in ,

The Game Awards 2018’den Geriye Kalanlar

Çok sayıda yeni oyunun duyurulduğu bir The Game Awards’ı geride bıraktık. Gelin bu senenin kazananlarına ve törende karşımıza çıkan diğer oyunlara bir göz atalım.

The Game Awards 2018

2014 yılında başlamış olmasına rağmen günümüzde video oyun dünyasının en önemli ödüllerinden biri haline gelen The Game Awards’ı bu yıl da geride bıraktık. Yılın oyunu ödülünü God of War’ın aldığı törene ödül kazananlardan çok duyurulan yeni oyunlar ve daha önceden haberdar olduğumuz oyunlardan gelen yeni videolar damgasını vurdu. Biz de bu seneki törende dikkatimizi en çok çeken oyunları sizler için bir araya toplayalım istedik.

The Game Awards 2018’de duyurulan oyunlardan bizi en çok heyecanlandıranları aşağıdaki listede bir araya getirdik.

İşte The Game Awards 2018 Etkinliğinde Öne Çıkanlar

The Outer Worlds – Obsidian Entertainment

Obsidian yeni bir RYO yapar da biz heyecanlanmaz mıyız’, hem de oyunun başında Fallout’un yaratıcıları Tim Cain ve Leonard Boyarsky varken! Gecenin yıldızının The Outer Worlds olduğunu söylesem abarttığımı düşünen pek kimse çıkmaz herhalde. Bethesda Fallout 76 ile insanları hayal kırıklığına uğratabileceği yeni yollar arayadursun, Obsidian bizi yine günlerce ekran karşısına hapsedecekmiş gibi görünen bir RYO ile karşımıza çıktı. Oyunun fragmanı bende biraz Borderlands havası uyandırsa da daha sonra oynanışla ilgili gelen yeni bilgiler ve videolar üzerine “uzayda geçen Fallout New Vegas” benzetmesi daha doğru olacaktır.  2019’da çıkacak olan oyunun dağıtımcılığını Kerbal Space Station’ın da yayıncısı olan Private Division yapacak.

Hades – Supergiant Games

Daha önce Bastion, Transistor ve Pyre gibi birbirinden şahane üç oyuna imza atan Supergiant Games, yine görsel tasarımıyla, oyun mekanikleriyle ve hikâye anlatımıyla oyuncuları hayran bırakacak bir oyunla geliyor. Rogue-like türündeki Hades bizi Yunan mitolojisiyle bezeli heyecanlı bir yolculuğa çıkaracak. Gerçi çıkaracak demek doğru değil çünkü çıkarmaya başladı bile. Hades duyurulmasıyla beraber Fortnite’ın yapımcısı Epic Games’e ait Epic Games Mağazası’ndaerken erişime açıldı. Bu süreç içerisinde toplulukla beraber hareket ederek Hades’i mümkün olan en iyi oyun haline getirmek istediklerini söyleyen Supergiant, oyunun daha sonra diğer platformlarda da yer alacağını belirtiyor. Açıkçası oyun gerçekten şahane görünse de Pyre ile farklı bir şeyler deneyen Supergiant’ın son zamanlarda sıkça karşılaştığımız Dark Souls benzeri bir bağımsız oyun yerine oyun mekanikleri anlamında daha yaratıcı bir yapımla gelmelerini isterdim. Tabii bu çıkarımı sadece fragmandan yola çıkarak yapıyorum, erken erişimde oyunu oynayanların yaptığı yorumlara göre şu aşamada bile oldukça tatmin edici, Supergiant oyunu olduğunu sonuna kadar hissettiren bir oyun var karşımızda. Yapımcılarının oyunla ilgili hazırladıkları soru cevap sayfasına buradan, oyunu 69 TL’ye satın alabileceğiniz Epic Games mağazası linkine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Dragon Age – BioWare

Yeni bir Dragon Age oyunu duyurulmasını uzun zamandır bekliyorduk. Sonunda bu duyuruya kavuştuk kavuşmasına ama elimizde de duyuru için yayınlanan ve oyunla ilgili neredeyse bilgi vermeyen 1 dakikalık video dışında hiçbir şey yok. Videoda Dragon Age: Inquisition’dan hatırladığımız Solas’ın “Beni sonunda buldun demek. Sanırım soruların var.” dediğini duyuyoruz ve ekranda #TheDreadWolfRises yazısı çıkıyor. Dread Wolf’un Dragon Age mitolojinde elflerin ihanet/isyan tanrısı Fen’Harel’in bir diğer adı olduğunu da biliyoruz ve maalesef hayranlar şimdilik bu kadar bilgiyle yetinmek zorundalar. Zaten oyunun da 2021’den önce yayınlanması beklenmiyor.

Far Cry New Dawn – Ubisoft

Evet, yine yeni bir Far Cry oyunu. Far Cry’ı, Ubisoft’un Assassin’s Creed ile beraber suyunun suyunu çıkarmaktan bıkmadığı bir başka başlık olarak görmekten vazgeçemesem de New Dawn’a tam teşekküllü bir oyun olarak bakmak pek doğru olmayabilir. Çünkü önce Far Cry 5’e ek içerik olarak gelmesi düşünülmüş ancak DLC olmak için fazla büyük olduğuna ve ayrı bir oyun olarak piyasaya sürülmesine karar verilmiş. Far Cry 5’ten 17 yıl sonra yine Hope County’de geçecek olan bu oyun muhtemelen Blood Dragon kadar uçuk kaçık olmayacak ama oyunculara eğlenceli bir zaman geçirecek gibi görünüyor. 15 Şubat 2019’da çıkacak Far Cry New Dawn’ın Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Mortal Kombat 11 – NetherRealm Studios

NetherRealm’in hem Mortal Kombat ile hem de Injustice ile şahane bir iş çıkardığını düşünüyorum. Oynanışıyla, tek kişilik hikâye moduyla, grafikleriyle benim gibi dövüş oyunlarını pek beceremeyen birine bile eğlenceli zaman geçirtebildiler. Mortal Kombat 11’de de bu başarıyı devam ettirecekler muhtemelen. 23 Nisan 2019’da çıkacak olan oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

The Last Campfire – Hello Games

No Man’s Sky ile önce insanları heveslendirip büyük hayal kırıklığına uğratan, sonra da güncellemelerle oyunu mezardan çıkaran Hello Games’in yeni projesi bu sevimli bulmaca/macera oyunu oldu. Oyunu daha önce LostWinds’i geliştiren Chris Symonds ve Steven Burgess yapmışlar ve Hello Games’in başındaki Sean Murray bunu bir “Hello Games kısası” diye adlandırıp Pixar’ın kısa filmlerine benzetiyor. Açıkçası fragmana bayıldım (benim gibi çalan şarkıyı merak edenler için: White Owl – Josh Garrels) ve iyi bir oyun olacağı konusunda umutluyum. 2019’da çıkacak The Last Campfire’ın Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Stranger Things 3: The Game – BonusXP

Stranger Things’in önümüzdeki sene gelecek üçüncü sezonuyla beraber bir de oyunu geliyor. Hatırlarsanız Telltale de bir Stranger Things oyunu yapacaktı ancak stüdyonun kapanmasıyla bu proje de rafa kalkmıştı. Bu oyunun arkasında ise Stranger Things’in mobil oyununu da geliştiren BonusXP var. Mobil oyunun epey iyi yorumlar aldığını düşünürsek bu oyunun da başarılı olmaması için bir sebep yok gibi.

Journey to the Savage Planet – Typhoon Studios

Far Cry 4’ün ve Assassin’s Creed 3’ün yaratıcı direktörlüğünü yapmış olan Alex Hutchinson ile eski Electronic Arts yapımcısı Reid Schneider’ın beraber kurdukları stüdyonun ilk oyununda bir Kindred Aerospace çalışanı olarak görevimiz,  yeteri kadar ekipman ve bir plan olmadan bırakıldığımız evrenin uzak köşesindeki bu rengârenk uzaylı gezegenini araştırarak insan hayatına uygun olup olmadığına karar vermek olacak.

The Pathless – Giant Squid

Abzu’nun yapımcısı Giant Squid’ın  yeni oyunu da aynı Abzu gibi mükemmel görünüyor. Bu macera/bulmaca oyununda dünyayı ele geçiren bir laneti ortadan kaldırmak için mistik bir adaya yolculuğa çıkan okçu Hunter’ı kontrol edeceğiz. Özellikle oyunda yoldaşımız olacak kartalımızla aramızdaki ilişki epey önem taşıyacak gibi. Bu arada oyunun sitesinde yalnızca PS4 ve Epic Games Store logoları var, yani The Pathless’ı Steam’de göremeyebiliriz.

Among Trees – FJRD Interactive

Yapımcısının ilk oyunu olan Among Trees, özellikle görsel olarak dikkat çeken bir hayatta kalma oyunu. Şimdilik detaylarını çok bilmiyoruz ancak sanat tasarımıyla büyüleyen güzel bir keşif oyunu olacağa benziyor.

Ashen – A44

Açık dünyada geçen ve arkadaşlarınızla beraber de oynayabileceğiniz aksiyon RYO Ashen çıkışını TGA 2018 ile yaptı. Oyun şu an için Epic Games Store üzerinden 149 TL’ye satılıyor ancak daha sonra Steam’de de satışa çıkacak.

The Stanley Parable Ultra Deluxe – Crows Crows Crows

Tahmin edebileceğiniz üzere bu aslında yeni bir oyun değil de 2013’te çıkan The Stanley Parable’ın daha fazla içerikle -ve yeni sonlarla- donatılmış hali. Önümüzdeki sene çıkacak bu versiyonla beraber oyun konsollara da gelmiş olacak. Hayatımda oynadığım en tuhaf, en güzel oyunlardan biridir The Stanley Parable ve ne kadar övsem hakkını veremem. Yani daha fazla TSP oynayacak olmaktan çok mutluyum. Ancak bir sıkıntım var; TSP’nin iki yapımcısından biri olan William Pugh Crows Crows Crows’u kurduğunda yapacakları yeni oyunlardan çok umutluydum çünkü gerçekten büyük potansiyelleri vardı. Gelgelelim şimdiye kadar Dr. Langeskov, The Tiger, and The Terribly Cursed Emerald: A Whirlwind Heist isimli kısacık bir oyun ve Rick and Morty’nin yaratıcısı Justin Roiland ile beraber yaptıkları VR oyunu Accounting dışında bir şey ortaya koymadılar. Bu iki yapım da bana göre şahane olsa da gerçekten isimlerini duyuracakları yepyeni bir oyun yerine bu sefer de eski bir oyunun genişletilmiş halini piyasaya sürüyor olmaları stüdyonun geleceği açısından gözümü korkutmuyor değil.

Psychonauts 2 – Double Fine

Gelmiş geçmiş en güzel, en eğlenceli macera/platform oyunlarından Psychonauts’a bir devam geleceğini epeydir biliyoruz zaten. Oyun Fig üzerinden yapılan fonlama kampanyasında 4 milyon dolara yakın para toplamış ve haliyle Tim Schafer de vakit kaybetmeden üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yalnızca Schafer da değil, tasarımcısından seslendirme sanatçısına ilk oyunda çalışan neredeyse herkes bu devam oyunu için yeniden bir araya geldi. Haliyle ilk oyundan 14 yıl aradan sonra karşımıza çıkacak Psychonauts 2’yi büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Devil May Cry 5 – Capcom

DmC: Devil May Cry ile seriyi başa alıp Dante’nin hikayesini yeniden anlatan Capcom, şimdi Devil May Cry 4’te kaldığı yerden devam eden yeni bir oyunla geliyor. 8 Mart 2019’da çıkacak olan oyunun demosu Xbox’a özel olarak yayınlandı bile. Steam sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Anthem – Bioware

Bioware’ın merakla beklenen yeni RYO’sundan bir fragman daha geldi. 22 Şubat 2019’da yayınlanacak bu oyun, Mass Effect Andromeda’nın yarattığı hayal kırıklığını affettirebilecek mi göreceğiz.

Rage 2 – Avalanche

Ve son olarak ilki 2011’de yayınlanan RAGE’ın devam oyunundan da yeni bir fragman bizlerle. İlk oyunu Doom oyunlarıyla tanıdığımız id Software yapmıştı, RAGE 2’nin arkasında ise Just Cause serisini de yapan Avalanche var. RAGE 2 14 Mayıs 2019’da yayınlanacak.

The Game Awards 2018’in başat kategorilerinde kazananlar ise şöyle oldu:

Yılın Oyunu – God of War

En İyi Aksiyon Oyunu – Dead Cells

En İyi Aksiyon/Macera Oyunu – God of War

En İyi RYO – Monster Hunter World

En İyi Yönetmenlik – God of War

En İyi Anlatım – Red Dead Redemption 2

En İyi Devam Eden Seri – Fortnite

En İyi Sanat Yönetmenliği – Return of the Obra Dinn

En İyi Müzik – Red Dead Redemption 2

En İyi Bağımsız – Celeste

En Tesirli Oyun – Celeste

En İyi Mobil Oyun – Florence

En İyi Sanal Gerçeklik Oyunu – ASTRO BOT Rescue Mission

En İyi Dövüş Oyunu – Dragon Ball FighterZ

En İyi Aile Oyunu – Overcooked 2

En İyi Strateji Oyunu – Into the Breach

En İyi Spor/Yarış Oyunu – Forza Horizon 4

En İyi Çok Oyunculu Yapım – Fortnite

En İyi Öğrenci Oyunu – Combat 2018

En İyi İlk Oyun (Bağımsız) – The Messenger

En İyi eSpor Oyunu – Overwatch

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for mit mit dedi ki:

  Güzel bir değerlendirme yazısı olmuş, eline sağlık :slight_smile:

  Gecenin yıldızı benim için de (Psychonauts 2’yle birlikte) The Outer Worlds’tü. Bethesda ve Blizzard’ın tökezlediği şu dönemde RYO türünün en önemli iki ustasının hem köklerine sağlık hem de yenilikçi bir oyunla karşımıza çıkması çok güzel oldu gerçekten de.

  Supergiants’ın Hades’le Bastion tarzına dönmesine ise açıkça sevindim. Pyre hikâye anlatımı açısından iyi olsa da oynanış açısından basket maçından halliceydi. Pek sevmedim açıkçası. Bu oyunda da rogue-like elementleri olacak gibi görünüyor. Bakalım bakalım :slight_smile:

  Mortal Kombat 11’in tanıtımı için Ed Boon’un ödül vermek için sahneye çıkması ve sürpriz duyurunun ardından “Yanlış video gösterdiler galiba,” demesi de gecenin güzel anlarından biriydi.

  Far Cry: New Dawn’u hiç sevmedim, Hello Games’in oyununa ve Anthem’e karşı da çok güvensizim.

  Bu arada beni de anmışsın, yazdığım habere link vermişsin. Onun için de ayrıca teşekkürler :slight_smile:

 2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Teknik ve taktiğin derinlemesine düşünüldüğü, akışkan harika bir oynanışı mı vardı abi? :stuck_out_tongue:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Buz Ejderhası - G.R.R. Martin

George R.R. Martin’den “Buz Ejderhası” Raflarda

yuruyen kentler film inceleme

Post Apokaliptik Dünyada Göçebe Şehirler Sofrası: Ölümcül Makineler