in ,

Finali ile İnsana Umut Aşılayan En İyi 10 Zombi Filmi

Zombi filmleri korku türünün en nadide örneklerine ev sahipliği yapıyor. Bu yapımlar arasında salgının sona erdiği, finali ile insana umut aşılayan eserleri listeledik.

en iyi zombi filmleri yaşayan ölüler liste

Virüsü gözle görebilmek ve silahlarla öldürebilmek belki şu anki Koronavirüs pandemisine tercih edilebilir boyuta yaklaşıyor. Diğer yandan, %100 ölüm oranı olmayan bir salgınla savaşıyor olmak da bizim yaşadığımız alternatifin iyi tarafı. Zombi salgınlarından farklı olarak bizim salgınımızın net üstün olduğu durum ise, evde oturup film izleme lüksümüzün henüz elimizden alınmaması. Finali ile insana umut veren en iyi zombi filmleri listesi ile karşınızdayız.

Bizim savaşımız için mutlu son ufukta gözükmüşken finalinde zombi salgınlarının sona erdiği, umut veren yaşayan ölüler temalı filmleri listeledik.

Listedeki yapımlarda, filmde olanlarla ilgili hikâyenin mutlu sonu dışında bir sürpriz bozan (spoiler) vermedik. Şimdiden iyi seyirler.

İşte En İyi Zombi Filmleri

10. 28 Days Later – 28 Gün Sonra (2002)

28 days later zombi filmleri

İngiltere, bütün adayı saran ölümcül bir virüsle karşılaştıktan dört hafta sonra; insan etine iştahları gözünü bürümüş enfekteler bütün adayı sarmıştır. Danny Boyle’un ikonik filmi 2000’lerin en korkunç yapımları arasında sıralansa da; film bitip yazılar akmadan önce mutlu bir an ve salgının sona erdiğini görebiliyoruz.

Serinin devam filmi 28 Weeks Later’ı anmamakta fayda var.

9. Shaun of The Dead – Zombilerin Şafağı (2004)

Shaun Of The Dead zombi filmleri

Sıradan ve sıkıcı bir hayat süren Shaun’un bütün yaşamı salgın başlayınca alt üst oluyor ve bu da zombi komedisinin en güzel örneğini bizlere sunuyor. Simon Pegg’in sıra dışı mizahı izledikçe hem etrafımızdaki hem de içimizdeki zombileri sevmeyi öğretiyor.

8. I am Legend – Ben Efsaneyim (2007)

i am legend film

Richard Matheson’un romanı ve film arasında büyük farklılıklar olsa da; aynı konuda anlaşıyor: Will Smith bir efsane.

Yalnız bir adamın canavarlarla dolu bir dünyada sürdürdüğü hayatta kalma mücadelesini işleyen film, görece pozitif sonuyla mutlu ediyor.

7. The Crazies – Salgın (2010)

The Crazies

Bu film listedeki kriterlerimize yani, salgının bitmesi ve mutlu sona sahip olmasına uymuyor. En azından ikisinden birisine. Orta Amerika’da küçük bir kasabada yaşanan salgının neden listedeki diğer filmlerden farklı olduğunu ise ancak yapımı izleyerek öğrenebilirsiniz.

6. Overlord – Overlord Operasyonu (2018)

Overlord zombi filmleri

Listedeki en sıra dışı konulu filmlerden birisi olsa gerek. Overlord, 1943’te, Normandiya çıkartmasının hemen öncesinde geçiyor. Naziler ve zombilerden ibaret bir gizli tesiste tetik çekmenin ne kadar keyifli olduğunu anlatmaya çok gerek yok.

5. Doom (2005)

doom film zombi

Oyun uyarlaması filmler çoğunlukla haklı sebeplerle eleştirilse de Doom, listedeki yerini fazlasıyla hak ediyor. Bir zombi filminden çok canavar filmi olmasına rağmen, film boyunca bol bol zombi de görüyoruz. Mars’ta geçen ve Dünyamızdan uzak bir salgını anlatan filmde John “Reaper” Grimm salgını sona erdirmenin bir yolunu buluyor.

4. The Evil Dead – Şeytanın Ölüsü (1981)

The Evil Dead yaşayan ölü

The Evil Dead daha çok ikinci filmi ve modern dizisiyle tanınsa da, ilk film kusurları ve klişeleriyle birlikte sevmeyi öğrendiğimiz bir korku/zombi yapımı. Dünya çapında bir salgın olmayan, ormanda bir kulübenin etrafında geçen filmin sonunda karakterlerimiz salgını önlemeyi başarıyor. Tabi, serinin devam ettiğini hatırlatmakta fayda var.

3. Slither – Yaratıklar (2006)

Slither

Guardians of the Galaxy ile tanıyıp sevdiğimiz James Gunn’ın ilk uzun metraj yönetmenlik tecrübesi; geçmişin çirkin, pis, iğrenç ve ucuz korku filmlerine bir saygı duruşu. Güney Carolina’da küçük bir kasabada yayılan uzaylı parazit yüzünden zombileşen kasaba sakinlerini filmin sonunda mutlu bir son bekliyor.

2. Warm Bodies – Sıcak Kalpler (2013)

Warm Bodies

Zombi filmi denilince sıradandan en uzak olanı Warm Bodies olabilir. Bir aşk filmi olan yapımda, ana karakterimiz R ve sevgilisinin beyni R tarafından yenilen Julie’nin ilişkisini izliyoruz.

Bu sefer Romeo ve Juliet ölmüyor, aksine hayata dönüyor ve ekran kararırken, “Neden benim başıma böyle aşklar gelmez ki…” diye düşünürken buluyorsunuz kendinizi.

1. Night of the Living Dead – Yaşayan Ölülerin Gecesi (1968)

Night Of The Living Dead zombi filmleri

George A. Romero’nun klasik Yaşayan Ölüler serisi zombi türünün en sevilenlerinden ve Night of kesinlikle serinin sonu değil. Yine de tek başına izlendiğinde pozitif bir şekilde ekrandan ayrılmak mümkün. Film sona erdiğinde salgının belirli bir noktada kontrol altında tutulduğunu ve ABD ordusunun duruma el koyduğunu düşünmek bizim elimizde.

Sizin eklemek istediğiniz mutlu sonlu zombi filmleri var mı? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hazar Sözlüğü - Milorad Paviç

İmgelerle Oynayan Dâhi Milorad Paviç’in Hazar Sözlüğü Yeniden Raflarda

Çember - Mercan Alper

Çember – Mercan Alper | Yazarının Kaleminden