in ,

Pablo Picasso Hakkında Bilmeniz Gereken 12 İlginç Bilgi

Pablo Picasso hayatı ve eserleri ile her zaman özel bir noktada durdu. İşte Guernica’nın ressamı, İspanyol sanatçı hakkında bilmeniz gerekenler!

Pablo Picasso Hakkında Bilmeniz Gereken 12 İlginç Bilgi

İspanyol ressam, heykeltıraş, sahne tasarımcısı, şair ve oyun yazarı Pablo Picasso hakkında neler biliyorsunuz? Usta sanatçı hem eserleri ile hem de özel hayatı ile bir hayli farklı bir isim.

25 Ekim 1881’de İspanya’nın Malaga kentinde dünyaya gelen Pablo Picasso, bilinenden çok daha renkli bir kişiliğe sahip.

Yalnızca görsel sanatlar değil pek çok farklı alana göz kırpan Picasso efsanesinin bazı şaşırtıcı gerçeklerine hep birlikte göz atalım!

Pablo Picasso Hakkında İlginç Bilgiler

1. Picasso’nun Gerçek Adı: Pablo Ruiz

Aslında tam ismi Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. İspanyol sanatçı annesinin İtalyan soyadını almayı daha uygun bulmuş. Picasso bu olayı Macar sanatçı George Brassai’ye şu sözlerle açıklıyor:

“Picasso, Ruiz’den daha alışılmadık bir soyisimdi ve bir tınısı vardı. Beni bu isme ne çekti biliyor musun? Tabii ki de İspanya’da alışık olmadığımız çift “s”. Biliyorsun ki Picasso İtalyan kökenli bir kelime. Ve bir kişinin taşıdığı veya benimsediği isim onun değerini artırır. Soyadımın Ruiz olduğunu düşünebiliyor musun? Pablo Ruiz? Diego-Jose Ruiz? Veya Juan-Nepomuncene Ruiz?”

Pablo Picasso Gençliği

2. Pablo Picasso, İlk Tablosunu 9 Yaşında Tamamladı

Picasso’nun evinde bir buzdolabı yoktu ancak eğer olsaydı ailesi onun ilk eserlerini gururla buzdolabında sergilerlerdi. Resim sanatı halihazırda ailesinde olan bir olaydı. Picasso şekil çizmeye ve yağlı boya derslerine, ressam olan babası ile 7 yaşındayken başladı. Dokuz yaşına kadar da ilk eserini tamamlamıştı. Picasso, 13 yaşında babasının da öğretmenlik yaptığı Barselona Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. İki yıl sonra, kendisinin ilk önemli eserim dediği çalışmasını tamamladı.

3. Picasso’nun Babası, Oğlunun Yeteneklerini Gördükten Resim Yapmayı Bıraktığı Söyleniyor

Picasso’nun babası Barselona Güzel Sanatlar Okulu’nda ders veren yetenekli bir sanatçı olmasına rağmen, oğlunun yeteneğine büyük bir hayranlık duyduğu biliniyordu. Ruiz güvercin ve kumru çizimlerinde uzmanlaşmıştı ve Picasso henüz 13 yaşındayken babası onu Ruiz’in bitmemiş bir güvercin taslağı üzerinde resim yaparken gördü. Ruiz bu çalışmadan öyle etkilenmişti ki oğlu onu geçtiği için resim yapmayı bırakacağını açıkladı.

Ruiz’in bu açıklamanın sonrasında yaptığı bazı resimler bulunuyor. Dolayısıyla sanatı tamamen bıraktığı iddiası doğru değil. Ancak yine de oğluna duyduğu hayranlığı hiçbir zaman gizlemediği de aşikârdı.

4. Pablo Picasso’nun Solak Olduğuna Dair Bir Söylenti Olsa da Gerçeği Yansıtmıyor

Pablo Picasso Guernica
Guernica (1937)

Solak olarak anılmak dünyanın sonu değil. Eğer öyle olsaydı bile Picasso hala Picasso olurdu. Ancak Picasso sağ elini kullanan bir sanatçıydı.

5. Picasso’nun “Mona Lisa”yı Çaldığına Dair Dedikodular

21 Ağustos 1911’de biri Louvre Müzesi’nden Mona Lisa tablosunu çaldı ve sanat dünyasını alt üst etmeyi başardı. Fransız bir gazete olay hakkında bilgi karşılığına ödül koyunca bir adam dört yıl evvel Louvre’dan çaldığı bir heykel ile çıkageldi. Bu adam bu şekilde birkaç eseri daha daha sonra Picassso’ya satacak şair Guillaume Apollinaire için çaldığını iddia etti. 29 yaşındaki sanatçı bu suçlamalar üzerine mahkemeye çıkarıldı. Sanatçı satın aldığı eserlerin çalıntı olduğunu bilmediğini söyledi. Mona Lisa’nın çalınması ve Pablo Picasso arasında elle tutulur bir bağlantı olmamasından dolayı Picasso suçsuz bulundu.

Gerçek hırsız Vincenzo Peruggia, 1913 yılında çalıntı Mona Lisa’yı bir sanat simsarına satmaya çalışırken yakalandı. Peruggia bir zamanlar Louvre’da güvenlik görevlisi olarak çalışmış, Mona Lisa’yı sergileyen çerçeveyi yapmıştır. Mona Lisa’yı İtalya’ya evine geri getirmek için çaldığı iddia ediliyor ancak bazıları hâlâ bu işte Picasso’nun bir parmağı olduğundan şüpheli.

6. İkonik Çizgili Tişörtü Sıradan Bir Çizgili Tişört Değildi

Pablo Picasso

O tişört Breton marka bir çizgili tişörttü. 1858’de asker yeşili beyaz örgülü üst Bretonya’da Fransız denizci erlerinin sembolü haline geldi. Bu üst Napolyon’un zaferlerini temsil eden 21 yatay çizgiden oluşuyordu. 1917’de Coco Chanel işçi sınıfı Breton çizgilerini moda dünyasıyla kavuşturdu. Bu çizgiler hâlâ moda.

7. Marie-Thérèse Walter ile Aşk Yaşadı

Pablo Picasso, “Aşk hayattaki en harika canlandırıcı etmendir,” diye düşünürdü. Kendisi bu görüşünden asla taviz vermedi. 1927 yılında yolda Marie-Thérèse Walter isimli oldukça hoş bir sarışın hanımefendi ile karşılaştı. Ve o klişe cümlelerle kazanmaya çalıştı:

“Hanımefendi, ilginç yüz hatlarınız var… Bir portrenizi çizmek isterim… Ben Picasso.”

Walter’ın ise onun hakkında hiçbir bilgisi yoktu.

Pablo Picasso

Fakat ikili, aradaki yaş (Marie 17, Picasso 45) ve sosyal statü farkı ve ilişki durumuna rağmen (Picasso, Olga Khoklova adında bir balerin ile evliydi ve birkaç metresi de vardı) rağmen bir araya geldiler. Bu Picasso’nun en renkli ilişkisiydi. En pahalı ve değerli olan eserlerinin bazıları Marie-Thérèse’den ilham alınarak yapıldı. Sonradan bir kız çocuğu sahibi bile oldular.

Ancak, Picasso’nun en büyük heyecanı asla o olamadı. Sanatçı karısı Olga’dan boşanmayı reddetti. Picasso ve Marie-Thérèse Walter 1936 dolaylarında ilişkilerini bitirme kararı aldılar. Olga vefat ettikten sonra, Picasso çömlek atölyesinde çalışan Jaacqueline Roque ile evlendi. Kimisi, Marie 1973 vefat ettiğinde bile hâlâ Picasso’nun parmağına bir yüzük takmasını beklediğini söylüyor. Marie-Thérèse dört yıl sonra birlikte kaldıkları evde kendisini asarak intihar etti. (Jacqueline de Picasso öldükten 13 yıl sonra intihar etti.)

8. Picasso Sadece Bir Ressam Değildi

Picasso çok yönlülüğe dair şöyle konuşmuştu:

“Bir zamanlar annem bana şöyle demişti, eğer bir asker olacaksan general olacaksın. Eğer bir rahip olacaksan papa olacaksın. Fakat ben bir ressamdım. Ancak bu yalnızca tek bir yönüm.”

Picasso 1935 yılında ilk eşinden ayrıldığında şiir alanında da çalışmalar yaptı. Ve daha sonra iki tane -biri okuma oyunu olarak Albert Camus, Simone de Beauvoir ve Jean Paul Sartre tarafından canlandırıldı- sürrealist türde oyun yazdı.

9. Pablo Picasso 300’den Fazla Şiir Yazmıştı

Şiir, Pablo Picasso’nun hayatına sonradan girdi. Olga Stepanovna Khokhlova ile olan evliliğinin sona ermesinin ardından 1935 yılında ciddi bir şekilde şiir yazmaya başladı. 1935 ve 1959 yılları arasında 300’den fazla şiir kaleme aldı. 1940’larda ise Desire Caught by the Tail ve The Four Little Girls adını taşıyan iki oyun kaleme aldı. Bu çalışmaların her ikisi de bilinç akışı tarzında yazılmış sürrealist eserlerdi.

Femmes á leur toilette

Söylentilere göre Picasso günün birinde tablolarından ziyade şiirleriyle ünlü olacağını düşünüyordu. Ancak başlıksız, noktalama işaretleri içermeyen, çoğunlukla cinsel ve müstehcen dizeleri hiçbir zaman tabloları kadar sükse yaratmadı. Şiirlerinden bir mısra örnek vermek gerekirse, “İdrar ile marine edilmiş ekmek kırıntılarının kokusu” dizesini ele alabiliriz.

10. Pablo Picasso Rekorlar Kitabına “En Üretken Ressam” Olarak Girmişti

Sanatçı 75 yıl süren kariyerinde tüm profesyonel ressamlar arasında en üretken isim olmayı başarmıştı. Guinness Dünya Rekorları kitabına giren Picasso’nun yaklaşık 13.500 resim ve desen, 100.000 baskı ve gravür, 34.000 kitap illüstrasyonu ve 300 heykel ve seramik ürettiği tahmin ediliyor. Eserlerine 500 milyon sterlin değer biçilen sanatçı için Guinness Dünya Rekorları kitabında şu ifadelere yer veriliyor:

“Yüzyılın her sanat akımında parmağı olan, ustaca düzensiz bir öncüydü.”

11. Picasso Modern Kolaj Sanatının Kurucusuydu

Pablo Picasso Kolaj Sanatı

Picasso, Kübizm’in kurucularından Georges Braque ile beraber bugün bilinen anlamda kolajı sanatını icat eden kişiler arasındaydı. Picasso bu tekniği tamamen benimsemiş, duvar kâğıdı parçalarını ve gazete kupürlerini resimlerinin yanına yapıştırmıştır. Kolajı güzel sanatlara dahil eden ilk sanatçı olan Pablo Picasso, sanat dünyasındaki kuralları yıkma ve yaratıcılığını ifade etmek için yeni yöntemler sunma konusunda oldukça dikkat çekici bir isimdi.

12. Pablo Picasso’nun Son Yılları Sanatçının En Üretken Olduğu Zamanlardı

Picasso’nun yaşlandıkça yavaşlayacağını ve durulacağını düşünmek her ne kadar normal olsa da, sanatçı bu durumu tam tersi şekilde yaşadı. Kendisi, hayatının son dört yılında herhangi bir zaman diliminde yaptığından daha fazla eser yarattı.

Pablo Picasso 1973 yılında Fransa’nın Mougins köyünde yaşamını yitirdi.

Sizler de Guernica’nın yaratıcısı Pablo Picasso hakkında, sanatçının hayatı ve eserlerine dair ilginç bulduğunuz bilgileri Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz. Daha fazlası için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz.


* Salvador Dali Hakkında 23 ‘Sürreal’ Bilgi

Kaynak: Mental Floss, My Modern Met

Dilara Ünal

97 sularında gelmişim buralara. İngilizce ile münasebetim ‘öğretmenlik’ bölümü mezunu oluşumdan gelir. Evirip çevirmek veya kod çözümlemek diye tasvirlediğim çeviri işinden ise keyif aldığım için buradayım. Farklı bir dilden siz okurlara literatür sunabiliyor olmak, bu dili biliyor olmamın en güzel getirisidir. Keyifle yaptığım işlerden sizlerin de keyif alması dileğimle.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Peaky Blinders Film - Steven Knight

Steven Knight Duyurdu: “Peaky Blinders” Macerası Sinema Filmiyle Devam Edecek

American Born Chinese 2. Sezon İptal Kararı

Çin Mitolojisi Temalı Disney Dizisi “American Born Chinese” İlk Sezonun Ardından İptal Edildi