in ,

Fantastik Bir Kütüphane: Cincinnati Halk Kütüphanesi

Gelin, görselliği ve ihtişamıyla dillere destan bir kütüphaneye göz atalım hep beraber. İşte karşınızda yıkılmadan önceki hâliyle eski Cincinnati Halk Kütüphanesi.

Cincinnati Halk Kütüphanesi
- Reklam -
- Reklam -

1874 yılında inşa edilen eski Cincinnati Halk Kütüphanesi sadece Hogwarts’ta görebileceğiniz bir manzara sunuyordu sizlere. Beş katlı kitaplıklar, kitaplıkların önünde korkuluklar, demirden yapılma raflar, spiral şeklinde yükselen merdivenleriyle hem görsel hem de edebi olarak insanı doyuruyor, içimizi ısıtıyordu. Binadaki işçilik, sütunlar, kitaplıklar, giriş, salon… Muhteşem mimarisi de görenleri büyülüyordu.

cincinnati halk kutuphanesi

Tabii her güzelin bir kusuru vardır. Çok fazla biriken kitaplara ulaşmadaki güçlük, havalandırmanın kötü olması, boyaların dökülmesi, bakım ve temizlikteki zorluk da bu güzel kütüphanenin kusuruydu. 1955 yılında boyutları daha müsait bir bina açılınca hiçbir bilgi verilmeden terk edildi bu güzel kütüphane. En sonunda da 100,000$’a satılan bu dillere desten edebiyat tapınağı yıkılarak yerini bir otopark ve ofis binasına bıraktı.

- Reklam -

Tahmini olarak 300,000 kitaba ev sahipliği yapabileceği hesaplanan kütüphanede 60,000 kitap vardı. Kütüphanenin girişindeki William Shakespeare, Benjamin Franklin ve John Milton heykelcikleri kütüphanenin yeni binasının bahçesinde hâlâ sergilenmektedir.

- Reklam -

Gelin fotoğraflarla Cincinnati Halk Kütüphanesi’nin geçmişinde gezinelim:

Kaynak: Rare Historical Photos

Volkan Şahin

15 Mayıs 1996 İstanbul doğumlu. Edebiyata olan sevgisi babasıyla Sirkeci'ye gidip kitap aldığı çocukluk günlerinde başladı. Gazetenin birinin verdiği kuponları biriktirerek aldığı kitap setinin içerisinde, okuduğu ilk ciddi eser olan Suç ve Ceza ile tanıştığında on iki yaşındaydı. O gün Dostoyevski de, Edebiyat da onun için bambaşka bir boyuta ulaştı. Süperkahramanları sever, küçük bir çocukken koltuktan koltuğa zıplayıp "Ben Örümcek Adamım!" dediği rivayet edilir. Buna rağmen hiçbir zaman süperkahraman olmak istememiştir. Arada sırada meramını anlatmak için hikaye yazmayı sever. Fransız Dili ve Edebiyatı okuyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

hub etkinlik

Aylık Ryo ve Kutu Oyunu Etkinliği HUB Geri Dönüyor

çatıdaki şey - inceleme

Çatıdaki Şey: Cthulhu Mitosunun Gölgesinde Dolaşan Öyküler