in ,

Rocky Serisi Hakkında İlham Veren 16 Bilgi

Rocky serisi hakkında neler biliyorsunuz? Sylvester Stallone’nin sinema tarihine damga vuran filmlerine dair ilham veren gerçekler.

Rocky Film Serisi Hakkında Bilgi

1976 yılında ilk adımı ile Sylvester Stallone’yi sinema dünyasının unutulmazları arasında sokan Rocky serisi, bugün hâlâ milyonlarca sinemaseveri etkilemeye devam ediyor. Peki bu kült serinin arkasında nasıl bir hikâye var?

Yine bir başarı öyküsü, yine karşılaşılan zorluklar. 1946 doğumlu Sylvester Stallone’nin kariyeri boyunca güzel işlere imza attığı su götürmez bir gerçek. Rambo, Rocky ve The Expendables (Cehennem Melekleri) gibi büyük filmlerin yanı sıra irili ufaklı birçok başka yapımda da yer almış bir isim. Bizim bugün ele alacağımız konu ise onun başarı merdivenlerini nasıl tırmandığı ve bir ikon hâline gelen Rocky film serisine nasıl başladığı olacak.

Cebinizde hayallerinizi gerçekleştirmeye pek de yetmeyecek paralar varken bir şeylere odaklanmak oldukça zordur. Ama diğer tüm başarılı insanlarda olduğu gibi bu zorluklar Stallone’yi hiç durdurmamış. Öyleyse Rocky film serisi hakkında bilinmeyen gerçeklere ve aktörün tüm bu süreçte neler yaşadığına hep birlikte göz atalım.

İşte Rocky Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1. Stallone, Rocky Filminin İlk Taslağını Üç Buçuk Günde Yazmış

O zamanlar cebinde sadece 106 doları ve senaryo yazma konusunda oldukça az tecrübesi bulunan Stallone, bir Muhammed Ali maçı izledikten sonra Rocky fikrini aklından bir yıl boyunca çıkaramamış. Yaklaşık 84 saat harcayarak ve bir kâğıt bir de kalem kullanarak filmin ilk taslağını yazmış. Filmin bu ilk taslağında Adrian bir Yahudi, Mickey bir ırkçı ve Paulie ise Adrian’ın Yahudi annesiymiş. Stallone, Apollo Creed’i ise Jameikalı bir dövüşçü olarak düşünmüş.

rocky adrian petshop

Film Balboa’nın Apollo ile yaptığı o ünlü dövüşle ve kazandığı parayla Adrian için bir evcil hayvan dükkânı açmasıyla bitiyormuş. Ancak biliyoruz ki filmde Adrian zaten bir petshop işletiyor. Senaryonun bazı kısımları değiştirilmiş.

2. Stüdyo, Rocky Karakterini Canlandırması İçin James Caan, Burt Reynolds ya da Ryan O’Neal’ı İstiyormuş

United Artists, senaryonun haklarını onlara satması karşılığında Stallone’ye 340 bin dolar teklif etmiş. Ancak aktör, aynı zamanda da yapımda başrol oynamak istiyordu. Nihayetinde yapımın bütçesi 1 milyon dolara düşürülmüş ve Stallone başrolü alabilmiş.

Yeni sözleşmeye göre Stallone senaryo için 20 bin dolar ve oyunculuk için de haftalık $350 olan aktörlük ücretini almış. Bu ücret o zamanlar SAG (Aktörler Derneği)’ın belirlediği en düşük ücretmiş.

3. Adrian’ı Oynayan Aktris Neredeyse Susan Sarandon Olacakmış

Adrian’ı oynayan aktris neredeyse Susan Sarandon olacakmış olmasına ama Stallone ve yapımcılar Sarandon’ın bu rol için fazla çekici olduğunu düşünmüşler. Hatta bir ara kendisine Cher’i oynatmayı da düşünmüşler. Bette Midler’a da teklif götürülmüş ama reddetmiş. Menajeri çok yüksek bir ücretle karşılarına çıkana kadar rolün Carrie Snogdress’e ait olacağını düşünüyorlarmış ama son dakikalarda Talia Shire denemelere katılmış ve günü kurtarmış.

4. Stallone ve Carl Weathers Filmde Yaptıkları O Büyük Kavgaya Dört Hafta Boyunca Çalışmışlar

YouTube video

Yönetmen John G. Avildsen, ikilinin kavgalarını 8mm’lik filmlere kaydetmiş ki sonradan izleyip ne yaptıklarını ve ne yapmaları gerektiğini net olarak görebilsinler. İşler Creed ve Balboa’nın ilk dövüşünü Los Angeles Sports Arena’da gerçekten çekmeye geldiğinde yapımcılar dövüşü izlemeye gelen insanları canlandırmak için başvuran herkese bedava tavuklu yemek vereceklerini söyleyerek reklam yapmışlar.

5. Rocky ve Adrian, Buz Pateni Pistini Maddi Sıkıntılar Yüzünden, Çalışma Saatleri Dışında Ziyaret Etmişler

adrian buz pisti

Filmde Adrian ve Rocky’nin buz pateni pistini randevuları için çalışma saatlerinde ziyaret etmesi gerekiyormuş. Ama etraflarında kayan figüranlar bulmanın masrafı oldukça fazla olacağı için Avildsen Stallone’den sahneyi değiştirmesini istemiş. Böylece ikili birlikte buz pateni yapmışlar.

6. Stalloneler İçin Bu Bir “Aile İşi”ydi

Stallone’nin kardeşi, Frank Stallone Jr., Rocky filminde bir sokak şarkıcısını canlandırmış, Frank Sr. ise dövüş sırasında zamanı tutan kişiymiş. Stallone’nin ilk karısı Sasha ise üçüncü filmde, antrenmanı sırasında Rocky’den bir öpücük kapmış.

7. Charlie Chaplin ve Elvis Presley İlk Filme Hayrandılar

Charlie Chaplin, Stallone’ye bir mektup yazmış ve Rocky’nin sessiz filmlerinde canlandırdığı bir karakteri andırdığını söylemiş. Chaplin öldükten birkaç ay sonra Stallone, ünlü aktörün onu İsviçre’deki evine davet ettiğini ve bu daveti kabul etmediği için pişman olduğunu söylemiş. Aynı şekilde Elvis ölmeden birkaç ay önce, Rocky filmini Memphis’te beraber izlemeyi teklif etmiş ama Stallone bunu da reddetmiş.

8. Burt Young’ın İkinci Filmde Daha Zayıf Görünmesinin Sebebi Aslında Filmde Oynamayı Beklememesiymiş

rocky 2 oyuncuları

Young başka bir film için kilo vermiş, aslında Paulie’yi ikinci kez canlandırmak da istemiyormuş. Stallone oldukça net görünen bu fiziksel değişim için Rocky II filminde birkaç replik yazmış ve durumu mantıklı hale getirmeye çalışmış.

9. Rocky’nin O Ünlü Koşusu Neredeyse 49 Kilometre Sürüyormuş

Rocky Koşu Sahnesi

2013 yılında Philadelphia dergisinde yapılan hesaplamaya göre Rocky II filminde Stallone’nin yaptığı koşu yaklaşık 49 kilometre sürüyormuş. Karakterin evinin önünden Philadelphia Güzel Sanatlar Müzesi’nin basamaklarına kadar yaptığı bu koşu için sekiz yüz kadar çocuk figüran kullanılmış.

10. Rocky’nin Alternatif Bir Sonu Daha Varmış

Bu sonda Adrian ve Paulie, çiftin yeni doğmuş bebeğiyle birlikte eve dönmek yerine Rocky ve Apollo’nun ikinci dövüşünü izliyorlarmış. Bu versiyonda Adrian diğer izleyicilerle birlikte ringe fırlıyor ve filmin sonunda kendisini Rocky’nin kollarının arasına atarak ona sarılıyormuş.

11. Rocky Heykeli Üzerine Oldukça Tartışılmış

Rocky Balboa heykeli

Stallone, Rocky III filminin çekileceği kesinleştikten sonra 2.5 metrelik, 907 kiloluk Rocky Balboa heykeli Philadelphia Güzel Sanatlar Müzesi’ne bağışlamış. Philadelphia sakinleri ise büstün müzenin merdivenlerinin tepesinde durmayı hak edip etmediği konusunda ikiye bölünmüşler. Sanat Komisyonu en sonunda büstü Philadelphia Spectrum spor kompleksinin kaldırımına yerleştirmiş. 1990 yılında beşinci filmin çekimleri için büst müzenin merdivenleri üzerindeki yerine geri taşınmış ve daha sonra tekrar geri taşınarak 2006 yılında Rocky filmlerinin otuzuncu yılı şerefine şu anda bulunduğu, müzenin merdivenlerinin hemen altındaki yerine yerleştirilene kadar da spor kompleksinin orada durmuş.

12. Rocky IV Filminde Wyoming ve Kanada, Sovyetler Birliği’ymiş Gibi Gösterilmiş

Rocky’nin Ivan Drago ile karşılaşmadan önce yaptığı o epik idman Jackson Hole, Wyoming’de çekilmiş. Kamera, ses ve ulaşım ekipmanları eksi yirmi dereceyi bulan soğukta donmuş. Balboa ve Drago maçı Sovyetler Birliği’ndeymiş gibi gösterilse de aslında Vancouver, Britanya Kolumbiyası’nda çekilmiş.

13. Dolph Lundgren, Stallone’yi Hastanelik Etmiş

dolph lundgren Sylvester Stallone

Balboa ve Drago dövüşünün ilk raundu çekilirken Lundgren, Stallone’nin göğsüne öylesine sert vurmuş ki ünlü oyuncunun kalbi kaburga kemiklerine çarparak şişmeye başlamış. Eğer oyuncu hemen acile kaldırılıp ardından da sekiz gün boyunca yoğun bakıma alınmasaymış kalbi ölene kadar şişebilirmiş.

14. Rocky V’ın Sonunda Rocky’nin Ölmesi Gerekiyormuş

Stallone yarattığı bu ikonik karakterin sonunu yazarken ağlamış. Çekimler başlayalı iki hafta geçmiş ve bir stüdyo yöneticisi Avildsen’a yaklaşarak Balboa’nın aynı Batman, Superman ve James Bond gibi asla ölemeyeceğini söylemiş.

Ayrıca evet, Stallone ikinci, üçüncü ve dördüncü filmi kendisi yönettikten sonra beşinciyi ilk yapımın yönetmeni Avildsen’a bırakmış. Senaryoda yazılanlara göre Tommy “Machine” Gunn’ın Balboa’yı bir sokak dövüşünde öldürmesi ve filmin sonunda Adrian’ın hastanenin önünde toplanan gazetecilere Rocky’nin ruhunun sonsuza dek yaşayacağını söylemesi gerekiyormuş.

15. Boksörler Joe Frazier ve Chuck Wepner, Stallone Filmlerin Senaryolarını Yazarken Onların Hayatlarından Bolca Esinlendiği İçin Kendilerine Büyük Haksızlık Yapıldığını Düşünmüşler

Rocky Balboa henüz hayatta değilken Joe Frazier Philadelphia Güzel Sanatlar Müzesi’nin basamaklarını koşarak çıkıyormuş ve ona iş veren mezbahadaki etleri yumrukluyormuş. 2008’de medyaya konuşan Frazier, sadece ilk filmde göründüğü için para aldığını ve tüm bu durumun onun için üzücü olduğunu belirtmiş.

Joe Frazier

Aslında Stallone filmi yazarken Muhammad Ali’nin Chuck Wepner adındaki oldukça güçsüz bir boksörle olan karşılaşmasından etkilenmiş. Boksör kaybetse bile Ali’yi bir kez de olsa yere sermeyi başarmış ve New Jersey’de yerel bir kahraman haline gelmiş. Hatta Balboa henüz Hulk Hogan ile dövüşmemişken Wepner Andre the Giant ile dövüşmüş. Wepner 2003 yılında Stallone’yi dava etmiş ve ikili açıklanmayan bir ücret üzerinde anlaşmışlar. Ali’ye gelince, o kendisiyle Apollo Creed arasındaki benzerlikleri fark etse de pek umursamamış.

16. Rocky’nin Kaplumbağaları Cuff ve Link Serideki Bazı Karakterlerden Daha Uzun Yaşamışlar

2018 yılında yayınlanan Creed 2 filminde de yer alan kaplumbağalar aslında 1976 yılında çekilen o ilk filmdeki kaplumbağaların ta kendisi. Umarız ömürleri mutlu geçer ve başka filmlerde de yer alırlar.

Sylvester Stallone kaplumbagalar

Aslında öyle denebilir ki Rocky serisinin hikâyesi aynı zamanda Stallone’nin hayat hikâyesi. Acaba bankasında 106 doları varken yazdığı bu hikâyenin buralara geleceğini hiç tahmin edebilir miydi? Ama hayat her zaman sürprizlerle dolu. Eğer önümüzde duran kapıları tıklatmaz, onları açmazsak, arkalarından neler çıkacağını nasıl bilebiliriz ki? Ya da önümüzdeki engellerin zor olduğundan şikâyet eder de doğru zamanda doğru yerde olmazsak nasıl böylesine şanslı olabiliriz ki? İşte Stallone’nin ve Balboa’nın hikâyesi tam da bu soruların cevabı gibi.

Rocky Filmleri İzleme Sırası

  • Rocky (1976)
  • Rocky II (1979)
  • Rocky III (1982)
  • Rocky IV (1985)
  • Rocky V (1990)
  • Rocky Balboa (2006)
  • Creed (2015)
  • Creed II (2018)
  • Creed III (2023)

Peki sizler Stallone’nin filmde kendisinin oynamasıyla ve karşısına çıkan zorluklarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce de bu onun için bir dönüm noktası mı olmuş? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Mental Floss

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Candyman Arı Sahnesi

Korku Klasiği “Candyman”deki İkonik Sahne Sırasında Başrol Oyuncusunu 27 Defa Arı Soktuğu Ortaya Çıktı

Gibi 5. Sezon Exxen

Feyyaz Yiğit Duyurdu: “Gibi” 5. Sezon ile Geri Dönüyor