in

Kayıp Rıhtım Yeni Ekip Arkadaşları Arıyor!

Kayıp Rıhtım Ailesi genişliyor! Edebiyattan sinemaya, arkeolojiden bilime, dizi dünyasından tarihe kadar farklı kategorilerde yeni yol arkadaşları arıyoruz. Ekibimizin bir parçası olmak ister misiniz? [GÜNCEL]

Kayıp Rıhtım Ekip
- Reklam -
- Reklam -

Kayıp Rıhtım 11. yılını geride bırakırken genç ve deneyimli kadrosunu yepyeni isimlerle güçlendirmek istiyor. Bu zamana kadar Rıhtım’a katkı veren yüzlerce dostumuz oldu. Şimdiyse aileyi biraz daha genişletme zamanı.

Kayıp Rıhtım Ekibinin Bir Parçası Olmak İster misiniz?

Kayıp Rıhtım’ın deneyimli çevirmen ve editör kadrosuyla birlikte içerik üretmek, Türkiye’nin en çok okunan kültür-sanat platformlarından birisinde kendinizi gösterme şansı yakalamak istiyorsanız aşağıdaki adımları dikkatle takip edin.

Bu seneki yazar alımlarımızı biraz daha detaylı tutmak istiyor, anlayışınız için şimdiden teşekkür ediyoruz.

- Reklam -

Bütün kategorilerde geçerli olan genel gereklilikler:

Türkçeye hâkimiyet, kültürel gelişmelere açık olmak, Kayıp Rıhtım geleneğine aşinalık.

Başvurabileceğiniz bölümler aşağıda.

EDEBİYAT / SPEKÜLATİF KURGU – İNCELEME

Bilimkurgu, fantastik edebiyat, korku, gerilim, polisiye gibi türlerde kitaplar okumak, üzerine düşünmek ve tartışmaktan hoşlanıyorsanız bu bölüm size göre. Kitap incelemelerinde deneyimli okurlarımız için.

Bu türlerde kaleme alınmış eserlere yönelik yazılmış, daha önce başka bir yerde yayınlanmamış bir inceleme/eleştiri/makale/köşe yazısı göndermenizi istiyoruz. Yaklaşık 750 kelimelik.

EDEBİYAT – İNCELEME

Spekülatif kurgu dışında kalan kurgu ve kurgu dışı eserlere ilgi duyan, daha önce benzer türde yazılar kaleme almış okurlarımız için.

Başka bir yerde yayınlanmamış bir inceleme/eleştiri/makale/köşe yazısı göndermenizi istiyoruz. Yaklaşık 750 kelimelik.

SİNEMA – İNCELEME

Sinema tarihine hâkim, sinema kuramları üzerine okumalar yapmış, festivalleri yakından takip eden, yeni çıkan filmleri radarında tutan, daha önce benzer türde yazılar kaleme almış okurlarımız için.

Başka bir yerde yayınlanmamış bir film eleştirisi göndermenizi istiyoruz. Yaklaşık 750 kelimelik.

DİZİ – İNCELEME

Geniş bir dizi kültürüne sahip olan, hem klasik hem de yeni çıkan dizileri yakından takip eden, diziler üzerine detaylı kafa yoran, daha önce benzer türde yazılar kaleme almış okurlarımız için.

Başka bir yerde yayınlanmamış bir dizi eleştirisi göndermenizi istiyoruz. Dilerseniz tek sezon ya da bütün bir dizi hakkında olabilir. Yaklaşık 750 kelimelik.

ANİME – İNCELEME

Klasik ve yeni çıkan animeleri elinden geldiğince yakından takip eden, bu animeler hakkında sezonluk ya da bütüncül olarak inceleme yazmaktan keyif duyacak ve daha önce benzer türde yazılar kaleme almış okurlarımız için.

Başka bir yerde yayınlanmamış bir anime eleştirisi göndermenizi istiyoruz. Dilerseniz tek sezon ya da bütün bir anime hakkında olabilir. Yaklaşık 750 kelimelik.

ÇİZGİ ROMAN / MANGA – İNCELEME/DOSYA

Yerli ve yabancı çizgi romanlara ve çizgi roman sanatçılarına hâkim, yeni çıkan eserleri takip eden, İngilizce bilen ve daha önce benzer türde yazılar kaleme almış okurlarımız için.

Yaklaşık 750 kelimelik bir çizgi roman eleştirisi ya da çizgi romanlar üzerine bir başlık seçip (örn.: Yerli Çizgi Romanlarda X’in Kullanımı) inceleme/dosya kategorilerine girebilecek bir içerik örneği, yaklaşık 1,250 kelime.

BİLGİSAYAR VE KONSOL OYUNLARI – İNCELEME/DOSYA

Yeni çıkan ve kült oyunlara hâkim, oyun dünyasını yakından takip eden, İngilizce bilen, daha önce oyun incelemesi kaleme almış okurlarımız için.

Yaklaşık 750 kelimelik bir oyun eleştirisi ya da oyunlar üzerine bir başlık seçip (örn.: Bilgisayar Oyunlarının Akıllara Kazınan Müzikleri) inceleme/dosya kategorilerine girebilecek bir içerik örneği, yaklaşık 1,250 kelime.

MASAÜSTÜ OYUNLARI VE FRP – İNCELEME

Masaüstü oyunlara ve/veya FRP’ye ilgi duyan, kaynak metinlere hâkim, bu tip oyunlara ciddi zaman harcamış, İngilizce bilen okurlarımız için.

Sizden yaklaşık 750 kelimelik bir masaüstü oyunu / FRP yazısı kaleme almanızı bekliyoruz. Bu yazı, inceleme türünde olabileceği gibi, bir sistemi ya da kavramı tanıtma üzerine de inşa edilebilir.

- Reklam -

 

MÜZİK – İNCELEME/DOSYA

Müzik dünyasındaki gelişmeleri yakından takip eden, yerli ve yabancı müzik yayınlarının düzenli okuru isimler için.

750 kelimelik bir dosya yazısı bekliyoruz. (Örn.: X Müziğinde Y Kullanımı Üzerine)

MİMARİ

Mimari üzerine kafa yoran, ilginç yapılar üzerine okumalar yapmaktan hoşlanan, İngilizce bilen okurlarımız için.

Aşağıda 3 bölümden oluşan örnek metni kaynak olarak kullanarak bir yazı kaleme almanızı bekliyoruz:

https://mymodernmet.com/gothic-architecture-characteristics/

GEZİ YAZISI

Gezmeyi gerçekten seven, bunu bir kültür hâline getirmiş okurlarımız için. Deneyimlerini aktarmaktan çekinmeyecek, keyifli ve sürükleyici bir anlatıma sahip isimler arıyoruz.

Bizlere son seyahatinizi ilgi çekici bir başlıkla, 750 kelimelik bir metinle anlatın!

LİSTE

Kayıp Rıhtım’da yayınlanan listeleri takip eden, iyi derecede İngilizce bilen, araştırmayı seven okurlarımız için.

Edebiyat, sinema, dizi, anime, çizgi roman gibi alanlarda okuma/izleme listeleri hazırlayacak isimler arıyoruz.

Bizlere 10 maddelik detaylı bir liste gönderebilirsiniz. (Örn. İran Edebiyatından Mutlaka Okumanız Gereken 10 Eser) Listelerde maddeler yüzeysel olmamalı, başlıklar elden geldiğince nedenleriyle etraflıca açıklanmalıdır.

TEST EDİTÖRÜ

Kayıp Rıhtım’daki özgün testlere yenilerini katmak istiyoruz. Edebiyat, sinema, dizi, anime, çizgi roman, sanat, bilim, oyun, müzik, mimari, tarih, arkeoloji gibi alanlardan en az birkaç tanesine ilgili, alanlara dair donanımlı ve bu konularda özgün testler hazırlayacak isimler arıyoruz.

Hazırlayacağınız testler spesifik bir başlıkta, en az 15 sorudan oluşmalıdır. (Örn.: İkinci Yeni Şiirine Ne Kadar Hâkimsiniz?) Cevap şıkları 4’er tane olmalı, doğru şık açık bir şekilde belirtilmelidir. Testin olası sonuçları da ayrı ayrı yorumlanmalıdır.

Test örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

ALINTI EDİTÖRÜ

Edebiyat, sinema, dizi, oyun dünyalarından en az biriyle ilgili, notlar almayı seven, alanına dair donanımlı isimler arıyoruz.

Bazen bir eserle tanışmanın en iyi yolu ona dair gördüğünüz kısacık bir alıntıdır. Bu bölümde başvuru yapacak okurlarımızdan, görece bilinen bir eserden yola çıkarak en az 10 kısa alıntıdan oluşan bir derleme istiyoruz. Örnek için buraya tıklayabilirsiniz.

Not: Alıntı yaptığınız eğer bir kitapsa baskı yılı, çevirmen bilgisi, yayınevi, alıntıların hangi sayfalarda yer aldığı gibi bilgileri de yazınıza eklemeyi unutmayın!


Önemli: Başvurunuzda deneme yazılarınızla birlikte, 75 kelimeyi geçmeyen ve 1. tekil ile yazılmış kısa bir özgeçmiş, üyeyseniz eğer Forumdaki kullanıcı adınız ve neden Kayıp Rıhtım’da yazmak istediğinizi belirten açıklayıcı bir metne de yer vermenizi rica ediyoruz. (Bu adımlara özen göstermeyen başvuruları değerlendirmeme hakkını saklı tutuyoruz.)

Başvuru formunu doldurmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Sizlere elimizden geldiğince kısa sürede dönüş yapmak istiyoruz. Görüşmek üzere!

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Minotor'un Gölgesi

Minotor’un Gölgesi: Paralel Evrene Açılan Kapı

La Casa de Papel

La Casa De Papel Dizisinden Netflix’e Yeni Bir Rekor Geldi