in ,

Uzayda Yaşam Olduğuna Dair 5 Kanıtlanmamış İddia

Uzayda yaşam olduğuna dair henüz resmi bir kayıt yok. Ancak yine de hayat bilinmeyen noktalarda çeşitli şekillerde var olabilir. İşte en güçlü 5 aday.

uzayda yaşam

Uzayda yaşam var mı? Bu soru belki de binlerce yıldır insanların cevabını en merak ettiği soruların başında geliyor. Uzaylılarla ilgili şimdiye dek farklı sanat eserlerinden birçok iş çıkmış olsa da, ne yazık ki varlıklarına dair elimizde resmi olarak kanıtlanmış bir şey yok.

Yine de Dünya’ya düşen bir meteorun yüzeyinde mikroskobik solucanlar veya Opportunity’nin çektiği Mars fotoğraflarında görülen mantarlar, ister istemez uzaylıların varlığına dair bazı şüpheler doğuruyor.

İşte, Amerikan başkanına bile uzayda yaşam ile karşılaştığımızı düşündüren 5 kanıtlanmamış iddia sizlerle.

Uzayda Yaşam: 5 Kanıtlanmamış Teori

1. Mars Mantarları

Yeni bir çalışmayla, Mars’ın mantar benzeri bir yaşam formuna ev sahipliği yaptığı iddiası yeniden ortaya atıldı. Gerçekteyse Mars’tan gelen fotoğraflar, keşif aracı Opportunity’nin 2004’teki inişinden kısa zaman sonra gönderdiği görseller.

Mantara benzeseler de yaşayan organizmalar değiller, hematit tortularından ibaretler. Nasıl Mars’ta bu şekilde toparlandıkları henüz belli değil fakat Dünya’da demir ve oksijen sayesinde bol bol varlar. Volkanik aktiviteler de meydana çıkmalarında rol oynuyor. Tam olarak oraya nasıl geldiklerinden emin olamasak da, mantar olmadıklarını biliyoruz.

2. Fosil Solucanlar

uzay hayat solucan

Güneş Sistemi’nde yaşam iddialarının ilki Mars mantarları değildi. 7 Ağustos 1996’da, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, Beyaz Saray çimlerine çıkıp bilim insanlarının bir meteorun üstünde fosil hâlindeki solucan kalıntılarını bulduğunu iddia etmişti.

ALH 84001 adındaki meteor, 1984’te Antarktika’da bulunmuştu. Daha büyük bir meteorun Mars’a çarpmasıyla gezegenin yüzeyinden kopan taş parçası, Dünya’ya düşmeden önce milyonlarca yıl Uzay’da süzülmüş.

Mikroskop incelemeleri sırasında görülen minik solucan benzeri yapılar fark edildi. İlk bakışta bilim insanlarını da heyecanlandıran bulgu, ileri aşamalarda hiçbir hayat izi taşımadığı fark edilince önemsizleşti. Hâlâ bu inorganik yapıların ne olduğu bilinmiyor ama bilim insanları inorganik maddelerin, organik maddelere benzemelerinin çok da şaşırtıcı olmadığını düşünüyor. Mars mantarları ya da peri bacaları gibi.

3. Gizemli Gazlar

1970’lerde NASA’nın gönderdiği Viking robotları Mars yüzeyinde toprak testleri yaptı. İçlerindeki laboratuvarlarda mikro organizmalar arayan robotlar, topraklara radyo aktif karbon-14 ekledi. Teoride bu karbon-14’ler topraktaki mikroplar tarafından emilecekti. Ardından, topraklar yüksek sıcaklıklara maruz bırakılacak ve içindeki mikropların ölüp karbon-14 oranının düşüp düşmediğine bakılacaktı. Deney başarılı oldu ve gerçekten karbon-14 oranı düştü. Bu duruma sebep olabilecek pek çok inorganik kimyasal reaksiyon öne sürülse de konu hâlen tartışılıyor.

Venüs Yaşam Belirtisi

Son zamanlarda Venüs atmosferinde bulunan metan tartışmayı daha da alevlendirdi. Dünya’daki mikro organizmaların metan saldığı biliniyor fakat bu Venüs’te yaşam bulunduğunun kesin kanıtı değil. Konu hakkındaki detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Wow!

1977’de ABD’deki Big Ear teleskopu gökyüzünü tararken sıra dışı bir sinyal yakaladı. Birkaç dakika süren sinyal son derece güçlüydü ve spesifik bir frekanstan yayınlanıyordu. Bu yüzden sinyali doğal sebeplere bağlamak zorlaştı. O günden beri aynı sinyal bir daha yakalanmadı. Sinyal gelirken görev başında olan astronom Jerry Ehman, sinyalin çıktısını alıp kağıda kocaman kırmızı harflerle “Wow!” yazdığı için literatüre “Wow! Sinyali” olarak girdi.

Durumun açıklaması olabilecek birden fazla öneri sunuldu. Bir kuyruklu yıldız veya tespit edilemeyen bir uydu gibi. Detaylara buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

5. Tabby Yıldızı

tabby star

Yıldızları tespit etmede önemli araçlardan birisi kararma yöntemi. Yıldızdan gelen ışığın önünden geçen bir gezegen yüzünden düzenli aralıklarla kesilmesini izleyerek bir sistemdeki yıldızın büyüklüğünü, kaç gezegene sahip olduğunu ve gezegenlerin boyutunu öğrenebiliyoruz. 2015’te Gezegen Avcıları projesinde çalışan bilim insanları yakın bir yıldızın olağan dışı seviyelerde güçlü kararma yaşadığını duyurdu.

Keşfin başındaki isim, Tabitha Boyajian’dan adını alan Tabby Yıldızı, yörüngedeki gezegenlerin yapması beklenen düzenli kararmalara sahip değildi. Saçımlar örüntüsüzdü ve gelen ışık miktarı yıllar içinde sürekli azaldı.

Bilim dünyasında bu durumun gelişmiş bir uzaylı türünün yıldızın önüne ışığı emen bir yapı inşa etmesinin sonucu olduğuna inananlar bile var. Gelgelelim, yıldızdan herhangi bir sıra dışı sinyal gelmemesi bu uçuk teoriyi güçsüzleştiriyor. Keşfin ardındaki bilim insanları bugün durumu devasa bir meteorun yavaşça yıldızın önünden geçmesine bağlıyorlar.


Dünya dışı yaşamla ilgili en depresif teoriyse çoktan yaşanıp bittiği yönünde. Geçen sene yapılan bir araştırma, Samanyolu Galaksisi’nin oluşumundan 8 milyar yıl sonra yaşama en elverişli hâle geldiğini, şu anda, o zamanlardan 5 milyar yıl sonrasında hayat doğurma gücünü yüksek oranda kaybettiğini iddia ediyor. Ölü medeniyetler ile ilgili detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Her ne kadar heyecan verici olsalar da, bu uzaylı yaşamı iddialarına şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Bilim dünyası da bunu yapıyor, muhtemel bütün diğer olasılıklar elenene kadar uzaylı ihtimali göz ardı ediliyor. Bugüne kadar da uzaylıların varlığına dair kesin bir kanıt bulunmuş değil.

Sizce uzaylılar var mı? Yorumlarınızı ve listede yer almadığını düşündüğünüz iddiaları Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Live Science

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Özgürlük Fantazisi: Roma ve Random İncelemesi

Özgürlük Fantezisi: Roma ve Random İncelemesi – Özgürlüğü Düşünmek

Onyx Boox e-kitap okuyucu

Son Teknoloji Bir e-Kitap Okuyucusu Onyx Boox ile Tanışma Zamanı