in , ,

Jane Rogers ile Video Röportaj

Jessie Lamb’in Vasiyeti kitabıyla 2012 Arthur C. Clarke ödülünü kazanmış yazar Jane Rogers ile Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nde yaptığımız video röportaj yayında!

YouTube video
- Reklam -
- Reklam -

İngiliz yazar, editör, öğretim üyesi ve öğretmen Jane Rogers, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye geldi ve biz de bu fırsatı kaçırmayarak yayınevi Nemesis Kitap aracılığıyla oldukça hoş bir söyleşi yaptık. Bilimkurgu dalında yazdığı tek kitap ve bu kitabın kazandığı ödül nedeniyle de röportaj yerini anlamlı kılacak en güzel mekanda, Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nde gerçekleştirdik.

Rogers, bu kitabı neden yazdığı, fikrin nasıl oluştuğunu ve bu esnada hangi yazarlardan ve eserlerden etkilendiğini dile getirdi. Anlayacağınız, her cümlesiyle bir şeyler kapabileceğiniz bir söyleşi oldu.

Bu röportajın bizler için de önemi büyük. Zira bu alanda gerçekleştirdiğimiz ilk video röportaj deneyimi. Oldukça heyecan verici olduğunu eklememiz gerek!

- Reklam -

Umuyoruz sizler de beğeniyle izler ve röportajı sonlandırırken bizlere hak verirsiniz.

Son olarak bu röportajın gerçekleşmesini sağlayan Nemesis Kitap’tan Hasret Parlak’a ve Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’ne ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Jane Rogers Röportajı

(Röportajı YouTube üzerinden izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.)

- Reklam -

Jane Rogers Kimdir?

Jane Rogers, 1952 doğumlu İngiliz romancı, editör, senarist, öğretim üyesi ve öğretmen. Oxford Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. 1983’ten beri 9 kitap yazdı. En bilinen romanı The Testament of Jessie Lamb (Jessie Lamb’ın Vasiyeti) ile 2012 Arthur C. Clarke Ödülü’nü kazandı ve Man Booker Ödülü’ne aday gösterildi. Romanları genellikle bilimkurgu ve fantastik unsurlar içeren tarihi kurgu türündedir. Türkçeye sadece The Testament of Jessie Lamb (Jessie Lamb’ın Vasiyeti) romanı çevrildi.

Romanları:

 • Separate Tracks (1983)
 • Her Living Image (1984)
 • The Ice is Singing (1987)
 • Mr. Wroe’s Virgins (1991)
 • Promised Lands (1995)
 • Island (1999)
 • The Voyage Home (2004)
 • The Testament of Jessie Lamb (2011) – Jessie Lamb’ın Vasiyeti
 • Conrad and Eleanor (2016)

Ödülleri:

 • 2012 Arthur C. Clarke Ödülü – Jessie Lamb’ın Vasiyeti
 • 2012 Man Booker Ödülü Adaylığı – Jessie Lamb’ın Vasiyeti
 • 2003 Whitbread Roman Ödülü Adaylığı – Island of Dreams

Yeni içerikler için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Orçun Can

Alanya’da doğdu. Uzun süre Ankara’da, bir süre de İstanbul'da yaşadı. Uluslararası İlişkiler ve Sinema-Televizyon alanlarında öğrenim gördü. Kitapları Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkıyor, öyküleri Kafasına Göre Dergi ve Kayıp Rıhtım’da yayımlanıyor. Şu an Londra’da yaşıyor; metrolara, çift satır aralığına, kablosuz teknolojiye ve kırmızıya ilgi duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kitap bank

Bırakın Sonsuza Kadar Burada Oturalım!

kitabina yakisir kapaklar

Kitabına Yakışır Kapaklar