Pennywise Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 13 Gerçek

Stephen King’in başyapıtlarından O’nun canavar palyaçosu Pennywise’ı ne kadar tanıyoruz?

Andrés Muschietti’nin yönetmenliğinde, iki bölüm halinde yeniden sinemaya uyarlanan O’nun başrolüne Bill Skarsgård’ın getirildiğini duyurmuştuk. Ama Stephen King’in yarattığı bu korkunç palyaçoyu kâbuslarımıza sokan ilk isim Tim Curry’dir. 1990’da yapılan iki bölümlük televizyon filminde “Pennywise“ı canlandıran Curry öyle şahane bir iş çıkarmıştır ki yalnızca bir neslin palyaçolardan korkmasını sağlamakla kalmamış, korku sineması tarihinde de büyük bir yer edinmiştir.

Tabii edebiyattan sinemaya yapılan uyarlamalarda kaçınılmaz olarak bir şeyler değiştirilir, bazı şeylerse hiç dâhil edilmez. Curry’nin Pennywise’ı da ne kadar başarılı olsa da bize kitaptaki kadar zengin bir karakter sunamamıştı. Horror Freak News, Pennywise’la ilgili duymamış, gözden kaçırmış olabileceğimiz bilgilerden bir derleme yapmış. Biz de bu listeyi kendi notlarımızla beraber sizin için Türkçeye çevirdik.

1.  Pennywise oldukça yaşlı… Ayrıca bir uzaylı

Kökenleri şüpheli olsa da Pennywise hakkında kesin olan bir şey var: Kendisi Dünya’dan değil. Hatta bulunduğumuz evrenden bile değil! Pennywise’ın anavatanı olan “Macroverse,” Büyük Patlama’dan önce de vardı ve milyonlarca yıl önce bir meteor gibi dünyamıza düşerek Maine’deki Derry kasabasını (King’in kitaplarında kullandığı kurmaca bir yer) meydana getirdi.

Pennywise 1715 yılına kadar uykuda kaldıktan sonra 30 yıllık aralıklarla ortaya çıkmaya başladı. Gerçek görünüşü insanlar tarafından algılanamasa da bir şekildeğiştiren olduğu için farklı formlara girebiliyor. O, Pennywise, Dans Eden Palyaço, Robert “Bob” Gray, Dünyaların Yiyicisi, Tüketim gibi birçok ismi var.

2. Pennywise diğer Stephen King romanlarına da dadanıyor

Stephen King’in sık sık yaptığı bir şeydir bir yeri veya karakteri birden fazla kitabında kullanmak. Bu sayede kendi içerisinde tutarlılığı olan bir “Stephen King Evreni”nden de söz edebiliyoruz. Pennywise da bu karakterlerden birisi, ancak onun varlığı biraz daha ürpertici. Şeffaf’ta, yolu Derry’den geçen bir karakter kanalizasyon ızgarasının arkasında bir palyaço görür. Bu görüntü bir sanrı olabilir tabii, ama eğer gerçekse Kaybedenler sandığımız gibi O’nu öldürememiş demektir. Bu teori Rüya Avcısı’nda da destekleniyor. Kitapta Bay Gray’in gördüğü grafitide şöyle yazmaktadır: “Pennywise Yaşıyor.” 11/22/63 ve Uykusuzluk romanlarının yanı sıra Hayaletin Garip Huyları seçkisindeki Gri Madde öyküsünde de O’ndan bahsedilmekte.

GÖZ ATIN  Stephen King Durmak Bilmiyor: Kral'ın Homofobi Karşıtı Novellası "Elevation" Çıktı!

3. Pennywise’ın esin kaynakları

bozo_ap

Palyaço Bozo

Birçok hayran ve eleştirmen Pennywise’ın ünlü seri katil John Wayne Gacy’den ilham alındığını düşünüyordu. Gacy, doğum günü partilerinde ve hayır etkinliklerinde Pogo adını verdiği palyaçonun kılığına girerek insanları eğlendirmesiyle bilinmekteydi. Daha sonra en az 33 çocuğun ölümünden suçlu bulunduğunda popüler kültürde palyaçolara karşı büyük bir nefret oluştu. İkinci kişiliği yüzünden Gacy’e de “Katil Palyaço” lakabı takıldı. Fakat Stephen King’in belirttiğine göre Pennywise’ın en önemli esin kaynakları 60’ların ünlü hayali karakterlerinden palyaço Bozo, 50’lerde yayınlanmış televizyon şovu Howdy Doody’nin dilsiz palyaçosu Clarabell ve McDonalds’ın reklam yüzü Ronald McDonald olmuş.

4. Pennywise’ın müritleri

Pennywise’ın dünya genelinde ilham vermekle suçlandığı gerçek palyaço sayısı bir hayli fazla. Bunun en önemli örneklerinden biri 2013 yılında Northampton sokaklarında gezinirken göründü. Sosyal medyanın da yardımıyla iyice ün kazanan bu palyaço en sonunda bir Facebook sayfası dahi açtı. Sayfasında varlığının nedenini şöyle açıklıyor: “Çok fazla nefret, yetersiz sevgi.”

2014 yılında çıkan bir haber ise şu şekilde:

Bakersfield ve Wasco sakinleri geceleri onları takip eden, bazen de bir pala taşıyan bir palyaçoyu ihbar ettiler. Daha sonra bunun bir sanat projesi olduğu ortaya çıktı.

5. Pennywise, Stephen King’de yazar tıkanıklığına sebep oldu

Stephen King gibi üretken bir yazarın tıkanıklık yaşaması gerçekten şaşırtıcı. 1138 sayfalık O hakkında, 1990 yapımı mini dizinin IMDB sayfasında şöyle denmiş:

Uzunluğun sebebi King’in tüm favori canavarlarını tek bir yerde toplamak istemesinden kaynaklanıyordu. King’in söylediğine göre eğer senaryoyu o yazsaydı 32 saatlik bir seri olabilirdi. Ayrıca bu, yazarın bugüne kadar yazdığı canavar odaklı ya da bir çocukluk travmasını işleyen son hikâye. Bu kitap ona yazar tıkanıklığı verdi ki onun için nadir bir şey.

6. Pennywise rolünde Alice Cooper

alice_cooper

Alice Cooper

Yine IMDB sayfasında söylendiği kadarıyla Tim Curry rolü almadan önce Pennywise için düşünülen isimlerden biri de Alice Cooper’mış. Kendisinin Curry kadar etkileyici bir performans gösterip gösteremeyeceğini bilemeyiz ama izlemeye değer bir şey çıkacağını tahmin edebiliyorum.

GÖZ ATIN  Paul Tremblay: "Karakterlerimi Yaratırken Hep Empatiden Yola Çıkarım"

7. George A. Romero ve Pennywise

IMDB’den öğrendiğimiz bir diğer bilgi de az daha Romero’nun elinden çıkmış bir uyarlama izleyeceğimizi söylüyor. Proje, ABC ve yapım şirketi Lorimar tarafından ilk duyurulduğunda George A. Romero’nun yöneteceği 6 saatlik bir mini diziymiş. Hatta Romero ön çalışmaları yapmış ve Lawrence D. Cohen ile de senaryo üzerinde çalışmaya başlamış. Ancak çekim takvimi Night of the Living Dead’in (Yaşayan Ölülerin Gecesi) yeniden çekimiyle çakışınca bırakmak zorunda kalmış. Romero’nun bıraktığı tek King uyarlaması da değil bu. 1989 yapımı Hayvan Mezarlığı’nın ilk kararlaştırılan yönetmeni de aslında George A. Romero’ydu. Ama çekimler ertelenince projeden ayrıldı ve filmin yönetmenliğine Mary Lambert getirildi.

8. Pennywise’ın saçı gerçekti

Buzzfeed’deki bir makalenin belirttiği üzere Pennywise’ın sembolü haline gelen kırmızı saçları peruk değildi, gerçekten de Tim Curry’nin saçlarıydı.

9. Pennywise en çok korkmuş eti seviyor

Hepiniz korktuğunuzda çok daha lezzetli oluyorsunuz!

Pennywise’ın kurbanlarını öldürmeden önce delicesine korkutmasının bir nedeni var. Korkmuş et daha lezzetli oluyor! En kolay korkanların masum çocuklar olması da onları palyaçomuzun favori yemeği yapıyor.

10. Pennywise Kaplumbağa’ya Karşı

Kulağa tuhaf gelse de Pennywise’ın en büyük rakibi bir kaplumbağa! StephenKingWiki’de deniyor ki:

Onun doğal düşmanı Kaplumbağa, Macroverse’den gelen bir başka eski varlık, ki kendisi çok uzun zaman önce evrenimizi ve muhtemelen birçok diğerini de yarattı. Kaplumbağa, King’in Kara Kule serisinde ışının koruyucularından biri olan Maturin olarak yer alıyor. Seriye göre Kaplumbağa ile beraber Pennywise da “Diğer” (Prim çekildiğinde karanlıktan doğan tanrı Gan) olarak bilinen, ayrı, her şeye gücü yeten bir yaratıcının eserleri. Kaplumbağa ve O, yaratılışa karşı yok oluşun savaşında sonsuz düşmanlar.

11. Pennywise’ın sayısız güçleri

Pennywise’ın 1990 yapımı mini dizide bahsedilmeyen sayısız gücü var: Bir şekildeğiştiren olduğu için akla gelebilecek her şeyin formunu alabilir; uçan balonlar, hareket eden fotoğraflar, farklı sesler ve kokular gibi çeşitli illüzyonlar yaratabilir; istediği zaman görünmez olabilir; kendini yenileyebilir; telepatik gücüyle yakınındakilerin zihinlerini okuyabilir; hatta bu kişilerin beyinlerini yıkayabilir, zihinlerini kontrol edebilir; ışınlanabilir; bitkilere sadece dokunarak onları öldürebilir; havayı kontrol edip güçlü fırtınalar oluşturabilir; telekineziyle cisimleri uzaktan hareket ettirebilir ve ışıkları manipüle edebilir.

GÖZ ATIN  Stephen King, Kara Kule Filminin Başarısızlığını Stüdyoya Attı

12. Pennywise’ın diğer formları

pennywise_forms

Eğer sadece mini diziyi izlediyseniz Pennywise’ın yalnızca iki formunu biliyorsunuzdur: Palyaço ve örümcek. Romanda ise Pennywise birçok farklı şekle girmekte: Palyaço, büyük bir hamile örümcek, Black Lagoon’daki canavar (insansı amfibi balık yaratık), dev bir karga, Rodan (J-Horror’daki pterozor), Kurtadam, bir cüzamlı, Mumya, uçan sülükler, bir pirana sürüsü, Jaws’daki köpekbalığı, Dracula, Paul Bunyan, Frankenstein’in canavarı, iki buçuk metrelik bir doberman, Hansel ve Gretel’deki cadı, çürümüş bedenler/zombiler… böylece devam ediyor bu liste.

13. Pennywise korku filmlerini sevmiyor

Tim_Curry

Tim Curry

Tim Curry, Pennywise ile özdeşleşmesinin yanı sıra kötü karakterlerin ikon haline gelmesinde de oldukça etkili oldu. Ancak 1990’da yapılan bir röportajdan öğreniyoruz ki ünlü aktör korku filmlerinden pek de hoşlanmıyormuş:

The Rocky Horror Picture Show’un yazarı Richard O’Brien korku filmlerine düşkündü, ama bu onun takıntısıydı benim değil. Yani, filmlerdeki kötü adamlara hayranlık duyuyorum –Lon Chaney’i severdim- ama bana göre korku filmleri bazı konularda fazla ileri gidiyorlar. Bence en dehşet verici şey yarım litre kan ve biraz lateks değil de bir kişi başka birini öldürmeye karar verdiğinde gözlerinin arkasındaki karar anı.

Curry kendisini her zaman bir Stephen King hayranı olarak gördüğünü de ekliyor:

Kitaplarını her zaman aldım. Yani, King gerçekten eğlenceli bir yazar, bence bu konularda oldukça iyi. Medyum’u da baya sevmiştim, onda oynamaktan da mutlu olurdum.

Pennywise hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz!

* * *

* 17 Ünlü Yazarın Aldıkları En Sert Ret Mektupları
1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Pennywise Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 13 Gerçek için 2 yorum

  1. mit dedi ki:

    Tanımaz olaydımmm! Bilmez olaydımmm! :clown_face::roll_eyes:


  2. İyi bir çalışma olmuş ama ben pennywise’ın bu evrenden bile olmayışına büyük patlamadan önce bile var olmasına takıldım. Bu kadar iddialı olmaya ne gerek vardı. Muhtemelen King Usta Pennywise dan daha çok ekmek yemeği düşünüyor olabilir…


Pennywise Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 13 Gerçek

Stephen King’in başyapıtlarından O’nun canavar palyaçosu Pennywise’ı ne kadar tanıyoruz?

Başa dönün