in ,

Patrick Rothfuss Üçüncü Kitabı Hakkında Konuştu

Kralkatili Güncesi Serisi’nin yazarı Patrick Rothfuss, üçüncü kitabı The Doors Of Stone hakkında merak edilenleri yanıtladı.

patrick rothfuss

İster inanın ister inanmayın, Rüzgârın Adı yurtdışında yayınlanalı tam 10 yıl olmuş. Henüz ilk kitabı olmasına rağmen Patrick Rothfuss’un adını ustaların yanına yazdıran, tüm dünyayı Kvothe rüzgârıyla kasıp kavuran bu kitabın fantastik edebiyat severler arasındaki yeri büyüktür.

Seriyi bir o kadar özel ve hâlâ gündemde tutan bir şey varsa o da üçüncü cildinin bir türlü çıkmak bilmemesi hiç kuşkusuz… Bilge Adamın Korkusu’nun ardından derin bir sessizliğe gömülen Rothfuss, serinin son kitabı olan The Doors Of Stone’u 6 yıldır bitirebilmiş değil. Böylece sadece “büyük yazarlar” listesine değil, “ömrümüzü tüketen büyük yazarlar” listesine de girmeyi başarmış oldu bu gür sakallı, iri yarı ve sempatik hikâye anlatıcısı…

Bununla birlikte okurlarını karanlıkta bırakmıyor ve vakit buldukça sorularını yanıtlamaya çalışıyor Rothfuss. Bunlardan biri de geçen gece Twitch’te düzenlediği canlı yayındı. Worldbuilders adlı kendine ait hayır derneğinin 2 milyon dolar bağış toplaması üzerine hayranlarından gelen ve sürprizbozan içermeyen soruları cevaplayan yazar oldukça ilginç konulara değindi. Serinin dizi ve film uyarlamasıyla ilgili merak edilenleri cevaplamaktan da geri kalmadı. İşte Tor‘da yer alan röportajdan sizler için derlediklerimiz:

Üçüncü kitabın basım tarihi belli mi?

Hayır. Eğer belli olsaydı bunu sizinle paylaşırdım.

Üçüncü kitabın yazımı bugünlerde nasıl gidiyor? İki yıl önce Goodreads’te 5 üzerinden 3.5 vermiştiniz.

Şu anki durumu en iyi hâliyle 1.5 yıldız. Çünkü çok büyük bir kısmını kitaptan çıkardım ve hâlâ tam olarak geri koyamadım. Yazım sürecim diğer yazarlarınkinden çok farklı. Hikâyenin üzerinde parça parça çalışıyorum ve sıklıkla her şeyi yıkıp baştan inşa ediyorum. O nedenle Brandon Sanderson gibi bir “tamamlanma yüzdesi” veremiyorum.

Edema Ruh ismi nereden geliyor? Ruh kelimesi Türkçede “ruh” anlamına geliyor. Kökeni oraya ait olabilir mi?

Kitaptaki çoğu isim gibi benim uydurduğum bir şey bu. Kafamdan atıyorum. Uyduruyorum. Tatmin edici bir cevap olmadığı için üzgünüm!

Üçüncü kitabı tek bir kelimeyle özetleyebilir misiniz?

YAKINDA. Aslan’ın da dediği gibi, “Benim için tüm zamanlar yakındır.”

Üçüncü cilt, serinin son kitabı mı olacak?

Evet ve hayır. Üçüncü kitap, olay örgüsünü sona erdirecek. Ama bu dünyada geçen son kitap olmayacak. Aralarında büyük fark var!

Peki tüm soruları yanıtlayacak mı?

Tüm soruları yanıtlayan serileri bir düşünün. Yüzüklerin Efendisi’ni düşünün, ki oldukça sağlam bir sonu vardır. Peki üçüncü kitabın sonunda tüm sorular yanıtlanır mı? Hayır. Gerçekçi dünyalarda, gerçekçi karakterleri olan gerçekçi hikâyelerde böyle olur. O kitap bazı konuları oldukça güzel bir şekilde sonlandırır, fakat Aragorn artık geri döndüğüne göre Minas Tritih’e ve ona ne olur? […] Peki Sam ve çocukları? Gri Limanlara gerçekte ne oluyor? Frodo iyileşebildi mi? Gandalf, Tom Bombadil’le ne konuştu? Cevaplanmamış tonlarca soru var… Yani evet, iyi bir hikâyenin gerçek alameti budur ve bu yüzden her şeye cevap vermeyeceğim. Ama işin aslı şu ki böyle bir şeyi yapmamı da istemeyeceksiniz. İstediğinizi düşünebilirsiniz, ama istemeyeceksiniz. Gerçekten isteseniz bile bunu yine de yapmayacağım. Çünkü bu imkânsız.

Kitaplar filme ve TV dizisine nasıl bölünecek?

Bu herkese açık bir şekilde tartışamayacağım, harika bir soru.

Oyuncu seçimlerine herhangi bir katkınız var mı?

Belki biraz, ama sadece azıcık. Bunun iyi bir sebebi var; oyuncuları seçmek benim işim değil. Benim yapabileceğim şey, “Nathan Fillion’ı seviyorum!” demek. Ama bu oyuncu seçmek değil, bir aktörü sevmek. Bu iş böyle yürümüyor. Hem filmin hem de televizyon dizisinin prodüksiyonuyla gayet yakından ilgiliyim. Bu ay iki kez Los Angeles’a gidip senaristler odasında oturdum ve insanlarla tanışıp konuştum, sonra da insanlarla konuşup tanıştım. Aslına bakarsanız eğlenceliydi. Bu süreçten biraz korkuyordum, ama çok eğlendim. Her zaman bu kadar eğlenceli olmayacak, çünkü hayal kırıklığına uğrayacağım ya da pes etmek zorunda kalacağım zamanlar olacak. Ama şimdiye kadar keyifliydi.

Filmde veya dizide küçük bir rol alacak mısınız?

Belki küçük bir rol oynayabilirim. Beni arka plandaki bir yere yerleştirebilir veya onun gibi bir şey yapabilirler. Ama karakter bazında konuşursak ya Manet ya da Stanchion olurum.


Rüzgârın Adı’nın 2007’de basıldığına dikkat çeken ünlü yazar, artık 2017’de olduğumuzu ve bunun şerefine kitabın onuncu yıl baskısının yolda olduğunu müjdeledi. Yeni baskıda birkaç yazım hatasının ve tutarsızlığın düzeltileceğini, en az 20 illüstrasyon ekleneceğini sözlerine ekledi. Kitabın yeni edisyonunda bulunacak özellikler şöyle:

  • Kapsamlı bir “yazarın notu” bölümü
  • Takvim ve para sistemini açıklayan ekler
  • İsimlerin telaffuzunu gösteren bir rehber
  • En az 20 illüstrasyon
  • Daha iyi bir harita

Rothfuss son olarak Kvothe’un kılıcı Saicere’in yakında piyasaya sürülecek bir modelini tanıttı.

rothfuss saicere replica

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

weight of memories cixin liu

Hatıraların Ağırlığı – Cixin Liu

calamity ust1

Steelheart 3: Calamity Ön Siparişte