Menu
in ,

Terry Pratchett’tan Futbolla Siyaset İlişkisini Sorgulayan “Diskdünya” Kitabı: “Görünmez Akademisyenler” 

Terry Pratchett imzalı “Diskdünya” serisi 37. kitap “Görünmez Akademisyenler” ile devam ediyor.

Terry Pratchett’ın dünyaca ünlü fantastik roman serisi Diskdünya Türkçedeki yolculuğuna 37. kitabı Görünmez Akademisyenler ile devam ediyor. Eser, Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Spekülatif kurgunun önde gelen yazarlarından Terry Pratchett (1948 – 2015), dünya çapında özellikle 41 kitaplık Diskdünya serisi ile tanınıyor.

İlk kitabı Büyünün Rengi (The Color of Magic) 1983 senesinde yayımlanan seri, 2015’teki Çobanın Tacı (The Shepherd’s Crown) ile sona ermişti.

- Reklam -

Bünyesinde birçok birçok alt seriye sahip olan ve farklı hikâyeleri takip eden Diskdünya’nın Türkçedeki son kitabı Görünmez Akademisyenler (Unseen Academicals) kendi dilinde ilk defa 2009’da raflara çıktı.

Eser, Rincewind alt serisinin sekizinci ve son kitabı olma özelliği taşıyor. Görünmez Akademisyenler, Ankh-Morpork kentinin arka sokaklarında futbol sporunun evrimini kendine has eleştirilen ve mizahi üslubuyla ele almayı hedefliyor.

Görünmez Akademisyenler: Diskdünya 37. Kitap – Terry Pratchett | Arka Kapak Tanıtımı

Diskdünya, futbolu “yeniden” keşfediyor!

Hayalî evrenlerin azametli mucidi Sör Terry Pratchett’ın benzersiz yaratımı “Diskdünya”nın ilk kez Türkçeye çevrilen otuz yedinci kitabı Görünmez Akademisyenler, kadim geleneklere ve uzun bir geçmişe sahip ayaktopuna gönül verenler ile bu “ilkel” aktiviteyi değiştirip çağa uydurma telaşındakileri meşin bir yuvarlağın peşinde koşturan, son düdüğü hiç umursamayan bir roman!

Dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan kırk bir kitaplık serinin bu en “sportif” macerası, “Sihirbaz ve Kahramanlar” alt serisinin de sekizinci ve son halkası.

Pratchett coşkun ve muzaffer duygularla kaleme aldığı romanında, Ankh-Morpork’un arka sokaklarında icra edilen ve herkesi bir şekilde büyülemeyi başaran tuhaf oyunun esbabımucibesini çözmeye çalışıyor; yirmi yıldır uygulanmayan bir geleneği uyandırarak yirmi iki adamın -ve en az onlar kadar deli ama afet birkaç kadının- sıradışı hikâyesini anlatıyor.

Vetinari şehri dinliyor. Şehir tıkır tıkır işliyor. Kusursuz değil ama şimdiye kadar hiç işlemediği kadar iyi. Yani bence ayaktopunun da değişme zamanı geldi…

Beş kiloluk bir tahta yumrusunu sağa sola fırlatıp peşinden koşmak, bu sırada kavga dövüş ilerlemek ve hatta işi holiganlığa vardırıp birbirinden nefret etmek ne kadar oyunsa, ayaktopu da o kadar oyun sayılır! Ama devir değişiyor… Şehrin tek ve tartışmasız hükümdarı Ataerk Vetinari bu rezilliğe bir son verip ayaktopunun azıcık modernleşmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak böylesine kadim geleneklere sahip bir etkinliği değiştirmek pek de kolay görünmüyor. O yüzden bu zorlu iş… elbette şehrin en köklü kurumu Görünmez Üniversite’ye düşüyor!

Kurallar yeniden yazılıyor, takımlar kuruluyor, maç düdüğü çalıyor, ta derinlerden büyük bir dip dalgası yükseliyor. Tabii, bu değişimin uğursuz bir alâmet olabileceğini, kötü şeyler yaşanabileceğini Rincewind de öngörmüştü ama bu kadar “korkunç” olabileceğini o bile tahmin bile edememişti…

… çünkü ayaktopu asla sadece ayaktopu değildir.

Popüler kültür bağlamında futbol ve siyaset ilişkisi üzerine sorgulatan Görünmez Akademisyenler, meşin bir yuvarlağa yüklediğimiz “abartılı” değeri kıvrak bir mizahla eleştiriyor; nabızları yükselten anlatısını sosyolojik ve psikolojik yaklaşımlarla alabora ederek kitleleri peşinden sürükleyen bir spora bambaşka gözlerle ve anlayışla yeniden bakmamızı sağlıyor.

Toplamda 480 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini, serinin diğer kitaplarında olduğu gibi Niran Elçi üstleniyor. Kapak çizimi Paul Kidby imzasını taşıyan kitap Aralık 2023 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Diskdünya Alt Serisi Rincewind Okuma Sırası

  1. Büyünün Rengi – The Color of Magic
  2. Fantastik Işık – The Light Fantastic
  3. Hasbüyü – Sourcery
  4. Eric
  5. İlginç Zamanlar – Interesting Times
  6. Son Kıta – The Last Continent
  7. Son Kahraman – The Last Hero
  8. Görünmez Akademisyenler – Unseen Academicals

Yurtdışında ise şu sıralar Terry Pratchett’ın yıllar sonra tekrar keşfedilen öyküleri A Stroke of the Pen başlığı altında okurla buluşmaya devam ediyor.

Diskdünya serisi hakkındaki görüşlerinizi ve yazarın Türkçedeki en yeni kitabı Görünmez Akademisyenler’e dair fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


Yeni kitap haberleri için bizleri Google News ve sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Yorum Yap

Exit mobile version