in ,

Starlink Nedir: Elon Musk’ın Uydu İnternet Ağı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Starlink uyduları bütün dünyaya ucuz ve ulaşılabilir internet sağlamak için yolda. Elon Musk’ın çılgın SpaceX projesi hakkında tüm detaylar!

Starlink Nedir?
- Reklam -
- Reklam -

Elon Musk’ın dev projesi SpaceX uzun süredir gündemimizden düşmüyor. Yeniden kullanılabilir roketleri ve roket fırlatmayı ucuzlaştıran yenilikleriyle uzay yarışını özelleştiren şirket, şimdi de diğer projelerine öncelik verecek: Starlink uyduları ile dünyanın her noktasından erişilebilir kılınacak olan ucuz internet.

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na NASA astronotlarını götürecek olan Crew Demo-2 görevi için bir süredir Starlink’e ara vermişti. Ancak şimdi şirket ana projelerinden birisi olan Starlink’e geri döndü. Starlink uydu fırlatışları SpaceX’in birincil amaçlarından birisi. Toplamda 42.000 uydunun ilk 482 tanesi ise yörüngedeki yerini aldı bile. Bu kadar uydu, tüm ABD’de internet ağının kurulabilmesi için yeterli bir rakam.

Peki zaman zaman dünyadan da gözlemlenebilen (ve küçük çaplı UFO paniklemelerine de neden olan) Starlink uyduları nedir? Tam olarak nasıl çalışıyor? Öğrenebildiğimiz tüm detayları bir araya getiriyoruz!

- Reklam -

Starlink Nedir? İşte Tüm Merak Edilenler

Starlink İnterneti Nasıl Çalışıyor?

Hâlihazırda kullanılan uydu internetleri söz konusu olduğunda sinyalinizin yolculuğu ortalama 36 bin kilometre tutuyor. Sizden çıkan sinyal uzaydaki uyduya, uydudan girmeye çalıştığınız sitenin sunucusuna, sunucudan tekrar uyduya ve nihayetinde size dönen sinyal bu yolculuğu 500-600 milisaniye içerisinde tamamlıyor. Az uyduyla çok alan kaplama konusunda avantajlı olan bu sistem, hız söz konusu olduğundaysa kesinlikle geçen yüzyılda kalan bir performans sergiliyor.

Starlink İnternet SpaceX

Starlink uyduları, şu anda kullandığımız uyduların aksine gezegen yüzeyinden 12 bin kilometre uzakta değil, sadece 550 kilometre uzakta konuşlanıyor. Bu da sinyalin izlediği yolun 1.500 kilometre kadar kısalması manasına geliyor.

42.000 uydudan gelen internet sadece daha hızlı olmakla kalmayacak; taşradaki internet sorununu da kökünden çözecek. Ülkemiz için değil taşra, pek çok şehir hâlâ sadece tek bir internet sağlayıcısıyla ağa erişebiliyor. Fiber veya kablo internetin bağlanması için kazı çalışmaları, eklenti masrafları hatta mülk sahipleriyle uğraşmak süreci hem zorlaştırıyor hem pahalılaştırıyor.

Starlink Uydu İnterneti İçin Gerekli Olan Donanımlar Neler?

Uydu olmadan uydu internetinden bahsedemeyiz. Starlink’te ise binlercesi var. Her birisi çalışma masanız kadar büyük ve tanesi 227 kilogramdan oluşuyor. Uyduları yörüngeye çıkartmak için kullanılan roketler Dragon-Crew 2’yu da taşıyan, yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketleri. Bir rokette toplamda 60 adet uydu bulunuyor.

Falcon 9 Starlink

Uydudan gelen sinyalleri toplamak içinse elbette modem ve terminallere ihtiyacımız var. Elimizde görseli bulunmayan modemlerini tanımlarken Musk “küçük boy pizza kutularına” benzediğini söylemişti. Bu modemlerin 100 ila 300 dolar arasında bir noktada fiyatlandırılması bekleniyor.

Modemlerin aylık kiralama usulüyle mi, yoksa tek seferlik ödeme ile ömür boyu sahip olma opsiyonuyla mı pazarlanacağı ise henüz belli değil.

Starlink İnterneti Ne Zaman Kullanıma Açılacak?

Elon Musk küçük çaplı servis için 400 uyduya ihtiyaçları olduğunu daha önce belirtmişti ve bugün bu sayıya ulaşıldı. Önceki açıklamalar 2020 ortasında Kanada ve ABD için servise başlanacağını, dünyanın geri kalanının da 2021 itibarıyla yavaş yavaş erişim alacağını belirtmişti. Şu an 2020’nin tam ortasında olsak da Kuzey Amerika kullanımı için henüz net bir tarih verilmiş değil. Tabii bu gecikmede Dragon-Crew 2 projesinin de etkisi var.

Starlink İnternet Fiyatlandırması Nasıl Olacak?

Modemlerin 100-300 dolar arası tutacağını belirtmiştik, modemi aldıktan sonra internet için ayrıca ödeyeceğimiz miktarın 80 dolar civarı olması bekleniyor. Net bir açıklama olmasa da bu rakamları Musk’ın 2015’te yaptığı bir konuşmadan ve  SpaceX başkanı Gwynne Shotwell’ın CNN’e yaptığı bir bir röportajdan öğrenebiliyoruz.

İnternet SpaceX

- Reklam -

Shotwell şunları söylemişti:

“Aramızda dandik internet servisi için aylık 80 dolardan aşağısını ödeyen var mı? Yok. Bu yüzden başarılı olacağız.”

Amerika özelinde konuşursak, Shotwell’in sözlerine karşı çıkmak zor duruyor. Ülkemiz için lokal fiyatlandırma elbette yapılacaktır. Haliyle Türkiye fiyatlandırması hakkında konuşmak şu an için erken.

Starlink’e Nasıl Kaydolabilirim?

Henüz beta denemelerine veya bekleme listesine adımızı yazdırmanın bir yolu yok. Ama elimizde net bir tarih olacağı gün adım adım yaklaşıyor. Amerikan Hava Kuvvetleri halihazırda atmosferde olan Starlink uydularıyla internete bağlanıyor ve bir kamu kuruluşuna bağlı olmayan bir kişinin evinde Starlink interneti mevcut. Tahmin edebileceğiniz gibi… O kişi Elon Musk’tan başkası değil.

Elon Musk, Ekim 2019 tarihinde aşağıdaki test Tweet’ini Starlink uyduları aracılığıyla halka açık yapılan ilk paylaşım olarak duyurmuştu:

Starlink Elon Musk Tweet

Bugün gönderilen uyduların VisorSat adıyla bilinen güneşliklere de sahip olduğunu hatırlatalım. Dünya yörüngesinde 40 binden fazla uyduyu aktif olarak kullanmak isteyen SpaceX, bu şekilde gökyüzündeki fazla uyduların astronomiyi öldürmesini engelleyecek. Diğer bir deyişle şirket gökyüzündeki görüntü kirliliğini engellemek için de çalışmalar yürütüyor.

Elon Musk’ın bir diğer projesi olan Tesla’yı geride bırakarak en değerli şirketlerinden birisi haline gelen SpaceX, uzaydaki faaliyetler konusunda uzun yıllar söz sahibi olacak gibi görünüyor.

Falcon 9

Peki siz uygun fiyatlı internet için Starlink’in çözüm olabileceğini düşünüyor musunuz? Projeye dair görüşleriniz neler? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Tom Cruise ile Uzayda Çekilecek Filmin Yönetmeni Bulundu

Kaynak: Reviews.org

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

  Ttnetten bıktığım için bir an önce gelsinde ne kadar olursa olsun sorunsuz bir internet bu devirde hakkımız.

 2. Avatar for toz toz dedi ki:

  Dağıtıcısı yine ttnet olacaktır diye düşünüyorum, her şey onların “he” demesine kaldığı için malesef çok da umutlu değilim ben.

 3. Avatar for AhmetUsay AhmetUsay dedi ki:

  Ttnette bunun altyapısını yapmış diyorlar. :smiley:

 4. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

  Yine mi ttnet ya bir kurtulamadık şundan

 5. Avatar for erce erce dedi ki:

  Bunun kadar güzel olan bir şey de Rusların bir projesi vardı. 3-4 hafta interneti hiç kullanmadan radyo frekansına benzer bir frekansı kullanarak, bir çeşit Wifi gibi, bankacılık işlemleri yapmayı denediler. Bir kaç banka hiç internet kullanmadan normal günlük işleri sürüdürebiliyor mu bunun denemesi yapıldı. Ama ne sonuç verdi hiç bilmiyorum.

  Bu tarz projeler çok hoşuma gidiyor. Ama sonunda bize TTnet ve Telekom ile dönecekse çok da bir heyecan uyandırmıyor :smiley: Bir de uzay bağlantı vergisi çıkarmasınlar şimdi başımıza…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

Wolverine Black Panther 2

Black Panther 2 Filminde Wolverine Gözükebilir!

Aya to Majo Yeni Studio Ghibli Filmi

Yeni Studio Ghibli Filmi Aya to Majo Geliyor