in ,

Anime Yapımlarında İzleyiciye Kendini Sevdiren 15 Anti Kahraman [Anket]

Animeler iyi ve kötü karakterlerle doludur. Ama en çok sevdiklerimiz ikisinin arasında olanlar belki de anti kahramanlardır. İşte onlardan bazıları!

Anime 15 Anti Kahraman

Anime yapımlarında anti kahraman tanımı pek çok asil niteliğe sahip olmayan karakterleri niteler. Genellikle şiddete meyilli, kaba ve bencildirler. Hedeflerine ulaşmak için kötü yöntemler kullanırlar ya da klişe olarak “amaçlar araçları haklı çıkarır” fikrini kullanırlar. Kötü tutumlarına rağmen anti kahramanlar çoğu zaman günü kurtarabilir ve bazen olayları daha ilginç hale getirir.

Anti kahramanlar etik değerleri önemsemezler, toplumsal olaylara ilgi göstermezler ve karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilmek için yasaları da çiğnerler.

Anti kahramanlar, kahramanlık taslamazlar. Kahraman olmaya pek bir niyetleri de yoktur. Bu nedenle kahramandırlar. Bu nedenle herkesin değil, bazılarının kahramanıdırlar.

Bu sefer sıralama yapamayacağım. Çünkü her karakterin ayrı özelliği var. Bunun yerine yazının sonuna anket ekliyorum. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak?

İşte Anime Yapımlarında Yer Alan 15 Havalı Anti Kahraman

Kaneki Ken (Tokyo Ghoul)

Kaneki Ken (Tokyo Ghoul)

Ken, Kamii Üniversitesi’nde ortalama bir üniversite öğrencisidir. Ani gelişen olaylardan sonra tek gözlü bir ghoul haline geldi. İşkence gördükten sonra ise kişiliği tamamen değişir.

Hei (Darker than Black)

Hei (Darker than Black)

Hei başına gelenler nedeniyle birçok isme ve kimliğe sahiptir. Hei’in aslen bir kod adı mı yoksa gerçek adı mı olduğu bilinmemektedir. Ancak anime boyunca kişisel olarak ona atıfta bulunmak için sıkça kullanılmaktadır. “Hei”, Çince’de “Siyah” anlamına gelir.

Hei, Sendika olarak bilinen yeraltı örgütü için yaptığı gizli görevlerin bir parçası olarak, hedeflerine ulaşmasını sağlayan çeşitli yarı zamanlı işleri üstlenir. Yeraltında “Black Reaper” veya yetkililer tarafından Messier Kodu “BK-201” olarak tanınan Hei, hem çok yetenekli bir suikastçi hem de casusluk yapmanın yanı sıra tüm vücuduna elektrik yayma yeteneğine sahip bir yüklenicidir. Görevler sırasında, tipik olarak kemerine takılan ekipmanın yanı sıra kendine özgü bir beyaz maske ve koyu renkli kurşun geçirmez bir ceket giyer.

Mugen (Samurai Champloo)

Mugen (Samurai Champloo)

Mugen, Samurai Champloo’nun ana karakterlerinden biridir. Kavga etmeyi seven, kaba saba ve çoğunlukla kendini düşünen biridir. Geçmişinin çoğu bir gizemdir. Ryukyu Adaları’nda doğdu, ailesini hiç tanımadı ve eski bir korsandı. Bir olaydan sonra adadan ayrıldı ve serseri oldu. Ancak Jin ve Fuu ile tanıştıktan sonra işler değişti.

Her tür dövüş sanatını, alışılmışın dışında kılıç oyunlarını ve breakdance’ı birleştiren bir dövüş şekli vardır. Düşmanlarını şaşırtmak için içgüdü ve reflekslerine güvenen bir anti kahramandır.

Yoshino Takigawa (Zetsuen no Tempest)

Yoshino Takigawa (Zetsuen no Tempest)

Yoshino, bir aile dostunun mezarını ziyaret ettiği sırada Evangeline Yamato ile tanışır. O güne kadar normal bir lise hayatı yaşar. Arkadaşına yardım etmeye ve dünyadaki büyük felaketleri durdurmaya karar verince tüm hayatı değişir.

Yoshino, cesur ve güçlü olmasının yanında sakin ve zekidir. Herhangi bir karar vermeden önce bulunduğu durumu çok iyi kavrar ve tüm hesaplarını yapar.

Claire Stanfield (Baccano!)

Claire Stanfield (Baccano!)

Claire, Flying Pussy Foot’un en genç tren şefi, Miria ve Isaac’e, trende yolcuların birer birer ortadan kaybolmasına neden olan vahşi bir canavarın öyküsü olan korkunç “Rail-Tracer” ın hikâyesini anlatıyor. Ayrıca Rail Tracer’ı nasıl durduracağını bilen tek kişi gibi görünüyor… Daha fazlasını söylemek isterdim ama fena spoiler olur.

Toa Tokuchi (One Outs)

Toa Tokuchi (One Outs)

Tokuchi Toua, One Outs serisinin ana karakteridir. Başarılı bir kumarbaz ve “One Outs” adlı beyzbol temelli kumar oyununda atıcıdır. Muhtemelen, Tokuchi’nin en korkutucu özelliği, profesyonel beyzbolu manipüle etmek için kullandığı algısal zekasıdır.

Bir beyzbol atıcısı olarak, karşılaştığı vurucuları psikolojik olarak manipüle eder, korkutur ve rakip oyunculara, rakip takım koçlarına ve el altından diğer rakip takımlara karşı yüksek riskli psikolojik ve entelektüel savaşlar yapar. Lycaons’un ünlü yıldız atıcısı olarak, tek bir vuruştan vazgeçmeden tüm oyunları oynayabilir.

Tokuchi’nin en önemli yeteneği muhtemelen “görünüşte zihinleri okuyabilme” yeteneğidir. Tokuchi rakibini gözlemler ve ona göre atış yapar, bu da tüm vurucu beklentilerine tamamen meydan okuyarak Tokuchi’nin topuna vurmayı neredeyse imkansız hale getirir. Beyzbol hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile sırf bu karakter için One Outs izlenir.

Lelouch Lamperouge (Code Geass)

Lelouch Lamperouge (Code Geass) Anime Anti Kahraman

Lelouch, Britanya İmparatorluğu’nun bir prensi ve Geass adında güce sahip olan bir anti kahramandır. Geass olmadan bile, Lelouch zorlu bir rakiptir. Oldukça zekidir, dahi düzeyinde bir zekâya sahiptir. İnanılmaz hız ve hassasiyetle stratejiler tasarlayıp uygulayabilir.

Prens olmasına rağmen, daha sonra Zero olarak bilinen ikinci kişiliği altında direniş hareketinin lideri olur. Lelouch ayrıca karizmatik ve ikna edicidir; Zero olarak, üstün taktik planlamasıyla, neredeyse her durumda mucizeler yaratma yeteneğiyle ve iyi konuşmalarla Japonya nüfusunun çoğunun desteğini kazanmaktadır.

Light Yagami (Death Note)

Light Yagami (Death Note)

Aslında bir villain (kötü adam) olan Light, Ölüm Defteri bulan liseli dahidir. Defterin gerçek doğasını öğrendikten sonra, bir zamanlar düzenli ve sıradan bir hayatı olan Light, aniden suçluları günahlarının cezası olarak öldüren Kira karakterine dönüşür.

Light oldukça zekidir ve rakibin zayıf noktasını bulma yeteneğine sahiptir. Dünyanın çürümüş olduğuna inandığı için kötü insanlardan kurtulmayı ve “yeni dünyanın tanrısı olmayı” hedeflemektedir.

Scar (Fullmetal Alchemist Brotherhood)

Scar (Fullmetal Alchemist Brotherhood) Anime Anti Kahraman

Gerçek adı ve geçmişi bilinmese de Scar, Central City’de, Ishvalan İç Savaşı’nı intikamı için Eyalet Simyacılarını hedef alan tanınmış bir katildir. Çoğuna göre, vahşi ve öldürücü eylemleri soğukkanlı bir katilin eylemleridir. Ancak bazılarına göre o, halkına haksızlık edenlere karşı kendi bildiği yoldan adaleti sağlayan aşırı dindar biridir.

Scar, acımasız olmasına rağmen hâlâ sempatik bir yanı olduğunu kanıtlayarak kurbanlarının son bir dua etmesine izin verir.

Angelo Lagusa (91 Days)

Angelo Lagusa (91 Days)

Angelo, ailesini ve küçük erkek kardeşini öldüren Vanetti ailesine karşı şiddetli bir nefret besleyen bir karakterdir. Kendini yedi yıl saklar. Ancak hayatını değiştiren bir mektubu aldıktan sonra bir kez daha Kanunsuzlar mahallesine gider.

Revy (Black Lagoon)

Revy (Black Lagoon) Anime Anti Kahraman

Rebecca Lee veya daha çok Revy olarak bilinen bir Çinli-Amerikalı silahşordür. Black Lagoon serisinin ana kadın kahramanıdır. Vicdanı olmayan acımasız ve sadist bir katildir. En ufak bir provokasyonda herkesi, hatta silahsız sivilleri bile öldürebilir. Ateşli silahlar üzerine uzmandır ve mermilerden kaçma becerisi neredeyse insan üstüdür.

Animede en ölümcül savaşçılardan biridir. Genellikle çift tabanca kullanır. Çok yönlü nişancılık becerileri nedeniyle, Roanapur sakinleri tarafından “İki El” lakabını almıştır. Sürekli olarak ölümün kenarında yaşayan Revy, yalnızca kendi gücüne, becerilerine ve parasına güvenerek hayata oldukça kasvetli, neredeyse nihilist bir bakış açısı geliştirmiştir. Tanrıya ya da duygulara inanmaz. Ancak arkadaşlarına saygı duyuyor ve güveniyor gibi görünüyor.

Alucard (Hellsing Ultimate)

(Hellsing Ultimate) Anime Anti Kahraman

Alucard, bulunduğu dünyada en güçlü vampir olarak bilinen bir anti kahramandır. Diğer vampirlerle ve kötü güçlerle savaştığı Hellsing şirketinin ana savaş gücüdür ve gerçek bir canavardır. Düşmanlarını şiddetli bir vahşet ve zulümle öldürür. O şiddet ve ölümün vücut bulmuş halidir.

Alucard’ı daha az kötü yapan tek şey, kurbanlarının çoğunun ondan bile daha kötü olmasıdır. Kurbanlarının çoğu insanlığın düşmanı ve Naziler olduğu için Alucard daha çok gerçek bir kahraman gibi görünür. Savaşmayı sever ve aynı zamanda sonsuz yaşamına son verebilecek bir rakip bulmaya çalışır.

Akame (Akame ga Kill!)

Akame (Akame ga Kill!) Anime Anti Kahraman

Akame, Night Raid adlı devrimci grubun üyesi olan bir anti kahramandır. Kız kardeşi Kurome ile birlikte İmparatorluğa satılır ve suikastçı olmak için eğitilir. Daha sonra yozlaşmış monarşiyi devirmek için Night Raid’e katılır.

Kullandığı kılıç olan Murasame, saniyeler içinde öldürebilecek, son derece ölümcül bir zehire sahip bir katanadır.

Shinya Kougami (Psycho-Pass)

Shinya Kougami (Psycho-Pass)

Shinya Kougami, Kamu Güvenliği Bürosu’nda görevli bir memurdur. Kendisi potansiyel bir suçludur fakat dedektif olarak yetenekleri nedeniyle Kamu Güvenliği Bürosu 1. bölümde çalışmasına izin verilmiştir.

Makishima’ya karşı olan doğal kinine rağmen Shinya’nın; Makishima’nın eylemlerini öngörebilmesinde gösterildiği gibi aslında Shinya ve Makishima benzer düşüncelere sahiptir.

Kiritsugu Emiya (Fate/Zero)

Kiritsugu Emiya (Fate/Zero) Anime Anti Kahraman

“Büyücü Katili” olarak da bilinen Kiritsugu, sapkın büyücülerin peşine düşen bir anti kahramandır. “Bu dünyanın tüm kötülüklerini taşıyacak olsam bile önemi yok. Bu durum dünyayı kurtaracaksa bunu memnuniyetle kabul ederim.” cümlesi ile ünlenmiştir.

Annesini doğduktan kısa bir süre sonra kaybeder. Kiritsugu, babasıyla beraber Büyücü Derneği’nden kaçar ve bu nedenle gençliğini babasıyla birlikte dünyayı dolaşarak geçirir. Kiritsugu ateşli silahlarda uzmandır ve düşmanlarını yenmek için çeşitli silahlar kullanır. Aynı zamanda çok şefkatlidir ancak hedefine ulaşmak için her şeyi feda etmeye hazırdır.

* * *

Listeye Shingeki no Kyojin ve bazı çok bilinen uzun soluklu ünlü anime yapımları karakterlerini almadım. SnK henüz tamamlanmadığı için spoiler durumu oluşabilirdi. Diğer uzun soluklu seriler de zaten çokça tanınan karakterlere sahip olduğu için görece farklı seriler üzerinden gitmeyi yeğledim.

Peki ya sizin favori anti kahramanınız kim? Listeye eklemek istediğiniz var mı? Aşağıdaki ankette katılarak favori anime karakterinizi üst sıralara çıkarabilirsiniz! Listede olmayan karakterler ile ilgili yorumlarınızı da Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

 • Peki sizin favori anti kahramanınız kim?

  • Kaneki Ken (Tokyo Ghoul)
  • Hei (Darker than Black)
  • Mugen (Samurai Champloo)
  • Yoshino Takigawa (Zetsuen no Tempest)
  • Claire Stanfield (Baccano!)
  • Toa Tokuchi (One Outs)
  • Lelouch Lamperouge (Code Geass)
  • Light Yagami (Death Note)
  • Scar (Fullmetal Alchemist Brotherhood)
  • Angelo Lagusa (91 Days)
  • Revy (Black Lagoon)
  • Alucard (Hellsing Ultimate)
  • Akame (Akame ga Kill!)
  • Shinya Kougami (Psycho-Pass)
  • Kiritsugu Emiya (Fate/Zero)
  • Diğer (Yorumlarda Belirtiniz)

Oyla!

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Akutagawa Akutagawa dedi ki:

  bu listede ben olmalıydım tabiki, Ryunosuke Akutagawabc3e4e381f2c1101eb27caddaa9593bdc2cc8288_hq

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Saitama :slight_smile:

 3. Avatar for BledaKai BledaKai dedi ki:

  Beruche (Ay Savaşçısı)

 4. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  image
  Kaname abimizi de unutmamak lazım.Kendisi ve Yuki için insanından,vampirinden,vampir avcısına kumpaslar kurdu,hayatlarını derbeder etti ama bunun sebepleri onu tamamen bir anti-hero yapıyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Marvel Başkanı: Bazı Disney+ Dizilerinin 2. Sezonu Olabilir

Marvel Başkanı Bazı Disney+ Dizilerinin 2. Sezonunun Planlandığını Doğruladı

Netflix Paylaşımlı Hesap

Netflix Paylaşımlı Hesapların Önüne Geçmek İçin Çalışmalara Başladı