Psikolojik Bir Masal Dinletisi: Kendi Masalınla Buluş

Masal dinleyerek problemlerinizin üstünden gelmeye hazır mısınız? Mesleğini ve masalcılığı aynı potada eriten Psikoterapist Sibel Aslantepe'yle kısa bir röportaj yaptık.

Bilgisayarlar, telefonlar, tabletler, televizyonlar, yetişmemiz gereken işler, bitirmemiz gereken işler, kaçırdığımız fırsatlar, kovalığımız fırsatlar, binalar, otobüsler, uçaklar, arabalar, koşuşturmalar, geç kalmalar, son anda yetişmeler, hedefler, başarılar vb. şeklinde hareketli bir çağın nesilleriyiz. Teknoloji çağının pozitif yönleri (bilgi edinme, haberleşme…) bir yana negatif yönlerini de (tüketim hızı…) yaşıyoruz.

Son yıllarda bu hareketli teknoloji çağının içinde bir ara, bir dinlenme molası olarak karşımıza Masal Anlatıcıları çıkıyor. Onlar bizi masallar diyarına götürmekle kalmayıp masallar diyarını da günümüze getiriyorlar. Yani hem masallarla eğlenip hem de günümüze farklı bir pencereden bakacağımızı söylüyorlar. Bunu farklı farklı konseptlerde dinleyicilerine sunuyorlar. Bizim de dikkatimizi yakın zamanda gerçekleştireceği “Kendi Masalınla Buluş” etkinliği ile Psikoterapist Sibel Aslantepe çekti.

“Kendi Masalınla Buluş” etkinliğin anlamı nedir? Bir psikoterapist masal anlatımında ne gibi farklar doğurur? Sorularımızın cevabını net bir şekilde öğrenmek için Sibel Aslantepe ile küçük bir röportaj gerçekleştirdik. Buyurun röportajımızı geçelim.

Okuyucularımıza kendinizden ve Mutlu Hayat Akademi’ den kısaca bahseder misiniz?

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden 1998 yılında mezun oldum. Ardından İstanbul Uluslararası Zerka Moreno enstitüsünde psikodrama eğitimlerimi tamamladım ve psikoterapist unvanını aldım. Halen çocuklarla ve yetişkinlerle bireysel ve grup terapileri yapmaktayım. Kişisel gelişim amaçlı yetişkinlere yönelik “Hayatını Sanatla Dönüştür” mottosundan hareketle “Kendi Masalınla Buluş” gibi atölyeleri yaparak daha geniş kitlelere hitap etmekteyim. Okullara ve şirketlere danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Mutlu Hayat Akademi ise sanatın iyileştirici gücüyle insanları bir araya getirdiğimiz bir danışmanlık ve eğitim merkezi. Bireyleri iş hayatlarından tutun da aşk hayatlarına dek yaşamlarının her alanında “kendilerinin en iyi haline” ulaştırmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken hayattaki rollerini görmelerini, bir farkındalık yaşamalarını, sorumluluk almalarını ve niyetlerini netleştirmelerini amaçlıyoruz. Bu sayede gerçek mutluluğa ulaşmak mümkün. Geçmişin üzüntülerinden, gelecek kaygılarından sıyrılarak anı sağlıklı yaşamaya dair adımlar atar, tüm bunları yaparken de hayatınızda hiç eğlenmediğiniz kadar eğlenebilirsiniz.

Biraz da “Kendi Masalınla Buluş” etkinliği hakkında konuşalım. Fikir aşaması nasıl gerçekleşti? Kimlerden ve nelerden ilham aldınız?

Psikodrama eğitimlerim sırasında masalların insan psikolojisine etkilerini bizzat deneyimlemiş ve öğrenmiştim. Sonrasında Mutlu Hayat Akademi’de ilk olarak çocuklara masal anlatmanın önemiyle ilgili çocuk kitapları yazarı bir arkadaşımla “Mutlu Anne ve Mutlu Masal” atölyesini tasarladık ve uyguladık. Çok ses getiren bu atölye sürecinde yetişkinlerin de talepleri sonucu “Kendi Masalınla Buluş” fikri ortaya çıktı.

Peki, etkinliğinizin ismi “Kendi Masalınla Buluş” olarak belirlemişsiniz. Hani masallarla buluşma bir yana kendi masalımız derken ne anlatılmak isteniyor?

Kendi bireysel sürecimizin farkına varabilmek, geçmişteki üzücü hatıralardan, öğrenilmiş davranışlardan, önyargılardan, beklentilerden sıyrılarak gerçek benliğimizle buluşmak mutluluğu beraberinde getirir. Hayatın bizim için anlamını masallar dünyasından hareketle sanatla bulmak, bir terapistin güvenli liderliğinde deneyimlemek demek kendi masalınla buluş.

Tanıtım yazınızda “Bir Masal Anlatıcı ve bir Psikoterapist rehberliğinde” demişsiniz. Psikoterapist olarak bulunmanız ne gibi ayrıcalıklar doğuruyor?

Atölyeler de bana eşlik eden arkadaşlarım farklı mesleklere sahip kişiler. Mandala eğitmeninden müzisyene, çocuk kitapları yazarından fizyoterapiste kadar hayatın farklı renklerini aynı çatı altında bir araya getiriyorum. Bu buluşmalarda psikoterapistin varlığı, sanatı gerçek bir terapiye dönüştürüyor. Eğlenerek sağlanan iç görü ve farkındalık, kalıcı öğrenme sağlayarak ve değişimi beraberinde getirerek iyileşme sürecini hızlandırıyor. Psikoterapist olarak insan sağlığı ve gelişimi açısından güvenli bir yolla hayatı keşfetmelerini yaşamlarını renklendirmelerini sağlıyorum.

Bahsettiğiniz konsepte daha önce bir etkinlik gerçekleştirdiniz mi? Etkinliğe gelenlerin size geri dönüşümü nasıl oldu? Bu geri dönüşümlerde yaşadığınız ilginç bir olay var mı?

Evet daha önce de bahsettiğim gibi uzun yıllardır insan gelişimine yönelik atölyeler yapıyorum. Atölyeler kişilerin kendini bilen, gerçekleştirebilen hallerine kavuşmalarını sağlıyor. Kendilerini başkalarını anlama hallerini, farklı bakış açısı kazanma, problem çözme, hayatı anlamlandırarak arzularını gerçekleştirme cesaret ve güvenini sağlıyor bu noktada değişime yönelik pek çok olumlu geri bildirimler alıyoruz. Örneğin atölye başlangıcında ağrı şikayetiyle gelen biri atölye sonunda somatik ağrıdan kurtularak ayrılabiliyor. Uzun yıllardır resim yapamayan bir katılımcı, atölye sonrası iyileşerek beni sergisine davet etmişti.

Etkinliğinizde size başarılar diler ve bu güzel söyleşi için teşekkür ederiz. Son olarak kayıp rıhtım okuyucularına bir şey söylemek ister misiniz?

Ben teşekkür ederim ilginize. Okumanın kişisel gelişim açısından önemi tartışılamaz. Okuyan kişilerin yaratıcılıklarının, hayal güçlerinin daha gelişmiş olduğu gözlenmiştir. Olaylara farklı bakış geliştirebilme ve problem çözme becerilerinin daha yetkin olduğunu söyleyebiliriz. Zengin kelime dağarcığına sahip olmanın kendini ifade edebilme ve sosyal ilişkilerde etkin, başarılı olma konusunda pozitif etkiler sağladığını ekleyebiliriz. Kendine güvenli kişiler etkin insanların oluşturduğu güçlü toplumlar yaratır. Mutlu birey mutlu toplum için okumaya devam 🙂 Hayatınızı sanatla dönüştürebilirsiniz.

***

Mutlu Hayat Akademi kapsamında düzenlenecek olan “Kendi Masalınla Buluş” etkinliği, 30 Eylül Cumartesi günü, saat 18:30-21:30 arasında Nişantaşı’nda gerçekleştirilecek. 18 yaş üstündeki herkesin katılımına açık olacak. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir, gelecek projelerini akademinin sosyal medya hesabından takip edebilirsiniz.

Etiketler:  
1986 Kırcaali doğumluyum. Kırcaali, İzmir, Ankara ve Bolu gibi bir yol haritam oldu. Bu yolculukta Veteriner Hekim oldum ve çalışmaya başladım. Evlendim ve şeker mi şeker kızım dünyaya geldi. Aynı zamanda bilimkurgu ve fantastik eserler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuğum var. Çok sevdiğim eşim ve biricik kızım Asu ile günümü gün ederken edebiyatın gel-git etkisiyle kendimi Kayıp Rıhtım'da buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Psikolojik Bir Masal Dinletisi: Kendi Masalınla Buluş

Masal dinleyerek problemlerinizin üstünden gelmeye hazır mısınız? Mesleğini ve masalcılığı aynı potada eriten Psikoterapist Sibel Aslantepe’yle kısa bir röportaj yaptık.

Başa dönün