in ,

The Godfather Hakkında 15 Çarpıcı Bilgi

The Godfather hakkında kulaktan kulağa yayılan ve bir o kadar da çarpıcı olan pek çok bilgi var. İşte Francis Ford Coppola’nın Baba’sına dair detaylar.

The Godfather Baba Hakkında Bilgi
- Reklam -
- Reklam -

15 Mart 1972 tarihinde vizyona giren Mario Puzo uyarlaması The Godfather (Baba) filmi bir döneme damgasını vurdu. Marlon Brando ve Al Pacino gibi oyuncuların ününe ün katan bir yapımdan bahsediyoruz.

Gerçekçi anlatısı ve izleyicinin üzerinde bıraktığı o farklı tat, filmin şu anki ününe kavuşmasında oldukça etkili oldu. Elbette işler her zaman bu kadar iyi değildi. Her projede olduğu gibi, yönetmen Francis Ford Coppola için de işlerin inişli çıkışlı gittiği, istediklerinin gerçekleşmediği zamanlar oldu. Ama o önüne çıkan engelleri aşmayı bildi ve filmi bitirdi. İşte yaşanan bu sorunlardan bazılarını ve filmin yapım süreciyle ilgili ilginç olaylar!

The Godfather Hakkında Az Bilinen Gerçekler

1. Francis Ford Coppola Filmin Yapım Süreci Devam Ederken Kovulma Tehlikesi Geçirdi

Bir önceki filminde yakaladığı başarı sayesinde bu işi alan Francis Ford Coppola, Paramount Stüdyolarının bu yapım için düşündüğü tek aday değildi. Elia Kazan, Arthur Penn, Richard Brooks ve Costa-Gavras gibi isimler filmin yönetmeni olmayı geri çevirmişti ve filmin çekimleri başladığında stüdyonun yöneticileri Coppola’nın çektiği o durağan, karşılıklı diyaloglarla dolu filmden hoşlanmamışlardı.

- Reklam -

Stüdyo daha ateşli bir gangster filmi istiyordu ve bu yüzden de sık sık Coppola’yı kovmakla tehdit etti. Hatta sete yeni yönetmenler getirerek Coppola’nın başında beklettiler. Söylenenlere göre Michael’ın Solozzo ve McGluskey’yi öldürdüğü sahneyi çekene dek Coppola her an kovulma tehlikesiyle baş başaydı ama stüdyonun yöneticileri bu sahneyi görünce çok beğendiler.

2. Coppola Filmin O İkonik Logosunu Koruyabilmek İçin Büyük Mücadele Verdi

The Godfather Logo

Stüdyo, şimdilerde adeta bir ikona dönüşen, kukla iplerinin bulunduğu ve üzerinde Mario Puzo’nun ismi yazan logoyu filmden kaldırmak istemişti. Ancak Coppola bu logonun kalması için ısrar etti çünkü filmin senaryosunu Puzo ile beraber yazmışlardı. Logo ilk olarak S. Neil Fujita tarafından roman için tasarlanmıştı.

3. Coppola Filmin Bir Dönem Draması Olması İçin de Büyük Çaba Sarf Etti

Filmin bütçesini düşürmek adına stüdyo Coppola’dan senaryoyu modernize etmesini ve filmin 1972 yılında, Kansas’ta geçmesini istedi. Çünkü bu New York şehrinde geçmesinden çok daha ucuza gelecekti. Coppola, filmin bütünlüğüne zarar vermemek adına olayların geçtiği zaman diliminin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra olması ve filmin New York’ta çekilmesi için stüdyoyu ikna etti.

4. Aile Yemekleri Herkesin Rolüne İyice Alışmasına Yardım Etti

The Godfather Yemek Sahnesi

Coppola filmin ana karakterlerinin bir araya geldikleri ve rollerine girerek doğaçlama bir şekilde aile yemeği yedikleri provalar yaptırdı. Oyuncular rollerinden çıkamıyorlardı. Coppola bunu son filmde de gördüğümüz aile bağlarını oluşturabilmek için bir araç olarak görüyordu.

5. Paramount Stüdyoları Baba Rolü İçin Marlon Brando’yu İstemedi

Coppola, Vito Corleone’yi oynaması için Brando’nun isminden bahsettiğinde Paramount Stüdyolarının başındaki isim olan Charles Bluhdorn, Brando’nun asla bir Paramount filminde oynayamayacağını söyledi.

Stüdyo, Coppola’ya Vito rolünü Laurence Oliver’a vermesi için baskı yapmış ve sonrasında Brando’nun oynamasını üç şartla kabul etmişlerdi:

1) Brando kameralar önünde teste tabii tutulacaktı
2) eğer rolü alırsa Brando filmde bedava oynayacaktı
3) Brando sette gösterdiği kötü davranışlarının sebep olabileceği her türlü zararı karşılayacağına dair bir anlaşma imzalayacaktı.

Marlon Brando - Baba

Coppola, Brando’yu işin içine dahil edebilmek için bunun bir deneme çekimi olduğunu değil, makyaj denemesi olduğunu söyledi ve onu çağırdı. Stüdyo bu deneme çekimini gördükten sonra öylesine beğendi ki ikinci ve üçüncü şartı iptal ederek Brando’nun filmde olmasına izin verdiler.

6. Al Pacino da Baba İçin İlk Tercih Değildi

Al Pacino - Baba

Stüdyo, Michael karakterine Robert Redford ya da Ryan O’Neal’ın hayat vermesini istemişti ama Coppola daima Al Pacino’yu istedi. Martin Sheen ve James Caan (kendisi Sonny rolünü oynadı) da Michael rolü için test edildi.

7. Robert De Niro Sonny Rolü İçin Yetenek Sınavına Girdi

Robert De Niro Sonny rolü için oyuncu seçmelerine katıldı ama Coppola onun karakterinin bu rol için oldukça sert olduğunu düşündü. De Niro, The Godfather 2 filminde genç Vito Corleone olarak karşımıza çıktı ve sahnelediği performansla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı.

8. Coppola Düğün Sahnesini Gerilla Usulü ile Çekti

The Godfather - Düğün Sahnesi

- Reklam -

Hem düğün sahnesini daha gerçekçi kılabilmek için hem de sadece iki günü olduğu için Coppola, tüm oyuncuların arka planda özgürce doğaçlama yapmalarına izin verdi. Sonra da bu tablonun içerisinden belirli sahneleri kayda aldı.

9. Coppola Yapılan Yanlışları Lehine Kullandı

Luca Brasi’yi oynayan Lenny Montana bir oyuncu olmadan önce profesyonel bir güreşçiydi. Kendisi Brando gibi bir efsanenin karşısında onun için yazılan cümleleri dile getirmekte öylesine başarısızdı ki bütün gün süren çekimlerin sonucunda bile ortaya tek bir iyi sahne dahi çıkmamıştı. Coppola’nın bu sahneyi tekrardan çekmek için zamanı olmadığından başına sanki Luca Brasi Baba’yı görmeden önce söyleyeceklerini çalışıyormuş gibi bir sahne ekledi ve sonrasına da çekilen kötü sahnelerden birisini ekleyerek Luca Brasi’nin senaryoda kendisi için yazılan cümleleri söylerken Baba’yla konuşacağı için gergin olduğu havasını yarattı.

10. Corleone Binalar Topluluğu, Staten Island’da Gerçek Bir Mekândın Adı

Mülk, 2014 yılında 3 milyon dolar karşılığında satışa çıkarılmış. Bunun reddedebileceğimiz bir teklif olduğunu söyleyebiliriz.

11. Baba’nın Kucağındaki Kedi Aslında Bir Sokak Kedisiydi

Baba Kedi

Coppola her gün sete yürürken sürekli aynı sokak kedisini görüyordu ve Vito’nun uğraştığı işlerle ilgili sahneleri çekecekleri gün kediyi aldı ve Brando’ya hayvanla birlikte doğaçlama yapmasını söyledi. Kedi Brando’yu öylesine sevdi ki tüm gün boyunca kucağından hiç ayrılmadı.

12. Pacino, Metot Oyunculuğunun İlk Örneklerinden Biriydi

İlk filmde çenesi rüşvetçi bir polis tarafından yumruklanarak kırılınca yapılan makyaj yeterli gelmemiş, çenesi gerçekten de kırılmış gibi teller taktırmıştır.

13. O Ünlü At Kafası Gerçekti

baba at sahnesi

Film yapımcısının yatağına yerleştirilen at kafası yapay bir kukla değil, gerçekti. Prodüksiyon ekibi yerel bir köpek maması şirketinden gerçek bir at kafası almıştı.

14. “Silahı Bırak, Tatlıyı da Unutma” Cümlesi Doğaçlamaydı

Corleonelere ihanet eden mafya üyesini vurduktan sonra Richard Castellano’nun canlandırdığı Clemenza karakterinin kurduğu cümle aslında sadece, “Silahı bırak,” idi. Castellano, Cappola’nın senaryoya eklediği bir cümleden etkilenmişti. Buna göre ihanet eden mafya üyesini vurmaya gitmelerinden önce karısı ondan bir tatlı istemişti ve o da senaryodaki cümlesi yerine “silahı bırak, tatlıyı da unutma,” cümlesini kurdu.

15. Film Çok Uzun Olduğu İçin Sinemalarda Fazladan Bir Ara Konulması Planlanmıştı

175 dakikalık bir film Hollywood standartlarına göre oldukça uzun sayılır. Bu yüzden de yapımcılar Solozzo ve McGluskey’nin vurulduğu sahneden sonra bir perde arası koymayı düşündüler. Ama bu fikir çok geçmeden bir kenara atıldı çünkü bu durumun filmin momentumunu zedeleyeceğini ve izleyiciyi filmin sağladığı atmosferin dışına atacağını düşündüler.

The Godfather Solozzo Baba

The Godfather (Baba) filmi hakkında bazı şaşırtıcı bilgiler bu şekildeydi. Sizin de görebileceğiniz gibi hiç kimse bir işe mükemmel olarak başlamıyor. Zaman zaman bazı sorunlar çıkabiliyor; karşımıza çıkan bu engelleri nasıl aştığımız ise bizim kim olduğumuzu belirliyor. İşte Coppola, Brando ve Pacino’yu bugün oldukları o kişilere dönüştüren etken de karşılarına çıkan engelleri kendilerine has yöntemlerle aşabilmeleri, belki de kendilerini dahi yenebilmeleriydi.

Peki siz The Godfather filmleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Baba serisi için fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Al Pacino Tarafından Reddedilen 16 Rol

Kaynak: Mental Floss

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for edi_Cag edi_Cag dedi ki:

    Sizinkiler kadar “çarpıcı” olmasa da bir bilgi de ben vereyim. Üçüncü filmde Michael Corleone’un kızı Mary Corleone, Sofia Coppola tarafından canlandırılıyor. Bu hanım ablamız da The Godfather filmimizin yönetmeni oluyor.

  2. Avatar for MustafaYildiz MustafaYildiz dedi ki:

    Yönetmenin kızı sanırım Sofia Cappola. Filmin yönetmeni Ford Cappola.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Bear

FX Dizisi “The Bear” 3. Sezon Onayını Aldı

Orta Çağ Avrupa'sında Batıl İnançlar - Gülnur Özer | Haftanın Kitabı #294

Orta Çağ Avrupa’sında Batıl İnançlar – Gülnur Özer | Haftanın Kitabı #294