in ,

Zamanda Yolculuk Temalı Bilimkurgu Olmayan 10 Film

Zaman yolculuğu temalı filmler çoğunlukla bilimkurgu türüyle ilişkilendirilir. Ancak işler bazen farklı şekilde gelişebilir. İşte bu konuya uygun 10 şahane örnek!

Zamanda yolculuk Temalı Filmler Bilimkurgu
- Reklam -
- Reklam -

İçerisinde zaman yolculuğu olan filmlerin birçoğu bilimkurgu kategorisinde yer alıyor. Zamanda yolculuk denince çoğu insanın aklına Back to the Future, the Terminator ve Men in Black gibi filmler geliyor. Fakat sevilen birçok zaman yolculuğu filmi, içerisinde bilimkurgu öğeleri bile barındırmıyor.

İşte bu detaya uygun olarak hazırlanmış, bünyesinde pek çok farklı tadı barındıran filmlerden oluşan keyifli bir öneri listesi ile karşınızdayız. Listedeki bazı filmleri çoktan izlediğinizi biliyoruz. Ancak bazılarıyla ilk defa karşılaşacak olmanız da bir hayli yüksek ihtimal.

İşte zamanda yolculuk temalı en iyi 10 film!

- Reklam -

Zamanda Yolculuk Temalı Filmler

10. Groundhog Day (1993)

Groundhog Day

Film, içerisindeki çatışmanın bir türlü sonlanmaması nedeniyle eşsizliğini koruyor. Hava durumu muhabiri başrolün tek bir günlük zaman döngüsüne sıkıştığı film, Edge of Tomorrow ve Donnie Darko gibi bunun bilimsel yönüne takılmıyor ve karakterlere odaklanıyor.

Özellikle de bu tür tuhaf olaylara karşı gerçekçi tepkiler veren karakterler anlatılan hikâyenin güçlenmesini ve filmin bir klasik haline gelmesini sağladı. Her gün aynı güne uyanan karakterimizin gittikçe artan çaresizliği ve ona inanmakta haklı sebepleri olan yakınları, tansiyonu gittikçe yükselterek seyircinin merak duygusunu arttırıyor.

9. Peggy Sue Got Married (1986)

Peggy Sue Got Married

Francis Ford Coppola’nın yönettiği gençlik hikâyesi hakkındaki en önemli şey, sırtını bilimkurgu yerine fantazyaya dayamasıydı. Kathlene Turner’ın canlandırdığı Peggy Sue karakteri, en güzel yıllarına geri dönerek her şeyi yeniden yapma şansını elde ettiğinden film seyirciyle anında bağ kuruyor.

Her genç gibi hata yapmaya meyilli olan Peggy, hatalarını düzeltmek yerine onları tekrarlayınca anlatı bir döngüye girerek bir şekilde mesajını da vermiş oluyor. Yine de filmin kurgusu, bilinen ötesine çıkmadığı için yeterince cesur olmamakla suçlanıyor. Gerçekte oldukça mantıksız kurgusuna rağmen film, çok sevilerek 70 ve 80’lerin neslinde kalıcı bir etki bırakmayı başardı.

8. Safety Not Guaranteed (2012)

Safety Not Guaranteed

Üç dergi yazarı, zaman yolculuğunu bulduğuna inanan eksantrik bir adamın yol arkadaşı aradığı ilanına cevap verirler ve kendilerini bir maceraya atarlar. Audrey Plaza’nın bıkkın kahramanları ve haber malzemeleri arasında kısa sürede bir bağ oluşur.

Colin Trevorrow ve Derek Connolly’nin Jurassic World serisine giriş yapmadan önce ortaya koyduğu bağımsız yapım, şüphesiz ki Jurassic World serisinden daha çok takdir toplamıştı. Kısa süresine rağmen film dram, komedi ve romantizmi seyirciye aynı anda aktarabiliyor; bunun da ötesine geçip zaman yolculuğuna da değiniyordu. Hikâyedeki karakterlerin de zaman yolculuğunun gerçek olmasını dilemesi, seyircinin filmden daha fazla haz almasını sağladı.

7. Pleasantville (1998)

Pleasantville

90’lardan gelip 1950’li yıllarda çekilmiş bir sit-com dizisinde mahsur kalan iki ergen kardeşin hikâyesinin anlatıldığı yapımda, maceralarına katılan herkes hayatlarının olağanüstü yönlerde değiştiğini görürler.

Film, hikâyeye laboratuvarları ya da deneyleri katmadan da zaman yolculuğu fenomeninin nasıl etkileyici şekilde kullanılabileceğini anlatan örnek bir iş olma özelliğini koruyor. Tobey Maguire ve Reese Witherspoon’un karakterleri onlardan yarım asır önce yaşamış toplumun sosyal hayatı ve kişilikleri hakkında öğrendikleri birçok bilgiyle ağır bir uyanış yaşıyorlar.

6. Midnight in Paris (2012)

Midnight in Paris

Saatler gece yarısını gösterdiğinde kendisi 21. yüzyıldan 1920’ye sürüklenmiş bulan Gil Pender, yolculuğu her gece tekrarladığını fark eder. Hemingway, F. Scott Fitzgerald VE Gertrude Stein gibi birçok ünlü simayla sosyalleşen karakterimiz öncesinden çok daha iyi yazmak için ilham alır.

Benzer motivasyonu paylaşan diğer filmlerin aksine Midnight in Paris, zaman yolculuğunun nasıl çalıştığını açıklamakla ilgilenmeden karakterlerinin bundan nasıl etkilediğine odaklanıyor. Filmin baş karakteri Gil, sadece yaşadığı zamandan önce var olduğunda kendini yaşıyor hissediyor. Evet, bu cümle gibi insanın duygularını karıştıran fakat son derecede keyifli bir film olarak zaman yolculukları filmleri arasında yerini koruyor.

5. Click (2006)

Click

- Reklam -

2006 yılında seyirciyle buluşan bu yapımda kahramanımız, zamanı kontrol edebilen bir uzaktan kumandayla ödüllendiriliyor. İşkolik bir mimar olan kahramanımızı ise herkesin severek izlediği Adam Sandler canlandırıyor.

Kumandanın kullanan kişiyi istediği zamana götürme özelliğiyle kendini kaybeden kahramanımız hikâyenin sonlarına doğru kontrolü de kaybediyor. Kumandanın oto pilot özelliği devreye girince hikâyenin gidişatı değişiyor ve kahramanımız ailesini kaybetmeye, önceliklerini yanlış belirlediğini anlamaya başlıyor. Film çatışmanın çözümüne az bir zaman ayırsa da, bunu yapmak için bilimkurgu hamlelerine gerek duymuyor.

4. Kate & Leopold (2001)

Kate & Leopold

X-Men evreninin Wolverine filmlerinde bir araya gelmeden önce Hugh Jackman ve James Mangold, 2001 yapımı romantik komedi filminde yaratıcı bir iş ortaya koymuşlardı.

Film gişede büyük bir başarısızlık olarak değerlendirilse de birden fazla Golden Globe adaylığı almıştı. Jackman’in karakteri, bir geçit aracılığıyla 2001’e ışınlanmış bir 19. yüzyıl düküdür. Kafası karışık kahramanımıza geri dönüşü için yardımcı olan Kate ve Leopold arasında romantik bir ilişki de kurulur.

3. 13 Going on 30 (2004)

13 Going on 30

Peggy Sue Got Married yapımında kahramanımız gençliğine dönerken, 2004 yapımı bu filmde tam tersi gerçekleşiyor. Jennifer Garner’ın canlandırdığı Jenna Rink, Mark Ruffalo’nun canlandırdığı eski en iyi arkadaşı Matty’le gelecekte tekrar karşılaşıyor.

Yapısal olarak film, bir romantik komedi gibi inşa edilmiş ve 80’lerin sevilen müzikleriyle donatılmış. Kurguyu sonlandıran olay ise bir bilimkurgu hamlesinden çok dilek dileme numarası olarak belirlenmiş.

2. Somewhere in Time (1980)

Somewhere in Time

2004 yılında aramızdan ayrılan Christopher Reeve, bu filme kadar Superman rolüyle tanınan ve bu yüzden oldukça yargılanan bir isimdi. Fakat Somewhere in Time’ın başarısı onun tek bir rol veya türden daha fazlasında başarılı olabileceğini ortaya koyarak eleştirileri bastırdı.

Chicago’da bir oyun yazarı olan Richard Collier, hipnotize olarak zamanda geriye yolculuk ediyor ve ilk kez bir tabloda karşılaştığı bir aktrisi canlı görmeyi başarıyor. Reeve’nin canlandırdığı baş karakterin seyahatleri için herhangi bir araca gerek duyulmadı, aşkın zamanı aşan büyüsüne ve doğasına olan inanç yeterliydi.

1. The Austin Powers Trilogy (1997 – 2002)

The Austin Powers Trilogy

Casus hikâyeleriyle dalga geçen bu parodi serideki şakalar arasındaki geçiş öylesine görülmemiş bir hızdadır ki, düzenli şakalara ve konu merkezli hikâyelere alışık izleyiciler odaklanmakta zorluk çekebilir. Bundan ötürü, her Austin Powers yapımının bir sonraki zaman yolculuğuna bağlı olduğunu hatırlatmak gerek.

Seri, casus ve ajan filmlerindeki küflenmiş replik ve kıyafetleriyle dalga geçiyor ve bir kültürün artık bitme noktasına geldiğini göstermeyi hedefliyordu. Pek çok kişi ajanları ve casusları ele alış şekliyle seriyi eleştiriyor ve olumsuz görüyordu. Fakat seri tüm bu absürt yapısına rağmen 21. yüzyıl casus filmlerinin değişmesine yol açtı.

Sizler de zamanda yolculuk temasını işleyen ancak bilimkurgu türüne dahil olmayan yapımları Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* 2000’li Yıllardan Geleceği Tahmin Eden 9 Bilimkurgu Filmi

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Koç

1998’in sonbaharında, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan yazar hala doğduğu semtte yaşamakta. Küçük dünyaların büyük hayalcisi olması nedeniyle zaman zaman kabına sığamıyor. Eskinin öğretmen lisesi şimdininse Çapa Fen Lisesi’nde okurken lise fanzinine yazdığı şiirlerle ilk eserlerini okuyucuya sunmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okurken aynı zamanda da edebiyat ve sinemayla ilgileniyor. Gezmeyi, izlemeyi ve yazmayı bir bütün haline getirdiği eserler verme hayali içerisinde yaşarken şimdilik sadece sitelere birkaç haber yazmakla yetiniyor.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Bilimkurgusal olmayan zamanda yolculuk çaysız yapılan kahvaltıya benzer: Tatsız, tuzsuz, yavan. O yüzden liste benlik değil. :slight_smile:

 2. Avatar for Semih_AYDIN Semih_AYDIN dedi ki:

  Eeee Frequency nerede diye adama sorarlar. Sonra bakarlar ki kardeşimizin yaşı 22 kim bilir nereden kopyala yapıştır yaptı. Geç.

 3. Avatar for darlyopus darlyopus dedi ki:

  Yazıda kaynak yer alıyor, içeriğin çeviri olduğu açıkça belirtiliyor. Başka öneri eklemek isteyenlere de nazikçe fikirleri soruluyor.

  Bu sırada siz okuduğunuzu anlamakta hiç sıkıntı çekmeyen, olgun birisiymiş gibi hevesle Forum’a üye olup mesnetsiz ifadelerle kendinizi komik duruma düşürüyorsunuz. Hoş geldiniz. :slight_smile:

 4. Avatar for bluesedai bluesedai dedi ki:

  Happy Accident da bu kategoriye girebilir bence.

 5. Avatar for oguzhankoc oguzhankoc dedi ki:

  Yazının kaynağı var zaten, dolayısıyla çeviri olduğu ve benim hazırlamadığım da belli oluyor. Yaşıma takılmışsınız, listede doğduğum tarihten önce de filmler var. 2 saatlik filmi izlemek için özel bir yaş gerekmiyor tahminimce. Herkesin düşüncesi kendine, liste buydu, bu şekilde çevirdim. İyi günler.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

6 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sweet Tooth Netflix

Sweet Tooth Çizgi Romanı Robert Downey Jr. Yapımcılığında Netflix Dizisi Oluyor

Beetlejuice Belgeseli

Beetlejuice Belgeseli Yolda: Tim Burton’ın Kült Filminin Perde Arkası