in ,

Sesli Kitap Uygulamaları: Kitap Kurtlarının Göz Atması Gereken App Önerileri

Sesli kitap uygulamaları her geçen gün yeni bir deneyimi hayatımıza ortak ediyor. Peki okurların deneyebileceği hangi app’ler var? İşte bir öneri listesi!

Sesli Kitap Uygulamaları

Sesli kitap uygulamaları günümüzde giderek popüler bir hal alıyor. Audio book kavramı aslında uzun zamandır dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Kasetlerde, CD’lerde, MP3’lerde nicedir hayatın bir parçası. Ancak elbette dijital çağ ile birlikte her şey gibi sesli kitap da yeni bir boyut kazandı. Son yıllarda dünya çapında pek çok şirket bu alanda yatırımlarını sürdürüyor. Biz de sizler için mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz sesli kitap uygulamaları hakkında bilgilendirici bir yazı hazırlamak istedik.

Kitapların seslendirilmesi, profesyonel koşullarda, güçlü ölçeklerdeki prodüksiyonlarla gerçekleştiğinde gerçekten de farklı boyutlara ulaşabiliyor. Örneğin Amazon Audible, neredeyse işi bir radyo tiyatrosuna hatta “dizisine” çevirmiş durumda. Neil Gaiman’ın The Sandman serisi Audible için James McAvoy, Arthur Darvill, Taron Egerton, Andy Serkis ve Michael Sheen gibi isimleri bir araya getirdi.

Öte yandan 80’li yılların meşhur dizisi The Storyteller, devam macerası olarak The Seven Ravens’ta “artırılmış gerçeklik” sağlayan bir kitap deneyimi sunulacak.

Anlayacağınız sektör kendisini geliştirmeye devam ediyor. Ocak ayının başında, Türkiye’de yapılan bir araştırma da ülkemizde bu kitapların dinleme oranlarının yükselişte olduğunu gösteriyor.

Hal böyle olunca da bu tarz uygulamalara uzak olan okurlar bile, tadımlık bile olsa sesli kitap uygulamalarına göz atmak istiyor.

İşte nereden başlayacağını bilemeyen kitap kurtları için rehber niteliğinde bir liste sizlerle!

Sesli Kitap Uygulamaları Öneri Listesi

Audioteka

Audioteka - Sesli Kitap Uygulamaları

Audioteka, Polonya merkezli bir sesli kitap uygulaması. Kitapların sesli versiyonlarını tek tek satın alabileceğiniz gibi, uygulamaya aylık abonelik şeklinde de üye olunabilmekte. Uygulamanın dikkat çeken bir başka özelliği ise her hafta bir kitabı “1 TL” etiket fiyatı ile satması. Audioteka’da kitaplara puan verip onlar hakkında yorum yapma imkânınız da bulunuyor. Uygulama, aynı zamanda uyumadan önce kitap dinleyenler için bir de “uyku modu” ayarına sahip.

Dinlebi: Sesli Kitap

Dinlebi

Listemizdeki diğer uygulamalara göre daha yeni bir platform. Çalışma yöntemi olarak aylık abonelik usulünü uygulamakta. Dinlebi, şimdilerde okura fazla kitap seçeneği sunamasa da kataloğunu her geçen gün genişletiyor. İlk 14 gün ücretsiz olan uygulama, aynı zamanda “bas-paylaş” adlı bir özelliğe de sahip. Bu özellik sayesinde kitaptan 15 saniyelik kısmı doğrudan Instagram ya da Facebook hikâyelerinizde paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca kitabı dinlerken fona ortam sesi ekleme şansına da sahipsiniz.

Kitapyurdu Sesli Kitap

Kitapyurdu Sesli Kitap

Türkiye’nin dijital kitap satış mağazaları arasında popüler bir konumda yer alan Kitapyurdu.com’un sesli kitap uygulaması. İlk 30 gün ücretsiz dinleme özelliği sunan uygulama, başladığınız, bitirdiğiniz ve beğenilerinize eklediğiniz kitapların bir listesini de sizlere sunuyor. Eğer düzenli bir Kitapyurdu kullanıcısı iseniz, bu sitede topladığınız puanlarla abonelik başlatmanız mümkün. Uygulamada aylık ve yıllık olarak abonelik alabiliyorsunuz. Kitapyurdu’na ait olan yayınevlerinden birisi olan Karbon Kitaplar’ın eserleri, App’te öne çıkan kitaplar arasında.

Storytel: Sesli Kitaplar

Storytel - Sesli Kitap Uygulamaları

Son dönemlerde yürüttüğü reklam politikası ile, kuşkusuz listede yer alan uygulamalar arasında en tanınanı Storytel. Türkiye menşeili Seslenen Kitap adlı uygulamayı satın alan İsveçli bir firmaya ait olan App, şimdilik arşiviyle en dikkat çekici konumda yer alıyor. Aylık abonelik sistemiyle çalışan uygulama, seslendirme kadroları ile de kullanıcıları memnun etmeyi başarıyor. Bununla birlikte Storytel Original adlı, yalnızca bu uygulamada yer alan ve bu uygulama için üretilmiş kitaplar da yer alıyor. Storytel’in İngilizce kitap arşivinin de oldukça geniş olduğunu belirtelim.

TRT Dinle: Müzik, Radyo, Sesli Kitap & Podcast

TRT Dinle

Yalnızca kitap değil, podcast, müzik ve radyo kayıtları da bulunan bu uygulama adından da anlayacağınız gibi bir Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) girişimi. Ücretsiz bir uygulama olan TRT Dinle, sesli kitap dünyasına yeni yeni girmeye başlayan okurların ilgisini çekebilir.

Bu listede şimdilik Türkiye’de yayın yapan ve arşivinde Türkçe olarak seslendirilmiş eserlerin yer aldığı bazı uygulamaları bir araya getirmeye çalıştık. Sizlerin de önerileri varsa Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Not: Bu içerik Forum’daki Sesli Kitap Platformları başlığını kaynak alarak hazırlanmıştır.

* * *

* Evinizin Konforunda Ücretsiz Erişebileceğiniz Opera, Tiyatro ve Konserler

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

the matrix 4 filmi

The Matrix 4 İlham Verici Bir Aşk Hikâyesi Olacak

Eski Mısır Gündelik Yaşam

Eski Mısır Uygarlığında Gündelik Yaşam Nasıldı?