in ,

Marvel vs DC: Dünyanın En Popüler Süper Kahraman Evreni Belli Oldu

Marvel mı yoksa DC mi? Dünya çapında yapılan yeni bir hayran araştırması, en popüler süper kahraman evreninin hangisi olduğunu gözler önüne serdi.

Marvel vs DC

Marvel vs DC… Çizgi roman sektörünü sırtlayan iki büyük devin arasındaki mücadele ilk sahneye çıktıklarından beri hiç dinmedi. Bazen DC’nin karanlık evrenini Marvel’ın fantastik kahramanları ile yan yana gördük, kimi zaman birbirlerine yaratılan karakterler üzerinden saldırdıklarını da. Fakat ne olursa olsun iki marka da okuyucularına inanılmaz evrenler ve hikâyeler sundu. Marvel Comics veya DC Comics kapağındaki logo fark etmeksizin sayfalardaki karakterler bizleri derinden etkileyip bugün olduğumuz kişi olmamıza katkı sağladılar.

Game.co.uk tarafından yayınlanan Google’ın sonuçlarına göre ülkelerde en çok arama yapılan evren, kahraman ve baş kötü bilgileri paylaşıldı. Her bir ülkede en çok aratılan sonuçların paylaşıldığı haberde bazı ilginç detaylar da var.

- Reklam -

Marvel vs DC: En Çok Aratılan Evren Hangisi?

Marvel vs DC: En Çok Aratılan Evren Hangisi?

60 ülkenin arama sonuçlarına göre dünya genelinde en fazla aranan evren Marvel. Son zamanlarda WandaVision ve The Falcon and Winter Soldier gibi popüler Marvel yapımlarının yayınlanması düşünülürse sonucun pek şaşırtıcı olmadığı aşikar. Bunun dışında çizgi roman dünyasına uzakta kalan izleyici kitlesini de başarılı bir şekilde kendisine çekmesi DC Sinematik Evreni’nin belki de tam anlamıyla başaramadığı bir durum.

Marvel evreninin en çok aradığı ülke aylık 300 bin ortalama ile Amerika Birleşik Devletleri. Sonrasında Hindistan, Brezilya, Birleşik Krallık ve Fransa izliyor. Dünya genelinin yaklaşık %85’i Marvel kelimesini daha fazla aratıyor. Türkiye’de de durumlar farklı değil.

Yine de DC Asya ve Avrupa’da kendisine daha çok takipçi bulmuş gibi görünüyor. En çok arama aylık 200,000 arama ile Güney Kore’de. Türkiye ise aylık 60,500 arama ile ilk beşin olduğu listede son sırada yer buluyor. Fakat buna rağmen Marvel’ın dünya genelinde DC’den daha popüler olduğu yapılan ankette görülebiliyor.

En Popüler Süper Kahraman Aramalarında Marvel Yine Önde

En iyi süper kahraman konusunda dünya genelinde kesin bir birliktelik olmasa da 57 ülkede en çok aratılan kahraman Spider-Man oldu. Genel yüzdeye bakıldığında yaklaşık %48’lik bir üstünlükle aramaların neredeyse yarısını tek başına üstlenmiş durumda. Mahallemizin dost canlısı Örümcek Adam’ı, Wonder Woman ve Batman takip ediyor. Wonder Woman 1984’un yayınlanmasından sonra özellikle Rusya ve Mısır gibi ülkelerde aramalar artıyor.

Peki ülkemizde durum ne? Guardians of the Galaxy’den tanıdığımız Groot karakteri ise tüm dünyadan farklı olarak sadece Türkiye’nin en çok aranan kahramanları listesinde ilk sırada.

- Reklam -

marvel vs dc karakter

Marvel’ın Popüler Kötüsü Birinci Sırada

Avengers: Endgame’in 2018 yılındaki gişe başarısından sonra tüm dünyada en çok aratılan süper-kötünün çılgın titan Thanos olması pek şaşırtıcı değil. 66 ülkenin arama sonucunun yaklaşık %55’lik bölümü Thanos’a ayrılmış durumda. 21 ülkede en çok aranan kötü ise Joker olarak karşımıza çıkıyor. Üçüncü sırada Rusya ve Brezilya’da en çok aratılan Venom geliyor.

Dördüncü sırada ise ilginç bir şekilde Emplate geliyor. Daha önce hiç beyaz perdeye aktarılmamış bu süper kötü 15 yılı aşkın süredir X-Men’in en azılı düşmanlarından biri. En son X-Men’in yeniden başlatılan serisinde mutantların ortak bir şekilde yaşadığı Krakoa adasına davet edilmişti.

Game.co.uk tarafından açıklanan sayılar çizgi roman kültürünün dünya genelinde ne kadar yaygın olduğunu göstermek açısından oldukça önemli bir çalışma. Süper kahramanlar kadar süper kötülerinde oldukça popüler karakterler olduğunu açıkça belirtiyor.

Eh madem dünya böyle düşünüyor, bizler de Kayıp Rıhtım olarak soralım istedik. Sizce en ünlü evren hangisi? Anketimize katılarak en popüler evrenin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz!

Siz hangi evrenin daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

 • Sizce en popüler evren hangisi?

  • marvel logo
   Marvel
  • dc logo
   DC

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım Fragmanı

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım Fragmanı: Tom Ellis’li Netflix Dizisi Geri Dönüyor

william faulkner ret

William Faulkner’ın Eserleri, Yazar Nobel Almadan Önce Defalarca Reddedilmişti