in ,

Tevfik Uyar Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 6 Kitap

Bilim (kurgu) yazarı, akademisyen ve editör Tevfik Uyar; hayatına yön veren kitapları Kayıp Rıhtım okurları için anlattı. Uyar’dan 6 kitap önerisi!

tevfik uyar kitap önerisi

Çoğunlukla bilimkurgu öyküleriyle tanıdığımız; Açık Bilim Dergisi’nin kurucu editörlerinden ve Yalansavar yazarlarından Tevfik Uyar; Kayıp Rıhtım için önerdi.

Tevfik Uyar, “Bir kitap okudum… Düşünme, yazma ve akıl yürütme biçimim değişti,” dediği kitapları anlattı.

Tevfik Uyar Hayatını Değiştiren Kitapları Anlattı

MÜLKSÜZLER / Ursula K. Le Guin

Aşkın ve sadakatin bulunabilecek en yalın, en abartısız açıklamasını, onun sürekliliğinde aradığımız güzelliği bu kitapta buldum ben. Mülksüzler, kimi edebiyat muhafazakârlarının reddiyeciliğine karşı,  bilimkurgunun da son derece derin, derinlikli ve zihinlerde devrim gerçekleştirebilen “edebi” bir tür olduğunun en güzel göstergesidir. Yazarın da dediği gibi: “Bir eylem ancak geçmişin ve geleceğin manzarasında gerçekleştirildiği zaman insan eylemi olur.” Bu kitap değindiği alternatif diyarlarda geçmişten geleceğe sürüp giden insan eyleminin abidesidir bana göre.

tevfik uyar kitap önerisi

SOLARİS / Stanislaw Lem

Lem için bilimkurguya şahsiyet kazandıran yazar denir. Solaris, Lem’in inşa ettiği şahsiyetin temelidir kanaatimce. Anlatımı hayranlık uyandırıcı, kurgusu sürükleyici, içerdiği akıl yürütmeler oldukça gerçekçi ve üstelik atmosferi de son derece tekinsizdir. Avuçlarından kaçamadığım bir roman olmuştu ve okuduğum günden bugüne beni bu kadar etkileyen bir “uzaylılar ile temas” kitabı okumadığımı itiraf etmek gerek.

BÜYÜK GÖZALTI / Çetin Altan

Çetin Altan’ın romancı yönü çoğu kimse tarafından bilinmez ama kanaatimce Büyük Gözaltı bu topraklarda yazılmış en nefis romanlardan biridir. Adaletin terazisinin olmadığı ve iktidar sahiplerince bir oyuncak gibi kullanıldığı bir dönemde, “zorunlu kötülüğün” hışmına uğrayan bir adamın kendiyle olan diyaloğunu, geçmişiyle olan hesaplaşmasını okuruz. Ama içinde yaşadığımız gerçeklikten bile gerçek gelir her şey. Anlatım gücü karşısında etkilenmemenin imkânsız olduğu bir kurgudur.

AHLÂK MEKTUPLARI / Seneca

Bana göre stoacı ilkeler, rasyonel düşünmeyi alışkanlık haline getirmiş bir zihnin zaman zaman başvurabileceği ahlaki bir kılavuzdur. Bu kitapsa stoacılığın mihenk taşıdır. Herhangi bir azapla baş edemediğim her seferinde başvurduğum, bilgelik, esenlik ve mutluluğun kitabıdır benim için. Hayatın karmaşası kimi zaman bir labirente benziyor. Ahlâk mektupları bu labiretteki duvarları şeffaflaştıran bir özelliğe sahip kanımca. Stoacılığı kılavuz edinenlere Epiktetos ve Marcus Aurelius’u, stoacılığın modern yorumu içinse Massimo Pigluicci’yi öneririm.

tevfik uyar kitap önerisi

TÜFEK, MİKROP ve ÇELİK / Jared Diamond

Coğrafyanın toplumların kaderleri üzerindeki etkilerini anlamamı sağlayan, beni antropoloji ve sosyolojiyle ilgilenmeye iten, kafamdaki geçmişten geleceğe, doğudan batıya, kültürel, ekonomik dünyanın modelini kuran kitaptır. Daha sonra Jared Diamond’ın bulabildiğim her kitabını okumaya çalıştım. Bunlar arasından “Çöküş”, “Düne Kadar Dünya” ve “Seks Neden Keyiflidir” kitaplarını da şiddetle öneririm.

İRRASYONEL / Stuart Sutherland

Yanılmıyorsam 2009 yılında Beşiktaş’taki Kabalcı Kitabevi’nde dikkatimi çekmiş ve kitap arkasını okuyup merak edip almıştım. Bu kitabı aldığım gün hem profesyonel hem de akademik anlamda ilgileneceğim alanı kesin olarak belirlemiş olduğum gündür diyebilirim. İnsan zihninin derinlikleriyle ilgili onlarca meseleyi, yüzlerce deneyle, oldukça ikna edici bir biçimde anlatan bu kitap, her şeyden önce kendi yargılarımıza neden güvenmememiz gerektiğini anlatıyor. Kaderin cilvesi, bu kitabın tercümesi, beşinci baskısından itibaren bana aittir. Yani, kaç kişiye nasip olur bilmem ama, kendi başucu kitabımın tercümanı olma şansına kavuştum.

İşte Tevfik Uyar’ın sizler için önerdiği kitaplar bu şekildeydi. Sizin eklemek istediğiniz eserler ya da listedekiler arasında okuduğunuz kitaplar bulunuyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Daha önceki Kitap Önerileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Mülksüzler’ i okudum. Solaris rafta bekliyor. Diğerleri kitabevinde bekliyor ama onlardan da AHLÂK MEKTUPLARI / Seneca ve TÜFEK, MİKROP ve ÇELİK / Jared Diamond dikkat çekici. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

netflix türkiye studio ghibli liste

Netflix Türkiye’de Nisan Ayında Yayınlanacak Studio Ghibli Animeleri

Andy Weir - Project Hail Mary - Ryan Gosling

Andy Weir İmzalı Project Hail Mary Uyarlaması Ryan Gosling ile Geliyor