in

Philip Pullman’ın Kült Fantastik Serisi His Dark Materials Uyarlamasından Yeni Fragman

Daha önce sinemalarda Altın Pusula adıyla izleme fırsatına eriştiğimiz Philip Pullman imzalı His Dark Materials serisinin HBO uyarlamasından yeni fragman geldi.

His Dark Materials
- Reklam -
- Reklam -

Hatırlarsanız yıllar önce arşiv sitemizde sizlere His Dark Materials (Karanlık Cehver) serisinin televizyona uyarlanacağı ve bunu da BBC One kanalının yapacağını duyurmuştuk. İşte o haberimizin üzerinden yıllar geçti. Daha sonrasında ne bir haber çıktı ne de bir gelişme yaşandı. Fakat nihayet birkaç ay önce proje HBO tarafından dizileştirileceği haberi geldi ve kısa bir teaser yayınlandı.

Teaser oldukça heyecan vericiydi. Ruth Wilson, James McAvoy, Clarke Peters gibi tanınmış isimlerin kadroda olduğunu görmüştük. İşte nihayet bu diziye ait daha kapsamlı ve heyecan verici yeni fragman yayınlandı.

İngiliz yazar Philip Pullman‘ın kaleme aldığı ve tüm dünyada 20 milyondan fazla satan kitap serisi 2007 yılında “Altın Pusula” adıyla sinemalara gelmiş ama oldukça kötü eleştiriler almıştı. Bu nedenle serinin devam kitapları için film projeleri de iptal edilmişti.

- Reklam -

Gelin His Dark Materials dizisinin yeni fragmanına birlikte göz atalım:

YouTube video

İthaki Yayınları‘ndan çıkan serinin kitaplarının tanıtım metinlerine de göz atarak konuyu bir kez daha hatırlayalım:

1-Keskin Bıçak

Lyra ve cini Pantalaimon üçüncü bir evrenden gelen bir firari olan Will Parry ile karşılaştıkları farklı bir evrende yollarını kaybetmişlerdir. Will, çocukların aylak aylak gezindiği, ancak yetişkinlerin ruhlarının Tayflar tarafından emildiği Cittágazze ile kendi Oxford’u arasında küçük bir pencere bulur.

Will’in kaşif babası yıllar önce ortadan kaybolmuş, ve son zamanlarda garip tipler onun hakkında sorular sormaya başlamıştır; bunlardan birini yanlışlıkla öldüren Will polis tarafından aranmaktadır. Keskin Bıçak ve Lyra’nın hakikat-ölçeri ile silahlanmış olan çocuklar John Parry’nin izine ulaşmak için yollara düşer.

Lyra’nın cesaret ve keskin zeka gibi üstün özellikleri, kendisini ve Will’i tehlikelerden uzak tutmak adına yalan söylediğinde, hile ya da hırsızlık yaptığında sınırlanmaktadır. Ancak, ne zaman doğruyu söylemesi ve ne zaman güvenmesi gerektiğini öğrenmek zorundadır, çünkü, henüz bilmemesine rağmen, kendisinin İyilik ve Kötülük arasında gerçekleşecek savaşın içinde çok büyük bir rolü olacaktır.

- Reklam -

2-Kuzey Işıkları

“Kuzey Işıkları” üç ciltten oluşan bir serinin ilk kitabı. Bu ilk kitap bizimkine benzer, ancak pek çok farklı özellik barındıran bir evrende geçiyor.

Lyra’nın arkadaşı Roger ortadan kaybolunca, Lyra ve cini Pantalaimon onu aramaya karar verirler. Bu arayış onları çıplak, eşsiz güzellikteki Kuzey’e yöneltir. Zırhlı ayıların hüküm sürdüğü, gökyüzünde cadı-kraliçelerin uçtuğu ve bir grup bilimadamının, hakkında konuşulmasının bile çok ürkütücü olduğu deneyler yaptığı bir yerdir burası.

Lyra’nın bu büyük korkunun üstesinden gelebilmesi için, Kuzey Işıklarının ötesine erişen, daha dehşet verici bir şeyle yüzleşmesi gerekmektedir.

3-Kehribar Dürbünü

Will keskin bıçağın taşıyıcısıdır. Şimdiki görevi, ölen babasının son isteğini yerine getirmek, yani bıçağı Lord Asriel’e ulaştırmaktır.

Ancak Lyra ortadan kaybolmuşken, Lord Asriel’i aramaya nasıl gidecektir? Etrafını kuşatmış sayısız entrikanın iç yüzünü yalnızca Lyra’nın yardımıyla görebilir. Bu arada pek çok dünyanın içinde yer aldığı iki büyük güç, şimdiye kadarki en korkunç savaş için saf oluşturmaktadır. Will Lyra’yı bulmaya mecburdur, çünkü böylelikle ölüler dünyasından bile birlikte geçecekleri kaçınılmaz bir yolculuğa çıkacak ve kendi savaşlarını vereceklerdir.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for KAYRAULUKAYIN KAYRAULUKAYIN dedi ki:

    Böylelikle İthaki de seriyi yakın zamanda yeniden basacaktır. Okumak istediğim serilerden biri, umarım diziden önce en azından ilk kitabı okuma fırsatımız olur.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Keanu Reeves Wolverine

Keanu Reeves Marvel Hayranlarını Heyecanlandırdı: Wolverine’i Oynamak İsterdim

Behzat Ç.

Behzat Ç. Setinden İlk Görüntüler: Amirimiz Görüldü!