in , ,

Teotihuacan Uygarlığı: Kadim Meksika’nın Gizemli Medeniyeti

Teotihuacan Uygarlığı hakkında bilinmeyenler! Meksika’nın gizemli medeniyeti, Kolomb öncesi Kuzey Amerika’nın en önemli kentlerinden birisinde yaşıyordu.

Teotihuacan Uygarlığı
- Reklam -
- Reklam -

Kolomb öncesi Kuzey Amerika’nın en ünlü kentlerinden kabul edilen Teotihuacan Uygarlığı, geçmişten bu yana gizemini koruyan medeniyetlerden birisi. Tarihin tozlu raflarındaki yerini alan bu gizemli toprakları yakından tanımaya hazır olun!

Teotihuacan’ları bu denli gizemli kılan, yapılan arkeolojik çalışmalarda herhangi bir yazılı bir kaynağa ulaşılamamış olması. Ama eşya ve dinsel törenlerine ait bulgular, Teotihuacan’lar hakkında çok şeyi de açığa kavuşturuyor. Peki, ne yiyip ne içer Teotihuacan’lar? Neyle geçinip neye inanırlar? Meksika’da küçük bir tura aralayalım kapılarımızı!

İşte Teotihuacan Uygarlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1. Arkeolojik Teotihuacan bölgesi, Meksika’nın 64 kilometre kuzeybatısında yer alır. Burası büyük olasılıkla bin haneden oluşan, gelişmiş ve büyük bir şehir devleti olarak tarihe geçmiştir.

- Reklam -

2. Teotihuacan’un milattan önce 400 yıllarında kurulmuştur. Şehrin, milattan sonra 400’lü yıllarda 200 bin kişilik nüfusa ulaştığı tahmin ediliyor.

3. Teotihuacan halkı, Totonac’ların soyundan gelmektedir.

4. Teotihuacan’lılar Nahuatl dilini konuşmuşlardır

Teotihuacan Mexico

Teotihuacan Uygarlığı, Güneş Piramidi ve Anaerkil Yapısı ile Ünlü

5. Güneş Piramidi, kentin uzamını belirleyen unsur olmuştur.

6.Teotihuacan uygarlığının ilk dönemlerinde anaerkil bir toplum anlayışı hâkim olmuştur.

7. Teotihuacan arkeoloji bölgesi; kusursuz bir dağılımla yerleştirilmiş tapınaklar, saraylar, mahalleler, satıcılar, zanaatkâr alanlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra dini kutlamaların yapıldığı ve adakların verildiği geniş meydanlar da mevcuttur. Bu yerleşim, eğimli ve düzlemsel bir yapıya sahiptir.

8. Teotihuacan dininde pek çok tanrı bulunmaktadır. Bu da onların politeist bir din anlayışını benimsediğini gösterir.

9. En önemli piramitler, Güneş ve Ay Tapınakları’dır.

10. Ay Piramidi ve törensel meydanı, Quetzalcoatl Sarayı olarak adlandırılmıştır. İsmin anlamı, ilahî kelebektir.

Teotihuacan uygarlığı güneş piramidi

11. Güneş piramidinin merdivenleri belirli ölçülerle açılandırılmıştır: her bir basamağın derinliği, bir ayak uzunluğundadır.

- Reklam -

12. Teotihuacan halkı mimari teknik olarak süslü rölyeflerden oluşan duvar ayakları, binaların dış yüzlerinde de alçıdan mazgallar kullanmıştır. Yapılarını duvar resimleriyle süslemişlerdir.

13. Geleneksel danslar; bereket tanrısı, Fünya, Güneş, Quetzalcoatl gibi farklı tanrılara adanmış törenlerin bir parçası olmuştur.

14. Kutlamalarda çalışan müzik enstrümanları, kilden yapılma bir çeşit flüttür. Yapısı itibariyle keskin notalar elde edilmiştir. Bu flütlere ayrıca ziller eşlik etmiştir.

Teotihuacan Halkı Çoğunlukla Çiftçilikle Uğraştı

15. Teotihuacan halkı çiftçilikle uğraşmıştır. Hasatları, genellikle mısır, balkabağı, Hint inciri ve yüzyıl bitkisinden oluşmuştur.

16. Hastalıklara mistik yöntemlerle şifa aramışlar, doğal ilaçlar kullanmışlardır. Din ve bilimi karıştırarak Meksika Bitkibilimi’nin ilk adımlarını atmışlardır.

meksika medeniyetleri

17. Toprak işlemesinde taş karışımı olarak obsidyen ve kayalardan yararlanmışlardır. Bu şekilde yüzyıl bitkisinin liflerini işlemişlerdir.

18. Teotihuacan halkı, kıyafetlerini yine yüzyıl bitkisinin liflerinden yapmıştır. Daha sonra bunları, bitki ve minerallerden elde ettikleri boyalarla renklendirmişlerdir.

Teotihuacan Bölgesi UNESCO’NUN Dünya Mirası Listesindedir

19. Teotihuacan’lar seramik sanatında ustalaşmıştır. Kapaklı muhteşem vazolar, bitki ve insan benzeri gemiler yapmış, killerden elde ettikleri kiremit rengine boyamışlardır.

20. Meksika’ya özgü bir tür olan Quetzal kuşunun tüylerinden, deniz kabuklarından, kakaodan, yeşim taşından, kopal ve pamuktan mücevherler ve saç süsleri yapmışlardır.

21. Bugün Teotihuacan bölgesi, UNESCO’nun İnsanlık Kültürel Mirası ilan edilmiştir.

Peki siz Teotihuacan Uygarlığı hakkında neler biliyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Inside-Mexico

Rabia Elif Özcan

1995 yılında, dünyaya ilk defa dokunduğundan bu yana okuyor gözlerim, ellerim, kulaklarım ve hislerim. En çok doğayı okuyorum, sonra müziği, renkleri; ve edebiyat okuyup çeviriler yapıyorum, başka gözlerin bakışlarına dokunabilmek için. Dimağımın heybesinde biriktirdiğim kelimelerden masallar fısıldıyorum. Hayatı satır aralarına katık ediyorum; yağmurlu gökte vicdanı arıyor, mum ışığında güneşi buluyorum. Sabah günümü aydın eden kahve kokuları gece gözüme uyku sürüyor. Küçücük bir kutuda azıcık yaşıyorum, yetinmekle doyuyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Iyashikei Türü 10 Slice of Life Animesi

Iyashikei Türü 10 Slice of Life Animesi

Barış Manço Kimdir?

Barış Manço: Bir Nesli Peşinden Sürükleyen Efsane Müzisyen