in ,

Age of Empires IV’un Detaylı Yeni Fragmanı Yayınlandı!

Microsoft’un ünlü serilerinden Age of Empires için hazırlanan dördüncü oyundan yeni bir fragman yayınlandı! Tanıtımda oynanış görüntüleri de yer alıyor.

age of empires 4

Takvimler bundan 22 yıl öncesini, yani 1997 yılını gösterdiğinde Age of Empires (Bizim topraklarda daha çok Eycof olarak bilinir) isimli bir oyun piyasaya çıkmıştı. Ensemble Studios isimli bugün artık aramızda olmayan bir stüdyonun ürettiği oyun, Microsoft etiketiyle raflardaki yerini almıştı. Gerçek zamanlı bir strateji oyunu olarak dikkat çeken Age of Empires oyuncular tarafından büyük beğeniyle karşılanmıştı. Taş devrinden aldığınız uygarlığınızı topladığınız hammaddelerle çağ atlatıp tüm haritada hakimiyet kurmak gibi basit ama etkili bir mekaniği vardı oyunun.

İlk oyunun başarısı devam oyunlarının da önünü açmıştı. 2000 yılına geldiğimizde serinin ikinci oyunu karşımıza çıkacaktı. İlk oyunda olduğu gibi Ensemble Studios tarafından geliştirilen ve dağıtımı Microsoft tarafından yapılan Age of Empires II, müthiş bir oyundu. İlk çıkışından 13 yıl sonra, 2013 yılında HD sürümü piyasaya sürülecek kadar ilgi görmüştü. Hatta o kadar iyi bir oyundu ki, dün (14 Kasım 2019) tarihinde Steam’da satışa çıkan Definitive Edition sürümü şu an itibariyle en çok satan oyunlar arasında yer almaktadır.

İkinci oyun orta çağda geçiyordu. 2005 yılında çıkan devam oyunu Age of Empires III ise Amerika kıtasına odaklanıp 15. ve 19. yüzyıllar arasında Amerika kıtasındaki yaşananları işliyordu. Yine Ensemble Studios tarafından geliştirilen oyun beğenilmiş ama Age of Empires II’nin yarattığı etkiyi yaratamamıştı.

Karşınızda Age of Empires IV

age of empires 4

İlk olarak 2017 yılında duyurulan Age of Empires’ın dördüncü oyunu Relic Entertainment tarafından geliştiriliyor. 2009 yılında kapanan Ensemble’ın Age of Empires’ın üzerinde sahip olduğu sorumluluk artık onların omuzlarında.

Dördüncü oyun ilk olarak 21 Ağustos 2017’de tanıtılmış ama bir çıkış tarihi verilememişti. Microsoft’un Londra’da gerçekleşen XO19 Konferansında yaptığı sürprizle oyun içi görüntülerle bezenmiş yeni bir fragman bizlere sunuldu. Fragmandan da görebileceğiniz gibi Age of Empires’ın en bilinen zamanlarına, orta çağa geri dönüyoruz! Biz heyecanlıyız ve ümitliyiz. İnternet cafelerde Eycof oynayarak sabahladığımız günler dün gibi aklımızda. Bakalım Relic Entertainment bizleri o günlere geri döndürmeyi başarabilecek mi?

Lafı fazla uzatmadan sizi oyun içi görüntülerden oluşan ve Age of Empires’ın tüylerimizi diken diken eden tema müziğini de barındıran fragman ile baş başa bırakıyoruz. Çıkış tarihi olarak net olmamakla beraber 2020’nin sonu ya da 2021’in başının konuşulduğunu da ekleyelim.

Fragmanı nasıl buldunuz? Eycof sizin için ne ifade ediyor? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmanızı bekliyoruz!

* * *

* The Bradwell Conspiracy: Büyük Şirketin Büyük Komplosu Olur

Oyla!

Ufuk Yasin Yurtbil

Hikaye anlatıcısı, okur-yazar-inceler, sinemasever, birincilik ödüllü amatör bir öykü yazarı, hayatı dolu dolu yaşamaya hevesli, öğrenmeye aç bir ruh. Meslekten inşaat mühendisi, doğuştan hayalperest, bir tutam bilimkurgu/fantastik kurmaca.

13 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Hey gidi saatlerim, sizi imparatorluklar çağına gömdüm. :smiley: :smiley: :smiley:

 2. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Oduncu, oynarız, tamam. :slight_smile:

 3. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

  O kadar oyun oynadım ama din adamının askerleri okuyarak kendi safına çekmesi fikri gibi orjinal ve nir o kadar da komik başka bir şey bilmiyorum ya :sweat_smile: Yıllarımı aldı lisedeyken. Ne güzel zamanlardı be.

  @Agape
  Usta. Yaparım. Tamam.

  https://www.youtube.com/watch?v=h-qGRiJ71Ew

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

8 cevap daha var.

Kızçocuğu

Kızçocuğu – Onur Ünlü: Sanırım Bir İntikam Öyküsüydü

avengers endgame back to the future

Avengers: Endgame Yazarlarından Back to the Future Kanunlarına Ters Düşen Hamle