in ,

Gördüğünüzde Başınızın Belada Olduğunu Anlamanız Gereken 7 Ünlü Korsan Bayrağı

Bir dönemin denizlerine damgasını vuran en meşhur korsanların alametifarikası olan korsan bayrakları ve onların hikâyeleri!

En Ünlü Korsan Bayrakları
- Reklam -
- Reklam -

Okyanusların ve denizlerin korkulu rüyaları korsanlar, korsan bayrakları ve onların tuhaf hikâyeleri ile de tarihe geçmişti.

Korsanlığın altın çağından beri onlara Hint Okyanusu’ndan Newfoundland’a, Afrika’dan Karayiplere kadar dünyanın her yerinde rastlayabilirdiniz. Blackbeard, Charles Vane, “Calico Jack” Rachman ve Black Bart gibi ünlü korsanlar yüzlerce gemiyi ele geçirmişti. Bu korsanlar kendilerini düşmanlarına veya dostlarına tanıtmak amacıyla ayırt edici korsan bayrakları ve işaretler kullanıyordu.

Siyah bayrak üzerinde kafatası ve çapraz kemik şeklinde akıllara kazınan korsan bayrakları genellikle “Jolly Roger” olarak adlandırılıyordu. Bu kelimenin Fransızca “Jolie Rouge” (Güzel Kırmızı) kelimesinden geldiği düşünülüyor. Ancak elbette birçok korsan bayraklarına kendince dokunuşlar yapmaktan çekinmemişti.

- Reklam -

Karşınızda bazı ünlü korsanlar ve onlara ait korkutucu bayraklar.

İşte En Ünlü Korsan Bayrakları

1. Edward Teach’in (Blackbeard) Bayrağı

korsan bayrakları tech

1700’lü yıllarda Karayipler veya Kuzey Amerika’nın güneydoğu kıyılarında yelken açıyorsanız, kum saati tutan, elindeki mızrağı kalbe doğru saplayan iskeletin olduğu siyah bayraklı bir gemi gördüyseniz başınız gerçekten belada demektir. Geminin kaptanı, çağının en kötü şöhretine sahip Edward “Blackbeard” Tech’ten başkası olamaz.

Karasakal lakaplı kaptan düşmanlarına nasıl korku salacağını iyi biliyordu. Savaş sırasında uzun siyah saçlarına ve sakalına duman tüten fitiller koyardı. Halka şeklini alan dumanlar sayesinde şeytani bir görünüme kavuşuyordu. Korkutucu bayrakta işlenen Kalbe Saplanan Mızrak görseli aman vermeden savaşacağını anlatıyordu.

2. Henry “Long Ben” Avery’nin Bayrağı

Henry “Long Ben” Avery korsan olarak kısa ama etkileyici bir kariyere sahipti. Sadece bir düzine kadar gemi ele geçirmişti fakat bunların arasında Babür İmparatorluğu’na ait Ganj-i-Sawai isimli hazine gemisi de bulunuyordu. Bu geminin ele geçirilmesi, Long Ben’i tüm zamanların en zengin korsanları listesinin tepesine doğru çıkartmıştı.

korsan bayrakları henry every

Kısa süre sonra ortadan kaybolan korsan, efsanelere göre kendi krallığını kurmuş, Babür’lü bir kadınla evlenip kendi savaş filosuna sahip olmuştu. Avary’nin bayrağı, korsan deyince aklımıza gelecek tarzda çapraz kemiklerin üzerinde yer alan bandanalı kafatası şeklindeydi.

3. Barholomew “Black Bart” Roberts’in İlk Bayrağı

Sadece elde ettiği ganimetleri göz önüne alırsanız, Henry Avery zamanının en başarılı korsanı sayılabilir. Fakat ele geçirilen gemi sayısını göz önüne alırsanız “Black Bart” fersah fersah öne geçer.

Bartholomew bayrağı

Black Bart üç yıllık kariyeri boyunca, Brezilyadan Newfoundland’a, Karayiplerden Afrika’ya kadar uzanan bir bölgede yaklaşık 400 gemi ele geçirdi. Bu süre zarfında çeşitli bayraklar kullanan Black Bart, en çok kum saati tutan iskelet ve beyaz bir korsandan oluşan bayrağı ile tanınıyordu. Bayrakta yer alan kum saati ise kurbanları için zamanın tükenmesini simgeliyordu.

4. Barholomew “Black Bart” Roberts’in İkinci Bayrağı

Black Bart, sömürge valileri onu yakalatma konusunda oldukça cesur oldukları için Barbados ve Martinique adalarından nefret ediyordu. Her iki bölgeden gelen gemileri ele geçirdiğinde özellikle kaptan ve mürettebata karşı oldukça acımasız oluyordu. Hatta bu nefretini belli eden bir bayrak bile yaptı.

Bartholomew bayrak 2

- Reklam -

İki kafatası üstünde duran beyaz bir korsanın resmedildiği siyah bayrak. Korsanın altında ise “ABH” ve “AMH” yazılıydı, bu da “Bir Barbados’lunun kafası” ve “Bir Marinioco’lunun Kafası” anlamına geliyor.

5. John “Calico Jack” Rachman’ın bayrağı

Calico Jack’in 1718 ve 1720 yılları arasında kısa ve sönük bir korsanlık kariyerine sahip olmasına rağmen bugün hatırlanmasının iki sebebi var. Birincisi korsan gemisine katılan iki kadın korsan: Anne Bonny ve Mary Read. Kadınların tabanca ve bıçak kullanması ve bir korsan gemisine katılması için savaşıp yemin etmesi kendi döneminde büyük bir skandala sebep olmuştu.

Calico Jack

İkinci neden ise bayrağının çok havalı olmasıydı. Çapraz kılıçların üzerinde kafatası bulunan siyah bir bayrak. Diğer korsanlardan daha kötü bir korsanlık kariyerine sahip olsa da, bugün bayrağı “korsan bayrağı” denince akla ilk gelen bayrak olarak ün kazandı.

6. Stede Bonnet, “Centilmen Korsan”ın Bayrağı

stede bonnet korsan bayrakları

Bazı insanların yanlış bir iş tercih ettiğini fark ettiğiniz oldu mu? Korsanlığın altın çağı sırasında, Stede Bonnet tam olarak “yanlış bir iş seçmiş” insan olarak görünüyordu. Barbadoslu zengin bir çiftçi olan Bonnet, karısının dırdırından bıkıp kendisine bir gemi ve birkaç adam alarak korsan olmaya karar verdi. Tek sorun gemiler hakkında pek bir fikri olmamasıydı. Sonunda bu zengin kara yağmacısına yolun sonunu gösteren de Blackbeard’dan başkası olmadı.

Bonnet’in bir kemiğin üstünde duran kafatası ve kafatasının bir yanında bulunan hançer ile diğer yanında bulunan kalpten oluşuyordu.

7. Edward Low’un Bayrağı

edward low

Edward Low, adamları tarafından gemiden kovulup küçük bir tekneye bindirilene kadar 2 yıl süren acımasız bir korsanlık kariyerine sahipti. 1722 yılından 1724 yılına kadar yüzden fazla gemi ele geçirdi. Bayrağı kırmızı bir iskeletin bulunduğu siyah bir zemine sahipti.

Korsanları odak alan film önerisi listemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peki bu korsan bayrakları arasından sizin favori tercihiniz hangisi oldu? Eklemek istediğiniz korsan hikâyeleri var mı? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında buluşalım.

Kaynak: Thoughtco

Özgür Kuru

1988 Ankara doğumluyum. Jules Verne kitaplarıyla geçen gençlik yıllarım, bilimkurgu, doğa ve insanın kendini keşfetmesi gerektiğini idrak etmemle değişmeye başladı.

Profesyonel olarak bilişim sektörünün bir neferi olmakla birlikte motosiklet, bisiklet, kampçılık, olta balıkçılığı gibi hobilerle hayatımı süslemeye çalışıyorum. Stargate'e yetişememiş ve Stargate'ten sonra dizi izleyemeyen bir çeşit izleyiciyim.

Kitaptan uyarlanmış filmleri izlemeden önce mutlaka kitabını okumalıyım gibi bir toteme sahibim. Bu yüzden yıllarca ötelediğim filmler var. İzlememiş olmaktan değil fakat okumamış olmaktan, kitaplara her baktığımda pişmanlık duyduğumu da itiraf edeyim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Arınma Geçidi: Keşif Uzayı Serisi 3. Kitap Alastair Reynolds

Arınma Geçidi: Keşif Uzayı Serisi 3. Kitap ile Alastair Reynolds’ın Uzay Destanı Tamamlanıyor

Örümcek Yıldızlar

Yakınındaki Yıldızları Parçalayan Örümcek Yıldızlar Keşfedildi