Menu
in , ,

Brandon Sanderson’ın Eşinden Bir Yazarla Evli Olmaya Dair Tavsiyeler

Brandon Sanderson’ın eşi Emily, bir yazarla evli olmanın nasıl bir deneyim olduğunu anlatıyor. Bu defa yazar adaylarına değil “eşlerine” evlilik tavsiyeleri zamanı!

Fantezi ve bilimkurgu edebiyatının önde gelen yazarlarından Brandon Sanderson ismi ülkemizde de oldukça biliniyor. Yazar, özellikle Robert Jordan’ın kült serisi Zaman Çarkı’nı tamamlayan kişi olarak adından oldukça bahsettirdi. Dahası, Sissoylu ve Fırtınaışığı Arşivi gibi pek çok başarılı fantastik roman serisi ile de tanınıyor.

Mart 2020 tarihinde eşi Emily ile okurların sorularını yanıtladıkları bir canlı yayın gerçekleştiren çift dikkat çeken bir konuya da değindi. Bu zamana kadar hep “yazarlardan, editörlerden yazmak üzerine tavsiyeler” görmeye alışmıştık. Şimdiyse bir yazarla evli olmak üzerine, Emily Sanderson’dan çeşitli öneriler geldi. Emily’nin yayın sırasında yaptığı konuşma, daha sonra Sanderson’ın sitesinde yazılı olarak da yer aldı.

İşte “yaratıcı” birisiyle eş olmaya dair deneyimli bir isimden tavsiyeler!

- Reklam -

Emily burada, Brandon’ın karısı. Geçenlerde, Bradon’ın canlı yayınlarından bir tanesindeyken, yazarla evli birisi olarak evlilik tavsiyesi vermem istendi. Aşağıda (metin için düzenlenen) canlı yayın sırasında verdiğim cevap var. Önce videoyu izleyip sonra yazıyı okumak isteyenler ise en aşağıdaki video kaydından yararlanabilir. Umarım verdiğimiz tavsiyenin bahsedilen konuda zorluk çeken kişilere yardımı dokunabilir.

En başta, bu çılgın bir serüven. Ayrıca, vereceğim tavsiye herkes için çözüm oluşturmak gibi bir gaye taşımıyor, çünkü her yazarın kariyeri ve yazım tarzı birbirinden farklı, ama sanırım geçim kaynağı yaratıcılıkta olan biriyle evliyseniz­­­­­­­­ -veya partnerinizse- doğru şekilde iletişim kurmayı öğrenmelisiniz.

Doğru Şekilde İletişim Kurmak

Örnek olarak: Brandon’ın yaratım sürecine karışmak istemem ama aynı zamanda kocalık ve babalık gibi diğer görevlerini de yerine getirmesini beklerim. Aile saatinin ne zaman, ilişki saatinin ne zaman, yazma saatinin ne zaman olduğunu belirlemek -tercihen önceden- gerekli. İkinize de yarayan bir denge belirlemek, sonra onu açıkça ortaya sermek, büyük fark yaratıyor.

Esas Rol

Eleştirmen olmanın yanında, esas rolünüzün ne olduğuna da karar vermeniz gerekiyor. Partnerlerinin çalışmalarını okumayan yazar eşleri tanıyorum, karşı taraf da yazısının okunmasını istemiyor. (Brandon onun kitaplarını okumama izin vermese çok üzülürdüm, çünkü kitaplarını seviyorum.) Eşlerinden en sert, dürüst eleştiriyi vermesini isteyen, eşlerini en acımasız eleştirmenleri olarak gören yazarlar da var. Kimi yazarlar ise hâlâ, “Sen benim amigomsun. Senden güzel olanı duymak istiyorum. Kötü olanı söyleyen insanlar zaten var. Sen güzel olan ne varsa onu söyle,” kafasında.

Eşiniz Sizden Ne İstiyor?

Çözümü kendi aranızda belirlemeniz önemli. Eşiniz sizden ne istiyor? Sizin bu istekle sorununuz var mı? Verebileceğim en temel tavsiye, -ilerideki beklentilerinizi kurgulamanıza yarayacak- şeffaf iletişim kurun. Bir diğer tavsiyem ise, sizinle benzer durumda olan insanlar bulun ve onlara soru sorun. Ben öyle yaptım ve işleri yoluna koyduk gibi duruyor. Geçmişte sıklıkla fevri hareket ediyorduk ve bu bize bazen zarar veriyordu, ama sonunda çözümü bulduk ve sizin de bulabileceğinizi biliyorum.

Emily.


* Lejyon: Kayıp Cesedin Peşinde – Sanderson Konuya Isınırsa

Kaynak: brandonsanderson

Ensar Çırak

İzmir'de doğdu. İlkokulda dramayla uğraştı, futbol oynadı. Sonra basketbola sardı ve daha çok sevdiğini anladı. Küçüklüğünden beri oyunlara hasta. Fantastik edebiyat sever. Ortaokulda arkadaşıyla başarısız bir bilim kurgu denemesi oldu. Zamanında bir sürü balığı vardı ama şimdi hiçbiri yok. Şu sıralar İstanbul'da, üniversiteyle uğraşıyor.

Yorum Yap

Exit mobile version