in ,

Ursula K. Le Guin’den Yazarlık ve Anneliği Bir Arada Yürütmek Üzerine

Ursula K. Le Guin’den yazarlık ve anneliği bir arada yürütmek üzerine, ufuk açıcı bir konuşma.

ursula k le guin soylesi

Yerdeniz, Mülksüzler, Karanlığın Sol Eli gibi kültleşmiş sayısız eserin yazarı Ursula K. Le Guin’in, gençlik yıllarında verdiği bir söyleşiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Kendisini ne olarak tanımladığından, yazarlık ve anneliği bir arada yürütmenin ne kadar meşakkatli olduğuna varan bu kıymetli açıklamalar, insana güç verecek türden.

Ursula K. Le Guin | Yazarlık ve Anneliği Bir Arada Yürütmek Üzerine Söyleşi | İZLE

YouTube video

Çeviri Konuşmalar kanalında yayınlanan bu kısa sohbet Şevval Parlak tarafından Türkçeleştirilmiş.

Bilimkurgu ve Fantazya Edebiyatının Efsanesi Ursula K. Le Guin Kimdir?

Amerikalı yazar Ursula K. Le Guin, 1929’da Kaliforniya’da doğdu ve 24 Ocak 2018’de Oregon’da hayatını kaybetti. Kendisi bilimkurgu ve fantazya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Le Guin genç yaşta yazmaya başladı ve birçok farklı türde eser verdi. Fakat asıl ününü, Hainli Döngüsü adlı bilimkurgu serisi ve Yerdeniz Büyücüsü adlı fantastik edebiyat serisiyle kazandı.

Ursula K. Le Guin’in kitapları, toplumsal ve politik meseleleri derinlemesine ele almasıyla tanınır. Aynı zamanda feminist ve çevreci bir yazar olarak da bilinir. Eserleri, edebi kalitesi, etkileyici karakterleri ve düşündürücü temalarıyla edebiyat dünyasında iz bırakmıştır.

Le Guin, Hugo, Nebula, Locus ve World Fantasy gibi prestijli ödüllerin sahibi oldu. Kitapları günümüzde hâlâ büyük bir ilgiyle okunmakta ve yeni nesil yazarlara ilham kaynağı olmaktadır.

Sizler de röportajla ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

oluler ansiklopedisi ust

Danilo Kiš İmzalı “Ölüler Ansiklopedisi” Tekrar Bizlerle

Ruby Sparks inceleme

Ruby Sparks: Bir Kadın Çizeceksin