Menu
in ,

The Babadook’tan The Mist’e… İşte Modern Zamanların En İyi 10 Canavar Filmi

Canavar filmleri klasik zamanlardan bugünlere, önemli bir evrim yaşadı. İşte The Babadook’tan The Mist’e bu türün en iyi örneklerinden bir seçki!

Canavar filmleri denince akla sıklıkla klasik örnekler geliyor. Ancak modern zamanlarda da bu türde önemli eserlere imza atıldı. İşte korkuyu iliklerinize dek hissedebileceğiniz yapımlardan bir derleme!

Canavar filmleri izleyicilerine sunduğu vahşi evrenler, karanlık tonlar ve geniş kapsamlı temalarıyla kültür endüstrisinde oldukça ilgi çekici bir noktada bulunuyor. 1983 yılında vizyona giren The Thing ya da 1954 yapımı Creature from the Black Lagoon gibi yapımlar izleyicinin zihninde yer etmeyi başaran canavar filmleri arasında. Buradaki listemizde, tüm zamanların en iyi örneklerine yer vermeye çalışmıştık. Ancak zaman geçiyor ve bu türün modern takipçileri de geçmiş zaman efsaneleri kadar adından söz ettiriyor.

2000 yılından sonra yeniden yükselişe geçen türün en iyilerinden bir seçkiyle izleme listenizi zenginleştirmeye hazır olun!

- Reklam -

Canavar Filmleri İzlemek İsteyenlere Modern Zamanlardan 10 Öneri

10. Jeepers Creepers (2001)

İlk Jeepers Creepers filmleri 2001 yılına dayansa da seri önemini kaybetmiyor. The Creeper 2003 yılında vizyona giren Jeepers Creepers 2 ve 2017 yılında izleyicileriyle buluşan Jeepers Creepers 3 ile hayranlarını korkutmaya devam ediyor. Serinin en son filmi Jeepers Creepers: Reborn ise 19 Eylül 2022 yılında beyaz perdedeki yerini aldı.

İki kardeşin bahar tatili için kırsalın ıssız bölgesinden evlerine dönerken başlarına gelen korkunç olayları konu alan yapımda, izleyiciyi çılgınlığın ortasında et yiyen bir yaratık ile buluşturuyor.

9. The Mist / Öldüren Sis (2007)

Stephen King öyküsü The Mist ten uyarlanan film ölümcül yaratıkların sisli havayı kullanarak kendilerini sakladıkları korku dolu bir hikâyeyi konu alıyor. Gizemli tonu ve etik problemlerle yüzleşmek zorunda kalan karakterleri ile oldukça ilgi çeken yapım sonu ile akıllarda yer ayrı bir yer edinmeyi başarıyor.

2007 yılında vizyona giren ve özel efektleri, gerilimi, özgün yaratıkları ve korkutucu sahneleri ile dikkat çeken The Mist modern korku eserleri arasında kendisine yer buluyor.

8. The Ritual (2017)

Yakın zamanda hayatını kaybeden arkadaşlarının anısına orman yürüyüşüne çıkan dört kahramanın hikâyesini konu alan yapım, ekibin tuhaf ritüeller yapan ölümcül bir grupla karşılaşmasıyla açılıyor.

Jötunn tarafından ölümsüzlükle kutsanmak isteyen bir grup Pagan izleyiciye gerilimi yüksek bir korku filmi sunuyor. Canavar filmleri listesine bir tür Pagan tanrısıyla giriş yapan The Ritual, Netflix üzerinden izleyicilerle buluştu.

7. The Babadook / Karabasan (2014)

2014 yılında vizyona giren The Babadook kurgusal ve oldukça ilginç bir yaratığı konu alıyor. Amelia ve oğlu Sam bir pop-up kitap karakteri tarafından ele geçirilmesinin ardından beklenmedik olaylar yaşanıyor. Her ne kadar ilk başlarda Amelia olanlara inanmasa da gerçek bir yaratık olan kitap kahramanı korkutucu bir varlık olarak beliriyor.

Korku filmi olarak tanımlansa da Amelia’nın kocasını kaybetmesinin üzüntüsü filme dramatik bir derinlik de ekliyor. Amelia’nın bu üzüntüsü ve yasının üstesinden gelmesi ise hikâyede bir sonraki sayfayı çeviriyor. İşte bu da hakiki bir yaratık filmi için aranan adım oluyor.

6. What We Do in the Shadows / Aylak Vampirler (2014)

Kurmaca belgesel türünde çekilen What We Do in the Shadows filmi, komedi ve korku ögelerini başarılı bir şekilde harmanlayarak dikkat çekiyor.

Vampir kahramanlar Petyr, Viago, Vladisşav ve Deacon’un hayatlarına kısa bakışlar atan yapım Taika Waititi’nin imzası komedi unsurlarını da içeriyor. Yapım, canavar filmleri dendiğinde tek bir tür sınırının kabul görmeyebileceğini ortaya koyuyor.

5. Prey (2022)

16. yüzyıl Amerika’sında yaşanan bir avı konu alan Prey, Predator serisinin devamı niteliğinde olmasıyla dikkat çekiyor. Aksiyon dolu sekanslar arasına serpiştirilmiş güçlü korku ögeleri bu yapımı da modern canavar filmleri arasına sokuyor.

2022 yılında çıkış yapan Prey, ana kahramanın akıllı ve cesur hamleler ile evrenin en iyi avcısını nasıl yendiğini gözler önüne seriyor.

4. Godzilla vs. Kong (2021)

Canavar filmleri noktasında en hızlı akla gelen evren elbette MonsterVerse. 2014 yılında yeşil ışık yakılan evrenin perdesini Godzilla açmıştı. Serinin yakın filmlerinden birisi olan Godzilla vs. Kong ise izleyicilerden oldukça ortalama üzeri puanlar toplamayı başarmıştı.

İki epik yaratığın yumruk yumruğa savaşını konu alan eser 2021 yılının en çok kazanan 8. yapımı olmayı da başarmıştı.

3. Nope (2022)

Jordan Peele’ın yönetmenliğini yaptığı Nope sinematografisi ve ilginç karakterleri ile izleyicilerin dikkatini çekmeyi başardı. Uzaylı bir yaratığı konu alan yapım görsel olarak ilgi çekmesinin yanı sıra başarılı korku elementlerini de bünyesinde barındırıyor.

Uzaylıların dünya ile temaslarını farklı bir noktadan ele alan Nope, gerilim ve korkuyu izleyiciye başarılı bir şekilde aktarması ile yüksek puanlar aldı.

2. Train to Busan / Zombi Ekspresi (2016)

Kore sinemasından zombi türünde çıkan başarılı eserlerden biri olan Train to Busan gerilim ve korkuyu güçlü bir şekilde harmanlıyor. Bununla birlikte yapımda masumiyet konusuna derinlemesine değinmesi de eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılanmış, karakterlerin kurtuluş için neleri göze alabileceğinin uç örnekleri masaya yatırılmıştı.

1. Pan’s Labyrinth / Pan’ın Labirenti (2006)

Guillermo del Toro’nun yönetmenliğini yaptığı 2006 çıkışlı Pan’ın Labirenti modern canavar filmleri arasında en ilgi çekici olanı. Yaratık tasarımları ile birlikte filmin genel olarak verdiği ton izleyiciyi oldukça sıkışmış hissettiriyor. Özellikle Soluk Adam, korkunun en unutulmaz canavarlarından biri olarak hafızalarda yer edinmeyi başardı.

Diğer taraftan aslında insanların gerçek yaratıklar olduğu ana fikrini de başarıyla anlatan yapım, Del Toro’nun modern klasiğine bir katman daha eklemeyi başarıyor.

2000 sonrası canavar filmleri denince sizin aklınıza hangi örnekler geliyor? Listeye ekleyebileceğiniz başka yapımlar var mı? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilir, daha fazla film önerisi için bizleri Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Cbr

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum Yap

Exit mobile version