in ,

Tanzanyalı Madenci Ülkesinin En Büyük Tanzanit Taşlarını Bularak Milyoner Oldu

Tanzanyalı madenci, çıkarttığı iki büyük tanzanit taşı sayesinde “bir gecede” milyoner oldu. Madenci, eline geçen para ile okul ve AVM yaptırmak istediğini söyledi.

Tanzanyalı Madenci Tanzanit Taşı

“Bir gecede zengin oldu,” haberleri, beraberinde getirdiği kimi sosyolojik soru işaretleri ile birlikte oldukça dikkat çekiyor. Şimdi ise gelişmeler Tanzanya’dan. Bir madenci, bugüne kadar ülkesinde bulunan en büyük iki tanzanit taşını bularak tek gecede milyoner olmayı başardı.

Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan Tanzanya, altın, elmas, kömür, demir, uranyum, nikel, krom gibi yer altı kaynakları ile de ünlü. Ülke ayrıca Mererani Tepeleri yakınında bulunan tanzanit taşı ile de öne çıkıyor.

Tanzanyalı madenci Saniniu Laizer, geçen günlerde ülke tarihinin en büyük tanzanit taşı keşfine imza atarak 7.74 milyar Tanzanya şilini ödüle layık görüldü. Taşları Maden Bakanlığına teslim eden Laizer, adından da tüm dünyada söz ettirmeyi başardı.

Taş kaçakçılığına karşı büyük önlemlerin alındığı madende iki tanzanit taşı çıkaran Laizer, yaklaşık 22 milyon 975 bin TL kazanmış oldu.

Tanzanyalı Madenci Tanzanit Taşı

Madencinin çıkarttığı taşların birisinin ağırlığı 5.8 kilogram, diğeri ise 9.2 kilogram olarak hesaplandı.

Tanzanyalı Madenciye, Tanzanit Taşı Sonrası Devlet Başkanından Tebrik

Madenci Saniniu Laizer’ı tebrik edenler arasında Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli de vardı. Madenciyi arayarak kutlayan Magufuli, “Bu küçük ölçekli madencilerin yararı ve ayrıca Tanzanya’nın zenginliğini kanıtlıyor,” ifadesini kullandı.

Simanjiro bölgesinde bulunan Manyara’da taşları devlet yetkililerine teslim eden Laizer da, “Yarın büyük parti var,” sözleri ile mutluluğunu kamuoyu ile paylaştı.

Tanzanit Taşlarından Gelen Para ile Okul ve AVM Yaptırılacak

Laizer’a şimdiki planları sorulduğunda ise madenciden oldukça anlamlı bir yanıt geldi:
“Bir alışveriş merkezi ve okul inşa etmek istiyorum. Bu okulu evimin yanına yapmak istiyorum. Buralarda çocuklarını okula götürmeye parası yetmeyen çok sayıda fakir insan var. Ben eğitimli değilim ama işlerin profesyonel bir şekilde yürütülmesini seviyorum. Bu yüzden çocuklarımın işi profesyonelce yürütmesini istiyorum.”
Laizer ayrıca eski mesleğini geride bırakacağını, iki bini aşkın ineğine bakmayı sürdüreceğini belirtti.

52 yaşındaki Saniniu Laizer’in dört eşi ve 30’dan fazla çocuğu bulunuyor.

Tanzanyalı Madenci Tanzanit Taşı

Laizer’den önce şimdiye kadar ülkede bulunan en büyük tanzanit taşı toplamda 3.3 kilogram geliyordu.

Yalnızca Tanzanya ülkesinde çıkarıldığı bilinen taş koyu mor ve mavi tonlarında. Bu nadir taşın, dünyadaki varlığının 20 yıl içinde tamamen tükenmesi bekleniyor. Taşların ağırlıklı olarak kullanım alanı ise mücevherat.

Peki siz bu keşfe ne diyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* 2.000 Yıl Önce Alaska’da Patlayan Volkan, Roma Tarihini Değiştirmiş Olabilir

Kaynak: Indyturk

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Howl Howl dedi ki:

    Üç aşağı beş yukarı tam olarak köşeyi dönme planım bu şekildeydi. ://

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

2020 Locus Awards Kazananları

2020 Locus Awards Kazananları Açıklandı

Komadan Notlar - Mike McCormack

Komadan Notlar: Mike McCormack’in Okuru Sarmala Sürükleyen Bilimkurgusu Türkçede