in ,

Japon Sanat Akımı “Ukiyo-e” ve Süper Kahramanlar

Japon sanat akımı “Ukiyo-e” ile batı dünyasının popüler süper kahramanları buluşursa ortaya nasıl çizimler çıkar? Gelin Dakota Alexander’ın büyüleyici çalışmalarına bakalım.

Japonya dediğimiz zaman aklımıza gelenlerden birisi kuşkusuz ilginç ve zengin kültürleri. Kendilerine özgü tarzlarıyla dünya üzerinde birçok insanı bu kültüre âşık etmeyi başardılar. Aynı zamanda bu sanatsal birikim çok köklü bir tarihsel geçmişe sahip. Farklı dönemlerde birbirinden eşsiz akımlar vuku buldu.

Bunlardan birisi de Japonya’nın 17.yy – 19.yy arasında Edo döneminde ortaya çıkan ve büyüyen sanat akımı “Ukiyo-e” (Pictures of the Floating World, Değişen Dünyadan Resimler). Şehir yaşamına odaklanan bu akım; Kabuki oyuncuları (klasik Japon dans ve draması), sumo güreşçileri, halk masalları, doğayı ve erotikayı konu alıyor.

Dakota Alexander adlı bir sanatçı da Ukiyo-e’nin çizim biçemiyle popüler batı kültürünü harmanlamış. Çocukluktan Ukiyo-e tarzına olan sevgisinin yanı sıra batının süper kahraman çizgi romanlarına olan sempatisi de birleşince ortaya ilginç işler çıkartmış. Sanatçının diğer çalışmalarına Art Station adresinden de ulaşabilirsiniz.

Gelin sizlerle de bu harika eserleri buluşturalım. Beğendiklerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Kaynak: Gizmodo

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Arthur Machen’in “Beyaz İnsanlar” ve “Kızıl El” Öyküleri Tek Kitap Olarak Raflarda

Bahadır İçel’in Yeni Derlemesi “Başka Dünyalardan Öyküler” Çıktı