake yapımında izleyen Bateman, hemen iletişime geçip prodüksiyonun başlamasına aylar kala kadroya almış.

3. Laura Linney, Bateman’la Birlikte Çalışacağını Öğrenene Kadar Rolü Kabul Etmemiş

Jason Bateman’ın Arrested Development’teki rolü gibi Laura Linney de The Big C ile ünlenmişti ve Ozark için haber geldiğinde sinema kariyeri niyetinde olduğundan yapımı reddetmiş. Başrolü Bateman’la paylaşacağını öğrendikten sonra rol arkadaşıyla olan paralellikleri ilgisini çekmiş ve seçmelere katılmış. 3 sezonun ardından herhangi başka bir aktörü Wendy olarak düşünmek imkânsız ve iki komedi yıldızının drama yeteneğini ortaya çıkarttığı için Ozark ayrı bir alkışı hak ediyor.

2. Charlotte Bir Reality-Show Yıldızı Tarafından Canlandırılabilirdi

Byrde Ailesi’nin aktörleri karakterleriyle bütünleşmiş durumda ve Sofia Hublitz’in ekrana getirdiği Charlotte Byrde için de durum aynı. Gelgelelim, ilk planlar farklıymış. Dance Moms programının yıldızı Chloe Lukasiak karakter için seçilmek üzereyken planlar değişmiş ve rol Hublitz’e geçmiş. İki genç aktris arasındaki benzerliği görünce yapım ekibinin Charlotte’un nasıl göründüğüyle ilgili net bir fikri olduğu da belli oluyor.

1. Dizideki Tüm Amerikan Futbolu Sahneleri Kanada’dan

OZARK

Belki dizide önemli bir yer kaplamıyor ama televizyonda gördüğümüz bütün Amerikan futbolu görüntüleri Kanada Ligi’nden geliyor. Belki Amerikan liginin yayın haklarıyla ilgili sorunlar vardır, belki de prodüksiyon ekibinden birisi Kanada Ligi’ne hayrandır, bu durumun sebebini bilmiyoruz.


Ozark 4. sezon ile final yaptı. 7’şer bölümlük iki parça hâlinde yayınlanan final sezonu ile ünlü dizi 2021’in sonunda ekranlara veda etti.

Sizin Ozark dizisi hakkında ilginizi çeken başka ayrıntılar oldu mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Things

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Disney - Electronic Arts - Satın Alma

Zor Günlerden Geçen Disney, Electronic Arts’ı Satın Alarak Devasa Bir Hamleye İmza Atabilir

İki Dev Gezegenin Çarpışması Sonucu Çıkan Artçı Işıma İlk Kez İzlendi

İki Dev Gezegenin Çarpışması Sonucu Çıkan Artçı Işıma İlk Kez İzlendi