in ,

Soğuk Savaş Dönemini Anlatan En İyi 20 Sinema Filmi

Soğuk Savaş filmleri, gerek ele aldıkları atmosfer gerekse dönemi gereği alttan alta hissettirdikleri gerilim ile sinema dünyasında ayrı bir yere sahip. İşte bu türdeki en iyi 20 yapım!

Soğuk Savaş Filmleri

Soğuk Savaş filmleri sizi şimdilerden çok da uzakta olmayan bir geçmişe, huzursuz bir atmosfere davet ediyor.

Birisi Beyaz Saray diğeri Kremlin’de bulunan iki parmak son anda tereddüt etmese, insanlık yok olabilirdi. Kıyamete saniyelerin kaldığı anlar, Soğuk Savaş boyunca birden fazla kez yaşandı. Truman Doktrini, Domuzlar Körfezi, Berlin Duvarı, Çernobil gibi pek çok tarihi olayın yaşandığı ve nihayetinde Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle sonuçlanan Soğuk Savaş, Amerikan ve Rus yönetmenler başta olmak üzere pek çok sinema sanatçısının yapımlarına konu oldu.

İşte 20. yüzyılın ikinci yarısı boyunca pek çok ülke için tek gündem olan Soğuk Savaş konulu en iyi filmler.

En İyi Soğuk Savaş Filmleri (IMDb Puanına Göre)

20. The Living Daylights / Yaşayan Gün Işıkları (1987) | IMDb Puanı: 6.7

The Living Daylights

Bond, listeye başlamak için ideal bir seri. Kurgu organizasyon Spectre başından beri ana düşman olsa da, seri Soğuk Savaş ve Sovyetler Birliği’ni odağına aldığı pek çok yapım da barındırıyor.

Çıktığı zaman sevilmeyen bu Bond filmi, Rusya’dan sağ salim kaçmayı amaçlayan karakterleri ve Sovyet işgali altındaki Afganistan’da geçen ikinci yarısıyla, Soğuk Savaş sırasında çekilen önemli yapımlardan.

19. Tinker Tailor Soldier Spy / Köstebek (2011) | IMDb Puanı: 7.0

Soğuk Savaş Filmleri - Tinker Tailor Soldier Spy

Låt den rätte komma in’in yönetmeni Tomas Alfredson’ın BAFTA ödüllü Tinker Tailor Soldier Spy filmi, Gary Oldman, Tom Hardy, Colin Firth ve John Hurt gibi yıldız isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla öne çıkmıştı.

John le Carre’nin eserinden uyarlanan yapımda Gary Oldman, operasyonlardaki köstebeği bulmak için zorunlu emekliliğinden geri dönen İngiliz istihbarat subayı George Smiley karakterini canlandırıyor. Aksiyon dozu düşük olsa da temasıyla öne çıkan yapım Oldman’a bir de Oscar adaylığı kazandırmıştı.

18. WarGames / Savaş Oyunları (1983) | IMDb Puanı: 7.1

WarGames - En İyi Hacker Filmleri

Hacker filmleri listemize de dahil ettiğimiz WarGames; John Badham’ın kült yapımları arasında yer alıyor. Matthew Broderick’in genç bir bilgisayar dehasını canlandırdığı film, 80’lerin gençlik filmleri arasında kendisine kıymetli bir yer buluyor.

Broderick bir bilgisayar oyunu vasıtasıyla ABD ve Sovyetler Birliği arasında gelişecek savaşın fitilini ateşliyor. En İyi Senaryo, En İyi Sinematografi ve En İyi Ses dallarında Oscar adaylığı alan yapım; listedeki diğer yapımlara kıyasla biraz daha eğlenceli bir üslup taşıyor.

17. The Death of Stalin / Stalin’in Ölümü (2017) | IMDb Puanı: 7.2

The Death of Stalin

II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş’ın başında Doğu Bloku’nun lideri olan Josef Stalin öldüğünde hem Sovyetler hem de Soğuk Savaş’ın gidişatı büyük değişiklikler yaşamıştı. Armando Iannucci’nin filmi de Demir Perde’yi kuran liderin ölümü ardından Sovyetlerdeki güç dengesinin değişimini mizahi bir dille anlatıyor.

Bazı ülkelerde anti-Sovyet propagandası olduğu için yasaklanan yapım, eleştirmenler ve izleyicilerden kara mizahı, oyunculuğu ve yönetmenliği için övgü topladı.

16. Vremya Pervykh (2017) | IMDb Puanı: 7.3

Vremya Pervykh Spacewalk

Orijinal adı Türkçeye Öncüler Çağı olarak çevrilen yapım Rus yönetmen Dimitri Kiselyov imzasını taşıyor. Uzay yarışı, Armstrong’un aya ayak basmasıyla ABD’nin galip çıktığı bir mücadele olarak hatırlansa da, öncesinde amaç uzaya insan göndermekti.

Öncüler Çağı, ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren kozmonot Alexei Leonov’un 1965’teki tarihi görevine odaklanıyor. Özellikle oyunculukları ve özel efektleri için övgü toplayan yapımın kadrosunda Leonov da danışman olarak görev aldı.

15. Thirteen Days / Yakın Tehlike (2000) | IMDb Puanı: 7.3

Thirteen Days

John F. Kennedy, Soğuk Savaş denilince ilk akla gelen figürlerden. Ölümüyle sona eren başkanlığı Domuzlar Körfezi İşgali ve Küba Füze Krizi gibi tansiyonun yükseldiği anlarla dolu.

ABD’nin Türkiye’ye, Sovyetler’in Küba’ya yerleştirdiği füzeler, toplu imhanın kaçınılmaz gözüktüğü günler yaşatmıştı. Donaldson’ın, 13 gün süren kriz boyunca Beyaz Saray’da yaşananları anlattığı yapım Kennedy’nin durumu kaçınılmaz son gelmeden çözmek için verdiği savaşa odaklanıyor.

14. The Shape of Water / Suyun Sesi (2017) | IMDb Puanı: 7.3

The Shape of Water Soğuk Savaş Filmleri

Area 51 başta olmak üzere hem ABD’nin hem de Sovyetler’in inşa ettiği onlarca gizli üs hâlâ komplo teorisyenlerinin favori mekânlarından. Uzaylı teknolojileri ve süper asker serumları gibi pek çok farklı araştırmanın yapıldığı iddia edilen bu üslerden birisinde de sıra dışı bir aşk hikâyesinin geçtiğini düşünmek fazla abartı değil.

Guillermo del Toro’nun masalsı diliyle gizli bir laboratuvarda yaşananları konu eden film bir yasak aşkı anlatsa da, arka planda duyulan Kennedy konuşmaları ve Küba haberleri seyirciye eserin dönemini sürekli hatırlatıyor.

13. First Man / Ay’da İlk İnsan (2018) | IMDb Puanı: 7.3

First Man Soğuk Savaş Filmleri

Neil Armstrong’un hayatını 1961’den başlayıp 1969’da Ay’ın yüzeyinde attığı ilk adımlara kadar anlatan yapım, Soğuk Savaş’ın sayesinde yaşanan teknolojik gelişmelerin zirvesine giden tehlikeli yolu seyirciye sunuyor.

Karakterleri ve sıra dışı dramıyla ön plana çıkan yapım seyirciler tarafından övgüyle karşılansa da, Armstrong’un Amerikan bayrağını Ay’a diktiği bir sahne olmaması, ABD’de büyük politik tartışmalara sebep olmuştu.

12. Good Night, And Good Luck / İyi Geceler, İyi Şanslar (2005) | IMDb Puanı: 7.4

Good Night, And Good Luck

George Clooney’nin ilk yönetmenlik denemesi olmasına rağmen 6 dalda Oscar adaylığı alan filmi Good Night, And Good Luck; Amerika Birleşik Devletleri Senatörü Joseph McCarthy’nin Amerika’da önemli mevkilerde bulunan Komünist üyeleri tespit etme çabalarını ve haber spikeri Edward R. Murrow’un (David Strathairn) bu cadı avına karşı verdiği cesur mücadeleyi ele alıyor.

Siyah beyaz renklerin tercih edildiği yapımın oyuncu kadrosunda David Strathairn, George Clooney, Patricia Clarkson ve Jeff Daniels gibi isimler yer alıyor.

11. Das schweigende Klassenzimmer / Sessiz Devrim (2018) | IMDb Puanı: 7.4

Das schweigende Klassenzimmer

Bir öğrenci protestosu olarak başlayıp halk hareketine dönüşen 1956 Macaristan Ayaklanması, Sovyetler tarafından demir yumrukla bastırılmış, binlerce sivil ölmüştü.

Sessiz Devrim, Doğu Almanya’da yaşayan bir öğrencinin, Batı’ya geçtiğinde kendilerine bir terör eylemi olarak anlatılan ayaklanmanın gerçek boyutlarını öğrenmesiyle başlıyor. Öğrencilerin okuldan hayatını kaybedenler için saygı duruşu talep etmesiyle, Sovyetler Birliği’ndeki sansür ve Berlin Duvarı’nın inşasına giden süreç gibi pek çok sert konu lise öğrencilerinin gözünden ekrana yansıyor.

10. Zimna Wojna / Soğuk Savaş (2018) | IMDb Puanı: 7.5

Zimna Wojna - Soğuk Savaş Filmleri - Cold War

Polonya’nın Oscar adayı olan 2018 yapımı Zimna Wojna yönetmen Pawel Pawlikowski imzasını taşıyor. Pawlikowski’ye Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran yapım; Soğuk Savaş yıllarında Polonya’dan Berlin’e, Yugoslavya’dan Paris’in gece kulüplerine uzanan tutkulu bir aşk hikâyesini konu alıyor.

Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Sinematografi ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar adaylığı da alan yapım; siyah-beyaz sahneleri, melankolik atmosferi ve işlediği tutkulu aşk ile öne çıkıyor.

9. Miracle / Efsane (2004) | IMDb Puanı: 7.5

Miracle

Uluslararası spor müsabakaları her zaman bir oyundan fazlası olmuştur. 1980 Olimpiyatları da, Soğuk Savaş’ın en gergin döneminde hem Sovyetler hem ABD için büyük önem taşıyordu. Sovyetlerin ağır favori gösterildiği Hokey maçında ABD’nin kazanmasıyla Hollywood’un favori hikâye türü olan “mazlumların zaferi” gerçek hayata taşınmıştı.

Miracle, hem eleştirmenler hem de seyirciler tarafından çekilmiş en iyi spor-dram filmlerinden birisi olarak anılıyor.

8. Zimna wojna / Soğuk Savaş (2018) | IMDb Puanı: 7.6

Zimna wojna

Polonya’da başlayıp Doğu ve Batı bloklarının arasındaki sınır boyunca yıllar süren bir aşk hikâyesi, Soğuk Savaş’ın gölgesi altında anlatılıyor. Yapım iki karakterinin ideolojiler, değişen sınırlar ve zamana karşı verdiği savaşı olağanüstü oyunculuğu, yönetmenliği ve tonuyla taçlandırıyor. Soğuk Savaş, En İyi Yönetmen, En İyi Yabancı Film ve En İyi Sinematografi dalında aldığı üç Oscar adaylığı başta olmak üzere onlarca uluslararası ödül de kazandı.

7. The Hunt for Red October / Kızıl Ekim (1990) | IMDb Puanı: 7.6

The Hunt For Red October Soğuk Savaş Filmleri

Tom Clancy’nin yıllardır popülerliğini sürdüren karakteri Jack Ryan’ı sinemada gördüğümüz ilk yapım. Konusu da iltica etmek isteyen bir Sovyet denizaltı kaptanına odaklanıyor. The Living Daylights da benzer bir konuya sahip fakat burada ekstradan nükleer füzelerle dolu bir denizaltı söz konusu. Bir yandan durdurmaya çalışan Sovyetler, diğer yandan iltica adı altında bir saldırıyla karşı karşıya olduklarını düşünen ABD varken, listedeki en gerilim dolu film ortaya çıkıyor.

6. Bridge of Spies / Casuslar Köprüsü (2015) | IMDb Puanı: 7.6

Bridge of Spies Soğuk Savaş Filmleri

James B. Donovan’ın ilk arabuluculuk tecrübesini ekrana geçiren film gerçek bir yıldızlar geçidi. Başrolünde Tom Hanks, Coen Biraderler’in elinden çıkan bir senaryo ve yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’le, film pek çok yönden başarılı. İlk yarısı Amerikan yargı sistemine odaklanan film ilerleyen dakikalarda duvarın yeni dikildiği Berlin’e geçerek farklı bir tona bürünüyor.

5. Der Tunnel / Tünel (2001) | IMDb Puanı: 7.7

The Tunnel Soğuk Savaş Filmleri

2001 yapımı Alman filmi Batı Berlin’e kaçan bir adamın duvarın altından tünel kazarak ailesini kurtarma çabasını ekrana taşıyor. Tüneli gerçekleştirmek için uğraşırken, kendisi gibi Doğu’dan Batı’ya kaçan pek çok Berlinlinin desteğiyle, 30 kişiyi kurtarmak için detaylı bir operasyon başlıyor. Tabi ki, devlet de durumdan kısa sürede haberdar oluyor.

Listedeki en arka planda kalan yapım, Time tarafından Berlin Duvarı’nı konu eden en iyi 10 filmin içinde gösterilmişti.

4. The Right Stuff / Boşluktaki Kahramanlar (1983) | IMDb Puanı: 7.8

The Right Stuff Soğuk Savaş Filmleri

Listedeki en eski ikinci film Soğuk Savaş yaşanırken çekildi. ABD’nin uzay programına odaklanan yapım diğer örnekleri gibi yolun sonundaki başarıları değil uzay yarışı başlarken yaşanan sorunları beyaz perdeye getirdi. Altı yıllık bir süreçte yedi pilotun hikâyesinin anlatıldığı yapım gişede başarısız olsa da, 8 Akademi adaylığı alıp dördünü kazandı.

3. A Beautiful Mind / Akıl Oyunları (2001) | IMDb Puanı: 8.2

A Beautiful Mind Soğuk Savaş Filmleri

Listede kurguyla gerçeği karıştıran pek çok film olsa da bu yapım kendi içinde farklı bir tür. Soğuk Savaş’ın ilk yıllarında CIA için çalışan matematikçi John Nash’in şizofrenisi filme yeni bir boyut katıyor.

Nash’in hastalığı dönem insanlarının sürekli nükleer tehdit altında yaşarken geliştirdiği paranoyaya da ışık tutmakta.

2. The Lives of Others / Başkalarının Hayatı (2006) | IMDb Puanı: 8.4

The Lives of Others

Doğu Berlin’de geçen The Lives of Others, bir gizli polisin gözlemlemekle görevlendirildiği iki kişinin yaşamına kendini fazla kaptırmasını konu alıyor.

Florian Henckel von Donnersmarck imzalı yapım, birçok Soğuk Savaş filminde olduğu gibi acımasız ve melankolik bir tona sahip. Alman yapımı film, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar da kazandı.

1. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb / Dr. Garipaşk (1964) | IMDb Puanı: 8.4

Dr. Strangelove Soğuk Savaş Filmleri

“Güler misin ağlar mısın?” bizim dilimize özgü bir deyiş değil. İnsanlık her zaman maruz kaldıkları absürt durumlara kahkahayla cevap veredurdu. Dünya’daki iki süper güç bütün güçlerini tepeden tırnağa silahlanıp bütün yaşayanları yok etmek için harcarken de, durum farklı değildi.

Stanley Kubrick’in erken dönem başyapıtı da Soğuk Savaş’a gülmeyi öğretti. Peter Sellers başta olmak üzere dönemin dram oyuncularını bir kara komedide toplayan yönetmen, silahlanma yarışının saçmalığını izleyicilerinin yüzüne vurdu.


Sizin listeye eklemek istediğiniz Soğuk Savaş filmleri var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’dan paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for kara kara dedi ki:

    Bu film olmadan eksik kalır.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Velázquez Tablosu İklim Aktivistleri Hedefi - Just Stop Oil

İklim Aktivistleri Diego Velázquez’in 17. Yüzyıldan Kalma Ünlü Tablosunun Camını Çekiçle Kırdı

Rebel Moon ile Army of the Dead Aynı Evreni Paylaşıyor

Zack Snyder’ın Uzay Operası Filmi “Rebel Moon”, Zombi Temalı “Army of the Dead” ile Aynı Evrende Geçiyor