in ,

Sight & Sound Dergisine Göre Yılın En İyi 20 Filmi

1932 yılından beri yayın hayatına devam eden ünlü İngiliz sinema dergisi Sight & Sound, kendi hazırladığı yılın en iyi 20 filmini duyurdu.

Sight & Sound Yılın En İyi 20 Filmi

1932 yılından beri yayın hayatına devam eden ünlü İngiliz sinema dergisi Sight & Sound, yılın en iyi 20 filmini duyurdu. Ödül sezonunun âdeta bir geleneği haline gelen derginin yılın en iyi filmleri listesi, her sene dergiye katkıda bulunan sinema yazarlarının oylarıyla belirleniyor.

BFI (Britanya Film Enstitüsü) çatısı altında her ay yayına çıkan ve sinemaseverler tarafından en prestijli sinema dergilerden biri olarak görülen Sight & Sound’un yaklaşık 100 eleştirmenin katkıda bulunduğu 2019 yılının en iyi filmleri listesinde Berlin, Cannes, Venedik gibi önemli film festivallerinde galasını gerçekleştiren ve ödüller kazanan filmlerin yanı sıra Us gibi gişede büyük başarı sağlayan filmler de yer alıyor.

The Souvenir Sight & Sound

Bu sene listenin zirvesinde Sundance Film Festivali’nden büyük ödülle ayrılan İngiliz sinemacı Joanna Hogg’un dram filmi The Souvenir yer alıyor. İkinci sırada Bong Joon-ho’nun hem eleştirmenler hem de sinemaseverler tarafından çok sevilen Altın Palmiye ödüllü Parasite, üçüncü sıradaysa Martin Scorsese’nin önemli eleştirmen birlikleri tarafından yılın filmi seçilen The Irishman’i yer aldı.

Listenin devamında, Quentin Tarantino’nun Cannes’da galasını yaptığı günden beri izleyicilerde fikir ayrılıklarına yol açan filmi Once Upon a Time… in Hollywood; Céline Sciamma’ya Cannes’da En İyi Senaryo ödülünü getiren dokunaklı draması Portrait of a Lady on Fire ve Pedro Almodóvar’ın âdeta kendi sinemasıyla yüzleştiği Pain and Glory yer alıyor.

Liste Dünyanın Birçok Ülkesinden Filmler İçeriyor

Festivallerden ödüllerle ayrılan filmlerin yanı sıra yılın ön plana çıkan tür filmlerinin de yer aldığı listede; Jordan Peele’nin yönetmenliğini üstlendiği, gişede de büyük başarı sağlayan ve özellikle Lupita Nyong’o’nun performansıyla ön plana çıktığı Us; geçtiğimiz sene Hereditary ile yılın en beğenilen korku filmlerinden birine imza atan Ari Aster’ın yeni korku filmi Midsommar; ilk filmi The VVitch ile adından söz ettiren Robert Eggers’in Robert Pattinson ve William Dafoe’nin başrolde yer aldığı psikolojik gerilim filmi The Lighthouse, oyuncu kimliğiyle tanınan Mati Diop’un farklı türlerin sınırlarında gezinen, Cannes’dan Jüri Büyük Ödülü ile ayrılan ilk uzun metrajı Atlantics ve Claire Denis’in galasını geçtiğimiz sene Toronto Film Festivali’nde yapan bilimkurgu filmi High Life var.

The Irishman

Listede yer alan en ilgi çekiçi seçimse sekizinci sırada yer alan, galasını Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren ve New Directors/New Films Festivali seçkisinde de bulunan Mark Jenkin’in Bait isimli draması oldu. Listede diğer dikkat çekici cesur seçimler arasında For Sama belgeseli, Locarno Film Festivali’nden büyük ödül Altın Leopar ile ayrılan Pedro Costa’nın Vitalina Varela isimli draması ve Alejandro Landes’in Monos filmi yer alıyor.

Listede yer alan diğer filmler ise şunlar: geçtiğimiz sene Cannes’dan ödülle ayrılan Happy as Lazzaro, bu sene Venedik Film Festivali ana yarışmasında yer alan Martin Eden, Noah Baumbach’in Netflix filmi Marriage Story, Safdie kardeşlerin Uncut Gems’i ve Jennifer Lopez’li komedi filmi Hustlers.

Sight & Sound tarafından yayınlanan liste şu şekilde:

20. Martin Eden (Pietro Marcello)
19. Hustlers (Lorena Scafaria)
18. Happy as Lazzaro (Alice Rohrwacher)
17. The Lighthouse (Robert Eggers)
16. Midsommar (Ari Aster)
15. For Sama (Waad Al-Kateab, Edward Watts)
14. Marriage Story (Noah Baumbach)
13. Monos (Alejandro Landes)
12. Uncut Gems (Benny Safdie, Josh Safdie)
11. High Life (Claire Denis)
10. Vitalina Varela (Pedro Costa)
9. Us (Jordan Peele)
8. Bait (Mark Jenkin)
7. Atlantics (Mati Diop)
6. Pain and Glory (Pedro Almodóvar)
5. Portrait of a Lady on Fire (Céline Sciamma)
4. Once Upon a Time… in Hollywood (Quentin Tarantino)
3. The Irishman (Martin Scorsese)
2. Parasite (Bong Joon Ho)
1. The Souvenir (Joanna Hogg)
Sight & Sound dergisinin yayınladığı listeyi sizler nasıl buldunuz? Aralarında sizin hoşunuza giden filmler var mı? Ya da hak etmediğini düşündüğünüz filmler bulunuyor mu?

Yorumarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* The Irishman İzlenme Rakamları Açıklandı

Mert Kokılıg

1995 yılında Adana’da doğdu. Çukurova Üniversitesi’nde Ekonometri bölümünde okuyor. Back to the Future üçlemesi ve Jules Verne kitaplarıyla başlayan sinema ve edebiyat tutkusu hâlâ ilk günkü tazeliğiyle devam ediyor. Dünya sinemasını, film festivallerini ve anaakım sinemayı yakından takip ediyor.

wonder woman Themyscira amazon

Themyscira Adasında Geçen Bir Amazon Filmi Geliyor

Çakıcı'nın İlk Kurşunu Sabahattin Ali

Çakıcı’nın İlk Kurşunu: Sabahattin Ali’nin Sandığından Çıkanlar