in , ,

The Mandalorian Sevenlerin Göz Atabileceği 7 Anime Yapımı

The Mandalorian’ın sunduğu vahşi batı temalı bilimkurgu dünyasına doyamadınız mı? Bu 7 anime önerisi ile benzer duyguları yaşayabilirsiniz.

The Mandalorian Sevenlerin Göz Atabileceği 7 Anime Önerisi

The Mandalorian dizisi, vahşi batı bilimkurgusunun en başarılı örneklerinden. Star Wars serisinin ilk canlı aksiyon dizisi, Disney+’ta yayınlanmaya başladıktan sonra oldukça iyi bir izlenme oranına ulaştı. 3. sezon onayı almış olan dizinin 2. sezonu da özellikle finali ile büyük beğeni topladı. Şimdi hayranlar heyecanla yeni sezonu bekliyor. Peki tıpkı bu havada olan The Mandalorian benzeri başka yapımlar var mı? Cevabı anime dünyasında arayalım!

The Mandalorian’ın damağınızda bıraktığı tadı yakalayabilecek, ödül avcılı, ilginç karakterli ve yıkımın eşiğindeki gezegenlerde geçen 7 anime önerisi sizlerle.

İşte Karşınızda The Mandalorian Benzeri 7 Anime

1. Cowboy Bebop

cowboy bebop The Mandalorian Anime Önerisi

Cowboy Bebop anime severler için tanıtmaya gerek bile olmayan bir eser. En iyi animelerden birisi olarak görülen Cowby Bebop, 26 bölümlük kısa süresiyle de ayrıca cazip.

Eski mafya üyesi, yaşamak için bir gayesi kalmamış Spike, eski uzay polisi Jet, geçmişini hatırlayamayan Faye, hiperaktif bilgisayar korsanı Ed ve aralarından en zekisi Corgi Ein’den oluşan ekibimiz güneş sistemi boyunca gezinerek yeni avlarını arayan ödül avcıları.

Ekibimizin maceraları ilerledikçe, geçmişte işledikleri günahlar da yavaş yavaş boğazlarına sarılacak. Bu bakımdan Bebop, The Mandalorian’a hikâye anlatıcılığı bakımından en yakın olan eserlerden birisi.

2. Galaxy Express 999

Galaxy Express 999

Leiji Matsumoto’nun yazdığı klasik manga serisinden uyarlanan Galaxy Express 999, The Mandalorian severleri için ideal animelerden. 1978-1981 arasında yayınlanan anime, orijinal Star Wars serisiyle aynı dönemde çıktı ve aynı hayal gücüne sahip.

Dizi, annesinin intikamını almak için robot olmak isteyen bir çocuğun macerasını anlatıyor. Hedefine ulaşmak için gezegenler arası işleyen tren Galaxy Express’e binen gencin hikâyesi, bağımsız bölümlerin birleşerek ana konuyu ortaya çıkartıyor olması bakımından The Mandalorian’a oldukça benzer bir yapım.

3. Space Dandy

Space Dandy

Cowboy Bebop’un da yönetmeni Shinichiro Watanabe tarafından yönetilen Space Dandy, olasılıklarla dolu bir evreni izleyicisine sunuyor. Animasyon kalitesi ve irite edici sarkastik mizah anlayışıyla izleyicilerinin absürt anlayışını tamamen değiştiriyor. Dandy’nin maceraları da, her bölüm farklı paralel evrenlerde geçtiği için süreklilik taşımıyor.

Space Dandy, yapısındaki özgürlük sebebiyle The Mandalorian’ın takip ettiği ilmek ilmek örülmüş Star Wars evrenine ciddiyetle sadık kalma zorunluluğuna tabii değil. Yine de, dizinin hayranları Space Dandy’nin maceradan maceraya koşan yapısından zevk alacaktır.

4. Outlaw Star

Outlaw Star The Mandalorian Anime Önerisi

Başını beladan kurtaramayan çocuk karakterimiz Gene Starwind, kendisini ünlü bir kanun kaçağının korumalığını yaparken bulur. İşler yolunda gitmeyince Gene prototip bir üst gelişmiş geminin sahibi olur. Antikaların vaat ettiği bilinmez hazineleri ele geçirme amacıyla çıktıkları macerada Galaktik Ley Çizgisi’ni bulmaları lazımdır.

Özellikle Cowboy Bebop severlerinin bayılacağı, daha fantastik bir macera vaat eden dizi, genel olarak işlediği ağır konulara rağmen tek bölümlük hikâyelerle, macera sevenleri de çekebiliyor. The Mandalorian’ın, tek seferlik macera gibi başlayan; sonrasında Star Wars evreniyle ilgili çok önemli bir hâle dönen bölümleri hoşunuza gidiyorsa, Outlaw Star sizin için.

5. Desert Punk

Desert Punk

Japonya nükleer saldırıyla yok edilmiştir. Hayatta kalanlar da, ellerinden geleni çalıp, çalamadıkları için savaşarak yaşamaktadır. Desert Punk olarak bilinen bir paralı asker, Kanta Mizuno, cesareti ve yeteneği sayesinde hayatını idame ettirmektedir. Anime boyunca Mizuno’nun pek çok macerasını, edindiği yoldaşları ve yıkılmış bir toplumda gücü elinde bulunduranlarla savaşını izleyeceksiniz.

The Mandalorian gibi, Desert Punk’ın ana karakteri de yüzü maskeli bir paralı asker. İki eser arasındaki asıl benzerlik ise hem Mizuno hem de Din Djarin’in yıkılmış bir dünyada, başarıyı ödüllendirip, başarısızlığı çok ağır şekilde cezalandıran hayatlara sahip olması.

6. Trigun

Trigun The Mandalorian Anime Önerisi

Vash the Stampede, yürüyen bir felaket makinesidir. Gittiği her yere yıkım götürür. Tuhaftır ki, ölen yoktur. Bir sigorta şirketi Vash’ın peşine iki ajan yollar. İkili, güçlü miza anlayışına sahip ve cinayetten nefret eden silahşorla tanıştıklarında hayatlarının sürprizini yaşayacaktır. Dizinin ilk yarısı tek bölümlük hikâyelerle geçerken, ikinci yarıda Vash’ın geçmişine odaklanırız.

Trigun’ın herhangi bir modernlikten uzak, yabancı bir dünyada geçmesi bilimkurgudan daha çok vahşi batı temasına sahip olmasını sağlıyor. Vash ile Djarin’in ikisinin de yetenekli silahşorlar olması dışında pek bir benzerliği yok. Anime, özellikle ikinci yarısında, izleyiciye yoğun aksiyon ile duygusal anları birlikte sunarak beklenmedik bir boyuta ulaşıyor.

7. Royal Space Force: The Wings of Honnêamise

Royal Space Force: The Wings of Honnêamise

The Wings of Honnêamise, listedeki tek film olarak diğer önerilerden ayrılıyor. Ayrıca, tema olarak da The Mandalorian’la pek bir benzerlikleri yok. Film, ilk astronot olmak isteyen bir genç adamın hikâyesini anlatıyor. Alternatif bir geçmişte geçen filmin, The Mandalorian hayranlarını çekecek özelliği güçsüz tarafın öyküsünü göstermesi. Sıradan insanların gerçekleştirdiği küçük görevlerin, tarihin akışını değiştirdiği film, bu yönden The Mandalorian’a çok benziyor.

* * *

Sizler listede yer alan animelerden hangisini izlediniz? Bu tarza uygun sizin ekleyebileceğiniz öneriler var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Munzevi Munzevi dedi ki:

    Mandonun yeni sezonu bir türlü gelmedi bari şunları deneyelim ilk ikisini izlemiştim gerisini bilmiyorum.

  2. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

    Armored Trooper Votoms (ve spinoff’lari) Mandalorian’a en yakin buldugum örnek.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Nicole Kidman Mice

Nicole Kidman, Meşhur Psikolojik Gerilim Romanı Mice’ı Sinemaya Uyarlıyor

Avatar En Çok Gişe Hasılatı Elde Eden Film Avengers Endgame

Avatar Zirveye Geri Döndü: Tekrar Vizyona Giren Film Gişede Endgame’i Geçti