in ,

Özgen Aydos Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 5 Kitap

Gazeteci ve editör olarak tanıdığımız Özgen Aydos; son dönemlerde okuyup etkilendiği kitapları Kayıp Rıhtım okurları için anlattı.

Özgen Aydos Kitap Önerisi

Gazeteci ve editör Özgen Aydos, son zamanlarda okuduğu ve dikkatini çekmeyi başarmış kitaplardan bir seçki hazırladı.

1987 Ankara doğumlu Özgen Aydos, Uluslararası İlişkiler okuduktan sonra uzun yıllar NN TÜRK’te muhabir ve editör olarak görev almıştı.

Özgen Aydos Son Zamanlarda Ne Okudu?

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens / Yuval Noah Harari

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens / Yuval Noah Harari

Geçirdiğimiz bu kaygılı günlerde insanı ve insan doğasını anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap Hayvanlardan Tanrılara Sapiens. İnsan dünyayı ele geçirirken acaba yanlış bir şeyler mi yaptı, bu bir başarı mıydı, hayvanlardan o kadar da farklı mıyız gibi ve daha fazla sorunun cevabını bulabileceğiniz bu kitap o kadar akıcı ve sade bir dille yazılmış ki kitabın kalınlığı sizi korkutmasın. Bonus olarak yazarın Homo Deus ve 21. Yüzyıl İçin 21 Ders kitaplarını da tavsiye ederim.

Oyuncu – Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız: Adile Naşit / Sibel Öz

Oyuncu - Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız: Adile Naşit / Sibel Öz

Bizim neslin Adile Annesi’ydi o. Kahkahası Hababam Sınıfı’nda değil de evlerimizde yankılanırdı sanki, Münir Özkul’la evlerimize konuk olur, bize her akşam masal anlatırdı. Peki gerçekten bu kadar mıydı Adile Naşit? Değildi tabi, işte Adile Naşit’in bilinmeyen yönleri de bu kitapta. Sibel Öz ince ince çalışmış, hiçbir detayı atlamamış ve bize inceliklerle dolu bir Adile Naşit hikâyesi yazmış. Ben Adile Naşit’in hiçbir filmde başrolde oynamadığını bu kitaptan öğrendim mesela.

Gül Gibi Zabıta Dururken Kızını Çöpçüye Veren Adam / Erhan Tuncer

Gül Gibi Zabıta Dururken Kızını Çöpçüye Veren Adam / Erhan Tuncer

Bu kitabın önce ismine vuruldum desem yeridir. Çoğu insan bu hayata güzellik katarken hayattan aynı karşılığı bulamaz. İhsan Yüce onlardan biri aslında. Türk filmi izleyen herkes onu mutlaka bir yan karakterde görmüştür o filmin senaristi olduğunu bilmeden. Bugün bile hâlâ sansürlenen “Faşoaga” yazan duvar da onun fikriydi, “Ağanın poku üzerine pok olur mu?” cümlesi de. Benim gibi biyografi kitapları sevenlerin zevkle okuyacağı bir kitap. Sonunda ise insan İhsan Yüce’yi alkışlamak istiyor.

Felsefenin Tesellisi / Alain De Botton

Felsefenin Tesellisi / Alain De Botton

Felsefe sevenin de sevmeyenin de rahatlıkla okuyacağı bir kitap Felsefenin Tesellisi. Akıcı ve sade bir dille yazılmış. Uzun ve karmaşık cümleler yok, fazla bilgi yüklemesi yok. Zaten kitabın amacı bu değil. Şu anda da yaşadığımız sıkıntıların aslında hep var olduğunu belirtirken aslında düşünce insanlarıyla ne kadar ortak yönün olduğunu ortaya çıkarıyor. Sokrates de var kitapta Nietzche de, Schopenhaur de seç seçebilirsen, seç bakalım sıkıntını hangisiyle teselli edebilirsen.

Mağaradakiler / Cemil Meriç

Mağaradakiler / Cemil Meriç

Eflantun’dan alıntıyla başlıyor Mağaradakiler ve anlıyorsun ki bu kitabı okuyunca -ve sindirebilirsen- mağaradan çıkmaya bir adım daha yaklaşıyorsun. Aydın mı dersiniz, entelektüel mi dersiniz? İki kavrama farklı anlamlar mı yüklersiniz? Aydınlardan, entelektüellerden çok şeyler mi beklersiniz, hiçbir şey beklemez misiniz? Bir düşünce insanı olan Cemil Meriç bu sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap veriyor. Hızlıca okunacak kitaplardan olmamasına rağmen bir başucu kitabı diyebilirim.

Özgen Aydos tarafından önerilen kitaplar işte bu şekildeydi. Peki sizin bu eserler arasında okuduklarınız var mı? Listeye eklemek istediğiniz kitaplar hangileri? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Hak Ettiği Değeri Görememiş 10 Klasik Distopya Eseri

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Muhtelif Evhamlar Kitabı alıntıları - ömür iklim demir

Muhtelif Evhamlar Kitabı’ndan 10 Alıntı: Günlük Koşuşturmacalarda Kaybolanlara!

The Mandalorian Filmi

The Mandalorian Kamera Arkası Belgesel Oluyor