Menu
in

Okay Tiryakioğlu’nun Kara Panter Serisi “Kondo Özgürlük Yolunda” ile Devam Ediyor

Okay Tiryakioğlu, Batı Afrika’da geçen Kara Panter serisine Kondo Özgürlük Yolunda adlı ikinci kitabı ile devam ediyor. | ÖN OKUMA

Okay Tiryakioğlu yeni romanı Kondo Özgürlük Yolunda: Kara Panter 2 ile okurların karşısına çıkıyor. Eser Genç Timaş etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

Çoğunlukla tarihi romanları ve Ulak adlı üç kitaplık serisi ile tanıdığımız Okay Tiryakioğlu, yeni kitabı Kondo Özgürlük Yolunda ile okuru Batı Afrika’nın Gine ülkesinde bir kabile ile tanıştırmayı hedefliyor.

İlk romanı Karanlığın Çağrısı ile Beyan Yayınları İlk Roman ödülünü kazanan, pek çok popüler tarih kitabının altında imzası bulunan Tiryakioğlu, son dönemlerde çocuklar için kaleme aldığı Kara Panter serisi ile dikkat çekiyor.

- Reklam -

Kara Panter serisi ilk olarak Eylül 2020 tarihinde seri ile aynı adı taşıyan Kara Panter romanı ile başlamıştı. Şimdiyse serinin ikinci cildi Kondo Özgürlük Yolunda ile serüven devam ediyor.

Kitaptan tadımlık bir ÖN OKUMA için buraya tıklayabilirsiniz.

Kondo Özgürlük Yolunda: Kara Panter 2 – Okay Tiryakioğlu | Arka Kapak Tanıtımı

Ailesi ve halkıyla birlikte memleketinden koparılan Kondo’nun özgürlük mücadelesi, köle olarak satılmak üzere Batı’ya götürüldüğü gemide devam ediyor.

Ten renginden dolayı hor görülen Kondo’nun, gemiye saldıran korsanlara karşı cesaretle ortaya koyduğu kahramanlık, geminin kaptanının ve kumandanının Afrika halkına bakışını değiştirir. Fakat cesur yürekli Kondo, nihayet özgür bırakılacaklarına inansa da bu o kadar da kolay olmayabilir.

Okay Tiryakioğlu’nun kaleme aldığı, akıllardan uzun süre çıkmayacak bu insanlık hikâyesinde ırkçılık, cesaret ve dayanışma nefes kesen bir deniz macerasıyla harmanlanıyor.

Kondo Özgürlük Yolunda – Tadımlık

Mayıs 1532…
Unutmak ihanettir!

Tüm mazime, aileme ve halkıma yapılabilecek en büyük kalleşlik. Rengi soluk yeşildir ihanetin… Fırtına öncesi, okyanus yüzeyinde kırılan kederli ışığın rengidir. Buruk bir sihirle yürür damarlarında insanın. İçli bir sesi, ıslak bir teması vardır.

Oysa geceleri zincirlerimin şakırtısını işitiyorum hâlâ ben. Peşimden sürünen, yaralı bir hayvan gibi acındıran, inleyen zincirlerin. Bugün bile adımlarımı ağırlaştırıyor, canımı yakıyor, soluğumu kesiyor. Soğuk prangalar ve paslı bukağının açtığı yaralardan, etrafıma saçılan güneş rengi umudu anımsıyorum bir de…

Bal rengi, düş rengi, kan rengi bir umudu…

Gemiler iki yana ağır ağır salınırdı. Hiç durmadan, durmadan, durmadan salınır; mor bir gökyüzüne yaslanırdı direklerimiz. Ahşap aksamlar gıcırdar, rüzgâr lombar ağızlarında usul usul uğuldardı. Sefil uykularımın arasından apansız dirilen, ürpertici bir intikam arzusuyla aralanırdı gözlerim. ‘Kanatlı evler’ dediğimiz gemilerin sımsıkı omurgalarından, kendi omurgama akan gücü hissederdim. Karanlığa bakar, sonsuzluğun kasvetli nasihatlerini dinler, alacağım öcün hayalleriyle sakinleşirdim.

Toplamda 160 sayfadan oluşan roman geçen haftalarda raflardaki yerini aldı.

Okay Tiryakioğlu ve eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Yorum Yap

Exit mobile version