in ,

Tore Renberg’ten Aşk, Şiddet ve Modern Hayata Direnişe Dair Bir Roman: “Ingeborg’un Tollak’ı”

Ingeborg’un Tollak’ı Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Tore Renberg imzalı eser Timaş Yayınları etiketiyle yayımlanıyor. | Ön Okuma

Ingeborg'un Tollak'ı: Tore Renberg Kitabı Türkçede Çıktı
- Reklam -
- Reklam -

Ingeborg’un Tollak’ı Türkçe raflarındaki yerini almaya başladı. Tore Renberg’in kaleme aldığı ve Timaş Yayınları etiketiyle çıkan kitap, aşk, şiddet ve modern hayata direnişe dair bir macerayı okurla buluşturuyor.

1972 doğumlu olan Norveçli yazar Tore Renberg, romanları dışında özellikle kaleme aldığı hikâyeleri ve senaryolarıyla tanınıyor. Norveç’te doğup büyüyen isim edebi kariyerine 1995 yılında başladı ve o zamandan beri çeşitli eserler kaleme aldı.

Norveç edebiyatının önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Renberg’in eserleri genellikle gençlik, aile ilişkileri, toplumsal meseleler ve kişisel gelişim gibi temaları ele alıyor. Şimdiye kadar hem Norveç’te hem de uluslararası düzeyde birçok ödüle layık görülen isim Ingeborg’un Tollak’ı ile ilk defa Türkçeye kazandırılıyor.

- Reklam -

Orijinal adı Tollak til Ingeborg olan ve ilk defa Ağustos 2020’de yayımlandı.

Ingeborg’un Tollak’ı – Tore Renberg | Arka Kapak Tanıtımı

Yaşlı keresteci Tollak çelişkilerin adamı; gururlu ve öfkeli, dürüst ve şefkatli. Ona uzun zamandır bir anlam ifade etmeyen dünyaya lanetler yağdıran, bir süre önce ortadan kaybolan güzel karısı Ingeborg’a duyduğu aşkla dolup taşan…

Ama şimdi ölüyor Tollak.

İki çocuğu uzakta; annesi ondan vazgeçtiğinden beri Tollak’ın baktığı yarım akıllı Oddo var yanında yalnız. Ancak Tollak, çocuklarının gelmesi için ısrarcı; çok geç olmadan onlarla konuşması ve sırrını paylaşması gerekiyor.

Hem büyük bir aşk hikâyesi hem de bir psikolojik gerilim anlatısı gibi okunan bu romanda Tore Renberg, dünün dünyasından bir adamın, bugünle çarpıştığı dokunaklı, karmaşık ve rahatsız edici portresini incelikle işliyor.

Eleştirmenler tarafından Cormac McCarthy, John Williams ve Tarjei Vesaas gibi yazarların eserleriyle karşılaştırılan ve Renberg’in en seçkin işi gösterilen Ingeborg’un Tollak’ı aşk, şiddet ve modern hayata direnişe dair baş döndüren bir roman.

- Reklam -

Ingeborg’un Tollak’ı - Tore Renberg

Ingeborg’un Tollak’ı Hakkında Ne Dediler?

“Kurgu teknik olarak muhteşem, bu trajik yalnız adamın hayatında geçmiş ve bugün iç içe geçiyor. Tollak, kentleşmeye, dijitalleşmeye, pragmatizme, medyaya, […] karşı yüksek sesli bir HAYIR. Onu gerçekten harekete geçiren tek şey sevgi. Tore Renberg’in Tollak’ı yakın geçmişten bize bağırıyor. Çünkü o, zamanımıza ayak uydurmak istemeyen ya da uyduramayan, dolayısıyla bu dünyada nasıl var olacağını çözemeyen karakterlerden biri. Bu roman inanılmaz derecede güçlü bir portre ve yoğun bir aile draması. Ingeborg’un Tollak’ı, Renberg’in yazar olarak geçirdiği yirmi beş yılın değerli bir kutlaması.” – Marta Norheim, NRK

“Bu sonbaharın en güçlü kitabı. Bir adamın portresi, trajik bir aile hikâyesi, bir parça kültür eleştirisi, güzel bir aşk hikâyesi… ve bir gerilim. […] Ingeborg’un Tollak’ı güçlü ve muhteşem bir anlatımla olay örgüsünü katman katman açıyor. Ve yazarın bu kitabının bana Hamsun’u hatırlattığını söylememde bir sakınca göreceğini sanmıyorum. Koşun ve hemen alın!” – Jan Ø Helgesen, Nettavisen

Norveççe aslından Türkçeye tercümesini Damla Güler Eren’in yaptığı ve 208 sayfadan oluşan roman, Ekim 2023 itibarıyla Türkçe raflarındaki yerini almaya başladı.

Kitabın ilk sayfalarını içeren tadımlık ön okuması okuması için buraya tıklayabilirsiniz.

Tore Renberg imzalı romanın konusunu nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, yeni çıkan kitap haberleri için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Samaritan 2 Filmi Geliyor: Sylvester Stallone Yine Başrolde

Sylvester Stallone’lu Süper Kahraman Filmi “Samaritan”ın Devamı Geliyor

Doctor Who 60. Yıl Özel Bölümleri Tarih Fragman

David Tennant’ın Geri Döndüğü “Doctor Who” 60. Yıl Özel Bölümlerinde Tarih Belli Oldu [FRAGMAN]