in ,

X-Files’tan Leyla ile Mecnun’a: TV’de Görülen 12 Ünlü Vampir

Bugüne kadar televizyon ekranlarında karşımıza birçok ünlü vampir çıktı. Aralarından 12 tanesini sizler için listeledik.

En Ünlü 10 Vampir - Televizyon Dizileri
- Reklam -
- Reklam -

Bugüne kadar sinemada ve televizyonda birçok ünlü vampir uyarlaması gördük. Fakat genel olarak vampir dendiğinde aklımıza hep sinema yapımları geliyor. Fakat elbette televizyon tarihinde de gördüğümüz ünlü vampirler bulunuyor. Sizler için bu vampirlerden bazılarını listeleyelim istedik. Üstelik listede bir Türk dizisi de bulunuyor.

Hazırsanız, başlayalım.

Vampir

- Reklam -

1. Sayıların Kontu, Susam Sokağı

Listeye çoğumuzun yetiştiği, çocukluğunun en güzel anılarından olan Susam Sokağından bir karakterle başlıyoruz: Sayıların Kontu’yla.

Kabul edelim, Kont insan kanı içmekten, gündüzleri tabutta uyumaktan ziyade sayı saymaktan hoşlanıyor. Sayıların Kontu Susam Sokağında ilk olarak 1972 yılında göründü yani 47 yıldır, nesiller boyu çocuklara sayı saymayı öğretip, onlara sayıların büyüsünü anlatıyor. Güzel de anlatıyor. Ve tabii ki Sayıların Kontu bir ölümsüz, asla yaşlanmıyor. Hala korkunç şatosunun çevresinde vampirler uçuşurken saymaya devam ediyor.

Barnabas Collins Vampir

2. Barnabas Collins, Dark Shadows

Filmdeki Johnny Depp-Tim Burton versiyonundan bahsetmiyoruz. Hakiki Barnabas Collins Jonathan Frid’in yazdığı, 1966’dan 1971’e kadar ABC kanalında etkin bir şekilde oynayan gotik sabun operasıdır.* Aslında hikâyesi 18.yüzyıla kadar giden Barnabas’ın bir cadıyla ilişkisi vardı ancak ondan ayrılınca intikam ateşiyle yanan cadı onu bir vampire dönüştürdü. Bir hazine avcısı da tabutunun kapağını kaldırarak onu yüz yıllık uykusundan uyandırıp yapımın bugünkü halinde ona da yer verdi. Dark Shadows adlı yapıma gelecek olursak, o da her sabun operasında olduğu gibi, klişelerle dolu bir yapım olma eğilimde. Ancak Barnabas Collins dizinin hayranlarının gönlünü fethedebilecek karizmaya, cazibeye ve çekiciliğe sahipti. Bu da dizinin devam etmesi için yeterliydi.

Angel

3. Angel, Buffy the Vampire Slayer ve Angel

Buffy’nin erkek arkadaşı bu spin-off ile herkesten önce geldiğini bize de kanıtladı. Beş sezon süren ve 18.yüzyılın gözde vampir ruhunu Sunnydale’dan Los Angeles’a getiren dizi genel olarak vampir olduğu halde bir iyilik savaşçısı olan Angel’ı konu alıyor. Tabii bu Angel’ın yine de Buffy’nin ve diğer sevgililerinin direnmeye başaramadığı kötü çocuk büyüleyiciliğine sahip olmasına engel değil.

The Countess

4. Kontes, American Horror Story: Hotel

Akademi ödülü kazanmadan yıllar önce Pop şöhreti Lady Gaga televizyonda, American Horror Story: Hotel adlı yapımda, Kontes adlı vampire hayat veriyordu. Bu sanırım gelecek yıllardaki, özellikle et kıyafetinin, tuhaf tarzının habercisi sayılabilir. Dizinin 1 sezonunu geçirdiği Hotel Cortez’in sahibi olan Kontes Elizabeth, diyetini seks yaparak ve kan tükürerek yapmaktadır. Hiperseksüel olan Kontes bu iki unsuru da tek bir olay da birleştirmeyi başarmıştır: Önce âşıklarıyla doyasıya sevişir ve sonra gümüş zırhlı eldivenini giyerek onları öldürüp, kanlarını içer. Oldukça pratik bir iş, ne dersiniz?

Eric Northman Vampir

5. Eric Northman, True Blood

True Blood’da etrafta dolaşan vampir gözle sayılamayacak kadar fazla ama bir tanesi var ki en çok dikkatimizi çeken o: Alexander Skarsgård’ın hayat verdiği Eric Northman. 1000 yaşındaki eski Viking geri döndü, tabii onunla birlikte Sookie Stackhouse ile yaşadığı karmakarışık gönül ilişkisi de döndü ve esprili karakteri, bazen bilerek yaptığı aptallıklarıyla Northman yeni bir popüler kültür tsunamisinde başı çeken kişi oldu. Hadi gelin itiraf edelim, genç kızlar arasında bu vampire âşık olmayan var mı?

Vampir Cassidy

6. Cassidy, Preacher

Dördüncü sezonu yolda olan ve 2016 yılından beri ekranları şenlendiren Preacher için, dizi ne kadar kafamızı karıştırsa da, onun için söylenebilecek en doğru şey dönüşümünü 1916 yılında gerçekleştiren ölümsüz ve İrlandalı vampir dostumuz Cassidy’i anlattığıdır. Cassidy tipik bir kan emici vampir olmasa da, yine de kan içiyor, vampir avcılarının her zaman ilk başta akla gelen avıydı. Kan emici olması dışında kişisel acılarının denizinde boğulmak gibi bir yeteneği de vardı. Bunlar dışında sadık bir arkadaş, hevesli bir partner, yumrukları cehennemden gelen bir dövüşçü ve Justin Bieber’ın koyu bir hayranı-eh, bir Big Lebowski değil. Yine de hakkındaki son iki gerçeği örnek almayın sizler. (?)

Drakula Penny Dreadful

7. Drakula, Penny Dreadful

Drakula adını bu liste boyunca çok göreceksiniz, tabii olarak bu listede adını anmasak hata olurdu, ama ilk Drakulamız sevilen korku yapımı Penny Dreadful’dan geliyor. Drakula diziye 3.sezonda dâhil olurken efsanevi vampirimize hayat veren oyuncu ise Christian Camargo. Showtime’da yayınlanan dizi bünyesinde pek çok edebi esere göndermeler barındırıyor. Bunların arasında Oscar Wilde’ın yazdığı Dorian Gray’in Portresi’nden tutun da Mary Shelley’in Frankestein’ına kadar pek kült yapıt bulunuyor. Drakula ise dizide Şeytan, Lucifer’ın, kardeşi olarak yer altı dünyasına ait, Dünya dışı bir varlık olarak ele alınıyor. Klasik Drakula.

Drakula Vampir

8. Drakula, Castlevenia

Evet, başka bir Drakula daha. Kökeni bir video oyununa dayanan bu Netflix yapımı animasyon dizi sürümü 2017’de yayınlanmaya başladı. Castlevenia aslında oldukça köklü bir video oyunu. 1986’da Nintendo tarafından ABD’de piyasaya sürülen video oyunu Netflix dizisi olarak 2017’de çekildi. Castlevenia’da Drakula, gerçek adıyla Vlad Tepes, eşi ve aynı zamanda bilim insanı olan Lisa Tepes’i Ortaçağın insanlarının cadı yaftasına kurban verince tüm insanlığı yeryüzünden silmeye karar verir. Bu amaçla da öteki Dünya’dan gelen yaratıklardan kendi özel ordusunu kurmaktadır. Bir vampir avcısı da Drakula’yı ve ordusunu durdurup esir aldıkları şehri ellerinden almak için mücadeleye girişir. Farklı bir Drakula, ha? Siz ne dersiniz?

- Reklam -

Grandpa

9. Büyükbaba, The Munsters

Bu listeyi yaparken Büyükbaba’yı katmasak haksızlık olurdu. O kendisini ‘’Canavar Büyükbaba” olarak tanımlasa da onun tam adı “Transilvanya’nın Kontu Vladimir Drakula”dır. Alaycı, tuhaf icatlar ve sihirli iksirler uzmanı olan Büyükbaba(Al Lewis’in harika oyunculuğuyla) 1960’lı yılların ortalarına damgasını vuran, sitcom rüzgârını arkasına alarak yükselen ürkütücü aile sitcomlarının** yaşlı bir üyesiydi. Kızı Lily Munster’da bir vampirdi ve baba-kız ölmüş de dirilmiş gibi görünüyorlardı. 1367 doğumlu Büyükbaba pek çok tarihi olaya tanık olmuş ve bu olayların olmasını sağlayan/sebep olan pek çok kişiyle de tanışmıştı. Tabii ölümsüzlüğü de cabası. Ve evet, dikkat edin… O kolunuzu ısırmaya çalışabilir ama sırf sizi biraz daha güldürebilmek için.

Ronnie Strickland

10. Ronnie Strickland, X-Files

Uzaylılarla, tuhaf canavarlarla ve bütün komplo teorileriyle dolu olan X-Files dizisinde şaşırtıcıdır ki pek vampir olayı görülmedi. Ancak bunlardan sadece birisi var ki, 5.sezon “Bad Blood” bölümünde, diğerlerinden öne çıkıyor. Ronald çalıştığı özel ajanlar Mulder ve Scully tarafından kalbine tahta kazık çakıldığından FBI’ya varlığı 446 dolara mal olan bir vampir. Listedeki en pahalı vampir?

drakula leyla ile mecnun

11. Drakula, Leyla ile Mecnun

Listenin üçüncü Drakula karakteri bizim televizyonlarımızdan geliyor. Leyla ile Mecnun’da görülen Drakula eşiyle birlikte Orta Çağ yıllarında mutlu mesut yaşarken eşinin bir akşam yemeğinde hazırladığı yemekte salataya iki diş sarımsak doğraması yüzünden ayrılır. Onu gerçekte öldürmüş müdür yoksa sadece boşanmışlar mıdır belli değil ama büyük ihtimal Drakula işi mahkemeye bırakmamıştır. “Yemekte sarımsak olmazsa sonsuza kadar mutlu oluruz!”

Metonya kralı 1. Metin tarafından derin uykusunu çektiği mezarından kaldırılan Drakula Metonya kalesinde yaşamaktadır. Onun biricik amacı da tüm Dünya’yı vampir yapmaktır. Bunda da neredeyse başarılı oluyordu. Neyse ki onun eline düşen Şirin Leyla’yı kurtarmak isteyen Mecnun tarafından durdurulana kadar. “Dra-kulluk edenlere yazıklar olsun!”

vampira

12. Vampira, The Vampira Show

Geldik şanslı sayıya. Listede Kontes ve Büyükbaba maddelerinde yer alan kadın karakterler dışında dişi vampir çok az. Bunu affettirmek için 20.yüzyıldan Vampira’yı sizlere takdir ediyorum. Ülkemizde pek duyulmamış olsa da Vampira karakteri yine başka bir dişi vampir olan, çizgi roman karakteri Vampirella ile karıştırılır. Zira onun da 1996 tarihli bir sinema filmi bulunmaktadır. Maila Nurmi adlı oldukça güzel bir oyuncunun hayat verdiği karakter döneminde oldukça seksist bulunmuştur.

1954 yılında siyah-beyaz formatında yayınlanan The Vampira Show, dönemin korkunç canavar ailesi sitcomlarının ve Elvira gibi seksist kült korku yapımlarının atası sayılır. Ya da annesi sayılır. Karar sizin.

Anılmaya Değer Bulduklarımız:

Ülkemizde de yayınlanan Vampir Günlükleri dizisinden her zaman aynı kadına gönül veren Salvador Kardeşler; Discovery of Witches’da zeki, akademik bir cadıya aşık olan zeki, akademik bir vampir olan Matthew Clairmont; ve son olarak The Simpsons’ın “Treehouse of Horror IV” bölümünden Mr.Burns ve Gary Oldman’ın geniş ekrandaki Drakula versiyonu karışımı olarak yer alan Kont Burns bizce anılmaya değer vampirlerdir.

Sizce bu listede olmayan ama adı anılması gereken vampir karakterler hangileri? Forumlarımız üzerinden yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.


*: Özg. Soap Opera. “Pembe Dizi” adıyla da karşılanan ve zamanında sponsorlukları sabun firmaları tarafından üstlenildiği için bu adı alan yapımlar.

**: Maebre Family. Televizyonda görülen ve aile bireylerinin vampir, zombi, koca ayak gibi korkutucu fantastik canavarlar olduğu aile dizileri. Bu diziler genellik durum komedisi(sitcom) ve komedi olarak yayınlanır.

Kaynak: Gizmodo

Göz atabilirsiniz:

Emrecan Doğan

13 Ağustos 1996’da İstanbul’da doğdum. Halen Medeniyet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Daha önce Kayıp Rıhtım forumunda ve Aylık Öykü Seçkisi içerisinde yer aldım. Gölge E-Dergi, Bilimkurgu Kulübü, Genç Yazı ve Pejmürde Dergisi bünyesinde gerçekleştirilen Ortak Hikâye projesi gibi elektronik platformlarda ve basılı olarak da Adı Yok dergisinin 75. sayısında yazılarım yayımlandı. Yaklaşık olarak 12 yaşımdan beri yazıyorum. | İletişim: [email protected]

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Sayılar Kontu! Büyüğümüz. Asilliğiyle sayıları sevdirdi bize. Sevilip sayılır :smiling_face_with_three_hearts:

  Ronnie Strickland… Plastik vampir dişi takarak vampirlik yapmıyor muydu bu abi :sweat_smile: Aklımda öyle kalmış. Boynu emüklemekle çiğnemek arası bir şeyler yaparak vampirlik icra ediyordu :rofl:

 2. Avatar for Duygu_Korkmaz Duygu_Korkmaz dedi ki:

  Aslında vampirlerle aram pek yoktur ancak Drakula’yı okudum ve Vampir Günlükleri’ni Ian Somehalder için izledim (ergenken hoş oluyor böyle şeyler) yine de sıkıldım ve bir müddet sonra voyvoda hazretlerinin hikayesini öğrendim falan. Ara dediğimiz böyle bir ara :smiley: Emeğine sağlık arkadaşım, çok güzel bir liste olmuş. Keşke bizim vampirleri de sinema ve TV ye aktarsalar. Böyle bir altyapı var çünkü.

 3. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Yaşım itibariyle 1 ve 9 nasıl unutabilirim ki :smiling_face_with_three_hearts: Bu güzel derleme için çok teşekkür ediyorum :slight_smile:

 4. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  9 numara Türkiye’de yayınlandı mı?

 5. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Evet yayınlanmıştı 90’lı yıllarda, ya TRT’de yada HBB - Kanal 6 - İnterStar gibi bir özel kanalda. Yanlış hatırlamıyorsam, ardından da “Addams Ailesi” dizi yayınlanmıştı :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Akbabaların Ağıdı çekiliş

ÇEKİLİŞ: Lila Bowen’dan “Akbabaların Ağıdı”

Gülten Dayıoğlu Söyleşi

Gülten Dayıoğlu: Nitelikli Çocuk Kitabı Kavramı Kaygısı Gölgede Kaldı