Liseler Arası Suna Kıraç Öykü Yarışması 10. Yılını Kutluyor!

Suna Kıraç Öykü Yarışması'nda ödül kazanan öyküler ücretsiz e-kitaplar hâlinde yayınlanmaya başlandı.

Türk edebiyatına genç yazarlar kazandırmayı amaçlayan ve 2008 yılından bu yana düzenlenen Suna Kıraç Öykü Yarışması, 10. yılında şimdiye dek sınırlı sayıda yayınlanmış olan 200’den fazla öyküyü okurlarla buluşturuyor.

14-17 yaş arası lise öğrencilerini kapsayan yarışma, her yıl belirlenen temalarla ilgili öyküleri dikkate alırken en son 2017’de “Sınır” temasıyla karşımıza çıktı. 2017’de yarışma duyuru metninin “Sunuş” bölümününde ise şu ifadeler yer aldı:

“doğada ilk kirlenmedir
ülkelere
bölünmesi
yeryüzünün (Fazıl Hüsnü Dağlarca, Kara Çizgiler)

Bu yıl, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın yukarıda paylaştığımız Kara Çizgiler isimli şiiri “sınır” temasını seçmemizde bize yol gösterdi. Dağlarca’nın da değindiği gibi ‘sınır’ kadim bir kavram. Hep sınırlara ihtiyacımız olduğu algısıyla büyümedik mi? İlk sınırlarımız benliğimizi korumak için ördüğümüz duvarlardı. Bu algı o kadar yerleşti ki, varlığımızı iki biçimde konumlandırıyoruz artık. Murathan Mungan’ın deyişiyle ya dışında kalıyoruz o görünmeyen “çember”in ya da içinde. Peki, ruhumuzu ancak bir bedenin içinde duyumsayabiliyor olmak? Bir sabah bambaşka bir bedende uyandırırken Gregor Samsa’yı, bu bunalımı tartışmıyor muydu Kafka? Peki ya sokakların, mahallelerin, şehirlerin, ülkelerin sınırları? Gençlerimize tema üzerine düşünmeye iten sorular sorarken onlara bir çerçeve çizmek yanılgısından hep çekindik. Gençlerimizi, Orhan Veli’nin sözünü ettiği o ‘her şeyi söylemenin mümkün olduğu yer’i bulmaya, dilin aklımızı çevreleyen sınırlarını zorlamaya davet ettik.”

Murat Gülsoy, Yekta Kopan, Ayfer Tunç gibi isimlerin jüride olduğu yarışmada “Sınır” teması dâhilinde yazdığı “Hat” isimli öyküsüyle Galatasaray Lisesi’nden Kardelen Nur Kaplıca birinci; Üsküdar Amerikan Lisesi’nden Eylül Naz Baklacı “Göç” öyküsüyle ikinci, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencisi Zeynep Çekinmez ise “Böyle Buyurdu Şair” öyküsüyle üçüncü olmuştu.

Ve artık tüm bu öyküler e-kitap serisi olarak Pera Müzesi’nin internet sitesinde yayımlanacak. Her hafta çarşamba günleri yayımlanacak olan e-kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

  • 13
    Shares
1995 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Akademik eğitimini 2017 yılı içerisinde Fırat Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde tamamladı. İkinci üniversite programı kapsamında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenimini sürdürmektedir. Çeşitli dergi ve platformlarda eleştiri, öykü, grafik tasarım v.b. çalışmaları yayımlanmıştır. Tiyatro oyunlarında sanat yönetmenliği, sanat ve edebiyat dergi/fanzinlerinde editörlük görevini üstlenmiştir. Aynı zamanda üniversite radyosunda “Sabaha Daha Var” adlı kültür-sanat programını icra etmektedir. Halen orta ve büyük ölçekli firmalar için grafik tasarım, kurumsal reklam çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liseler Arası Suna Kıraç Öykü Yarışması 10. Yılını Kutluyor!

Suna Kıraç Öykü Yarışması’nda ödül kazanan öyküler ücretsiz e-kitaplar hâlinde yayınlanmaya başlandı.

  • 13
    Shares

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün