in ,

Yeni James Bond Olabilecek 11 Oyuncu

Yeni James Bond kim olacak? İşte bu soruya verilebilecek 11 alternatif cevap! No Time to Die sonrası, ünlü serinin sıradaki başrol adaylarına birlikte göz atalım.

yeni james bond kim olacak
- Reklam -
- Reklam -

Yeni James Bond kim olacak? Herkesin merak ettiği bu soru hâlâ bir yanıta kavuşabilmiş değil. Bond serisi 25. film Ölmek İçin Zaman Yok (No Time to Die) ile bir yol ayrımına gelirken sıradaki başrol hakkında pek çok tahmin ortaya atıldı bile.

Son James Bond’u 2006 yılındaki Casino Royale filminden beri Daniel Craig canlandırıyordu. Koronavirüs nedeniyle pek çok erteleme alan No Time to Die, geçen yıl izleyicilerle buluştu ve Craig role görkemli bir şekilde veda etti.

Yeni Bond için tartışmalar ise birkaç yıldır devam ediyordu. 007 kodunun Lashana Lynch’e geçmesiyle, karakteri de onun canlandırabileceği öne sürülmüştü. Craig, Bond’u bir kadının oynaması fikrine karşı çıkarken serinin yapımcılarından Barbara Broccoli de rolün bir kadına geçmeyeceğini net bir dille ifade etmişti.

- Reklam -

İngiliz yazar Ian Fleming tarafından 1952 yılında yaratılan ve 1962’den beri sinema dünyasında beyaz erkekler tarafından canlandırılan ikonik rolün yeni sahibinin kim olacağı hâlâ merak konusu.

MGM Stüdyoları’nın Amazon’a satılmasından sonra, yeni dönemde James Bond karakterinin profili şirketin imajını da ciddi şekilde etkileyecek gibi görünüyor.

İşte “Yeni James Bond Kim Olacak?” Sorusuna 11 Güçlü Yanıt

Henry Cavill

Listemize James Bond rolünde yer almak istediğini açık açık belirten bir aktörle başlıyoruz. Henry Cavill, geçen aylarda, “Eğer Barbara ve Michael, James Bond rolünü almam konusunda benimle herhangi bir şekilde iletişime geçerlerse onlarla seve seve konuşurum ve gelecekte bunun olmasını da çok isterim,” demişti.

Yeni James Bond Henry Cavill

Cavill, bu role pekâlâ yakışabilir, ayrıca ünlü aktörün Görevimiz Tehlike filmindeki performansını da unutmamak gerek. O dev cüssesiyle, 2015 yılında Guy Ritchie’nin The Man from U.N.C.L.E (Kod Adı: U.N.C.L.E.) filminde de iyi bir iş çıkarmıştı. Şu sıralar The Witcher ile karşımıza çıkan, öncesinde Superman’e hayat veren Cavill; aynı zamanda yapay zekâ tarafından Bond olmaya en uygun oyuncu olarak seçilmişti.

Michael Fassbender

Bond rolüne yakışabilecek bir diğer aktör de Michael Fassbender. Keza kendisi bir başka evrende efsanevi bir James Bond olabilirdi. Bunun kanıtı için de oyuncunun Matthew Vaughn’ın X-Men: Birinci Sınıf (X-Men: First Class) filmindeki performansını izlemeniz yeterli olacaktır. Fassbender’ın o güçlü karizması ve ağır hareketleri insanı adeta bir mıknatıs gibi ekrana çekiyor. Aktör, James Bond rolüne öylesine uygun ki bir keresinde Vaughn, ona yakışacağını düşündüğünden Sean Connery’nin Altınparmak (Goldfinger) filminde giydiği gri takım elbiseyi giydirmiş. Peki ya X-Men filminde, Arjantin’e kaçan Nazileri avladığı o sahneye ne demeli?

yeni james bond Michael Fassbender

Yine de Fassbender’ın bahsettiğimiz performanslarının 10 yıl öncesinden kalma olduğunu unutmamak gerek. Aktör şu anda 44 yaşında ve hâlâ birkaç James Bond filminde rol alabilecek hâlde. Buna rağmen Eon Productions’ın James Bond filmlerinde oynayan aktörleri 50’li yaşlarda emekli etmek gibi bir huyu var. Pierce Brosnan son kez Bond filminde yer aldığında 49 yaşındaydı. Son Bond Craig ise onca ertelemeye rağmen 51 yaşındaydı. Dolayısıyla Eon’ın bu rol için 10-15 yıl boyunca aktörlük yapabilecek bir isme yönelmesi ve Fassbender’ı pas geçmesi gayet olası.

Idris Elba

Aynı Michael Fassbender gibi, eğer yaşıyla ilgili problemler olmasa Idris Elba da Bond rolü için mükemmel bir aktör olabilirdi. Ünlü oyuncunun Luther ve Beasts of No Nation’daki performansı insanın aklını alacak cinsten. Ne zaman ekranda görünse tüm dikkatleri kendisine çekmeyi başarıyor ve oyunculuğuyla insanları etkiliyor. Ayrıca Craig’in Bıçaklar Çekildi (Knives Out) filminden önceki rollerinin aksine Elba, ekranlarda daha hafif ve esprili karakterleri oynuyor. Ayrıca kendisini The Suicide Squad filminde eğlenceli ve ağırbaşlı bir karakteri canlandırırken görmeniz mümkün.

Luther 6. Sezon Film Idris Elba

Tüm bunlara rağmen aktör gelecek yıl 50 yaşına basacak; Eon ise genç aktörlere göz dikmiş durumda, dolayısıyla Bond karakterine hayat vermesi çok zor. Gerçi Elba yaşına göre genç gösteriyor ve formunu koruyor ama üçüncü Bond filmi çıktığında 60 yaşına basacak olması işleri hayli karıştırıyor. Özellikle Ölmek İçin Zaman Yok’un gişede performansı Eon’ın artık daha genç yüzlere yönelmesi gerektiğinin ve izleyicilerin de sinema perdesinde yaşlı Bondlar görmekten bıktıklarının bir göstergesi.

Bununla birlikte, Barbara Broccoli’nin Idris Elba isminin rol için tartışılan oyunculardan birisi olduğunu ifade ettiğini de söylemeden geçmeyelim.

Henry Golding

Konu genç aktörlerden açılmışken Henry Golding, Sean Connery ve George Lazenby’den bu yana en genç Bond olabilir. Henüz 34 yaşında olan aktör bu rolü yıllarca elinde tutabilir.

yeni james bond Henry Golding

Çılgın Zengin Asyalılar (Crazy Rich Asians) filmiyle birlikte kendini kanıtlamayı başaran Golding, bizlere konu oyunculuk olduğunda ne kadar iyi olabileceğini göstermişti. Aktörün bu iyi performansını Küçük Bir Rica (A Simple Favor) ve Bir Şans Daha (Last Christmas) gibi filmlerde de görmeniz mümkün.

Bunların yanı sıra Golding, gerçekten kötü ve çirkin olan rollere bürünmeyi de iyi biliyor. Onu kötü bir karakteri canlandırırken görebilmek için Guy Ritchie’nin The Gentleman filmine bakmanız yeterli. Sadizm ve kendini beğenmişlik arasında gidip gelen bir karakterle anılan oyuncuyu 007 olarak görmek yeni bir deneyim olabilirdi. Golding sadece bunu sağlamakla kalmıyor aynı zamanda takım elbise içerisinde de iyi de duruyor.

Tom Hardy

Konu James Bond’u canlandıracak oyuncuları tartışmaya geldiğinde ismi en çok geçenlerden birisi de Tom Hardy. Neden olmasın ki? Sonuçta Amerika’da Venom: Zehirli Öfke 2 (Venom: Let There Be Carnage), gişe gelirleri açısından Ölmek İçin Zaman Yok’u geçmeyi başardı.

Tom Hardy Yeni James Bond

Bununla birlikte Hardy, oynadığı aksiyon dolu ve farklı roller sayesinde artık dünyaca tanınan bir aktör haline geldi. Eon, onun Bond olmak için fazlasıyla ünlü olduğunu düşünebilir. Şirket genellikle ikonik rollerde yer alan aktörleri işe almaktan kaçınıyor ki Tom Hardy’nin böyle iki rolü var. Birisi Venom, diğeri de Mad Max. Kısacası Hardy’nin Bond olma ihtimali hayli düşük, Eon büyük bir değişiklik yapmak için radikal bir karar vermezse tabii.

Tom Hiddleston

Sizce Loki, James Bond’a hayat verebilir mi? Tom Hiddleston’ın Steven Spielberg’ün Savaş Atı (War Horse) ve F. Scott Fitzgerald uyarlaması Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris)’ndaki yardımcı oyuncu performanslarını düşünürsek gayet olası. Ünlü oyuncu canlandırdığı bu rollerle eskiden alıştığımız o centilmen Bond karakterini canlandırabileceğini bize gösteriyor.

- Reklam -

Loki 2. Sezon Onayı

Buna rağmen Eon’ın bu kadar ünlü bir oyuncuyu, özellikle de tüm dünyada Loki olarak tanınıyorken, seçeceğinden emin değiliz.

George MacKay

George MacKay, 1917 filmindeki o muhteşem performansıyla birlikte hafızalarımızda yer etmeyi başarmıştı. Kaptan Fantastik (Captain Fantastic) gibi filmlerdeki oyunculuğuyla da göz dolduran aktör, kendisinden bahsettirmişti. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki 1917 filminin yönetmeni olan Sam Mendes, aynı zamanda Skyfall ve Spectre’nin de yönetmeniydi. Tüm bunlar hesaba katıldığında kızıl saçlı bir Bond görmeyi bekleyebilir miyiz sizce?

George MacKay bond

Kim bilir… Belki de olabilir ama söylemek gerekiyor ki MacKay henüz 30’una bile basmamış durumda ve Eon, onun bu rol için henüz genç olduğunu düşünebilir.

Richard Madden

İşte size ilginç bir oyuncu önerisi daha. Richard Madden daha önce Game of Thrones dizisinde karşımıza Robb Stark olarak çıkmıştı. Uzun zamandır büyük roller için hazırlanan aktör, George R.R. Martin’den de övgüler almayı bilmişti. Martin, onun günün birinde 007 rolünü kapabileceğini söylemişti. Madden ayrıca 1917 filminde kısa ama akılda kalıcı bir role de sahip.

Richard Madden james bond

Halihazırda 35 yaşında olan oyuncu, bir sonraki Bond filmine kadar kendini geliştirme şansına da sahip olabilir. Bu sayede 40’lı yaşlara geldiğinde James Bond serisine yeni bir hava katabilir.

Tüm bunların dışında kendisi gerçekten de iyi bir aktör. Netflix’te yayınlanan Bodyguard dizisinin hayranları da buna birinci elden şahit oldular. Ayrıca kendisini Kenneth Branagh’ın Cinderella’sındaki nazik ve hayalci bir karakterden tutun da Rocketman filmindeki o soğuk ve çıkarcı karaktere kadar birçok farklı rolde görmeniz mümkün. Eğer Bond filminin yapımcıları, James Bond karakterinin çehresine ve huyuna sadık kalmak istiyorlarsa bu role Madden’dan daha uygun biri zor bulunabilir.

Regé-Jean Page

Gelelim birçok izleyicinin favorisine. Bridgerton dizisiyle parlayan aktör, Pierce Brosnan’ın Bond olmadan önce Remington Steele dizisiyle yakaladığına benzer bir başarıya ulaşmıştı. Kâğıt üzerinde oyuncunun sıradaki Bond filminde yer alma ihtimali oldukça yüksek gibi duruyor. Aktör, Bridgerton dizindeki karakterini canlandırırken mükemmel bir iş çıkarmakla kalmadı, bakışlarıyla da izleyici kitlesini büyülemeyi başardı.

Regé-Jean Page

Bunlara rağmen bir Bond filminde oynamak için hâlâ çok genç; fakat bu durum yapımcılar için bir artı olabilir. Page, Craig’in o yaşlı Bond tiplemesiyle kaybettiği genç kitleyi geri getirebilir. Yine de oyuncuyu ekranlarda iyi bir Bond olacağından emin olacak kadar izleyebilmiş değiliz.

Dev Patel

Patel geçen aylarda bir James Bond filminde yer almak istemediğini belirtmiş ve filmde bazı azınlıklara pozitif ayrımcılık yapılacağından, rollerin ise buna göre dağıtılacağından endişelendiğini belirtmişti. Buna rağmen Danel Craig’in de Barbara Broccoli ve Michael G. Wilson’a Bond rolü için yanlış kişiyi seçtiklerini söylediğini ve kendisini 007 karakteri olarak resmedemediğini dile getirdiğini unutmamak gerek. Sonuç olarak Craig, Bond rolünü aldı ve asla asla dememek gerektiğini öğrenmiş olduk.

dev patel green knight

Dave Patel, Bond için harika bir seçim olurdu. Aktör şimdiye kadar David Copperfield ve Sir Gawain gibi rollerde yer alarak bizlere rüştünü kanıtladı. Patel, kendi jenerasyonu içerisindeki en karizmatik İngiliz aktörlerden birisi. Lion filmindeki rolüyle Oscar’a aday olmuştu, ayrıca Yeşil Şövalye (The Green Knight)’deki rolüyle de insanları etkilemişti. Kendisi James Bond rolüne en az Craig kadar ağırlık ve karizma katabilecek, hatta role kendinden de bir şeyler koyabilecek kapasitedeki harika bir oyuncu.

Dan Stevens

İngiliz aktör olan Dan Stevens, James Bond karakterini oynarken hiç zorlanmazdı. Bunu söylüyoruz çünkü daha önce defalarca farklı ve çeşitli rollerin üstesinden gelebildiğini biliyoruz. Aktör, Downtown Abbey dizisinde başrolü oynamış ve bu sayede büyük bir çıkış yakalamıştı. Tabii ki bunda dizinin çok başarılı olmasının da faydası büyüktü. Trajedilerle dolu bir hayata sahip olan Matthew Crawley karakteriyle kendisini sevdirdikten sonra The Guest adlı korku filminde psikopat bir seri katil olan Adam Wingard’ı canlandırdı.

Dan Stevens 007

Ardından kendisini Güzel ve Çirkin (The Beauty and the Beast)’in yeniden yapımında CGI bir canavar olarak izledik. Hatta Legion dizisinde bir mutantı bile oynadı. Zaman zaman oynadığı roller birbirleriyle çakışsa dahi Den Stevans ekranda daima canlı, rahat ve kendini adamış görünen bir oyuncu olmayı başardı. Dolayısıyla James Bond karakterini canlandırmakta kötü bir iş çıkarmayacağını söyleyebiliriz.

Sizce yeni James Bond kim olmalı? Listede yer alan oyunculardan hangisi size daha yakın? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Den of Geek

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

12 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Tom Hardy ve Cillian Murhpy. Bond çıkarsa bunlardan çıkar.

 2. Avatar for Aviendha Aviendha dedi ki:

  Bence bu sefer beyaz bir aktör seçmeyecekler. Dave Patel, Henry Golding yada Regé-Jean Page olur diye düşünüyorum.

 3. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Katılıyorum, bu seride de popüler akıma uyacaklar gibi geliyor ^^ Ama, benim açımdan ‘Kod Adı: U.N.C.L.E. (2015)’ filminde ki performansından dolayı Henry Cavill olursa daha güzel olabilir.

 4. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  Tom Hardy ++++++++++

 5. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Kesinlikle Tom Hardy olmalı. Çok yakışır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

7 cevap daha var.

Yeşim Taşı Efsanesi / Gizemli Kitap - Ömer Ünal | Yazarının Kaleminden

Yeşim Taşı Efsanesi / Gizemli Kitap – Ömer Ünal | “Yaşamın İçinde Var Olan Canavarları Alt Etmek Daha Zor”

Doctor Strange 2 incelemesi

Doctor Strange 2 Ek Çekimleri Tamamlandı: Deliliğin Çoklu Evreni Yaklaşıyor