in ,

The Matrix 4 ile İlgili En Delice ve En Mantıklı 10 Teori

The Matrix 4 filmiyle ilgili pek çok teori var. İşte en çılgınca teorilerden en mantıklı olanlarına kadar bizleri yeni filmde bekleyen olasılıklar!

Matrix 4 Teoriler
- Reklam -
- Reklam -

Hollywood’da yapılan devam filmleri, filmlerin öncesini anlatan veya yeniden çekilen yapımlar arasından özellikle birisi şu sıralar ön plana çıkıyor: The Matrix 4. Lana Wachowski’nin yöneteceği filmin duyurusu geçen günlerde yapılmış, Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un da yer alacağı açıklanmıştı.

1999 yılında gösterime giren ilk filmin devamı olan Reloaded ve Revolutions filmleri ilki kadar yankı uyandırmamıştı. Bu yüzden yeni filmde olay örgüsünün nasıl olacağı merak konusu. Hikâyenin başkarakteri olan Neo kendini son filmde feda etmesinden ötürü The Matrix 4’da nasıl geri geleceği de tartışılmaya devam ediyor. Haliyle yeni filmle ilgili birçok hayran teorisi ortaya çıktı. Bazıları inandırıcı gelirken bazılarının da olma ihtimali yok gibi duruyor.

Screen Rant’ın derlediği bu teorilere birlikte bakalım. Ama önceden uyaralım, bu teorilerden bazıları kulağa aşırı mantıklı gelirken kimileri de hayli absürt!

- Reklam -

10. Mantıklı: Morpheus Zion’u Yeniden İnşa Ediyor

Morpheus the matrix

Son filmi hatırlarsak başkarakterler arasında hayatta kalan tek kişi Morpheus olmuştu. Neo, Trinity ve birçok kişi hayatta kalmayı başaramadı. Neo, bağlantı noktasına geçtikten sonra Zion’daki makineler teknik olarak yok edilmiş oldu ancak makinelerin hepsi yok edildi mi?

Makinelere ve Matrix’teki programlara karşı savaşan Morpheus’ın yeni bir Seçilmiş Kişi bulması gerek doğal olarak. Belki de Qui-Gon Jinn ve Anakin’de olduğu Morpheus da yanılmış olabilir ve yeni Luke Skywalker’ını bulması gerekiyordur.

9. Absürt: Matrix Sistemi Önceki Filmler ile Yeniden Yükleniyor

the matrix ust

Reddit kullanıcılarından birine göre yeni filmin gerçekleşebilmesinin tek yolu Matrix’in yeniden yüklenmesi ve gerçek dünyadaki insanların yeni giriş noktası olan bir Hacker bulması. Teoriye göre Trinity Morpheus’un rolünü devralır ve bir önceki Matrix’te bulunan hiyerarşi yeniden kurulmuş olur.

8. Mantıklı: İnsanlar ve Virüs Programları İş Birliği Yapıyor

matrix makineler

Orijinal üçlemeye baktığımızda Neo ve Ajan Smith virüsünün aslında birçok açıdan birbirine benzediğini görüyoruz. İkisi de kendi sistemlerinde sadece bir tane ve tek amaçları da hayatta kalmak.

Yine bir Reddit kullanıcısına göre virüsler ve insanlar Mimarı alt edip Matrix’i kontrol edebilmek için iş birliği yapıyor. Virüs programı Neo’nun zihnini gizlice kopyalayarak anti-virüs programına dönüştürür ve direnişçiler de Neo’nun kopyalanmış zihnini kullanarak günü kurtarır.

7. Absürt: İnsanlar da Aslında Simülasyonun Bir Parçası

simulasyon

Başka bir Reddit kullanıcısına göre insanlar ve makineler arasında geçen, Dünya’da yaşanılabilir her yeri yok edip insanların yer altında yaşamasına yol açan termonükleer savaştan sonra aslında insanlar Güneş ile beraber tamamen yok oldu.

Makineler belki de insanları oynayabilecekleri simülasyonlar olsun diye yarattı. Bu yüzden Matrix ne kadar yapaysa Zion da onun kadar yapay bir form. Enerji toplamak adına insanların “pil” olarak kullanılması hikâyesi insanların kökeni için oluşturulmuş bir yalandan ibaret. Bu durumda Neo, Trinity ve diğer tüm kişiler de sadece bir program aslında.

6. Mantıklı: Yeni Film Önceki Olayları Anlatıyor

matrix neo öncesi

Üçlemedeki birçok karakterin ölmüş olmasından dolayı bazı Reddit kullanıcılarına göre The Matrix 4, farklı insan karakterler ile daha eski dönemi anlatabilir. Neo ve Trinity ise kendilerinin gelecekteki halleri olarak veya geriye dönüş sahneleri ile filmde gözükebilir.

Film eğer önceki olayları anlatırsa Matrix’in herhangi bir döngüsünde geçebilir. Hatırlarsanız üçlemedeki olaylar Matrix’in 6. döngüsündeydi.

5. Absürt: Neo Aslında John Wick

the matrix neo john wick

- Reklam -

Keanu Reeves’in yer aldığı bu iki harika film serisini bir araya getirmek oldukça ilgi çekici aslında. İki filmi bağdaştıran birçok ilginç teori bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Neo’nun John Wick olması (veya tam tersi de olabilir) ve makineler için çalışıyor olması.

Bu teoriye göre, Neo/Wick’in görevi Matrix’ten uyanan kişileri bulmak ve yeniden sisteme uymalarını sağlamak. Bahsi geçen teoriyi şuradan detaylıca okuyabilirsiniz.

4. Mantıklı: Neo Matrix’e Yeniden Bağlanıyor

matrix neo

Son filmde Neo bir kurtarıcı misali kendini makinelere teslim ediyor. Kaynağa uyum sağlamaktansa bunu yapmayı tercih ediyor. Mimar, Neo’ya ondan önceki kişilerin uyum sağladığını açıkça belirtiyor. Neo farklı bir seçimde bulunarak makineleri bir açıdan yenmiş diyebiliriz.

Önceki döngüleri de öne süren bazı Reddit kullanıcılarına göre, makineler Neo’nun kalbini yeniden çalıştırıp sisteme yeniden bağlayacak ve Neo, anıları silinmiş bir şekilde orta yaşlı haliyle 2020 versiyonunda yer alacak.

3. Absürt: Morpheus Aslında Kötü Karakter ve Makinelerle İş Birliği İçinde

the matrix morpheus

Son zamanlarda konuşulan teorilerden biri ise Morpheus ile ilgili. Filmin sonunda başkarakterlerden hayatta kalan tek kişi olması, bunu yapabilmek için makineler ile bir anlaşma yaptığı şüphesini doğuruyor.

Teoriye göre makinelerle çalışan Morpheus, uyanmış herhangi bir Seçilmiş Kişiyi bulması, yakınlık kurduktan sonra makinelere teslim etmesi için Matrix’e yeniden gönderiliyor.

2. Mantıklı: Seçilmiş Kişi Aslında Ajan Smith

matrix ajan smith

Matrix hayranları arasında en çok inanılan teorilerden biri de Neo’nun Seçilmiş Kişi olmamasıdır. Neo aslında Morpheus’un yanlış yönlendirmiş olduğu bir kişi sadece. Teoriye göre Seçilmiş Kişi, Ajan Smith. Hatırlarsanız Kâhin de bu kişi için “istediğini istediği şekilde değiştirebilme yetisine sahip ve Matrix’i uygun gördüğü biçimde yeniden düzenleyebilen” ifadelerini kullanmıştı.

Matrix: Revolutions’da Ajan Smith gerçekten de Matrix’i istediği biçimde değiştirmişti. İnsanlara karşı duyduğu nefret yüzünden Matrix’i korkunç, yağmurlu bir cehennem haline getiren Smith, sisteme karşı çıkarak kaynağa dönememiş ve sistemde hata oluşmasına sebep olmuştu.

1. Absürt: İnsanlar Makineler ile Barış Yapıyor

makineler

Makineler insanları Matrix içinde hapsederken böyle bir barıştan bahsetmek çok da muhtemel değil. Peki, bu barış yapan insanlar kimler? Gerçek dünyadakiler mi yoksa Matrix’tekiler mi? Ayrıca insanlar makinelerin ruhsuz ve duygusuz olduğunu bilirken neden bunu istesin? Bunu istemeleri için öncelikle diğer insanların Matrix’ten çıkmasını talep etmeleri gerekir ki bu da çok olası gözükmüyor.

Peki, The Matrix 4 ile ilgili bu teorileri siz nasıl buluyorsunuz? Hepsi ihtimal dışı mı yoksa aralarında biraz mantıklı gelen teoriler de var mı?

Yorumlarınızı ve kendi teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* The Matrix, Babil ve İncil: Wachowski Kardeşlerin Alegori Dünyası

* The Matrix 4 Filminde Keanu Reeves’li “Neo” Nasıl Geri Dönecek?

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Seçilmiş kişinin aslında Ajan Smith olduğu iddiası bence ‘absürd’ kategorisinde olmalıydı

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Acaba sadece filmlerde gördüğümüz makineler şehri mi var yoksa makineler dünyanın farklı yerlerinde başka şehirler kurmuş mu ve buralarda da başka insan tarlaları ve bu şehirlerin de kendi ayrı matrixleri var mı? :slight_smile:

 3. Avatar for GkiraraJ GkiraraJ dedi ki:

  Böyle yazınca absürd duruyor ama bence “neo seçilmiş kişi ama insanlar değil sistem tarafından seçilmiş kişi ve bunun farkında degil” gibi düşününce mantıklı oluyor aslında. Çünkü nerden baksak filmin sonunda, makinalara bela olan Smith’i Neo yok ediyor yani. Ben filmi izleyeli bir sene filan oldu tekrar izlemeyi de düşünüyorum ama izledikten hemen sonra okuduğum seyler içinde en mantıklısı bu gelmişti. Sizin aksini düşünme nedenleriniz varsa bilmek isterim. Matrix özellikle tek izleme ile her şeyin kolay kolay cevaplanabildiği bi film değil sonuçta.

 4. Avatar for Montana Montana dedi ki:

  John Wick ve Neo karakterinin aynı kişi olduğu bana nedense saçma gelmiyor iki filmin de üçlemesini izledim. John Wick filminde tavuk keser gibi adam kesiyorlar yolda yürüyenlerden, oradaki insanlardan bir tepki gelmiyor. İki evrende de simülasyon yapıları var. Ne bileyim umarım öyledir ama bana bu ihtimal çok yakın geliyor :smiley:

 5. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Neo’nun makineler tarafından seçilmiş kişi olarak belirlenmesi, insanların seçilmiş kişisi olmadığı anlamına gelir ki, bu da Neo’yu izleyicinin gözünde antipatik yapar. Seyircinin onunla özdeşleşmesine engel olur. Bu durumda Ajan Smith, Neo’nun karşısında olduğu için izleyicinin ‘kahramanı’ o olmalıdır. Böyle bir yol izleyeceklerini sanmıyorum. Neo ve Trinity’yi tekrar filme dahil etmenin başka bir yolunu bulacaklardır.
  Son paragrafınıza katılmamak mümkün değil. Ben ilk filmi 99 yılında sinemada izleme şansına sahip olmuştum. Diğer iki filmi de öyle. O günden bugüne belki 40 defa falan izlemişimdir

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

DiskDünya

DiskDünya Uyarlaması “The Watch”ın Kadrosu Netleşti

Virginia Woolf

Virginia Woolf Cevaplıyor: “Bir Kitap Nasıl Okunmalı?”