in ,

Vahşi Batı Rüzgârlarının Estiği En İyi 10 Western Filmi

Western filmleri listesi sizlerle! Bir dönem Hollywood’u kasıp kavuran Kovboy temalı yapımların en iyilerini IMDb puanına göre sıraladık.

Western Filmleri en iyi kovboy yapımları
- Reklam -
- Reklam -

Western, ülkemizde çoğunlukla pazar sabahları TRT 2’de yayınlanan ve babalara özel bir janr olarak görülür. Oysa, 1930’lardan 1970’lere kadar Hollywood’un en önemli türlerindendi. Batı Amerika ve Meksika çölleri, türün yapımlarının birbirleriyle benzer görünmesini; karakterler ve hikâyelerinin aynı yolu takip etmesi türü zamanla kısırlaştırmış olsa da, sinema dünyasına çok önemli eserler kazandırdığı kesin.

IMDb puanlarına göre listelenmiş en iyi Western filmleri ile tanışmaya hazır olun.

En İyi Western Filmleri | İşte İzlemeniz Gereken Vahşi Batı / Kovboy Yapımları

10. Rio Bravo – Kahramanlar Şehri (1959) | Puanı: 8.0

western filmleri Rio Bravo

- Reklam -

Efsanevi yönetmen Howard Hawks’ın yönettiği ve John Wayne’in başrolünü üstlendiği Rio Bravo, “klasik western” denilince akla ilk gelenlerden. Şerif John T. Chance ve yardımcısının bir grup kanunsuzun Rio Bravo kasabasına düzenleyeceği saldırıyı engellemeye çalışmasını anlatan film, Western türüne girmek isteyenler için ideal bir yapım.

9. Butch Cassidy and The Sundance Kid – Sonsuz Ölüm (1969) | Puanı: 8.0

butch Cassidy and The Sundance Kid kovboy

Film Butch Cassidy ve genç ortağı Sundance’ı bir seri tren soygunu düzenlerken gösteriyor. Sonrasında ikilinin kanundan kurtulmak için Bolivya’ya kaçış denemelerini izliyoruz. Yayınlanmasının ardından birkaç eleştirmen filmi olumsuz yorumlara boğsa da; üzerinden geçen yıllar Butch Cassidy and the Sundance Kid’e klasik statüsü kazandırdı.

Paul Newman ve Robert Redford’u ana karakterlerimiz olarak izlediğimiz film, türün imzası hâline gelen hikâye anlatıcılığı ve belirsiz sonuyla en sevilen Western’lerden birisi.

8. A Fistful of Dollars – Bir Avuç Dolar (1964) | Puanı: 8.0

A Fistful of Dollars western filmleri

Sergio Leone’nin eşsiz İsimsiz Adam Üçlemesi’nin ilk filmi Fistful of Dollars, türü tökezlediği bir dönemde yeniden doğurdu ve Spaghetti Western alt türünü başlattı. Clint Eastwood’un canlandırdığı İsimsiz Adam’ın ilk macerası, üç farklı grubu birbirine düşürmesiyle başlıyor.

Eastwood’un efsane konumuna gelişini başlatan film ayrıca Ennio Morricone’un müziğiyle de anılıyor. A Fistful of Dollars’ın dizi uyarlamasının hazırlandığını da hatırlatalım.

7. The Man Who Shot Liberty Valance – Kahramanın Sonu (1962) | Puanı : 8.1

The Man Who Shot Liberty Valance vahşi batı filmleri

Yönetmenliğini John Ford’un yaptığı film gerçekten bir yıldızlar geçidi: John Wayne, James Stewart, Lee Marvin ve Vera Miles’tan oluşan kadro, The Man Who Shot Liberty Valance’ı çıkar çıkmaz kült haline getirmişti.

Stewart’ın canlandırdığı Ranse Stoddard’ın acımasız bir kanun kaçağını takip edişini konu alan yapım, döneminde benzeri olmayan hikâye anlatıcılığı ve gerçekçi karakterleriyle tür içinde özel bir yere sahip.

6. The Treasure of The Sierra Madre – Sierra Madre Hazineleri (1948) | Puanı : 8.2

western filmleri The Treasure of The Sierra Madre

B. Traven’in 1935’te yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanan The Treasure of the Sierra Madre üç yoksul adamın hikâyesini perdeye getiriyor. Humphrey Bogart, Tim Holt ve Walter Huston’un başrolünde olduğu film, üçlünün Meksika’daki altın arama macerasını anlatıyor.

Hikâye ilerledikçe açgözlülüğün etkisine düşen üçlü, dönemin filmlerinden çok daha karanlık bir hikâye anlatıyor. Geleneksel iyiler kötülere karşı filmlerinden farklı yapıdaki The Treasure of the Sierra Madre, yönetmen John Huston’un en iyilerinden.

5. Unforgiven (1992) | Puanı : 8.2

Unforgiven

- Reklam -

Listede ilerledikçe, seriyi ölümünden uzun zaman sonra dirilten ve neredeyse post-modernist bir Western anlatan filmler de artıyor. Bunların ilki de 1992 yapımı Unforgiven. Clint Eastwood’un yönettiği film, yine Eastwood’un canlandırdığı anti-kahraman Munny’nin peşini bırakmayan cinayet ve hırsızlıkla dolu geçmişini anlatırken, Western türünün anlatılmamış tarafları filmde apaçık oluyor.

4. For a Few Dollars More – Birkaç Dolar İçin (1965) | Puanı: 8.3

For a Few Dollars More western

İsimsiz Adam Üçlemesi’nin ikinci filmi For a Few Dollars More, Clint Eastwood ve Sergio Leone’nin bir klasik yaratmak için bir araya geldiği bir diğer film. Eastwood’un karakteri Manco ve Lee Van Cleef’in Douglas Mortimer’i aynı ödülü gözlerine kestirince El Indio’daki kanunsuzları alaşağı etmek için güçlerini birleştiriyorlar.

Pek çok klasik gibi çıktığında çok sevilmeyen For a Few Dollars More, ilerleyen yıllarda hak ettiği klasik mertebesine kavuştu. Leone’nin yönetmenliği, filmi türdeşlerinden ayıran taraflarından.

3. Django Unchained – Zincirsiz (2012) | Puanı: 8.4

Django Unchained

Türü yeniden yaratan ve geleneksel anlatım şekliyle, çağdaş filmlerin tonunu harmanlayan bu Quentin Tarantino yapımı, listedeki en yeni film.

Amerika’nın kölelik tarihi, intikam, Tarantino mizahı ve kendisiyle en az mizahı kadar özdeşleşmiş abartılı aksiyon sahneleriyle Django Unchained ele aldığı pek çok konuyu kusursuzca işliyor.

2. Once Upon a Time in the West – Batıda Kan Var (1968) | Puanı: 8.5

Once Upon a Time in the West western

Charles Bronson ve Henry Fonda’nın düşmanlığı, Western türünün yavaşça yok olduğu 1960’ların sonunda, bir inci gibi parlıyor.

Quentin Tarantino ve Martin Scorsese gibi modern yönetmenlerin favori listelerinden asla düşmeyen Once Upon a Time in the West, Batı Amerika’nın şiddetle dolu filmleri arasından en övüleni.

1. The Good, The Bad and The Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin (1966) | Puanı: 8.8

The Good, The Bad and The Ugly

Bütün türü özetlemesi için tek bir film seçilecek olsa; firesiz şekilde The Good, The Bad and the Ugly çıkardı sandıktan. İsimsiz Adam üçlemesinin son ayağında Ennio Morricone’nin tüm dünyada ezberlenmiş müziği, Clint Eastwood’un kusursuz oyunculuğu ve Sergio Leone’nin üstün yönetmenliği, filmi hak ettiği efsane konumuna getirmek için birleşen birer yapboz parçaları.

Blondie, Angel Eyes ve Tuco’nun Konfederasyon altınları için verdiği savaş, günümüzde Western denilince akla gelen ilk hikâye.

Western filmleri deyince sizin aklınıza hangi Kovboy yapımları geliyor? Listede bulunanlar arasından favoriniz hangisi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Yakın dönemin en iyi Western filmi “The Hatefull Eight” olabilir.

 2. Avatar for noronikkirbac noronikkirbac dedi ki:

  Bu filmi gördüğüm her yerde övme ihtiyacı hissettiğimden yazmak istedim.Arada bir gülmek istediğimde kahve sahnesini açıp izlerim. :grinning:

 3. Avatar for Akahige Akahige dedi ki:

  Keşke İmdb puanına göre sıralamak yerine kendi sevdiklerinizi falan yazsaydınız. Bunu istesem açar İmdb’den bakarım zaten.

 4. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  İki tanesi hariç hepsini izlemişim. Kalan iki filmi de en kısa zamanda izlemeliyim.

 5. Avatar for Tombaz Tombaz dedi ki:

  Gary Cooper’in High Noon-Kahraman Şerif benim için tüm listelerin başındadır. Dustin Hoffman’lı Küçük Dev Adam tüm listelerde ilk sıralardadır. Wayne’li Rio Bravo, Mc Carthy dönemi cadı avını eleştiren High Noon’a karşılık olarak, Amerikan muhafazakarlığının sembolü olarak çekilmiştir. Wayne High Noon için “gördüğüm en amerikan karşıtı film” demiş, bunun üzerine propaganda amaçlı Rio Bravo çekilmişti. Bunu da not olarak düşeyim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Nightmare Before Christmas 2

Nightmare Before Christmas 2 Geliyor: Hikâye Kitap Olarak Devam Ediyor

Erdem Yılı - Kim Liggett

Kim Liggett’ten Cesur Bir Distopya: Erdem Yılı