in ,

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Görebileceğimiz 7 Tanıdık Karakter

Yüzüklerin Efendisi dizisinde kimi tanıdık karakterleri görmek olası. İşte Amazon’un The Lord of the Rings serisinde karşımıza çıkabilecek bazı isimler!

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Görebileceğimiz 7 Tanıdık Karakter
- Reklam -
- Reklam -

Orta Dünya Amazon aracılığıyla bir kez daha ekranlara gelmeye hazırlanıyor ve Yüzüklerin Efendisi serisinden tanıdığımız pek çok karakteri görmek imkansız değil. J.R.R. Tolkien’in eserlerinden uyarlanan filmler için haklar bizzat yazarın kendisi tarafından satılmıştı; kimisi çok beğenilen kimisi düşük not alan toplam 6 film bizi Orta Dünya diyarlarında zevkli gezintilere çıkardıysa da Tolkien’in sadık okurları filmlerde göremedikleri binlerce yıllık tarihi hep arandı durdu. Babasının mirasını belki biraz inatçı şekilde korayan Christopher Tolkien’in vakıftan ayrılmasından sonra Tolkien Mirası Vakfı nihayet Amazon’a Hobbit’ten de öncesini anlatan bir dizi yapmak için izni verdi.

Yapımına başlamasının üzerinden bir yıldan uzun bir süre geçse de hâlâ The Lord of the Rings dizisiyle ilgili bilgilerimiz çok sınırlı. Dizinin Bilbo’nun ve Frodo’nun maceralarından uzun zaman öncesinde, İkinci Çağ’da geçeceğini öğrendik. Devasa bir bütçe ve 20 bölümden oluşan bir sezonla karşımıza çıkacağı da açıklandı. Çekimlerin yine Yeni Zelanda’da gerçekleşeceğini biliyoruz. Oyuncu kadrosunun bir kısmının duyurulduğunu; en göze çarpanın genç Galadriel’i canlandıracak olan Morfydd Clark olduğunu biliyoruz. Ancak bilgilerimiz neredeyse tamamen bunlarla sınırlı; o yüzden de artık tahminlere geçiyoruz.

Orta Dünya’nın kuralları ve sakinlerinin yaşam süreleri göz önüne alındığında Galadriel’den başka onlarca tanıdık karakter görmemiz olası. Amazon’un geçmişte yaptığı “hayranların sevdiği” karakterlerin dizide rol alacağı duyurusundan sonra, Screen Rant sitesi en önemli isimleri listelemiş. Bizler de sizler için çevirdik.

- Reklam -

The Lord of the Rings dizisinde bizleri hangi karakterler bekliyor olabilir? Gelin bu sorunun cevabına hep birlikte göz atalım!

İşte Yüzüklerin Efendisi Dizisi ile Karşımıza Çıkabilecek Karakterler

Elrond

Elrond yüzüklerin efendisi

Filmlerde Hugo Weaving’in canlandırdığı Elrond İkinci Çağ’ın en önemli figürlerinden. Bu göz önüne alındığında dizinin ilk bölümlerinden görmemiz hiç de ihtimal dışı değil. Birinci Çağ’da doğan Elrond, İkinci Çağ’da Elf’lerin liderliğini yapan isim. Rivendell (Ayrıkvadi)’de yerleşmiş Elf’lere öncülük ederek Yüzük Savaşları’ndan çok daha öncesinde Sauron’un karanlık güçleriyle çatışan Elrond İkinci Çağ’da öyle güçlü bir konumda ki sıradaki karakter olmasa Tek Yüzük’ü daha o dönemden yok edecek güçte.

Isildur ve Elendil

Kısıtlı yaşam süresi göz önüne alındığında Üçüncü Çağ’ın Yolgezer’i, Dördüncü Çağ’ın Kral Aragorn’u binlece yıl öncede geçen bir dizide görmemiz imkansız; ama zaman tam olarak Aragorn’un atalarının zamanı. Sauron’un elini keserek savaşı insanlara kazandıran Isildur dönemin en önemli isimlerinden.

Sauron’un yenilmesinden sonra yüzüğü ele geçiren Isildur, Hüküm Dağı’nda gösterdiği zayıflıkla Üçüncü Çağ’da Sauron’un tekrar güç kazanmasının bir numaralı sorumlusu. Dizinin henüz ne büyüklükte olacağını bilemiyoruz. Pek âlâ İkinci Çağ’da yaşayan beş Hobbit arkadaşın gündelik hayatını anlatan 20 dakikalık bir komedi dizisi de izleyebiliriz ama eğer İkinci Çağ’ın büyük olayları dizinin ana konusu olacaksa Elrond ve Isildur’u diziye eklememek imkânsız.

isildur ve elendir the lord of the rings

Isildur’un babası ve Narsil’in ilk sahibi olan Elendil de İkinci Çağ’da önemli rol oynayan bir karakter. İnsanların Kralı olarak Son İttifak’ı savaşa yönlendiren Elendil’in Sauron’a duyduğu hıncının kişisel sebepleri de var. Numenor’un yıkılması ve Dunedain’in Orta Dünya’ya göç etmesinin sorumlusu olarak Sauron’a özel bir nefret duyuyor. Bu baba oğlun hikâyesi filmlerde flashback sahneleri olarak gösterilse de kendilerine odaklanan bir yapım ortaya çıkarsa çok büyük potansiyeli olan hikâyeler.

Nitekim Isildur ve Elendil’in bir dezavantajı var. Isildur, Sauron’u yenerek Üçüncü Çağ’ı başlatan kişi; yani bu ikisinin hayatları söz konusu olduğunda İkinci Çağ’dan geriye pek bir şey kalmamış oluyor. Eğer gerçekten İkinci Çağ’ı anlatan bir dizi söz konusu olacaksa Elendil ve Isildur’un diziye son sezonlarda katılması daha olası.

Sauron

Sauron

Orta Dünya’nın Birinci Çağ’ı Sauron’un efendisi Melkor’un yenilmesiyle bitiyor. Efendisi ortalıkta olmayınca meydan tam anlamıyla Sauron’a kalıyor. İkinci Çağ’ın bütün hikâyesi Melkor’un gidişinden sonra mutlu mesut yaşayan İnsanların, Elflerin, Cücelerin ve diğerlerinin arasına yavaş yavaş soğukluk girmesi, bazı güzel Yüzük’lerin etkisiyle barış ortamının hafiften bozulması ve nihayet sabırla kurduğu planları tutan Sauron’un güç kazanarak savaşa girmesinden ibaret. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Sauron’un hikâyesinin bu kısmı çok kısa şekilde Galadriel tarafından daha filmin ilk sahnelerinde anlatılıyor. Ancak bu yüzlerce yıllık süreç bir dizi olarak yapıldığında da her şeyin bilinmesine rağmen izleyicinin aklını başından alma potansiyeline sahip.

- Reklam -

Yüzükler, Dokuzlar, Nazgul’ün yaratılışı hepsi detaylıca izleyip zevk almamız için bekleyen içerikler. Daha da zevk alınacak bir unsur da kanlı canlı bir Sauron görmek. Yüzüklerin Efendisi’nde Sauron bütün diyara karanlık ve kötülük yayan devasa bir gözden ibaret olsa da İkinci Çağ’da ete kemiğe bürünmüş, siyah zırhıyla Elf’lerin arasında Annatar adındaki ajan ve Numenor’da işi sona erdiğinde bütün medeniyeti yıkacak olan bir tutsak olarak yaşayanların arasında geziyor. Dizi büyük konulara ne kadar girerse Sauron’un diziden uzak kalma ihtimali de o kadar azalacak.

Gandalf

Gandalf yüzüklerin efendisi

Maiar Üçüncü Çağ’ın bininci yılından sonra Orta Dünya’ya gönderiliyor. Yani Gandalf’ın dizide bulunması zaman söz konusu olduğunda pek olası değil. Ancak dedikodular durmak bilmiyor ve Ian McKellen de bir kez daha Gri Hacı’yı canlandırmak konusunda istekli olduğunu bildirmekten çekinmiyor. Ayrıca Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filminde rol alan Robyn Malcolm’un “kadın Gandalf” önerisi de bulunuyor. Ne olursa olsun Gandalf altı filmde de bulunan karakterlerden birisi olarak Yüzüklerin Efendisi markasının en bilinen isimlerinden. Amazon da bu reklam yüzünü öyle ya da böyle kullanmak isteyecektir.

Maiar’lar aslında İkinci Çağ’da bulunuyor. Ancak bizim tanıdığımız büyücü Gandalf olarak değil Olórin olarak. Olórin ve türdeşleri olaylara dahil olma zamanı gelene kadar Orta Dünya’nın sakinleri arasında görülmeden geziyordu. Bu durum Gandalf’ı diziye dahil etme planlarında bir yol olarak kullanılabilir. Tolkien Mirası Vakfı dizi haklarını verirken yazarın yarattığı evrende değişiklikte bulunmama şartını çok net belirtmişti. Bu kuralın çevresinden dolaşmak zorunda kalarak da olsa yapımcı ekip Gandalf’ı diziye katmayı planlıyor olabilir.

Legolas

Legolas yüzüklerin efendisi

Tıpkı Gandalf gibi Legolas’ı da İkinci Çağ’a getirmek biraz zor olabilir fakat Peter Jackson’ın The Hobbit’te rol verdiği düşünülürse, altın Elf söz konusu olunca her şey mümkün gibi duruyor. Yine tıpkı Gandalf gibi Legolas da çok yaşlı bir karakter ve tam yaşını bilmiyoruz. Elf olduğu için eski zamanlarda doğduğu söz konusu olmasa da İkinci Çağ’daki durumu kesin değil. Tolkien hiçbir zaman Legolas’ın ne zaman doğduğunu belirtmediyse de Peter Jackson filmlerde Üçüncü Çağ’ın başında doğduğunu söylemişti. Filmler diz için canon görevi görmeyecek olsa da Legolas için mantıklı bir yaş. Çoğu hayran Legolas’ın doğumunun Üçüncü Çağ’da olduğunda hemfikir. Eğer İkinci Çağ’da Sauron’a karşı alınan zaferde bir rolü olsaydı kesinlikle Kardeşlik zamanlarında bundan bahsedeceği düşünülüyor.

Bütün bunlara karşın, iki argümanın da kesin kanıtı bulunmuyor ve Legolas’ın babası Birinci Çağ’dan bir elf olduğu için Tolkien’in kurduğu dünyayla çelişmeden Legolas’ı İkinci Çağ’a yedirmek mümkün. Dizide Legolas’ı görmemiz şu iki faktöre bağlı: Dizinin tanıdık karakterleri barındırmayı ne kadar istediği ve İkinci Çağ’ın büyük olaylarına ne kadar gireceği. İkinci Çağ’ın önemli noktalarında çeşitli sebeplerle pasif kalan bir Legolas görmek hem dizide bulunmasını hem de karakterin Yüzüklerin Efendisi’ndeki tavrının yersiz olmamasını sağlayacağı için altın oran bu olacak gibi duruyor.

Tom Bombadil

Tom Bombadil yüzüklerin efendisi

Yüzüklerin Efendisi hayranlarının canlı olarak görmeyi en çok arzuladığı karakter muhtemelen Tom Bombadil. Frodo ve Hobbit’ler Ayrıkvadi’ye varmadan önce Bombadil ve karısıyla Eski Orman’da tanışıyor. Orta Dünya’yı kurtarma görevlerine devam etmeden önce çiftin konukseverliğinin tadını çıkartan dörtlünün en keyifli zamanlarından birisi. Bombadil kitapların tonundan çok kesin bir aykırılık gösteriyor ve kitapta onunla geçen zaman ana hikâyeden neredeyse tamamen kopuk. Bu yüzden Jackson’un filmlerden Bombadil’i kesmesi mantıklı olsa da bazı hayranlar kendisini hâlâ affedebilmiş değil.

Tom’un bütün tarih boyunca yaşadığı ve Eski Orman üstünde mutlak hakimiyeti olduğu düşünülüyor. Tek Yüzük’ün güçlerine direnebilen bir yapısı olsa da evinden uzaklaştıkça güçleri azaldığı için Hobbit’lere olan yardımı kendi diyarıyla sınırlı kalıyor. Tom, Yüzüklerin Efendisi serisinde en ilgi çekici karakterlerden ve nereden geldiği, kim olduğu tam olarak bilinmiyor. Bu durum diziye Tom’u keşfetmek için sonsuz açıklıkta bir alan sağlasa da karakterin yarım asırlık gizemini tamamen yok etmeden bunu yapacak dengeyi de bulmaları şart.

Listeye sizin eklemek istediğiniz isimler var mı? Dizide işlenmesini beklediğiniz İkinci Çağ olayları neler? Kayıp Rıhtım Forum’da tartışalım.


* Orta Dünya’da Gördüğümüz En Güçlü 8 Kılıç

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Kereviz Kereviz dedi ki:

  Gil-Galad Was An Elven King :upside_down_face:

 2. Avatar for Baris_Erdal Baris_Erdal dedi ki:

  Boramir de gormek isterdim belki mumkun deil ama

 3. Avatar for isos81 isos81 dedi ki:

  Murat Sönmez sıkça video yapıyor konuyla ilgili YouTube kanalında. Aragorn’un gençliğinde geçeceği söyleniyor, yani LotR’dan yaklaşık 50-60 yıl öncesi. İnsanlar (Boromir, Faramir gibi) hariç uzun yaşayan tüm ırkları görebiliriz gibi görünüyor.

  Tabi başlangıç Aragorn’un gençliği ama 5 yılda ne kadar zaman kapsayacak bilmiyoruz, belki ilerleyen sezonlarda tüm tanıdık simaları görebiliriz :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

John Wick the continental

The Continental, John Wick Karakterlerinin Kökenine İnecek

Dune Timothée Chalamet

Dune Yönetmeni: “Paul Atreides, The Godfather’daki Michael Corleone Gibi”