in , ,

Chuck Yapımcılarıyla Olası Devam Sezonları ve Geçmiş Üzerine Söyleşi

Chuck ekibi yıllar sonra bir araya geldi. Sevilen dizinin yapımcıları Josh Schwartz ve Chris Fedak sizi nostaljik bir yolculuğa çıkartacak.

chuck dizi röportaj

Chuck 2008’de evlerimize  CNBC-e aracılığıyla girdiğinden beri favori ajanlarımızdan birisi oldu. Bütün dünyada bir kült konumunda olan dizi 5 sezonun ardından 2012’de final yaptı ama üzerinden 8 yıl geçse de tam olarak bitti diyemiyoruz. Chuck vs The Movie hayranların yıllardır hayalini kurduğu, zaman zaman gerçekleşmeye çok yaklaşan bir proje. Entertainment Weekly belki bize filmi veremedi ama dizinin bütün ekibini bir Zoom çağrısında toplayıp bir bölümü tekrardan yaşamamızı sağlayarak haydi haydi mutlu etti.

Başroller Zachary Levi (Chuck Bartowski), Yvonne Strahovski (Sarah Walker), Adam Baldwin (John Casey) ve Joshua Gomez (Morgan Grimes)’e ek olarak dizinin bütün yan karakterleri ve o bölümün kötü adamları 3. sezon bölümü Chuck vs. The Beard’ı masa başında tekrar canlandırmak için bir araya geldiler. Bölüm Levi’in ilk yönetmenlik tecrübesi ve Morgan’ın en yakın arkadaşının bir süper ajan olduğunu öğrendiği bölüm olduğundan dizi için son derece önemli. Hayranların seçtiği bu bölüm neredeyse her karakterin parlamasına izin verdiği için de görüntülü çağrıda toplanan ekibin her parçasıyla özlem gidermemizi sağladı.

EW’nun bölüm bittikten sonra dizi yapımcılarıyla yaptığı röportajı sizler için çevirdik.

 

Chuck Yapımcıları ile Devam Sezonları Hakkında Söyleşi

EW: Hayranların masa okuması için “Chuck vs. The Beard”ı seçmesine  şaşırdınız mı?

Chris Fedak: Yığınla güzel eğlenceli bölüm var. En başta Josh ve ben hangi  bölümü seçeceğimizi düşünüyorduk sonra Zach “Hayranlara bırakalım,” dedi. Bence harika bir bölüm seçtiler çünkü herkes kendini gösterme imkanı buldu. Ayrıca eğlenceli bir bölüm ve Chuck-Morgan ilişkisinin tam kalbinde duruyor, hayranların niye bu kadar sevdiğini anlayabiliyorum.

Josh Scwartz: Bizim için de eğlenceliydi çünkü bölümü Zach yönetmişti, güzel de iş çıkardı.

EW: Hatırladığınız kadarıyla, niye Morgan’ın Chuck’ın büyük sırrını üçüncü sezonda öğrenmesinin doğru zaman olduğunu düşündünüz? İlk sezonlardan itibaren bu anı planlamış mıydınız?

Fedak: Geriye dönüp sezonlara baktığımızda o an yaptığımız sezonun son olacağından emindik, her an balonun patlamasını bekliyorduk. Bu yüzden bu gibi büyük anlar bizim için önemliydi. Bu bölüm üçüncü sezonun dokuzuncu bölümüydü. Önemli ve büyük sahneleri sürekli yapmak zorundaydık çünkü elimize bir daha fırsat geçip geçmeyeceğinden emin değildik. Yanlış hatırlamıyorsam kanal üçüncü sezonun 13 bölüm olmasını istemişti. O yüzden 13. bölümde Chuck’la Sarah birlikte olacaklar ve büyük olay o olacaktı. Sonra daha fazla bölüm yapmamız istendi, sezonun ortasındaydık. Elimizdeki diğer büyük konu da Chuck ve Morgan ilişkisiydi; yönümüzü değiştirip o konuyu 9. bölüme aldık. Zach yönetmenlik koltuğuna oturunca da duygusal bir bölüm çıktı.

Schwartz: Chuck’ın dizi olarak hayatı Chris’in de belirttiği gibi her zaman belirsizdi. Dizinin ilk sezonunu yaptık, 13 bölüm sürdü sonra bitti, yazar grevi başlamıştı. Uzun süre geri dönüp dönmeyeceğimizi merak ettik ve döneceksek de ne yapacağımızı. Sonra ikinci sezon için anlaşıldı, 13 bölüm yapmamız istenmişti. Sonra kanal diziyi o kadar sevdi ki daha fazla bölüm ısmarladılar yine de balonumuz her an patlamaya hazırdı. Her yıl 13 bölümden ibaret olduğunu düşündüğümüz sezonu planlayıp sonrasında daha çok bölüm ısmarlandığında hikâyeyi nasıl değiştireceğimizi düşünürdük. İzleyiciler için bu güzel bir şeydi, gereksiz uzatılmış hikayeler olmadı, ana hikayemizi sürekli ilerletmek zorunda kaldık çünkü daha ne kadar yapacağımızı bilemiyorduk.

chuck dizi

EW: Bir hayran sorusu: Dizideki favori sezonunuz nedir?

Schwartz: İkinci ve üçüncü sezonlar. Yine de her sezonun güzelliği ayrı.

Fedak: İkinci sezonun finali aslında birinci sezon finali için planladıklarımızdı. Elimizde bu pusula olunca oraya gittiğimiz yolu güzel şekilde planlayabildik. İkinci sezonda hala ne yaptığımızı biliyorduk ve bütçemiz vardı. Henüz bütçemizi elimizden almamışlardı.

Schwartz: Dördüncü sezonda da Linda Hamilton ve Timothy Dalton’la güzel işler yapmıştık. Bazı hikâyeler önemli eğlenceli ve “epik”ti.

Üzerinden sekiz yıl geçtikten sonra, finalle ilgili nasıl hissediyorsunuz? Elinizde olsa bir şeyleri değiştirir miydiniz?

Fedak: Hayır. Son ana kadar nefesinizi tutarak izleyeceğiniz bir final yapmayı hep istemiştik. Finalin şu anki hali bence hâlâ çok güzel çünkü yıllar sonra bile üzerine konuşuyoruz. Hâlâ soru ortada, “Sarah, Chuck’ı ve diğer her şeyi hatırladı mı?” Bence, diziyi izlediyseniz cevabı biliyorsunuzdur. Yani, ben finali seviyorum. Bir şey daha ekleyeyim, şu an iki ayrı dizide birlikte çalıştığım bir yazar var ve harika bir insan. Adı Elizabeth Peterson ve Chuck’ın da büyük bir hayranıymış. Başka dizilerde çok harika bölümler yazdı benim için. Arada sırada yazar odasında öylece durup “Hatırladı değil mi?” diye soruyor. Ben de “Neden bahsediyorsun?” diyorum.

Schwartz: Aşağı yukarı haftada bir Twitter’dan “SARAH’IN HAFIZASINI GERİ ALDIĞINI SÖYLE” mesajları alıyorum, cevap emrediyorlar. Bence Chris’in finali bırakma şekli bu yüzden güzel. Karar vermek izleyiciye kalmış.

Grup konuşmasında Zach birkaç kez film yapmak istediğinden bahsetti, Ryan topyekün yeni bir sezon fikrini bile açtı. Siz Chuck’ı tekrardan ekrana getirme konusunda ne düşünüyorsunuz?

Schwartz: Masa okumasının 10. saniyesinden sonra herkesin rollerine hiç güçlük çekmeden girdiğini gördüm, kimyamız hala ortadaydı. İkimiz de çağrı bittikten sonra “Bunu yapabiliriz,” diye düşünüyorduk. Sorun hikayenin ve talebin ne olacağı sanırım. Dizinin bıraktığı mirastan ikimiz de memnunuz şu saatten sonra yapacağımız şey her ne olursa olsun orijinale eşit olmalı.

Fedak: Kesinlikle, Josh’ın dediklerine tamamen katılıyorum.

chuck dizi

Aklınızda yeni bölümler için fikirler var mı yoksa doğaçlama mı yapacaksınız?

Schwartz: Bence hâlâ dünün etkisindeyiz. Uzun zamandır böyle eğlenmemiştik. Durum hayranlarımızdan gelen talep ve Warner Bros.’taki iş arkadaşlarımızın ilgisiyle alakalı. Bu ikisi bir araya gelirse bize de hikâyeyi yaratmak kalır. Ama hiç değilse, dün yaşadıklarımızın zevki ayrı kalacak.

Dizi hâlâ yayında olsaydı neler değişirdi?

Fedak: Çok zengin olurduk. (Gülüşmeler) İlk bölümde kurduğumuz ton, yönetmenimiz ve Zach’la yakaladığımız kimya dizinin tamamına yayıldı ve sonrası çığın yuvarlanmasından ibaretti. Dizi hâlâ devam etseydi sanırım aynı şekilde eğlenceli ve heyecan verici olurdu. Diziyi şimdi başkaları yapıyor olsaydı daha köşeli bir tona sahip olacağını düşünüyorum. NBC ve Warner Bros. aksiyon komedi dizisi yapmakta bir sorun görmemişlerdi. Bütçe işine gelince, ki Chuck’ı yapmak için bir bütçeye ihtiyacımız vardı, malum helikopterler patlamalar falan gırlaydı; bu konuda da sorun çıkarmadılar çünkü yarısı patlama yarısı komedi olduğunda daha makul bir fiyat ortaya çıkıyordu. Bu durumlar hibrit bir dizi yapmamıza imkân tanıdı. Günümüzdeyse daha profesyonel olmaya ihtiyaç var. Chuck kendi başına buyruk olmayı başarmıştı, eğlenceliydi ama ayakları yere basıyordu. Kendi başına bir kategoride olduğu için de birkaç sıra dışı iş yapmamıza imkân tanınmıştı.

Schwartz: Bugün yapıyor olsaydık sanırım adını “Get Smart” (Akıllan!) falan koymak zorunda kalırdık. Bir şeylerin kopyasını yapmak zorunda kalırdık. Uyarlama olmayan orijinal bir dizi yapıyorsanız yokuş yıkarı tırmanıyorsunuz demektir ama şahsına münhasır bir iş yapmanız kolaylaşır.  Biz reytingler için Bionic Woman ve Knight Rider yeniden çevirimleri gibi işlerler savaşıyorduk. Diziyi tam doğru zamanda yaptığımıza inanıyorum, şanslıydık.

Dizide pek çok konuk yıldız ağırladınız, hiç uğraşıp da diziye katmayı beceremediğiniz aktörler oldu mu?

Schwartz: Hatırladığım kadarıyla üç aktörü getirmek için çok uğraşmıştık, Steven Seagal, Jean-Claude Van Damme ve Chuck Norris.

Fedak: “Chuck vs. Chuck” yapmayı çok istemiştik lakin imzayı atmaya en çok Van Damme’da yaklaşmıştık ama Avrupa’ya gitmemiz gerekecekti. Belçika’ya gitseydik yapabilirdik. Şimdi komik geliyor çünkü artık bu imkansız değil, gezgin diziler var. Lakin 2000’li yıllardan bahsediyoruz, adamı arayıp “Diziyi Burbank’te yapıyoruz, Los Angeles şehir merkezine gelsek kendimizi şanslı sayarız.” demiştik.

chuck dizi

Yazar odasında kendisini gösterip de bir türlü yayınlama imkânı bulamadığınız hikâyeler oldu mu?

Schwartz: Çok hikâye anlattık. Bir sebebi 13. bölümden sonra iptal edileceğiz diye düşünürken 9 veya 12 bölüm daha anlaşma imzalamamız. Yine de dizi bittiğinde masada kalmış pek bir hikâye yoktu. Jeff’in geçmişini anlatan tuhaf birkaç hikâye ancak. Neredeyse her zaman Jeff’in geçmişine ne kadar girmek istediğimizi tartışıyorduk.

Fedak: İkinci sezonda sanırım “Chuck vs. Tom Sawyer” bölümünü çekmiştik değil mi?

Schwartz:  O konuda tek hatırladığım Zune’yle dalga geçtiğimiz için başımızın çok ağrıdığıydı.

Fedak: Microsoft ürünleriyle dalga geçmeyin!

Schwartz: Galiba bütün Microsoft anlaşmalarımızı kaybetmek üzereydik.

Fedak: Çok çok büyük belaya girdiğimizi düşünmüştüm.

Schwartz: Girmiştik de.

chuck dizi

Fedak: Ama o bölüm bunun dışında da büyüktü. Jeff’i keşfetmemizi sağlamıştı. Daha çok zamanımız olsaydı ve uzun sezonlar yapacağımızı bilseydik daha çok tekil bölüm yapabilirdik, Jeff’in bakış açısını tanıyabilirdik. Tony Hale dizideydi nihayetinde, zamanım olsaydı sadece Jeff’e odaklanan bir bölüm yapmaya bayılırdım.

Schwartz: Üçüncü sezonda Tony Hale’i gözünden vurmuştuk. Arka planda da Wilson Philips’in “Hold On” şarkısı çalıyordu. Dizideki en karanlık ama komik anlardan birisiydi, dizinin en iyi zamanlarındandı.

Hayranlar dizide kullanılmış favori şarkınızı da sordular.

Schwartz: Chris, seni bilemem ama ben ne zaman “Rivers and Roads” duysam nostaljik hissediyorum.  O ve Frightened Rabbit’ten “Keep Yourself Warm” benim iki favorimdi. Ne zaman duysam geçmişe giderim.

Fedak: Bir gün “Rivers and Roads”ı duymuştum, nerede olduğundan tam emin değilim ama birden bire üstüme bir yük çöktü ve birkaç dakikalığına günümüze dönememiştim. Uzun zamandır görmediğin birisini görmek gibiydi. Chuck’ın müzikleri dizinin bir parçasıydı. Ofisimden editör odasını görebiliyordum ve Josh’ın odayı dizüstü bilgisayarı elinde terk edip merdivenlerini izlemekten zevk alıyordum çünkü bölümün müziklerini ayarlamaya gittiğini biliyordum. Dizi sadece bir hikaye anlatıyormuşuz gibi değil aynı zamanda da olabilecek en havalı en eğlenceli karışık kaseti hazırlıyormuşuz gibi de hissettiriyordu.

Masa başı okumasının tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Söyleşiyi sizler nasıl buldunuz? Kayıp Rıhtım Forum’dan da diziyle, yeni bir film veya bölümlerle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

* * *

* Community Dizisinin Absürt Dünyasını Ne Kadar Tanıyorsun?

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Sanırım CNBC-e zamanlarındaydı. Ortalarından da olsa başlayıp izlemiştim. Eğlenceli bir diziydi. Evet si en bi si e :slight_smile:

  2. Avatar for Son.of.Yona Son.of.Yona dedi ki:

    Şimdiye kadar izlediğim iyi dizilerin hepsi CNBC-e zamanlarındaydı. Doctor Who, Sherlock, Spartacus, Rome, Big Bang Theory vs.

  3. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

    Değişik bir konusu var. Komedi aksiyon tarzı yine değişik bir türü var genel olarak izlenebilir bir dizi.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Murat S. Dural Öneriyor: Korona Günleri Kitap Tavsiyeleri

Murat S. Dural Öneriyor: Korona Günleri Kitap Tavsiyeleri

Lucifer 6. Sezon Netflix

Lucifer 6. Sezon İhtimali Tehlikede: Tom Ellis Krizi