Menu
in

Whyn Nehri Cinayeti: Agatha Christie ve Çözümleme Kulübü’nden Kolektif Bir Polisiye

Agatha Christie dahil pek çok usta polisiye yazarını aynı romanda buluşturan Whyn Nehri Cinayeti, Çözümleme Kulübü imzası ile raflara geliyor.

1930 yılında İngiliz polisiye yazarı Anthony Berkeley Cox tarafından kurulan The Detection Club (Çözümleme Kulübü), dönemin önemli yazarlarını bir araya getiriyordu. İşte o kulüpten 14 yazar hep birlikte bir polisiye roman kaleme aldı: Whyn Nehri Cinayeti.

Her yazarın bir bölüm yazdığı bu roman, suç romanları için dikkat çekici bir meydan okumayı da beraberinde getiriyor. Yazarları arasında Agatha Christie’nin de bulunduğu eser, dönemin eleştirmenlerince de övgü ile anılıyor.

Agatha Christie ile birlikte kitapta karşımıza çıkan isimler şu şekilde: Dorothy L. Sayers , Gilbert K. Chesterton, George D. H. Cole, Margaret Cole, Henry Wade, Victor L. Whitechurch, Edgar Jepson, Freeman Wills Crofts, Ronald A. Knox ve Milward Kennedy.

- Reklam -

Londra’da yapılan düzenli akşam yemeği toplantıları ile The Detection Club, İngiltere’nin polisiye kültürüne değerli katkılar yaptı. Daha sonra bu kulübün başkanlığını Agatha Christie de üstlendi. Günümüzde Çözümleme Kulübü Martin Edwards başkanlığında hâlâ yürürlüktedir.

Whyn Nehri Cinayeti | Arka Kapak Tanıtımı


Agatha Christie, Dorothy L. Sayers, Gilbert K. Chesterton ve efsanevi Çözümleme Kulübü’nün (The Detection Club) diğer on bir yazarı, bu son derece zekice yazılmış, şeytanî romanda bir araya gelerek dehalarını konuşturmuşlardır. Her yazar ustalığını ortaya koyarak bir bölüm yazacak, neden-sonuç ilişkilerini dikkate alarak bir tür edebî oyun kaleme alacaktır. Her bir yazar öyküyü düğüm noktasına kadar getirip bırakmış, bir diğeri kendi bölümünü değişik olaylarla renklendirerek bir sonraki yazara devretmiştir. Tüm ucu açık ipuçlarını bir araya getirerek öyküyü sonuçlandırma görevi Anthony Berkeley’e verilmiştir. Gilbert K. Chesterton ise kitap tamamlandıktan sonra yazdığı giriş bölümüyle romana bambaşka bir tat katmıştır. Kulübün kuralı gereği her yazar diğerlerinin çözümünden habersiz, kendi bölümüyle birlikte yazdığı kendi çözümünü de mühürlü bir zarfa koyarak teslim etmiştir. Kitabın sonunda verilen bu farklı çözümler içinde Agatha Christie’nin dâhice çözümü çok beğenilmiş, hatta eleştirmenler “Yalnızca bu çözüm için bile bu kitap alınır” yorumunda bulunmuşlardır.


Müfettiş Rudge’ın yaşadığı sakin, kendi hâlinde bir sahil kasabası olan Whynmouth’ta hemen hemen hiç cinayet olayına rastlamamaktadır. Ne var ki içinde göğsünden bıçaklanmış bir Amiral’le birlikte nehirde sürüklenen bir sandalın eski bir denizci tarafından kıyıya çekilmesi sonucunda, müfettiş kendini çok karmaşık ve engellerle dolu bir kovuşturma sürecinin ortasında bulacaktır. Cesedin içinde bulunduğu sandal bir rahibe aittir ve rahip hiç şüphesiz bazı şeyler bilmektedir. Fakat dinen bağlı olduğu yemini yüzünden konuşamamaktadır. Maktulün cinayet gecesi yanında olan yeğeni ortadan kaybolmuştur. Bu cinayetin arkasında hiç kuşkusuz göründüğünden çok daha fazlası vardır. Hatta maktulün geçmişinde bile çok gizemli bir öykü gizlidir. Hemen her sorguladığı kişinin olayla bir şekilde ilgisi olduğunu gören müfettiş, bu gizemli cinayete daha kaç kişinin karıştığını merak etmekte ve bir yandan da olayı acilen çözmenin baskısını üzerinde hissetmektedir. Acaba bu cinayet gerçekten çözülebilecek midir?

Çiğdem Öztekin tarafından dilimize kazandırılan eser toplamda 368 sayfadan oluşuyor. Üç Nokta Yayınları etiketi ile yayımlanan Whyn Nehri Cinayeti raflardaki yerini aldı bile.

Peki sizin kulübe ve bu roman fikrine dair görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Agatha Christie Hakkında Gizem Romanları Tadında 13 Gerçek

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Yorum Yap

Exit mobile version