in

Yerli Polisiye Dergisi 221B’nin “Darbe Günlerinde Polisiye” Sayısı Çıktı!

Ülkemizde yayın yapan tek yerli polisiye kültür dergisi 221B’nin 5. sayısı raflardaki yerini aldı!

221b dergi 5 ust

Yerli polisiye dergimiz 221B’nin Eylül – Ekim 2016 tarihli 5. sayısı çıktı!

Darbe Günlerinde Polisiye” başlığıyla son yaşanan olaylara da kayıtsız kalmayan dergi, darbelerin travmatik ve kasvetli tarihinin polisiye eserlere nasıl yansıdığını uzun uzun anlatıyor.

Bu şahane dosya Ahmet Ümit‘in “Ustaca Yazılmış Polisiye Bir Romandan Başka Nedir ki Darbe?” yazısıyla açılıyor. Cüneyt Ülsever, Vedat Türkali’nin “Bir Gün Tek Başına” romanını “Bir Darbeyi İrdeleyen En Mümtaz Roman” yazısıyla konuk ediyor. Erol Üyepazarcı, kendi hayatından anılarla darbeleri ve Türk polisiyesiyle olan ilişkisini anlatıyor. Suphi Varım, “Polisiyede Suikastlar ve Darbeler” derken Algan Sezgintüredi “Siyah Bira” romanının yazarı Vassilis Danellis’in yazısını dilimize kazandırıyor: “Gerçek Hayatında Edebiyatından Daha Fazla Darbe Olan Ülke: Yunanistan”.

Dosyanın dışında dergide başka neler var, kendilerinden dinleyelim:
Eserlerinde Osmanlı tarihine sıkça eğilen Jason Goodwin, Heja Bozyel’in konuğu oldu. Eserlerini, Türkçede yayımlanan Yeniçeri Ağacı kitabını ve 19.Yüzyıl dedektif karakteri Yashim’i anlattı.

Fulya Turhan’ın “Dedektifler Ne Yer Ne İçer?” sayfasında bu sayı, J.K.Rowling’in dedektif karakteri 221b-dergi-5Cormoran Strike’ı ve midesine giden yolu okuyacağız.

Yanki Enki, Brezilyalı yazar Fernando Verissimo’nun polisiye edebiyata bol göndermeli kitabı “Borges ve Sonsuz Orangutanlar”ı inceledi.

Kuzey Rüzgârı’nda Ceyhan Usanmaz, İsveçli yazar Astrid Lindgren’in Pippi Uzunçorap karakterini ve Lindgren’in ödüllü bir yazar olan akrabası Karin Alvtegen’i anlatıyor.

Sherlock Holmes’ü defalarca yerlileştirip Şerlok Holmes yaptık. Tüm bu yerlileştirme arşivi, Oğuz Eren’in bu sayıdaki “Tozlu Raflar” yazısında.

Caglan Tekil’in “Dizi Hafiyesi” sayfasında 2016’nın en sıkı polisiyelerinden HBO yapımı “The Night Of”u öncesi, sonrası ve bilinmeyen tüm detaylarıyla tanıyacağız.

İngiliz Polisiye Yazarlar Derneği’ne kabul edilerek bizi zor zamanlarda sevindiren Elcin Poyrazlar, Londra’daki 400 yıllık ağır ceza mahkemesi Old Bailey’i ve yolu oradan geçenleri yazdı.

Süleyman Baş, polisiye kurgusuyla “gerçeklik” arasındaki bağlantıyı “Gerçeği Kim Takar” yazısında sorguluyor, sorduruyor.

Koray Sarıdoğan, Mavi Büro sayfasına adını veren, Türkiye’nin ilk ve son polisiye korku dizisi “Sır Dosyası”nı yad ediyor.

Ufuk Kaan Altın, iki önemli yapım Gomorra ve Narcos’u önemli detaylarla anlattığı “Bitene Veda, Sürene Vefa” yazısıyla 221B’de.

Poe severler bu tarafa! Olcay Holat yazdı: “Polisiyenin Karanlık Öykücüsü: Edgar Allan Poe”
Simge Kırcan , Türkçeye de kazandırılan, Hindistanlı çizgi roman dedektifi Vish Puri ile tanıştırıyor bizi.
Heja Bozyel, polisiyeyle dirsek temasındaki gotik bilimkurgu türündeki “The Kettering Incident” dizisini anlattı.
Polisiye albüm mü? Elbette olur! Nick Cave and The Bad Seeds’in notasından, vokalinden, atmosferinden oluk oluk polisiye akan albümü “Murder Ballads” incelemesi; Yigilante Kocagöz’den.

Gelelim bu sayının öykülerine:

Esmahan Aykol öykülerini özleyenler? “Kati Hirşel’in Maceraları” ilk öyküsü “Mülteci” ile 221B Dergi’de başlıyor!
Cüneyt Ülsever’in tefrika romanı “Cinayet Polisi Dedemin Evrak-ı Metrukesi” 3.bölümüyle 5.sayıda devam ediyor.
Esaslı dedektif Remzi Ünal, “Baykuş Bana Bakıyor” öyküsüyle Celil Oker’in kaleminden 221B’de.

Bu ay yeni kitabını da okuyacağımız Cenk Çalışır, “Rüyadan Taşan Kelebek” öyküsüyle karşımızda.

Çağatay Yaşmut, yeni Başkomiser Galip öyküsü “Karanlık Arzular”la 221B’de.

Çizgi polisiye “Bozkır”, tüm kasveti ve sahiciliğiyle devam ediyor. Levent Cantek yazdı, Murat Basol çizdi.
Bu sayının iki adet “Okurdan Gelen” öyküsü var. Samet Baysal’dan “Belirtisiz Fail Tamlaması” ve Reha Avkıran’an “Emir Büyük Yerden”
Bu arada, çantasında 221B‘nin “casusluk” temalı 4. sayısını çantasında taşıdığı için polisler tarafından casus ilan edilen sevgili dergi okuruna da bir geçmiş olsunu biz dilemek istedik! Gerçekle kurgunun gitgide birbirine karıştığı şu günlerde, dergilere sahip çıkmaktan başka elden ne gelir?

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

2 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ray bradbury

Sovyet Yapımı Az Bilinen Ray Bradbury Çizgi Filmi İnsanı Karmaşık Duygulara Sürüklüyor

istanbul comics art festival

İstanbul Comics & Art Festival’e Sayılı Günler Kaldı