in , ,

Potter Ailesi Hakkında Her Şey

J.K. Rowling’in kaleminden Potter Ailesi hakkında tüm gerçekler sizlerle. İşte Büyücülük Dünyası’nın tarihinden fazla anlatılmayan detaylar!

Potter Ailesi - J.K. Rowling

J.K. Rowling’in Pottermore sitesi için kaleme aldığı Potter Ailesi tarihçesini Türkçe olarak sizlerle buluşturuyoruz.

POTTER AİLESİ KİMDİR?

Potterlar oldukça köklü bir ailedir, fakat hiçbir zaman (Harry James Potter doğana kadar) büyücülük tarihinin ön saflarında yer almamış ve arka planda varolmanın güvenilirliğinin ve rahatlığının tadını çıkarmışlardır.

Potter, Mugglelar arasında sıra dışı bir soyadı değildir ve aile bu sebepten dolayı ‘Kutsal Yirmi Sekiz’ adlı gruba dâhil edilmemiştir; hesapta safkanların eksiksiz bir dökümü olması gereken o listeyi hazırlayan kimliği meçhul kişi, onların karışık kandan geldiğini düşünmüştür. Bununla birlikte, aralarından bazılarına Ölüm Yadigârları’nda da değinildiği gibi, Potter büyücülük ailesinin şöhretli bir başlangıcı vardır.

Potter Ailesi - J.K. Rowling

‘Potter,’ Muggle dünyasında mesleki bir soyadıdır ve çömlek yapan adam anlamına gelir. Potter büyücülük ailesinin kökeni, on ikinci yüzyılda yaşamış Stinchcombelu büyücü Linfred’e, o civarda oldukça sevilen, eksantrik bir adama dayanır. Lakabı “Potterer” (ufak tefek işlerle uğraşan kişi) zamanla bozularak “Potter” hâlini almıştır. Muggle komşuları sıklıkla dalgın ve unutkan biri olan Linfred’ın tıbbi hizmetlerine başvururdu. Hiçbiri frengi ve sıtma hastalıklarını tedavi etmek için kullandığı harika yöntemlerin büyülü olduğunu fark etmemişti; hepsi de onun bahçesinde komik bitkileriyle uğraşan, zararsız ve sevimli bir ihtiyar olduğunu düşünüyordu. İyi niyetli ama eksantrik biri olarak nam salması Linfred’in işine yaramış, böylece kapalı kapılar ardında Potter aile servetinin temellerini oluşturacak biz dizi deney yapmaya devam edebilmişti. Tarihçiler Linfred’i daha sonraları iksire dönüşen ve bugün bile kullanılan İske-Büyü, Biberli İksir gibi pek çok tedavinin fikir babası olarak gösterirler. Cadı ve büyücü akranlarına sattığı bu tür ilaçlar, öldüğünde yedi oğluna hatırı sayılır bir altın yığını bırakmasını sağladı.

Linfred’in en büyük oğlu Hardwin, Godric’s Hollow köyünden Iolanthe Peverell adında güzel ve genç bir cadıyla evlendi. Iolanthe, Ignotus Peverell’in torunuydu. Ailede erkek bir varis bulunmadığından, büyükbabasının görünmezlik pelerini kendi neslinin en büyüğü olarak ona miras kalmıştı. Bu pelerinin varlığının gizli tutulması, diye açıklamıştı Hardwin’e, bir aile geleneğidir ve yeni kocası da onun bu isteğine saygı göstermişti. Pelerin o günden itibaren her yeni neslin en büyük ferdine devredilmektedir.

Potterlar birkaç nesil boyunca komşularıyla, arada sırada da Mugglelarla evlenmeye ve İngiltere’nin batısında yaşamaya devam etmiştir. Gelen her yeni nesil hem alınlarının teriyle hem de ataları Linfred’in karakteristik özelliği olan sessiz dehaları sayesinde aile servetini arttırmıştır.

Zaman zaman Potterlardan biri ta Londra’ya kadar giderdi ve aile fertlerinden iki tanesi Büyüceşura koltuğuna oturmuştu: 1612 – 1652 yılları arasında üye olan ve (daha militan üyelerin aksine Mugglelara savaş açılmasına karşı olduğundan) Gizlilik Nizamnamesi’ne büyük destek veren Ralston Potter ve Hardwin ile Iolanthe’nin soyundan gelen, 1913 – 1921 yılları arasında Büyüceşura’ya hizmet eden Henry Potter (yakınları ona Harry derdi). Henry, dönemin Sihir Bakanı Archer Evermonde’u sihir topluluğunu Birinci Dünya Savaşı’nda mücadele eden Mugglelara yardım etmeyi yasaklamaktan suçlu bularak ufak çaplı bir heyecan yaratmıştır. Muggle topluluğunun lehine açıkça sarf ettiği sözler, ailenin ‘Kutsal Yirmi Sekiz’e dâhil edilmemesinde güçlü bir etken faktördür.

Potter Ailesi - J.K. Rowling

Henry’nin oğlunun adı Fleamont Potter’dır. Fleamont’ın bu adı almasının sebebi, Henry’nin annesinin ölüm döşeğindeyken ondan kızlık soyadını devam ettirmesini istemesidir, aksi takdirde yok olacaktır. Fleamont bu yükü takdire şayan bir şekilde omuzlamıştır; Hogwarts’ta ismiyle dalga geçenlerle pek çok kez dövüşmek zorunda kaldığından her zaman düellodaki çevikliğiyle övülmüştür. Sleekeazy’nin Saç İksiri’ni yaratarak (‘iki damlası bile en can sıkıcı saçları yatıştırmaya yeter’) ailenin altınlarını dörde katlayan kişi odur. Emekli olduğunda şirketi satıp çok büyük bir kâr elde etmiştir, ama hiçbir servet eşi Euphemia ile çocuk sahibi olamamalarını telafi edememiştir. Bir kızlarının ya da oğullarının olacağından ümidi neredeyse tamamen kestikleri sırada Euphemia her ikisini de şok edip şaşkınlığa sürükleyerek hamile olduğunu keşfetmiş ve böylece sevgili oğulları James dünyaya gelmiştir.

Fleamont ve Euphemia, James’in Muggle doğumlu bir kız olan Lily Evans’la evlendiğini görecek kadar yaşamış, ama torunları Harry’yle hiçbir zaman tanışamamışlardır. Ejderha frengisi ilerleyen yaşları nedeniyle her ikisinin de birkaç gün arayla bu dünyadan göçmesine sebep olmuştur ve böylece Ignotus Peverell’in Görünmezlik Pelerini James’e geçmiştir.


Çeviri: M. İhsan Tatari
Düzelti: Hazal Çamur

Kaynak: Wizarding World

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Star Wars Filmleri

Star Wars Filmlerinin Şiirselliğine Tanık Olun!

kayip koseler

Kayıp Bir Köşenin Belirsiz Başlangıcı