in , ,

The Sopranos Severlerin Okuması Gereken 6 Kitap

The Sopranos öncesini anlatan film için gün sayarken Soprano Ailesi’ni yeniden anmak isteyenlere, diziyle ortak temalara sahip kitap önerileri ile geldik!

The Sopranos Benzeri Kitap Önerisi

The Sopranos final verip hayranlarına veda edeli on yıldan fazla bir zaman geçti. 2007 senesinden beri gerek sinemada gerek televizyonda pek çok suç filmi ve dizisi karşımıza çıktı. Kimisi usta ellerden gelen yıllar sonra bile hatırlanacak işlerdi. Kimileriyse çoktan unutulup gitti. Ancak hiçbiri Soprano Ailesi’ni ve onların patronu Tony’yi 6 sezon boyunca küçük ekranda bize tanıtan The Sopranos gibi olamadı.

1999’da çıkan yayınlanan ilk sezonuyla televizyonda ciddi ve uzun soluklu bir hikaye anlatılabileceğini gösteren, HBO’nun altın çağını başlatan klasik dizi pek çokları için hâlâ televizyon dünyasının en başarılı yapımı.

James Gandolfini’nin erken ölümüyle Soprano’ların gelecekte neler yaptığını görmemiz imkansızlaştıysa da Newark’ın Azizleri (Many Saints of Newark) filmi bize Tony’nin gençliğini ve suç dünyasındaki basamakları tırmanışını izletmeye hazırlanıyor. Planlanan 25 Eylül 2020 çıkış tarihi Koronavirüs salgını sebebiyle Mart 2021’e ertelenerek bekleyenlerine sabırla geçirilecek birkaç ay daha yaşatacak.

The Sopranos Benzeri Kitap Dizi Film Öneri

Read it Forward adlı internet sitesi bu bekleme sürecinde hem özleminizi bastıracak hem de sizleri yeni ufuklarla tanıştıracak altı kitaplık bir okuma listesi hazırlamış.

The Sopranos’a bazısı dramatik aile ilişkileri noktasında, bazısı karakterin psikolojik durumunu inceleme bakımından, kimisi ise sadece mafya dünyasını gösterdiği için yakınlık kuran kitaplardan oluşan listeye birlikte göz atalım!

The Sopranos Dizisini Sevenlerin Göz Atması Gereken Kitaplar

1. The Godfather / Mario Puzo

Mario Puzo - The Godfather

The Godfather’dan bir replik veya efsaneye bir gönderme görmeden geçen bir bölümü bile var mı acaba Sopranos’un? Tony bile ikilemlere düştüğünde, “Michael şimdi napardı?” diye düşünüyorken sizin orijinal mafya kitabını okumamanız ailesini seven bir adama yakışmaz. Mario Puzo imzalı kitap E Yayınları tarafından “Baba” adıyla dilimize de kazandırıldı.

2. The Immortalists / Chloe Benjamin

Chloe Benjamin - The Immortalists

Chloe Benjamin’in Immortalists kitabı bir falcıdan geleceklerini öğrenen dört kardeşin hikâyesini anlatıyor. Roman ilerledikçe aileleri dağılan kardeşler bir yandan da kaderin kendileri için yazdığından kaçmaya çalışıyorlar. Tony’nin ailesini bir arada tutmak için zaman zaman yok yere verdiği savaşla pek çok benzer noktası olan kitabın henüz Türkçe çevirisi yok.

3. Lake Success / Gary Shteyngart

Gary Shteyngart - Lake Success

Bu romanın ana karakteri Barry Cohen bazı açılardan Tony Soprano’ya benzeyen bir erkek. Para ve kişisel çıkara diğer her şeyden daha çok önem veren bir sektörde çalışıyor, tabii Barry mafya babalığı yerine yatırım fonu menajerliği yapıyor.

İşler içinden çıkılamayacak noktaya geldiğinde Barry kendisini keşfetmek üzere ABD boyu bir yolculuğa çıkıyor. Sıradan insanların yaşama şeklini tecrübe etmek istediğinden ekonomik sınıftan otobüs biletini aldıktan sonra yola vuran Barry’de, ikinci sezonda eski ülkesi İtalya’ya giden veya beşinci sezonda Los Angeles tepelerinde güneşin doğuşunu izleyen Tony’den izler görmek çok mümkün. Maalesef Gary Shteyngart’ın bu romanının Türkçesi bulunmuyor.

4. All Adults Here / Emma Straub

Emma Straub - All Adults Here

Bastırılmış anılar ve aile dramaları Sopranos’un çok kollu hikayesinin en sevdiğiniz kısımları ise bu kitap tam olarak sizin için. Annenin seçimleri sonucunda bütün ailenin nasıl etkilendiğini anlatan romanı okudukça Tony’nin annesi Livia’yı hatırlayacaksınız. Emma Straub’ın All Adults Here adlı romanı da henüz Türkçeye kazandırılmış değil.

5. The Italians / John Hooper

John Hooper - The Italians

Listedeki diğer kitapların aksine bir roman değil gezi kitabı olan bu eserin de Türkçe çevirisi olmadığını söyleyerek söze başlayalım. Roma’da çalışan gazeteci John Hooper tarafından yazılan kitabı The Sopranos’un İtalyan kültürünü ve kişiliğini anlatan tarafını sevenler okumalı. Kitap günümüz İtalyasını ve insanlarını konu alıyor.

6. Say Nothing / Patrick Radden Keefe

Patrick Radden Keefe - Say Nothing

The Sopranos’tan en çok keyfi mafyanın çirkin yüzünü izlerken aldıysanız aradığınız kitap bu. Gerçek bir olaydan uyarlanan bu roman İrlanda’da, 1972 kışında dört çocuk annesi bir kadının kaçırılmasıyla başlıyor. Herkes ne olduğunu bilse de kimsenin hakkında konuşmaması bu olayın İrlanda Özgürlük Ordusu’nun o dönemlerde gerçekleştirdiği pek çok terör eyleminden birisi olmasından kaynaklanıyor.

Örgüt üyelerinin pek çoğunun örgüte bakış şeklini değiştiren bu kitap İrlanda tarihinin kirli sayfalarında The Sopranos dizisinin İtalyanlarına benzeyen bir portre çiziyor. Patrick Radden Keefe’in kaleme aldığı Say Nothing’in Türkçe çevirisi bulunmuyor.

Ülkemiz yayınevleri için de “basarsanız çok makbule geçer” listesi olan bu kitaplar hakkında düşündüklerinizi ve Newark’ın Azizleri’nden beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz. Sizin de The Sopranos ile ortak temada bulduğunuz eserler varsa yorumlarınızı esirgemeyin!


* Bir Zamanlar… Tarantino’nun Fantazi Dünyasında

Kaynak: Read it Forward

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for kitapkurduizmir kitapkurduizmir dedi ki:

    Sanırım; “İngilizce bilen Sopranos severlerin okuması gereken” 6 kitap demek daha doğru olurdu.

  2. Avatar for Mehmet_Cakici Mehmet_Cakici dedi ki:

    Evet listeyi hazırlarken benim de sinirimi bozdu; sonrakinin çevirisi vardır o kadar komik durmaz diye diye listeyi bitirdim; ben bir şeyler ekleyeyim dedim temaya uygun kitap bulamadım derken böyle yabancı bir şekilde gönderdim listeyi; sizin önerilerinizi duymak çok hoş olur.

  3. Avatar for kitapkurduizmir kitapkurduizmir dedi ki:

    “Organize suç’lar” konusundaki en iyi Türkçeye çevrilmiş romanlar sanırım sahaflarda bulabileceğimiz eski basım romanlardır. Ben sahafları ve eski Amerikan polisiye serilerini pek severim. Örneğin; Horace Mccoy “Gazetecinin Ölümü”, “Mafia’nın Dışında kim kaldı” Lawrence Sanders “Mafia’nın Sesi”, Peter Maas "Mafia Bülbülü-Valachi Dosyası- Leonardo Sciascia’nın romanları (Mesela Baykuş) Charles Durbin (Patron) ve tabii ki Roberto Saviano. Bunların bir kısmını eski kitapçılardan toplamak da keyiflidir Teşekkürler.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Labyrinth 2

Labyrinth 2 Filmini Scott Derrickson Yönetecek

Indiana Jones 5

Indiana Jones 5 ile Seri “Özüne” Dönecek