in , ,

Chuck Palahniuk, Çocuklar için “Dövüş Kulübü”nü Okuyor?!

Chuck Palahniuk, meşhur kitabı Dövüş Kulübü’nü bir de çocuklar için okusa, ortaya nasıl bir tuhaflık çıkardı? Gelin bu çok acayip okuma deneyimine hep birlikte şahit olalım.

Chuck Palahniuk, Çocuklar İçin "Dövüş Kulübü"
- Reklam -
- Reklam -

Eskiden radyo tiyatroları vardı. Seyirci olayları ezbere de bilse pek severek başından sonuna kadar dinlerdi. Sonrasında radyo öyküsü serileri ve kitap okumaları geldi. Douglas Adams‘ın Otostopçunun Galaksi Rehberi, aslen BBC’nin radyo programında hayat bulan bir fikirdir ve elbette Orson Welles’in 1938’de radyoda, Dünyaların Savaşı’nı okuyarak Amerikalıları toplu paniğe sürüklediği o meşhur okuma var.

Bunlardan sonra sesli kitaplar çıkıverdi. Hem de ne başarılı çıktılar. Seslendirenler arasında merhum Christopher Lee ve John Malkovich gibi karizmatik seslerin yanı sıra, bir de kendi kitaplarını seslendiren Harlan Ellison ve Neil Gaiman gibi ustalar var.

Şimdi tarihi milenyum sonrasına çekiyoruz; karşımıza kitapların 1 (bir) dakikalık tanıtım videoları çıkıyor: “Kitap fragmanları.” Tabii rekabet arttıkça üreticiler de yeni ve denenmemiş fikirlerle çıkageldiler. “Popüler çizgi film, sinema filmi ve kitapların çocukları olsa nasıl olurdu?” fikriyle Justice League kahramanlarının çocukları; Muppets’ın, Archie’nin çocuk versiyonları ve James Bond ve Sherlock Holmes’ün ergenlik halleri sinematik veya basılı olarak can buldu. Yeni nesli kazanmak adına yapılan girişimler, tüketiciden eli boş dönmedi doğal olarak.

- Reklam -

Gelgelelim yeni nesil yazarlardan Patrick Rothfuss ve o kadar da yeni nesil olmayan, hatta “okuyucusu çoluk çocuğa karıştığı” için hayıflanan Chuck Palahniuk, yetişkin dünyanın sorunlarını “çocukça” bir yöntemle ele almaya karar vermişler: Boyama kitabından hikâye anlatmak.

Elinize aldığınızda tatlı mı tatlı bir kitabı boyayacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü farkındalık getiren ama bunu kafa göz kırmadan yapamayan Dövüş Kulübü’nün yazarı Chuck Palahniuk‘un da katıldığı “Haydi hikâyemizi çocuklara anlatırmış gibi yapıp insanları kasvetlendirelim!” kervanı size bunu vadetmiyor. Aşağıda, bunun kanlı canlı örneği olarak komik yazarımızın çocuklara ithaf ettiği Çocuklar İçin Dövüş Kulübü’nün okuma seansının çevirisiyle Palahniuk’un yaşadığı zor anları görüyorsunuz.

- Reklam -

YouTube video

Kaynak: Open Culture

Bayram Sarıkaya

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. İyi ki blues, elektrogitar, kamera, 1970 yılı, bilimkurgu, "Kuzgun" ve turuncu var. Bolca okurum çünkü kitaplar olmadan hayat zaten sıkıcı. Dante'nin "Komedyası"yla girdiğim dünyada Samuel T. Coleridge'ın "Yaşlı Denizcinin Ezgisi"yle devam ettim. Uzak doğu sinemasına, genel olarak da sinemaya aşığım. Zaman makinesi bulup önce İngiltere'ye gidip H. G. Wells’le, oradan da Japonya'ya gidip Akira Kurosawa'yla tanışabileceğime inancım tam. Ölmeden önce Japonya’yı görmek istiyorum. Şu an yaptıklarımın çoğunu ileride Japonya'da yaşamak için yapıyorum, çünkü -önceki hayatımda feodal lord olmamdan kaynaklı da olabilir- bir şekilde ruhum oraya bağlı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

morgue sokagi tiyatro ust

Gotik Edebiyatın Ustası Edgar Allan Poe Tiyatro Sahnesinde!

kara kara kapkara ust

Işın Beril Tetik’ten Korku Öyküleri: Kara Kara Kapkara