in ,

Naomi Novik ile Temeraire Serisi Üzerine Söyleşi

Napolyon Savaşları’na alternatif bir bakış açısı getiren Temeraire Serisi ile çokça sevilen Naomi Novik ile gerçekleştirilen söyleşi.

Naomi Novik Temeraire Serisi söyleşi
- Reklam -
- Reklam -

Temeraire Serisi ile çokça sevilen Naomi Novik hayranlarından gelen soruları yanıtladı.

Ülkemizde Pegasus Yayınları tarafından basılan ve şimdiye dek dört kitabı yayınlanan Temeraire Serisi, yurt dışında bu yıl çıkacak dokuzuncu cildiyle sona erecek.

Serinin yazarı Naomi Novik de geçtiğimiz hafta bir Reddit AMA (Ask Me Anything) etkinliği kapsamında internet üzerinden hayranlarıyla buluşarak kitaplarıyla ilgili merak edilen sorulara cevap verdi ve ortaya oldukça ilginç detaylar çıktı.

- Reklam -

İşte Naomi Novik ile Temeraire Serisi Hakkında Gerçekleştirilen Röportajdan Öne Çıkanlar

Temeraire Serisi bir hayran öyküsü (fanfiction) olarak mı başladı? Yoksa hayran öyküleri yaratıcılık enerjinizin geldiği yer mi?

Temeraire Serisi tam olarak bir hayran öyküsü olarak başlamadı, ama o şekilde ortaya çıktı. […]

Aubrey/Maturin (Patrick O’Brian’ın kaleme aldığı, Napolyon döneminde geçen denizcilik romanları) hayranlarına katıldım ve hikâye yazmaya başladım, ardından alternatif evren öyküleri kaleme almaya koyuldum. Alternatif evren gitgide daha uzun ve daha ayrıntılı bir hâle geldi. Ta ki günün birinde artık hayran öyküsü sayılmayacak, ejderhalara binilen bir hikâye yazana dek.

Karakterler olması gerektiği gibi değildi ve birbirleriyle ilişkileri orijinaline uymuyordu, ama bunu DÜZELTMEK istemedim. KENDİ karakterlerimle devam etmek istiyordum. Orijinal bir kurgu yazdığımı o zaman fark ettim, onu rafa kaldırdım ve Temeraire serisini yazmaya başladım.

Bir seriyi sona erdirmek nasıl bir şey? Hikâye örgüsünde yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey var mı? O dünyada geçen birkaç kısa öykü yazmak istiyor musunuz, yoksa artık sahiden de hoşça kal, ühü, deme vakti geldi mi? (Bir de son kitabı bitirdiğinizde ağladınız mı? Ben olsam ağlardım!)

Temeraire’i bitirdiğim için çok mutluyum, bence bir hikâyenin sonu olması oldukça önemli ve bu seriyi bitirmeyi (tatmin edici bir şekilde olacağını umuyorum) hep çok istemişimdir. Ağlamadım, doğrusu şu ki bir kitabı bitirmek oldukça uzayan bir süreç. “Son” yazdığım bir an oldu, ama hemen ardından düzenlemelere geçtim, sonra biraz daha düzenleme yaptım ve şu anda da yazım hatalarını kontrol etmem gerekiyordu vs. Sanırım son kitabımı ellerimde tuttuğumda oldukça duygusal anlar yaşayacağım!

Senaryoyu o tarafa yönlendiremediğim ama ziyaret etmek istediğim bir sürü yer ve kültür var. Her ne kadar oralarda yaşananlara dair ipuçları vermeye çalışsam da özellikle de Kuzey Amerika ve Hindistan. Yeni kısa hikâyeler kesinlikle olacak ve muhtemelen bir de grafik roman.

- Reklam -

Hayran öyküsü yazmakla orijinal bir eser bir yazmak arasındaki başlıca farklar nelerdir sizce ve yeteneklerimizi birincisinden ikincisine geçmek için nasıl geliştirebiliriz?

Süreci her adımda kendini rahat hissedebileceğin parçalara böl. Hayran öyküsü yazmak insanı yeni karakter yaratmaktan ya da dünya inşa etmekten alıkoymaz. Yeni karakterler yarat ve orijinal karakterlerle etkileşime girdikleri bir hayran öyküsü yaz. Hıyarın teki kalkıp da ona bir Mary Sue derse buna aldırma, sadece yazmaktan keyif aldığın karakterler yaratmaya bak. Alternatif evren hikâyeleri yaz ve orijinal karakterleri icat ettiğin ya da araştırdığın, tamamen farklı ortamlara koy. […] Daha açık olmak gerekirse şu anda yazabildiğin şeyi yaz. Bunu ne kadar çok yaparsan kendini o kadar çok geliştirirsin.

Temeraire serisi ejderha

Kitabınızı okurken kendi kendime sürekli sorduğum bir soru var. Ejderhalar çok büyük ve günde bir inek yemeleri gerekiyor. Sadece Büyük Britanya’da bile yüzlerce ejderha olduğunu düşünürsek onları beslemek için kullanılan inek sürülerinin büyüklüğü nedir?

Eh, bu oldukça basit, anlıyorsun ya… AH, ŞU TARAFA BAK! O DA NE ÖYLE?! (Koşarak uzaklaşır). Evet, itiraf ediyorum. Ejderhaların ekolojisi biraz sallantılı. Ama sana daha iyi bir evren-içi cevap vereceğim. Ejderhalar her gün bir inek yemek zorunda değil, bazıları günde bir ineği memnuniyetle kabul eder, ama aslında haftada bir-iki tane yeseler de yeter.

Kitabınızın film adaptasyonuyla ilgili bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Maalesef, veremem! Film haklarını Peter Jackson almıştı, ama o anlaşma bir süre önce geçerliliğini kaybetti. Yani film hakları yine bende. Şu anda pek çok şeyi değerlendiriyoruz, fakat kesinleşen bir şey yok.

Naomi Novik eserleri ve Temeraire Serisi hakkındaki görüşlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazuo Ishiguro Neil Gaiman

Hadi Türler Hakkında Konuşalım: Neil Gaiman ve Kazuo Ishiguro Söyleşisi

Ünlü Yazarlar Çalışma Odası

Ünlü Yazarların Çalışma Odalarına Göz Atın