in , ,

Roald Dahl: Hayatı ve Eserleri Hakkında 11 Tuhaf Bilgi

Roald Dahl ile tanışmaya hazır olun. Nice ‘en’leriyle edebiyat dünyasında yer edinen bu tuhaf yazarın hayatı ve eserleri ile ilgili ilginç bilgiler sizlerle.

Roald Dahl Hayatı Eserleri Bilgi

Roald Dahl hayatı ve eserleri hakkında en ilgi çekici 11 bilgi ile tanışmaya hazır olun! Çoğunlukla Charlie and the Chocolate Factory kitabı ile tanınan yazarın kendine has dünyası, edebiyatın her alanında ciddi izler bıraktı.

Kurduğu sıra dışı, olağanüstü, yarı gerçek, yarı masalsı dünyalarla hayal gücünü epey zorlayan, ama bizleri bir o kadar da eğlendiren Roald Dahl, kuşkusuz çocukların dilinde tüm dünyaya hitap edebilmeyi başaran ender yazarlardan. Dolayısıyla edebiyat dünyasında böylesi özgün bir üslup ve kurgularla yer edinen yazarımızın olmadığı bir dünya; Oompa Loompa’sız, Snozzcumber’sız ya da Muggle-Wump’sız, ilgi çekmeyen bir yer hâline gelirdi. Oysa kim böyle bir yerde yaşamak ister ki?

Üstelik yalnızca çocuk kitapları ile değil, Öptüm Seni, Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü, Senin Gibi Biri ve Son Perde gibi öykü kitapları ile yetişkinlere de unutulmaz maceralar sunmuş bir isim.

O zaman gelin, “harikuşahane” çocuk kitaplarının ustası hakkındaki ilginç gerçeklerle tanışalım ve onun düşler dünyasına daha yakından bakalım.

Roald Dahl Hayatı Eserleri Bilgi

Dünyanın en dost canlısı devleri, en büyük hıyarları, en lezzetli çikolataları, en tutkulu kitap kurtları ve daha nice en’leriyle edebiyat dünyasında yer edinen “en özgün” yazarlardan Roald Dahl’ın kalemi, nasıl bir yaşam süzgecinden geçti dersiniz?

İşte Roald Dahl hakkında hayatı ve eserlerine dair az bilinen “harikuşahane” gerçekler!

Roald Dahl Hakkında İlginç Bilgiler

1. Yazarlık, Hiçbir Zaman Roald Dahl’ın Bir Numaralı Hayali Değildi

Dahl’ın henüz çocukken yazdığı bir okul bildirisinde öğretmeni, şöyle bir açıklamada bulunuyor: “Kelimeleri ısrarla tam tersi anlama gelecek şekilde kullanan birini daha görmedim.”

2. Roald Dahl’ın En İyi Yaptığı Şeylerden Biri, Anlamsız Kelimeler Türetmekti

1982 basımlı The BFG (Big Friendly Giant) adlı kitabının yazım aşamasında Dahl, romanın başkahramanı için 238 yeni kelimeden oluşan Gubblefunk isimli yepyeni bir dil üretti.

3. Roald Dahl’ın İlk Mesleği Pilotluktu

Üstelik öyle sıradan bir pilot değildi Dahl; II. Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvvetleri için asker pilot olarak çalışmıştı. Mısır – İskenderiye yakınlarında tanık olduğu bir uçak kazası, sonrasında ona yazmak için ilham veren esas şey oldu.

yazar pilot

4. Roald Dahl da Bir Çeşit Ajanlık Olayına Dâhildi

Çalışma arkadaşları Ian Fleming ve David Ogilvy ile birlikte Dahl, İngiltere Güvenlik Koordinasyonu olarak bilinen bir M16 kuruluşuna bilgi sağlamakla görevliydi.

5. Roald Dahl’ın İlk Eseri, Kazara Yayımlandı

Geçirdiği uçak kazasının ardından, hava ataşesi asistanı olarak çalıştığı Washington D.C.’ye yeniden görevlendirildi. Burada The Saturday Evening Post için bir parça üzerine çalışan ve röportaj yapmak için savaşın ön cephelerinde bulunmuş birini arayan yazar C.S. Forester’la tanıştı. Dahl, deneyimleri üzerine birkaç not eklemeyi önerdi; ama Forester, Dahl’ın yazdıklarını görünce tek bir kelimesini dahi değiştirmek istemedi. 1 Ağustos 1942’de Dahl’ın orijinal adı “A Piece of Cake” (“Çantada Keklik”) olan notlarını editörüne gönderdi. Böylelikle Roald Dahl, eseri yayımlanmış bir yazar hâline geldi. Daha sonra dramatik bir etki uyandırmak için başlığı “Shot Down Over Libya” olarak değiştirilen hikâye için yazara 1.000 dolarlık bir ödeme yapıldı.

6. Roald Dahl’ın İlk Çocuk Kitabı Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden Esinlenilmişti

roald dahl çocuk kitapları

1942 yılında yayımlanan The Gremlins adlı roman, RAF’ın uçaklarını kurcalayan bir grup haylaz yaratıkla ilgiliydi. Eserin beyaz perdeye taşınma hakları Walt Disney tarafından satın alınmışsa da bu, hiçbir zaman gerçekleştirilmedi. Bu sırada Dahl; elliye yakın dile çevrilen 100 milyondan fazla basılı eseriyle dünyanın en çok satan kurgu yazarlarından biri olmaya devam ediyordu.

7. Roald Dahl, Makaleler İçin Playboy Okuyordu

Yani en azından kendi makaleleri için. Dahl, bir yandan en iyi çocuk yazarı olarak bilinirken yetişkinler için kaleme aldığı kısa hikâyelerinde de oldukça üretkendi. Hikâyeleri, Collier’s, Ladies Home Journal, Harper’s, The New Yorker ve Playboy gibi birtakım dergilerde yayımlandı. Bu dergilerin içeriği genelde ev hanımlığına ilişkin şeyler, hafifmeşrep konular, intihar ve aldatma hikâyeleri oluyordu. Bunlardan birçoğu, Dahl’ın Switch Bitch (Türkçe adı Kancık) adlı antolojisinin bir parçası olarak yayımlandı.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası yazarı

8. Quentin Tarantino, Roald Dahl’ın Kısa Hikâyelerinden Birini Beyaz Perdeye Uyarladı

Dahl’ın en çok bilinen yetişkin hikâyelerinden “Man from the South” (“Güneyli Adam”) üç defa sinemaya uyarlandı. Bunlardan ikisi Alfred Hitchcock Presents’in bir parçası olarak (biri Steve McQueen ve Peter Lorre 1960’ta, diğeri de yine aynı ekiple 1985’te olmak üzere), üçüncüsü Quentin Tarantino’nun yönettiği Four Rooms adlı 1995 yapımlı film antolojisinin final parçası olarak sunuldu.

9. Roald Dahl’ın Kendi Senaryo Girişimleri ise Başarısızdı

Tuhaflıklarla dolu geçmişine ve kelimeleri kullanmadaki yeteneğine bakarak Dahl’ın romancılıktan senaristliğe geçtiğinde de aynı başarıyı yakaladığını düşünebilirsiniz. Ancak bu yanıltıcı olabilir. Dahl, Ian Fleming’in iki romanını uyarlamak üzere anlaşmıştı: Bir James Bond romanı olan You Only Live Once ve daha çok çocuklara hitap eden Chitty Chitty Bang Bang.

Ancak her iki eserin senaryosu da yeniden yazıldı. Dahl ayrıca Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı da sinemaya uyarlamak üzere tutuldu, fakat teslim tarihine yetiştiremediği için David Seltzer bu işi tamamladı. Buna karşılık Dahl, ortaya çıkan eseri eleştirmekten de geri durmadı. Zira ona göre film uyarlaması, hikâyenin odağını Charlie’den ziyade Willy Wonka’ya yöneltmesiyle bir hayal kırıklığıydı.

10. Roald Dahl, Ayrıca Beyin Cerrahisi Alanına da Önemli Katkılarda Bulundu

Roald Dahl

1960 yılında Dahl’ın dört aylık oğlu Theo’nun içinde bulunduğu bebek arabasına New York City’de bir otomobil çarptı. Ne yazık ki kazanın ardından bebekte, beyindeki sıvı miktarının artmasına neden olan hidrosefali meydana geldi. Dahl, oğlunun tedavi süreciyle çok yakından ilgilenerek yardım etmesi için oyuncak yapımcısı Stanley Wade ile iletişime geçti. Theo’nun beyin cerrahı Kenneth Till de dâhil olunca üçlü, çocuğun durumunu iyileştirecek bir yol geliştirdi. Böylece ortaya çıkan yeni yöntem, Wade-Dahl-Till kapakçığı olarak bilindi.

11. Kendi Ölümünde Bile Roald Dahl, Mizah Anlayışını Ortaya Koymayı Bildi

Tarihler 23 Kasım 1990’ı gösterirken yetmiş dört yaşındaki yazar, bir kan hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Kendi ricası üzerine en sevdiği şeylerin tümüyle birlikte gömüldü: bilardo ıstakaları, bir şişe Burgundy, çikolata, HB kalemleri ve bir elektrikli testere.

En sıra dışı dünyaları bizlerle tanıştıran, çocuk edebiyatının, mizahın ve kısa öykülerin usta kalemi Roald Dahl’ın kendi yaşamına biraz perde aralamaya çalıştık. Sizler de yazarın hayatı ve eserleri hakkındaki ilginç bilgileri Kayıp Rıhtım Forum’a yazabilir ve bu büyülü gerçekliği genişletebilirsiniz!

Yazarın eserleri dilimize Can Yayınları tarafından kazandırılıyor.

* * *

* Koca Dev Roald Dahl ve Son Perde

Kaynak: Mental Floss

Rabia Elif Özcan

1995 yılında, dünyaya ilk defa dokunduğundan bu yana okuyor gözlerim, ellerim, kulaklarım ve hislerim. En çok doğayı okuyorum, sonra müziği, renkleri; ve edebiyat okuyup çeviriler yapıyorum, başka gözlerin bakışlarına dokunabilmek için. Dimağımın heybesinde biriktirdiğim kelimelerden masallar fısıldıyorum. Hayatı satır aralarına katık ediyorum; yağmurlu gökte vicdanı arıyor, mum ışığında güneşi buluyorum. Sabah günümü aydın eden kahve kokuları gece gözüme uyku sürüyor. Küçücük bir kutuda azıcık yaşıyorum, yetinmekle doyuyorum.

The Old Guard İnceleme

The Old Guard İncelemesi: Aksiyon! Hikâye?

wandavision falcon and the winter soldier disney marvel

Disney+ Bu Yıl Çıkacak Tüm Marvel Yapımlarını 2021’e Erteledi