in ,

Yakın Gelecekteki Bütün Star Wars Projeleri

Disney’in yakın gelecekte bizlerle buluşturmayı planladığı Star Wars projelerine ve şimdilik iptal ettiği yapımlara yakından göz atıyoruz!

Star Wars
- Reklam -

Skywalker Destanı henüz sona ermişken yeni Star Wars filmleri yolda. Disney, Lucasfilm’i 2012’de satın aldığında sadece George Lucas’ın uzay operasını geri getirmeyi hedefliyordu. Bu hedefi dört yeni filmle yerine getirmeyi de başardılar.

Şimdiye kadar Disney, Lucasfilm olarak iki destan filmi ve iki spin-off yayınladı ki bunlar büyük başarı elde etmişlerdi. Skywalker Destanı yakın bir gelecekte sona erecek fakat bu Lucasfilm’in Star Wars konusunda duracağı anlamına gelmiyor. Henüz, destandan anlatılmamış birçok hikâye ve keşfedilecek yeni alanlar var.

2015 yılından beri Lucasfilm her yıl yeni bir Star Wars filmi ile karşımıza çıkıyordu. Fakat 9 Aralık 2019 tarihinde çıkacak Star Wars filmiyle birlikte üç yıllık bir araya gireceğiz. Bir sonraki Star Wars filmi 2022’den önce gelmeyecek. 2022 yılında gelecek film ile birlikte yeni filmler her iki yılda bir Aralık ayında yeni Avatar filmlerine alternatif olarak yayınlanacak.

- Reklam -

Belirtmeye ne kadar gerek var bilemiyoruz lakin geliştirme aşamasında olan birçok Star Wars filmi var. Şimdi hep birlikte gelecekte karşımıza çıkması muhtemel olan Yıldız Savaşları projelerine bakalım.

STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER – 20 Aralık 2019

Star Wars Episode IX

Carrie Fisher’ın trajik bir şekilde hayatını kaybetmesi sonrası zorlu bir projeye dönen The Rise of Stkywalker’ın senaryosu baştan yazılmak zorunda kaldı. 2017 yılının Eylül ayında projeden ayrılan yönetmen Colin Trevorrow Lucasfilm taslaklarından memnun olmadığını açıklamıştı. Bununla birlikte Lucasfilm J.J Abrams ile anlaşma sağladı ve The Force Awakens ile başlayan süreci bu filmle tatmin edici bir kapanışa getirmeye çalışacaklar.

Yayınlanan bir fragmana rağmen Star Wars 9 hâlâ büyük bir sır. Tüm ana karakterlerin yanında -Rey, Finn, Poe, BB-8, Rose, Kylo Ren- yeni yüzler de geliyor. En büyük sürpriz ise İmparator Palpatine’nin kötü adam olarak geri dönmesi diyebiliriz.

BENIOFF ve WEISS Tarafından Yapılacak Star Wars Üçlemesi (Aralık 2022’de başlıyor)

star wars david benioff d b weiss

Üç yıllık bir aradan sonra Star Wars, Game of Thrones’un yapımcıları imzası ile yeni bir üçleme ile geri dönüyor. Lucasfilm’in başkanı Kathleen Kennedy, Game of Thrones’un eleştirilen finaline rağmen ikili için, “Bugünlerde çalışan en iyi hikâye anlatıcıları,” güzellemesini yapmaktan kaçınmadı. Yeni üçlemenin orijinal üçlemeden yüzlerce yıl öncesinde Eski Cumhuriyet’te geçeceği ise söylentiler arasında.

İlk film Aralık 2022’de yayınlanacağı kesinlik kazanmış durumdayken diğer iki filmin ikişer yıl ara ile 2024 ve 2026 yıllarında yayınlanması bekleniyor.

RIAN JOHNSON’dan Yeni Üçleme mi Geliyor?

Rian Johnsons The Last Jedi New Star Wars Trilogy

Lucasfilm’in Johnson’un The Last Jedi (Son Jedi) filminden oldukça etkinlendiği açık bir gerçek. Kasım 2017’de, Skywalker Destanı dışında yeni bir üçleme başlattıklarını duyurmuşlardı. Bununla birlikte Johnson’ın henüz hikâyenin başında olduğunu bu yüzden üçleme ile ilgili detaylı bilgilerin olmadığını belirtmek isteriz. Son Jedi filminin bölünmezliğini düşündüğümüzde Rian Johnsons tarafından yapılacak üçlemenin iptal edildiğine dair söylentiler yayılmıştı. Ünlü yönetmen bu söylentiler üzerine sosyal medya üzerinden açıklamalar yapmıştı.

İptal Edilmiş Star Wars Filmleri

Star Wars

- Reklam -

Lucasfilm tarafından duyurulmuş birkaç proje Solo: A Star Wars Story hezimetinden sonra iptal edildi.

Josh Trank’ın yönetmenliğini yapması beklenen Boba Fett 2014 yılında planlanmıştı. Fakat yönetmen Fantastik Dörtlü filmi yayınlandığı dönemlerde projeden ayrıldı. James Mangold’un konu ile ilgili girişimleri olduğu aktarılsa da proje birkaç ay sonra durduruldu.

Obi-Wan’ı Ewan McGregor’un rol alacağı söylentileri üzerine merakla beklenen bir spin-off oldu. Oscar adaylığı bulunan Stephen Daldry ile görüşmelerin olduğu bildirilmesine rağmen Solo yayınlanmadan önce projeden ayrıldı. Fakat prequel hayranları için hâlâ umut var. Lucasfilm gelecekte altı bölümden oluşan mini diziyi Disney Plus servisi için sunmayı planlıyor.

Star Wars evreninde bir liman şehri olan karşımız acıkan Mos Eisley’de geçmesi planlanan üçüncü bir antoloji ilminin ön geliştirme safhasında olduğu bildirilmişti. Fakat Solo’nun ardından iptal edildiği açıklandı. Ayrıca 2013 yılına dayanan bir Yoda filmi söylentileri dolaşıyor. Geçmişte paylaşılan haberlere göre Lucasfilm, Jabba the Hutt merkezli bir film ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Gelecek Star Wars Dizileri

Star Wars

Star Wars sadece büyük ekranlarda heyecan verici bir geleceğe sahip değil. Disney Plus servisinin hizmete girmesiyle birlikte gelecekte bir çok dizi bizlere sunulabilir.

İlk olarak, Kasım 2019’da Yıldız Savaşları evreninde geçen bir uzay operası olan The Mandalorian bizlerle olacak. Pedro Pascal’ın bir Jedi’nin Dönüşü’nden 6 yıl sonrasında geçen ve soyguncuyu oynadığı yapımda Gina Carano ile birlikte yer alacak. Jon Favreau’nun yapımcılığını üstelendiği yapımın yönetmenliğini ise Taika Waititi, Dave Filloni ve Bryce Dallas Howard’ın yapacak.

Ayrıca Rogue One öncesini anlatan Cassian Andor ile K-2SO özelinde bir dizi geliştirme aşamasında. Diego Luna ve Alan Tudyk’in geri döneceği yapımın sorumlusu ise Amerikalı Stephen Schiff olacak.

Üçüncü bir dizinin de onaylanmasına rağmen henüz yeterli detaylara sahip değiliz.

Son olarak Star Wars evreni oldukça fazla tekrar yapıma, yeni hikâyelere, spin-off ve dizilere konu olacak. Gelecek yapımların geçmişte farklı film ve dizilerde yaşadığımız gibi beklentilerin altında mı kalacak yoksa bu efsaneye yaraşır yapımlar mı olacak hep birlikte göreceğiz.

Sizin bu yapımlar arasında merakla bekledikleriniz var mı? Yorumlarınızı Forumlarımıza gelerek bizlerle paylaşmayı unutmayın!
Kaynak: Screenrant

Özgür Kuru

1988 Ankara doğumluyum. Jules Verne kitaplarıyla geçen gençlik yıllarım, bilimkurgu, doğa ve insanın kendini keşfetmesi gerektiğini idrak etmemle değişmeye başladı.

Profesyonel olarak bilişim sektörünün bir neferi olmakla birlikte motosiklet, bisiklet, kampçılık, olta balıkçılığı gibi hobilerle hayatımı süslemeye çalışıyorum. Stargate'e yetişememiş ve Stargate'ten sonra dizi izleyemeyen bir çeşit izleyiciyim.

Kitaptan uyarlanmış filmleri izlemeden önce mutlaka kitabını okumalıyım gibi bir toteme sahibim. Bu yüzden yıllarca ötelediğim filmler var. İzlememiş olmaktan değil fakat okumamış olmaktan, kitaplara her baktığımda pişmanlık duyduğumu da itiraf edeyim.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for kitapkurduizmir kitapkurduizmir dedi ki:

  “Space opera” Bilim kurguyu tokatlamaya devam ediyor yani…
  Disney-Lucas kazanmaya devam ediyor ya mühim olan bu.
  Bakalım yakında ellerinde uzaylı-canavar modeli kalacak mı?

 2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Bence Han Solo filmi iyiydi, aynen Rogue One gibi. Diğer solo filmlerde yapılsın, seri aynı zamanda devam da etsin. İkisi aynı anda niçin yapılamasın, bir engel yok bana göre …

 3. Avatar for Wind Wind dedi ki:

  Disney’e geçtikten sonraki filmleri hiç beğenmedim, para kazanmak için iyicene saçmaladılar. Son film kopuş noktası oldu benim için. Solo’yu izlemedim bundan sonraki filmleri de izlemeye niyetim yok. Bütçe arttıkça kalite düşüyor ne yazıkki.

 4. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  SW, Disney’e geçtikten sonra o eski ruhunu kaybetti sanki. Ben de filmlerin çoğunu beğenmedim. çıkacak filmleri izlerim muhtemelen, ama pek ümitli değilim doğrusu

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dergi

Türkiye, Dünyada En Çok Sahte Akademik Dergi Yayınlanan Ülkeler Arasında

Masallar ve Felsefe

1001 Gece Masalları Üniversite’de! Masallar ve Felsefe Atölyesi Sertifika Programı Başlıyor